Arama

İslam Dünyası

Boşnakların 23 yıldır kapanmayan yarası: Srebrenitsa

Boşnakların 23 yıldır kapanmayan yarası: Srebrenitsa

En az 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği Srebrenitsa soykırımı, aradan 23 yıl geçmesine rağmen Boşnak halkı için kapanmayan bir yara olmaya devam ediyor. Soykırımın yıl dönümü 11 Temmuz'da, kimlik tespitleri tamamlanan 35 yeni kurbanın defnedileceği Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 6 bin 575 kurbanın mezarı bulunuyor. Farklı mahkemelerde görülen Srebrenitsa davalarında bugüne kadar 45 Sırp, toplam 699 yıl hapis cezası aldı.

Ebru Özkan, aslı olmayan iddialarla 28 gündür İsrail zindanlarında!

Ebru Özkan, aslı olmayan iddialarla 28 gündür İsrail zindanlarında!

Kudüs'e yaptığı ziyaretin ardından Türkiye'ye dönmek üzere 11 Haziran'da Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınan Ebru Özkan, 28 gündür gözaltında tutuluyor. "Hamas'a yardım ve çeşitli hizmetlerde bulunmak, ülkenin düzenini bozmak ve 'düşman bir tarafın' gönderdiği parayı ülkeye sokmak" gibi aslı olmayan suçlamalarla gözaltında tutulan Özkan ile ilgili skandal iddianame bugün açıklandı. Özkan’ın gözaltı süresi, bir kez daha uzatıldı.

Avusturyanın Avrupaya koruma, göçmenlere baskı vaadi!

Avusturya'nın Avrupa'ya koruma, göçmenlere baskı vaadi!

AB dönem başkanlığını yürütecek olan koalisyonun Avusturya’daki karnesi Müslümanlar ve mülteciler açısında da oldukça sorunlu. Geride kalan yaklaşık 180 gününde hükümet bir çok skandal karara imza attı. Müslümanlar ve göçmenler işsizlik, ekonomi, enflasyon, istikrar gibi meselelerin önüne geçmiş durumda.

Değişen küresel siyasette Türkiye’nin konumu

Değişen küresel siyasette Türkiye’nin konumu

Uluslararası sistemdeki pozisyon değişimlerini ABD, Avrupa ve Avrasya’daki gelişmeler bağlamında ele almak mümkün. Bu çerçevede ABD, uluslararası sistemde yaşanan dönüşümün hakim aktörü olarak göze çarpıyor.

Münbiç uzlaşısı Türkiye için neden önemli?

Münbiç uzlaşısı Türkiye için neden önemli?

Amerikan tarafı mecbur kaldığı bir adımı atıyor; istediğinden değil. Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana attığı kritik ve başarılı adımlar, Amerikan tarafını bu anlaşmaya mecbur bıraktı.

Mısır darbe rejiminin bedelini ödüyor

Mısır darbe rejiminin bedelini ödüyor

Mısır'da 2013’teki darbenin ardından iktidara gelen Sisi rejimi, ekonomik anlamda kötü gidişi engelleyemediği gibi yanlış dış politika tercihlerden dolayı ülkeyi bölgesel düzeyde pasif bir aktör haline getirdi.

Cennetin müjdesi kız evlat

Cennetin müjdesi kız evlat

Hz. Peygamber, iyi muamele etme konusunda kızları önceler. Hatta o, bir kimsenin iki veya üç kız çocuğunu yetiştirmesi ve onlara iyi muamele etmesi halinde kendisi ile cennette komşu olacağı müjdesini verir. Hz. Peygamber’in kız çocukları ile ilgili tavsiye ve telkinleri sadece anne ve babaya yönelik değil, tüm Müslümanları kapsar mahiyettedir. Yani o, ümmetine kendi kızlarına iyi muamele etmelerini tavsiye ettiği gibi başkalarının kız çocuklarına da iyi muamele etmelerini tavsiye etmiştir.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN