Arama

Gündem

Milyarlarca avro, kripto paralar üzerinden aklanıyor

Milyarlarca avro, kripto paralar üzerinden aklanıyor

Uluslararası yasa dışı faaliyetlerin finansmanında her yıl yaklaşık 3,4 ila 4,5 milyar avroluk kara paranın, kripto para birimleri üzerinden aklandığı tahmin ediliyor. Bu paraların, küresel kullanıma elverişli, emniyetli ve geri çevrilemez transferlere izin veriyor olması, özellikle gerçek kimliklerini gizlemek isteyenlere düşük maliyetli, hızlı uluslararası transfer imkan tanıması, temel özellikleri arasında yer alıyor.

Erdoğan: Önce kendi hazinelerimize sahip çıkacağız!

Erdoğan: "Önce kendi hazinelerimize sahip çıkacağız!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür Sanat Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu. Kültür ve sanatın, ekonomi ve savunma sanayii kadar önemli olduğuna değinen Erdoğan, "Türkiye'nin 2023 hedeflerinin somut unsurları için çalışırken kültür ve sanatı da ihmal edemeyiz. Biz Türk milleti olarak asla papağanlaşmayacağız. Önce kendi hazinelerimize sahip çıkacağız. Güçlü bir envantere sahibiz. Bu büyük birikimin ışığında yeni hazineleri üretmenin gayreti içinde olacağız" şeklinde konuştu.

Cehenneme dönüşen cennet: Doğu Guta

Cehenneme dönüşen cennet: Doğu Guta

Suriye rejimi Şam’ın Arapça coğrafya kitaplarında “yeryüzü cenneti” olarak adlandırılan en güzel banliyösüne, Doğu Guta bölgesine acımasız saldırılarını sürdürüyor. Kuşatma altındakiler, artık “ölümü beklediklerini” ifade ediyorlar. Zira rejim saldırılarından kurtulsalar da, kuşatma altında açlık ve hastalıktan ölecekler. Türkiye’nin Afrin operasyonuyla ilgili olarak “sivillere zarar verildiği” iftirasıyla dünyayı ayağa kaldıranlar, Rusya, Suriye rejimi ve ABD söz konusu olunca sağır ve dilsiz olup üç maymunu oynuyorlar.

Osmanlı Devleti Atlası yeniden hazırlanıyor

"Osmanlı Devleti Atlası" yeniden hazırlanıyor

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, kurum olarak üzerinde çalıştıkları "Osmanlı Devleti Atlası"nı en kısa zamanda çıkaracaklarının müjdesini verdi. Turan, "Osmanlı Devleti Atlası ve genel anlamda bir Türk Tarihi Atlası yok. Tarihte var olanlar yeterli değil. En azından güncel ve daha yeterli hale getirmek için çalışmalarımız var" şeklinde konuştu.

İkna odasını hatırladığım zaman hala çok kötü oluyorum!

İkna odasını hatırladığım zaman hala çok kötü oluyorum!

28 Şubat döneminde okuduğu İstanbul Üniversitesi (İÜ) Çapa Tıp Fakültesi'nden başörtüsünü açmadığı gerekçesiyle atılan Dr. Arzu Tatlı, başı açık fotoğraf vermediği için ikna odasına çağrıldığını, başörtüsünü kendi tercihi olduğunu ve açmayacağını söylemesi üzerine hocaları tarafından çeşitli baskılara maruz kaldığını belirterek, ''Hepsi 'Seni asla okutmayacağız. Hatta Türkiye'de yaşatmayacağız. Bu senin sonun olacak. Yanlış yoldasın.' gibi sözlerle ciddi bir şekilde tehdit ettiler. Çok korktum. İkna odasını hatırladığım zaman hala çok kötü oluyorum'' dedi.

Köklü devletlerin kriz yönetme stratejileri

Köklü devletlerin kriz yönetme stratejileri

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, ülkeler arasında yaşanan kriz dönemlerinde, köklü devletlerin göreve “tamirci” büyükelçileri getirdiklerini belirterek, “Kriz zamanlarında geleneksel yolları bilen devletler, üs seviyedeki çatışmalar ve askeri çatışma durumunda, diplomasi kurumları hemen harekete geçer ve bir tamirci elçi değiştirirler." dedi.

28 Şubatın çirkin yüzü: Namazımızı gizli kılıyorduk!

28 Şubat'ın çirkin yüzü: "Namazımızı gizli kılıyorduk!"

Türk siyasi tarihine "post modern darbe" olarak geçen 28 Şubat sürecinde gördüğü baskılar sebebiyle emekliye ayrılmak zorunda kalan emekli Kıdemli Başçavuş Mustafa Özer, o dönemde namazlarını gizli kılmak zorunda kaldıklarını söyledi. Özer yaşadıklarını, "Doğru dürüst bir ibadetinizi yapma imkanınız olmuyor, ona fırsat vermiyorlardı. 1997'de Gölcük'teyken mümkün olduğu kadar cumaya gitmeye gayret ediyorduk, diğer zamanlar da namazımızı gizli olarak kılıyorduk. Gittiğimiz camilerde arkamıza gelen şahsın bizi kontrol etmek amacıyla geldiğini kıyafetinden anlıyorduk" sözleriyle dile getirdi.

Türkiyenin Coxs Bazardaki ilk bebeği doğdu

Türkiye'nin Cox's Bazar'daki ilk bebeği doğdu

Sağlık Bakanlığının, uğradıkları zulüm nedeniyle topraklarını terk ederek Bangladeş'e geçen ve Cox's Bazar bölgesine sığınan Arakanlı Müslümanlar için kurduğu sahra hastanesinde ilk Arakanlı bebek dünyaya geldi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN