Arama

Biyografi

Fuat Sezgin’in esir kütüphanesi

Fuat Sezgin’in esir kütüphanesi

Dünyanın en iyi İslam Bilim Tarihi akademisyenlerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in, otuz yılı aşkın bir süre boyunca emek verdiği 45 bin ciltlik kütüphanesine Almanya tarafından el konuldu ve çoğu el yazması olan bu arşivin Türkiye'ye getirilmesine izin verilmiyor. Ömrünü İslam Bilim Tarihine adayan ve dünya bilim tarihini yeniden yazan Fuat Sezgin’e olan vefa borcumuzu, bir nebze de olsa ödeyebilmek için, kendisine ait kütüphanenin Türkiye’ye getirilmesi ve yarım kalan son çalışmasının yayımlanması gerekiyor.

Fuat Sezgin ile bilim tarihi üzerine

Fuat Sezgin ile bilim tarihi üzerine

İslam Bilimleri üzerinde, tez ve çalışmaları ile ezber bozarak çığır açan Prof. Dr. Fuat Sezgin, bilim tarihine yaptığı katkılarla adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Değerli çalışmalarıyla, dünyaya bilimin İslam kültür ve medeniyetlerinden ulaştığını kanıtlayan Sezgin, 2004 yılında Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu'na verdiği ender röportajlarından birinde kendini ve çalışmalarını anlattı. İlimler tarihini çalışmaya nasıl başladığına, dönemin zorluklarına, Rönesans'ın yanlış aktarıldığına ve İslâm medeniyetinin batı medeniyetine etkilerine değinen Prof. Dr. Fuat Sezgin’in derin düşünce dünyasını yakından tanımanız için o röportajı aynen yayınlıyoruz.

Fuat Sezgin, Buhârî ile ilgili bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı

Fuat Sezgin, Buhârî ile ilgili bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı

İslam Bilim Tarihine yaptığı katkılarla, adını tarihe altın harflerle yazdıran Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yaptığı çalışmalarla ezberleri bozarak dünyada çığır açan Fuat Sezgin, bilimin dünyaya İslam kültür ve medeniyetlerinden yayıldığını kanıtlamıştı. Sezgin, doktora tezi için araştırmalarını sürdürdüğü sırada, Buhârî’nin aktardığı hadisler ile ilgili, o güne dek bilinmeyen bir gerçeği de ortaya çıkarmıştı.

İslam Bilim Tarihi öksüz kaldı: Fuat Sezgin yaşamını yitirdi

İslam Bilim Tarihi öksüz kaldı: Fuat Sezgin yaşamını yitirdi

Yaptığı çalışmalarla ezberleri bozarak dünyada çığır açan bir isimdi Prof. Dr. Fuat Sezgin. İslam Bilim Tarihine yaptığı katkılarla, adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Bilimin dünyaya, İslam kültür ve medeniyetlerinden yayıldığını kanıtlayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında yaşama veda etti. Ömrünü bilime adayan Sezgin için, yarın öğlen namazını müteakip Süleymaniye Camiinde cenaze töreni düzenlenecek. Fikriyat’ın kıymetli yazarı Prof. Dr. Fuat Sezgin’e Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Fuad Köprülü ve ilim dolu dünyası

Fuad Köprülü ve ilim dolu dünyası

Türk tarihinin yetiştirdiği dünyaca ünlü ilim ve fikir adamlarından biri olan Mehmed Fuad Köprülü, özellikle Osmanlı tarihinin kuruluş devri hakkındaki tartışmaların iyice alevlendiği bir dönemde en zorlu tartışmalara eğilerek, ortaya koyduğu keskin ve iddialı tezlerle bir döneme damgasını vuran en önemli isimlerden biri oldu. Türk tarihi açısından oldukça etkili olan Köprülü’yü ölüm yıldönümünde rahmetle anıyor, hayatı ve ilmi çalışmalarına kısaca değiniyoruz.

Sahafların Şeyhi Muzaffer Ozak ve Avrupaya getirdiği İslâm nuru

Sahafların Şeyhi Muzaffer Ozak ve Avrupa'ya getirdiği İslâm nuru

Vaiz, Halvetî-Cerrâhî, kitapların ve sahafların şeyhi Muzaffer Ozak’ı görüp tanımış olanlar onun bir satıcı olmaktan öte hakiki bir sahaf olduğuna şahitlik ederlerdi. Ozak’ın dükkânı zikir seslerinin yanı sıra, sohbet sesleriyle de yankılanırdı. Amerikalı, Avrupalı, her kesimden ziyaretçi gelir,  sohbet meclislerine katılırdı. Onu 20’nci yüzyılın en meşhur şeyhlerinden biri yapan şey ise, 70’li yıllarda Türkiye'nin sınırlarını aşıp Almanya, İngiltere, Fransa ve ABD gibi birçok ülkeye ziyaretlerde bulunmuş olmasıdır.

Ömrünü kitaplara adayan ayaklı kütüphane: Muallim Cevdet

Ömrünü kitaplara adayan ayaklı kütüphane: Muallim Cevdet

Dürüst kişiliği, ahlâkı ve fikirlerindeki istikrarıyla aydınlar çevresinde iz bırakan Muallim Cevdet, öğretme aşkından dolayı muallim lakabıyla tanındı. Bütün sermayesi kitaplarıydı; Türk arşivciliğinin temellerini atmıştı. Ardında bıraktığı on bin cildin üzerindeki kitabını belediye kütüphanesine bağışlayarak, ilme duyduğu aşk ile hafızalarımıza kazındı…

İbn Sinadan müzik ve telkinlerle tedavi

İbn Sina'dan müzik ve telkinlerle tedavi

İslamiyet’i kabul edip, Türklerin Müslüman oluşlarından sonra yetişen Türk İslâm filozofları, hayatları ve eserleriyle hem kendi sahalarının hem de geniş halk kitlelerinin ilgisini çekmişlerdir. Bu İslâmî geleneğin ışığında yetişen önemli şahsiyetlerden birisi de Ebu Ali el-Hüseyin bin Abdullah İbn Sîna’dır İslam medeniyetinin önemli simalarından birisi olan İbn Sina hem filozof hem tabip olarak İslam dünyasında büyük bir etkisi olduğu gibi asırlarca da Avrupa tıbbını etkiledi. Vefat yıldönümünde İbn Sina’yı rahmetle anıyor; eğitime ve tıbba olan etkilerini inceliyoruz.

Bir ömürde iki hayat: Ayşe Şasa

Bir ömürde iki hayat: Ayşe Şasa

Vefatının dördüncü yılında anılan inceliklerin yazarı Ayşe Şasa, inziva döneminde düşünsel anlamda kendisini değiştirdi; daha bilimsel, sezgici bir hayat sürmeye başladı ve bu yeni yaşam tarzını eserlerine de yansıttı.

Einsteinın ırkçı görüşleri seyahat günlüklerinde ortaya çıktı!

Einstein'ın ırkçı görüşleri seyahat günlüklerinde ortaya çıktı!

Zamanında ırkçılığı “beyaz insanların bir hastalığı” olarak tanımlayan Einstein'ın ırkçı ve yabancı düşmanı görüşlerini yazdığı seyahat günlükleri yayımlandı. Einstein bu günlüklerde 1922-23 yıllarında Orta Doğu ve Uzak Doğu'dan izlenimlerini aktarırken, ırkçı ifadeler kullanıyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN