Arama

Ünlü Yazarlar ve Şairler

Huzurlarınızda sinemacı Tanpınar

Huzurlarınızda sinemacı Tanpınar

Türk edebiyatının usta kalemi, Huzur’un, Beş Şehir’in yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın senarist, üstelik sıkı bir film eleştirmeni de olduğunu biliyor muydunuz?

Poetika kelimesinin gerçek manası

Poetika kelimesinin gerçek manası

Edebiyat olgusunun tekilliğini oluşturan soyut bir özellikle edebilik ile ilgilenen; şiire dair her meseleyle uğraşan bilim alanı poetika, bugüne kadar birçok açıdan ele alındı. Peki, bu kelimenin asıl manası nedir ve nasıl okumamız gerekir?

Sezai Karakoç’un Batı dünyasına yönelik tespiti

Sezai Karakoç’un Batı dünyasına yönelik tespiti

İkinci Yeni şiirinin uç beyi, yeni mistik şiirin kıyas kabul etmez şairi Sezai Karakoç’un önemli tespitlerinin yer aldığı ve insanlığa ışık tutacak değerdeki yazılarının bulunduğu “Ruhun Dirilişi” isimli kitabında Batı'nın ikiyüzlülüğüne dair tespitler yer alıyor.

Yahya Kemal’in Malazgirt hayali

Yahya Kemal’in Malazgirt hayali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Zaferi’nin her yıl kutlanması için talimat verdi. Erdoğan’ın talimatıyla gündeme gelen Malazgirt Zaferi, tarihte ilk olarak Yahya Kemal tarafından dillendirilmişti. Yahya Kemal, 1071 tarihini milad olarak kabul etmiş, Malazgirt Zaferini İstanbul’un fethi ile aynı öneme sahip olduğunu söylemişti.

Dünyaya gelmek ya da tekrar yukarı çıkmak!

Dünyaya gelmek ya da tekrar yukarı çıkmak!

İsmet Özel'i salt mısralarındaki kelimelerle anlamaya çalışmak onun şiirinden uzaklaşmak demektir. Özel'in düşüncelerini sadece kelimelerinden okumaya çalışmak yanıltıcı olur. Mesela şiirinde "şehir" derken, onun modern hayat ve siyasi-iktisadi “dünya sistemi”ne dair temel yaklaşımını bilirseniz derinliğini farkedebilirsiniz. "Şaşılacak bir dünyada yaşamaktı; öğrendik/ şimdi külçeler yüklüyüz şaşılacak bir biçimde/ külçeler yüklüyüz ve çıkmak istiyoruz yokuşu" derken "Tahrik" şiirinde, aslında varoluşsal bir meseleyi ele aldığını görmelisiniz. Şanslısınız ki İsmet Özel kendi sesinden "Tahrik" şiirine yine kendi sesinden bir tahlil yaptı. İşte İsmet Özel şiirinin bir şiirden öte olduğunun çarpıcı örneği...

Sezai Karakoç’un 2017 Ramazan Bayramı konuşması

Sezai Karakoç’un 2017 Ramazan Bayramı konuşması

Diriliş Partisi Genel Başkanı Sezai Karakoç'un geçtiğimiz Ramazan Bayramı'ndaki mesajı, İslam alemi için ciddi uyarılar içeriyor. Karakoç'un konuşması, İslam alemine "Diriliş"in de yolunu gösteriyor. İşte o konuşmasının tam metni...

Hocaların hocasına ulema kabri

"Hocaların hocası"na ulema kabri

“Tarihçilerin kutbu” olarak anılan ve geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren dünyaca ünlü Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın mezarı tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla mermerden ve geleneksel tarzda bir 'ulema kabri' inşa edildi.

William Faulknerın yalnızlığı

William Faulkner'ın yalnızlığı

“Şunu anladım ki yaşamanın her türlüsüyle, yazmanın her türlüsü arasında kapatılmaz bir uçurum uzanır…. Yaşayabilenler yaşar, yaşayamamanın acısını çekenler de bu acıyı yazarlar…."  W.Faulkner

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN