Arama

Gündem

Ramazan hilâli göründü mü?

Ramazan hilâli göründü mü?

Ramazan orucunun başlangıcı bu yıl Türkiye’de Avrupa’da ve ABD’de 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü kabul edilirken Arap dünyasında hilali bekleme kararı alındı. Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas bu akşam gelmesi beklenen mübarek Ramazan ayının habercisi hilali çıplak gözle bekleme kararı aldıklarını duyurdu.

İsrailin Filistinlilere güç kullanması savaş suçu!

İsrail'in Filistinlilere güç kullanması savaş suçu!

BM özel raportörü Michael Lynk, İsrail'in Filistinli göstericilere karşı güç kullanmasının "kasten öldürme suçu" ve "savaş suçu" teşkil edebileceğini söyledi. Lynk, "İşgal bağlamında, göstericilerin öldürülmesi, Dördüncü Cenevre Sözleşmesi'nin ağır bir şekilde ihlal edilmesi, kasten öldürme ve savaş suçu anlamına gelebilir" şeklinde konuştu.

Türkiye, Kudüs için atağa geçti

Türkiye, Kudüs için atağa geçti

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak açılışını yapmasına yönelik protestolarda çok sayıda Filistinlinin şehit olmasının ardından Türkiye diplomatik atağa geçti. Türkiye, 3 günlük yas ilanından, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) olağanüstü toplantıya çağrılmasına, İstanbul ve Diyarbakır'da Filistinlilerle dayanışmayı göstermek amacıyla büyük mitinglerin düzenlenmesine kadar birçok adımı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Büyük felaket: Nekbe

Büyük felaket: Nekbe

Filistinliler için zorunlu göç, yağma ve katliamların simgesi olan "Nekbe", tam 70 yıldır dinmeyen bir acıyı ifade ediyor. Filistinlilerin “büyük felaket” olarak andıkları günün yıldönümünde, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto etmek amacıyla toplanan ‘milyonluk yürüyüş’te 43 Filistinli şehit oldu.

İşgal yorgunu Kudüs, en zor gününü yaşıyor!

İşgal yorgunu Kudüs, en zor gününü yaşıyor!

İslâm âleminin ve yarım asırdır işgal altında olan Filistin’in kalbi Kudüs, bugün tarihinin en zor günlerinden birini yaşıyor. Filistinlilerin “Nekbe”, yani “büyük felaket” olarak andıkları günün yıldönümünde, ABD Büyükelçiliği Kudüs’e taşınıyor. Geçtiğimiz aylarda BM’de çıkan karara rağmen atılan bu adım, işgali meşrulaştırmanın kapısını aralayacak. ABD’nin bu adımı, başta Kudüs ve Filistin’in diğer şehirlerinde olmak üzere, dünya genelinde 46 ülkede protesto edilecek.

Türkiye, şerefli bir dış politika yürütüyor

"Türkiye, şerefli bir dış politika yürütüyor"

Türk dış politikasını yakından takip eden Arap medya mensupları, Türkiye'nin dünya genelinde mazlumları destekleyen ahlaki bir duruşu olduğunu dile getirirken, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri'nin yapılacağı 24 Haziran tarihinin Türkiye için dönüm noktası olacağı görüşünü paylaşıyor.

Kur’an’a yapılmış en büyük iftira!

Kur’an’a yapılmış en büyük iftira!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Yakın zamanda Fransa’da yayınlanan bir bildiride dile getirilen iddialar Kur’an’a yapılmış en büyük iftiradır. İslam medeniyetinin farklı inanç mensupları ile bir arada yaşama tecrübesi, bildirgede dile getirilen iddiaları ve ithamları yalanlamaktadır" dedi.

Kuran-ı Kerim, inancından dolayı kimseyi hedef almaz!

Kur'an-ı Kerim, inancından dolayı kimseyi hedef almaz!

Fransa'da, geçtiğimiz günlerde 300 kişinin imzasıyla Kur'an-ı Kerim'den "şiddet ve Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle bazı ayetlerin çıkarılması" yönündeki taleplere, sert tepkiler gelmeye devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, dün katıldığı bir forumda, Fransa'daki tartışmalara değindi. Erbaş, "Fransa'da bu manifesto dedikleri bu bildiriye imza atanlar ya da onlara taraftar olanları uyarıyoruz, bu İslamofobi'nin altını adeta destekleyen ve İslamofobi'yi daha da çok artırmaya, Müslümanlar'a karşı insanları kışkırtmaya yönelik bir harekettir. Bu hareketin ne Fransa'ya ne de insanlığa hiçbir faydası yoktur" şeklinde konuştu.

Hedef İslam!

Hedef İslam!

Fransa'da, geçtiğimiz günlerde 300 kişinin imzasıyla Kur'an-ı Kerim'den "şiddet ve Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle bazı ayetlerin çıkarılması" yönündeki taleplere, oldukça sert tepkiler geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bildiri ile ilgili “Bunu söyleyenlerin Kur'an-ı Kerim'den haberlerinin olmadığı çok belli de acaba ömürlerinde kendi kitapları İncil'i, Tevrat'ı veya Zebur'u okumuşlar mıdır?” dedi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN