Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Korkusuz ve sevdalı bir yürek işçisi: Ahmed Arif

Korkusuz ve sevdalı bir yürek işçisi: Ahmed Arif

Anadolu’nun şairi, halkın şairi, umudun, hasretin şairi; ne isterseniz onun şairidir Ahmed Arif… O bütün ömrünü sevgi için harcadı. Sevdi, dayak yedi, savaştı, işkencelerden, hapishanelerden ve daha nicelerinden alnı ak çıktı. Yaşadığı topraklara şiirleriyle birlikte umudu da bıraktı… Hasretin şairini biz de hasret yüklü şiirleriyle birlikte anıyoruz…

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?

Gezmenin edebiyatı mı olurmuş demeyin, gezmenin de kültür odaklı bir kuralı vardır. Tarihe baktığımızda gezi edebiyatıyla ilgili ilk akla gelen isim tabi ki Evliya Çelebi olur. Ama tarihteki ilk gezi kitaplarının arasında Nâsır-ı Hüsrev’i de görürüz... Hiç bilmediğiniz bir yeri keşfetme heyecanınıza bir de o yerler hakkındaki bilgilerinizi eklediğinizde daha keyifli rotalara yol almanız mümkün… Bu doğrultuda gezi edebiyatı ve kültürüne TveK’dan derlediğimiz kitaplar eşliğinde değindik…

‘İzm’lerin değil Cemil Meriç’in fikri mirası

‘İzm’lerin değil Cemil Meriç’in fikri mirası

‘Bu Ülke’yi Yeniden Düşünmek’ Cemil Meriç’in fikri mirasını farklı açılardan detaylıca irdelemeye, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e ve günümüze kadar uzanan köklü toplumsal, kurumsal, zihinsel değişim ve dönüşümleri onun “görmeyen gözü”nden yorumlamaya çalışıyor.

Yediden yetmişe Orhan Veli ve bestelenen şiirleri

Yediden yetmişe Orhan Veli ve bestelenen şiirleri

Yaşamını şiirine olmazsa şiirini yaşamına uydurmaya çalışmış, şiire kasket giydiren şair Orhan Veli’nin okuyucu kitlesinin bir hayli geniş olduğu bilinir.  Yediden yetmişe her kesime hitap edebilen şair, neredeyse bütün şiirlerinde görülen çocuksu söylemini hiçbir zaman terk etmedi ve şiirimize lezzetli bir zekâ örneği bıraktı. Bu değerli şairimizi doğumunun 104’üncü yılında çocuksu dizeleri ve bestelenen şiirleriyle birlikte anıyoruz.

Âşık Veyselin türküleri dünya prömiyerinde

Âşık Veysel'in türküleri dünya prömiyerinde

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) şef Rengim Gökmen yönetiminde vereceği konserle, ünlü halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu'nun en sevilen türkülerini "İnsanlık Davası" eseriyle sanatseverlerle buluşturacak.

Çağların yankısı: Şiir

Çağların yankısı: Şiir

"Şiirin yüzünü hiç kimsenin hatırlamadığı bir dünyada birinin kalkıp, şiirin tanınmaya değer bir yüzü olduğunu, ortalıkta dolaşan renkli ve solgun yüzlerce hayaletin yalnızca maskeler olduğunu söylemesi lazım."

Nüktedan ozan Âşık Veysel, nasıl bir âşıktı?

Nüktedan ozan Âşık Veysel, nasıl bir âşıktı?

“Senden aldım bu feryadı / Bu imiş dünyanın tadı/ Anılmazdı Veysel adı/ O sana âşık olmasa” diyordu âşıklık geleneğinin son üstadı Veysel Şatıroğlu.  Bir nesil onun dizeleriyle sevmenin ve sevilmenin güzelliğini anlamıştı. Son nefesine kadar "Kürt'ü Türk'ü ne Çerkez'i/ Hep Adem'in oğlu, kızı/ Beraberce şehit, gazi/ Yanlış var mı ve neresi" dizeleriyle birlik ve beraberliğe vurgu yaptı. Ama o sadece duygularını dile getirmekle yetinmedi, doğup büyüdüğü ekmeğini yediği köyünü de mısralarına ilmek ilmek işledi.

Edebiyatın Türk ve Batılı eksenindeki kalem kavgaları

Edebiyatın Türk ve Batılı eksenindeki kalem kavgaları

Eleştiri, tartışma ve polemik yazıları aslında edebiyatın en renkli ve heyecan uyandıran metinleri olarak karşımıza çıkar. Öyle ki edebiyatın bir döneminde, sözcüklerin mermi gibi havada uçuştuğu zamanlarında, önemli yazarlar bu polemiklerin içerisine girmiş ve ortaya ‘kalem kavgası’ denilen bir tür çıkmıştı. Bunların içinde bizim edebiyatımızda; Peyami Safa-Nâzım Hikmet, Yakup Kadri-Ahmet Haşim ve Necip Fazıl gibi; batı edebiyatında ise Hemingway – Faulkner, Nietzsche- Dante gibi önemli yazarlar bulunuyordu…

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN