Arama

Biyografi

Halil İnalcık’ın ilimle dolu hayatı

Halil İnalcık’ın ilimle dolu hayatı

Osmanlı tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla dünyaca ünlü tarihçimiz Prof. Dr. Halil İnalcık, geçtiğimiz yıl 25 Temmuz’da 100 yaşında hayatını kaybetti. ‘Tarihçilerin kutbu’, ‘şeyhü’l müverrihin’ ve ‘hocaların hocası’ olarak anılan İnalcık, bir asırlık ömrü boyunca geride birçok değerli eser bıraktı. Ömrünün son anına kadar, araştırmaya ve yazmaya devam eden İnalcık, Osmanlı tarihini belgeleriyle ortaya çıkardı ve dünyaya tüm gerçekleriyle aktardı. Fikriyat olarak, ölümünün sene-i devriyesinde Halil İnalcık’ın hayatını ve tarih adına gerçekleştirdiği sohbetleri sizler için derledik.

X ışınını tıpta ilk kez kullanan Esad Feyzi Bey’in hikâyesi…

X ışınını tıpta ilk kez kullanan Esad Feyzi Bey’in hikâyesi…

X ışınlarının 1895 yılında Wilhelm Conrad Röntgen tarafından keşfedilmesinden bir yıl sonra, röntgen tekniğini bir Fransızca tıp dergisinden öğrenen Askerî Tıbbiyenin son sınıf öğrencisi Esad Feyzi Bey, X ışınlarını elde etmeyi başardı. Esad Feyzi Bey, 1897 Türk-Yunan savaşında yaralanarak cepheden getirilen askerin kolundaki kurşunun yerini X ışınları ile tespit etti. Böylece X ışınları, dünyada ilk kez insan sağlığına yardımcı olmak amacıyla kullanıldı.

Cep telefonuyla gönderilen ilk fotoğrafın hikâyesi

Cep telefonuyla gönderilen ilk fotoğrafın hikâyesi

Takvimler 1997 yılını gösterirken, Sharp tarafından geliştirilen ilk fotoğraf makineli telefon üzerinde çalışan Philippe Kahn, yeni doğan kızı Sophie’nin fotoğrafını 2 bin arkadaşına göndermeyi başardı. Bu fotoğraf, telefon ile çekilip gönderilen ilk fotoğraf olarak tarihe geçti.

Afrikanın parlayan yıldızı: Muhammed Salah

Afrika'nın parlayan yıldızı: Muhammed Salah

Sadio Mane ile Aubameyang'ı geçerek Afrika'da yılın futbolcusu seçilen Liverpool'un Mısırlı yıldızı Muhammed Salah, kariyerinin altın çağını yaşıyor. Orta saha bölgesinde oynamasına rağmen ligde attığı 17 golle krallık yarışında ikinci sırada yer alan Salah, İngiltere'nin yükselen yıldızı olarak gösteriliyor. Bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde de takımı adına 5 gole imza atan Müslüman oyuncu, Mısır'ın son yıllarda yetiştirdiği en önemli futbolcu olarak öne çıktı.

Vatan ve İslâm şairi Mehmet Akif

Vatan ve İslâm şairi Mehmet Akif

Şiirlerinde millî ve manevî duyguları dile getiren, İstiklâl Marşı'nın kıymetli şairi Mehmet Âkif'i ölüm yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Medeniyeti İslâm’ın Amentüsü’nde arayan vatan şairi: Mehmet Âkif Ersoy

Medeniyeti İslâm’ın Amentüsü’nde arayan vatan şairi: Mehmet Âkif Ersoy

İslâm ve vatan aşığı, İstiklâl Marşı’nın güftekârı, “vatan şairi” Mehmet Âkif Ersoy’un bütün hayatı mücadelelerle geçti. Millî Mütareke döneminde kurtuluş hareketlerine destek veren Mehmet Âkif, millî şiirimizin dizelerine de imzasını attı. Fakat o çok sevdiği “öz vatanından dünyada cüdâ” oldu ve “vatan haini” ilân edildi. Mısır’a iltica ettirilen Âkif, ancak yıllar sonra kansere yakalandığında Türkiye’ye dönebildi ve kısa süre sonra da yaşama gözlerini yumdu.

Ölümle tehdit edilen bir cumhurbaşkanı adayı: Ali Fuat Başgil

Ölümle tehdit edilen bir cumhurbaşkanı adayı: Ali Fuat Başgil

İlimle dolu bir hayat geçiren Ali Fuat Başgil, henüz lise çağında Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle okulu yarıda bırakarak cepheye koştu. Ardından tahsilini tamamladı, Türkiye’nin en iyi hukukçularından biri oldu ve 46 yaşında “ordinaryüs profesör” unvanını aldı. 27 Mayıs ihtilâlinden sonra milletin umudu olan Başgil, zalimlere cesurca direnen soylu bir kahraman ve fikir insanı, Türkiye’nin yetiştirdiği çok kıymetli bir âlim ve hukuk dünyasının iftihar vesilesi olarak görüldü. Ölümle tehdit edildiği için siyasetten çekildi ancak fikirleri dalga dalga insanları etkilemeye devam etti. “Laiklik” kavramının tanımını yeniden yaptı; dinin, kanunî veya idarî baskı altında olmasının “din hürriyetinin yok olması” anlamına geldiğini savundu. Vefatının 50’inci yılında Ali Fuat Başgil’i saygıyla anıyoruz.

Robinson Crusoe’dan önce Hayy bin Yakzan

Robinson Crusoe’dan önce Hayy bin Yakzan

Hiç şüphesiz “ıssız bir ada” ve “yaşam” kelimelerini yan yana gördüğümüzde, birçoğumuzun aklına ilk gelen isimdir Robinson Crusoe. Daniel Defoe’nun bu ünlü romanı, kendinden tam 6 yüzyıl önce yazılan bir eserle oldukça büyük benzerlikler taşır. Pek bilinmese de tarihte, İbn Tufeyl’in Hayy bin Yakzan adlı eseri, hem dünya edebiyatı, hem de İslâm Felsefesi Tarihi için oldukça mühimdir.

Adı Safiye olan bülbülün öyküsü

Adı Safiye olan bülbülün öyküsü

Türk musikisinin gelmiş geçmiş en ünlü kadın seslerinden Safiye Ayla’nın yaşam öyküsünü anlatan ‘Safiye’ adlı kitap raflardaki yerini aldı. Yaşamı boyunca önemli olaylara tanıklık eden Ayla’nın yaşam öyküsü, dönemin sosyal atmosferine de ışık tutuyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN