Arama

Gündem

Türk halkı Filistini yalnız bırakmadı

Türk halkı Filistin'i yalnız bırakmadı

Yardımlarda "dünyanın en cömert ülkesi" olan Türkiye, İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin'e son dört yılda kamu kurumları ve yardım kuruluşları eliyle yaklaşık 324 milyon dolar yardım ulaştırdı.

Erdoğan: Kudüsü Filistinin başkenti olarak tanıyalım

Erdoğan: Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıyalım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, "Buradan hakkaniyete sahip çıkan tüm ülkeleri, Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum. İslam dünyası olarak bağımsız Filistin talebinden asla vazgeçmeyeceğiz." dedi.

Kudüs’ün kalbi İstanbul’da atıyor

Kudüs’ün kalbi İstanbul’da atıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dönem başkanı sıfatıyla yaptığı çağrı üzerine, İslam İşbirliği Teşkilatı İstanbul’da Kudüs için toplanıyor. Zirvede, atılacak adımların yol haritası çizilecek.

Oğuz Atay’ın biyografik ve kurmaca dünyasından...

Oğuz Atay’ın biyografik ve kurmaca dünyasından...

“Kelimeleri daha önce öyle kötü yerlerde kullanıyoruz ki, kirletir diye korkutuyoruz duygularımıza dokunursa” kelimelerin gücünü bu cümlesiyle ifade ediyor, Oğuz Atay. Onu anlatmak için başvuracağımız o kadar çok kelime var ki nitekim biz de korkuyoruz, kirlenmiş kelimelerle onu anlatmaktan. En güzelini ustası Vüs’at O. Bener söylemişti aslında: “Nedir bu kültür çorbası? Duyuyor musun Oğuz Atay! Çınar elli, kızdı mı kezzap gibi bakan, oysa iri çağla gözlü, kapılardan sığmaz güzel adamım! O zamanlar pek ayırdında değildin sanırım ‘tutunamadığının…”

Şimdi yükselişte ama sonra?

Şimdi yükselişte ama sonra?

Son günlerin popüler konularından biri Bitcoin’deki inanılmaz yükseliş. Ara sıra değerinde aşırı düşüşler görülse de genel kanı yükselişin öngörülemeyen bir süre daha devam edeceği. Sonrası hakkında ise kimsenin bir fikri yok.

İsraile karşı İslam Ordusu kurulsa...

İsrail'e karşı 'İslam Ordusu' kurulsa...

İsrail'in Müslümanların 'kırmızı çizgisi' olarak tanımlanan Kudüs'e yönelik işgali ABD'nin 'başkent' kararıyla birlikte şiddetini artırıyor. İstanbul'da Çarşamba günü olağanüstü toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı'nda askeri ve ekonomik kararların alınması bekleniyor. Bu kapsamda teşkilata üye ülkelerin askeri gücünün, İsrail'in katbekat üstünde olduğu ve olası bir harekatta da bu üstünlüğünü ortak kara, deniz ve hava üsleri üzerinden net bir şekilde uygulayabileceği görülüyor. İşte harita ve rakamlarla 'İslam Ordusu'-İsrail karşılaştırması...

Kudüs için icraat vakti!

Kudüs için icraat vakti!

Müslüman ülkeler birbirlerine karşı silah kullanıyor, İsrail'i ise sadece kınamakla yetiniyor. Yarın İstanbul’da toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde, Kudüs konusunda güçlü karar çıkması bekleniyor. Müslüman liderler, kınama mesajlarının ötesine geçip, ABD’yi provokatif Kudüs kararından vazgeçirecek, Filistin topraklarını işgal edip, Filistinlileri acımasızca katleden İsrail’i cezalandıracak adımlar atacak.

İmparatorluktan portreler

İmparatorluktan portreler

Doğu, çok eskilerden günümüze her zaman Batı’nın ilgisini çekti, Avrupa’nın çeşitli sınıflardan insanlarını, aydınlarını, sanatçılarını çok erken dönemlerden itibaren, gizemli dünyasının içine sürükledi. Bunun doğal bir sonucu olarak değişik dönemlerde birçok yazar-sanatçı, kimi zaman oturdukları yerden, kimi zaman yollara düşerek Doğu’nun izini sürerek, yapıtlarında Doğu’yu anlatıp, öyküleştirdi.

Arakanda camiler hedefte: 16 cami yıkıldı!

Arakan'da camiler hedefte: 16 cami yıkıldı!

Myanmarlı güçler, bir hafta içinde Maungdaw'daki 17 camiden 16'sını yıktı. Köylüler, evlerinden sonra kutsal mekanlarına da saldırıldığını, Myanmar hükümetinin ise yıkımı engellemek için hiçbir şey yapmadığını söylüyorlar.

‘Terör devleti’ İsrail Nazilerden beter

‘Terör devleti’ İsrail Nazilerden beter

1947’den itibaren işgal ettiği topraklarda masum insanları katleden İsrail’in, esir aldığı çocukları götürdüğü hücreler Nazi Kamplarını aratmıyor. Elleri, gözleri ve ayakları da bağlı olarak hücrelerde tutulan çocuklar ağır işkenceden geçiriliyor.

Bu karenin sembol olacağını düşünmedim

"Bu karenin sembol olacağını düşünmedim"

Filistinli gazeteci Wisam Hashlamoun, Üçüncü İntifada'nın sembolü haline gelen, 22 İsrail askerinin gözaltına aldığı 16 yaşındaki Fevzi El- Junidi'nin fotoğrafının hikayesini anlattı. Hashlamoun, “Bu karenin bir sembol olacağı aklıma gelmedi. Düşündüğüm tek şey İsrail’in çocuk, kadın, yaşlı demeden Filistinliler’e uyguladığı şiddeti göstermekti" şeklinde konuştu.

Kabbani şiirlerinde Kudüs sancısı

Kabbani şiirlerinde Kudüs sancısı

Arap dünyasının en çok saygı duyulan isimlerinden, Suriyeli diplomat ve şair,  Nizar Kabbani… Onu aslında, ruhumuzda en çok yer edinen, acılarımıza ortak olan, yakarışlar eşliğinde söylediğimiz “Kudüs” şiiriyle tanıyoruz.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN