Arama

İslam Dünyası

Bir işgalin akıbeti: İskân, Nekbe, Nekse ve Kudüs

Bir işgalin akıbeti: İskân, Nekbe, Nekse ve Kudüs

Filistinlilerin ve Müslümanların bugün tepki vermekte olduğu olay, aslında adım adım inşa edilen iki yüz yıllık bir sürecin son çivisinden başka bir şey değil. Filistin’in Yahudilere vatan yapılması projesi, I. Dünya Savaşı esnasında önce 2 Kasım 1917’de ilan edilen Balfour Deklerasyonu ve ardından 9 Aralık 2017’deki İngiliz işgaliyle ete kemiğe büründü. İsrail'in 14 Mayıs 1948’de kurulmasıyla, ertesi gün 15 Mayıs’ta, yani Nekbe (Büyük Felaket) gününde, onbinlerce Filistinli kendi vatanlarında mülteci durumuna düşmüştü. Günümüzde Irak ve Suriye’de değiştirilen demografi, aslında bölgede yeni çizilecek sınırların ilk adımlarıdır. Tıpkı 19. yüzyılda Filistin ve Kudüs’te yapıldığı gibi. II. Abdülhamid, Yahudi göçlerinin ülkenin güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu fark ederek tedbir almaya çalışmıştı. Bu kısıtlamaları kaldıran İttihat ve Terakki hükümeti ise çok geçmeden yaptığının yanlışlığını anladı ama iş işten geçmişti.

Mescid-i Aksada buruk teravih

Mescid-i Aksa'da buruk teravih

Harem-i Şerif'in avlularını dolduran Filistinliler, İsrail'in abluka altında tuttuğu Gazze'de 62 Filistinliyi şehit etmesi nedeniyle bu yıl ramazan ayına buruk bir havada girdi.

Sabah selam verdim, akşam cenazedeydim

"Sabah selam verdim, akşam cenazedeydim"

Ağır silahlarla saldıran İsrailli askerlere karşı sapanını salladığı fotoğraflarla hafızalara kazınan 29 yaşındaki Fadi Ebu Salah, 2008 yılında İsrail'in gerçekleştirdiği hava saldırısında iki bacağını kaybetti. Buna rağmen hayata sarılan ve çevresine moral kaynağı olup güç veren Fadi Ebu Salah, her gün İsrail sınırına gitti. Filistin'de direnişin sembolü olan Fadi Abu Salah, dün İsrail'in gerçekleştirdiği katliam sonrası hayatını kaybetti. Simge fotoğrafı çeken foto muhabiri İbrahim Ebu Mustafa, “Bu sabah bir tanıdığıma selam verdim, günün sonunda adamın cenazesindeydim” dedi.

Siyonist terörün son kurbanı 8 aylık Leyla oldu

Siyonist terörün son kurbanı 8 aylık Leyla oldu

İsrail devlet terörünün son kurbanı 8 aylık Leyla oldu. Kanlı pazarteside şehit sayısı 62’ye yükseldi. Gazze’deki 12 bin yaralı için acil durum ilan edildi. Dünyanın dört bir yanında İsrail'in Gazze'deki soykırımına lanet yağdı. Şehitlerini uğurlayan Filistinliler dün Nekbe için bir kez daha sokaklara çıktı.

Ramazan hilâli göründü mü?

Ramazan hilâli göründü mü?

Ramazan orucunun başlangıcı bu yıl Türkiye’de Avrupa’da ve ABD’de 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü kabul edilirken Arap dünyasında hilali bekleme kararı alındı. Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas bu akşam gelmesi beklenen mübarek Ramazan ayının habercisi hilali çıplak gözle bekleme kararı aldıklarını duyurdu.

İsrailin Filistinlilere güç kullanması savaş suçu!

İsrail'in Filistinlilere güç kullanması savaş suçu!

BM özel raportörü Michael Lynk, İsrail'in Filistinli göstericilere karşı güç kullanmasının "kasten öldürme suçu" ve "savaş suçu" teşkil edebileceğini söyledi. Lynk, "İşgal bağlamında, göstericilerin öldürülmesi, Dördüncü Cenevre Sözleşmesi'nin ağır bir şekilde ihlal edilmesi, kasten öldürme ve savaş suçu anlamına gelebilir" şeklinde konuştu.

Nekbe acısı şehitlerle ikiye katlandı

Nekbe acısı şehitlerle ikiye katlandı

İsrail askerlerinin Gazze sınırında dün 59 kişiyi şehit etmesi "Nekbe"nin (Büyük Felaket) 70'inci yılını anan Filistinlilerin acısını ikiye katladı. İsrail'in 15 Mayıs 1948'de tarihi Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi, Filistinliler için onlarca yıldır devam eden felaketler silsilesinin başlangıcı oldu - Filistinliler bugüne "Büyük Felaket" anlamına gelen Nekbe ismini veriyor - Nekbe'de Filistin topraklarının büyük bölümü işgal edildi, sistematik katliamlarla binlerce Filistinli öldürüldü, bir milyona yakın kişi vatanından sürüldü, 675 köy yok edildi ve birçok kent Yahudileştirildi. İsrail, şu an 27 bin kilometrekarelik tarihi Filistin topraklarının yüzde 85'ine el koymuş durumda. Peki Nekbe nedir?

Türkiye, Kudüs için atağa geçti

Türkiye, Kudüs için atağa geçti

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak açılışını yapmasına yönelik protestolarda çok sayıda Filistinlinin şehit olmasının ardından Türkiye diplomatik atağa geçti. Türkiye, 3 günlük yas ilanından, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) olağanüstü toplantıya çağrılmasına, İstanbul ve Diyarbakır'da Filistinlilerle dayanışmayı göstermek amacıyla büyük mitinglerin düzenlenmesine kadar birçok adımı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

İşgal yorgunu Kudüs, en zor gününü yaşıyor!

İşgal yorgunu Kudüs, en zor gününü yaşıyor!

İslâm âleminin ve yarım asırdır işgal altında olan Filistin’in kalbi Kudüs, bugün tarihinin en zor günlerinden birini yaşıyor. Filistinlilerin “Nekbe”, yani “büyük felaket” olarak andıkları günün yıldönümünde, ABD Büyükelçiliği Kudüs’e taşınıyor. Geçtiğimiz aylarda BM’de çıkan karara rağmen atılan bu adım, işgali meşrulaştırmanın kapısını aralayacak. ABD’nin bu adımı, başta Kudüs ve Filistin’in diğer şehirlerinde olmak üzere, dünya genelinde 46 ülkede protesto edilecek.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN