Arama

Biyografi

Nurettin Topçunun kendi sesinden Vaaz

Nurettin Topçu'nun kendi sesinden 'Vaaz'

1975 yılında vefat eden yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu, 108'inci doğum yılında günümüz düşünce dünyasına ışık tutmaya devam ediyor. 10-12 Eylül 1973'te Diyanet İşleri Başkanlığının Bolu'da düzenlediği vaizler seminerinde konuşan Nureddin Topçu'nun, "Vaaz" konulu günümüze ulaşan tek ses kaydını iki bölüm hâlinde sizlerle buluşturuyoruz.

Ahlâk davasıyla geçen bir ömür: Nurettin Topçu

Ahlâk davasıyla geçen bir ömür: Nurettin Topçu

Onu en iyi anlatan üç kelime: İsyan, hareket ve idare… Türkiye düşünce tarihinin yapaylıktan ve kopyacılıktan uzak en özgün düşünce adamlarından biri. Kendine özgü, ilgi çekici ve cesaretli bir fikir adamı olan Nurettin Topçu, ahlâk davası güttüğü ömrü boyunca yazdı; yazdığı gibi yaşadı. ‘Milliyetçilik’ kavramına, İslam ve Anadolu minvalinde yepyeni bir tanım yaptı. 1975 yılında vefat eden yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu, “108. Doğum Yılında Nurettin Topçu” adlı anma programı ile günümüz düşünce dünyasına yeniden ışık tutacak.

Filistin davasının sembolü: Yasir Arafat

Filistin davasının sembolü: Yasir Arafat

Filistin'in efsanevi lideri Yasir Arafat'ın, ölümünün üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen, siyaset ve toplum üzerindeki etkisi hala canlılığını koruyor.

Osmanlıda alim bir devlet adamı: Lutfi Paşa

Osmanlı'da alim bir devlet adamı: Lutfi Paşa

Lutfi Paşa (ö. 971/1564) Arnavut kökenli bir devşirme olarak II. Bâyezid zamanında saraya alınmış, Enderun’da tahsil görmüş, sancak beyi, beylerbeyi ve vezir olmuş, Korfu seferinde Osmanlı deniz kuvvetlerini kumanda etmiş, Boğdan seferinde Mimar Sinan’ı padişaha takdim edip tanıtmış, iki yıl süreyle veziriazam olmuş, çeşitli idarî vazifeleri esnasında önemli görevler üstlenmiş bir devlet adamıdır. Veziriazamlıktan azledildikten sonraki hayatını telif ve araştırmayla geçirmiş, devlet adamlığının yanısıra yazdığı eserlerle de nam salmış bir şahsiyettir.

Bilge Kralın izinde: Babam Aliya

Bilge Kralın izinde: Babam Aliya

Vefatının 14'üncü yılında dizi, tiyatro, belgesel çalışmalarıyla anılan Bosna Hersek’in kurucu Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’i oğlu Bâkir İzzetbegoviç ve arkadaşlarından dinledik. Avrupa'nın baskısına karşı çıkarak İslâm’ı temsil eden Aliya, davasını kürsülerde, fikirlerini makale ve kitaplarında anlattı.

35 soruda Nurullah Genç’in dünyası

35 soruda Nurullah Genç’in dünyası

Şair, akademisyen. 1990 Türkiye Diyanet Vakfı N’at-ı Şerif Büyük Ödülü sahibi bir profesör. Modern zaman dervişi, şiirlerin renkli dizelerinin sahibi Nurullah Genç, İslami söylemin iki önemli temsilcisi Necip Fazıl ve Sezai Karakoç’un izinde kelimelere hayat veriyor. Star'da yer alan söyleşisinde, şairin divan ve hece şiiri estetiğiyle ördüğü dünyasının bilinmeyenlerini okurları için aralanıyor.

Tiyatroya adanmış ömür: Hasan Nail Canat

Tiyatroya adanmış ömür: Hasan Nail Canat

Tiyatro sanatçısı, 61 yıllık yaşamının 40 yılını tiyatroya adayan şair ve yazar Hasan Nail Canat, vefatının 13'üncü yılında anılıyor. "Sanat Hakk içindir" diyen Canat, 40 yılını tiyatroya verdi ve eşsiz eserlere imza attı.

Nezih Uzel: Modern bir derviş, bir dervîş-i asfer-rîş

Nezih Uzel: Modern bir derviş, bir dervîş-i asfer-rîş

Nezih Uzel, medeniyetimizin kültür ve sanat iklimini doyasıya solumuş bir isim. Yazarlık, çevirmenlik, kudümzenlik ve gazeteciliğin yanında daha birçok yeteneğe sahipti. Modern dünyada, sığlaşan kültür ve medeniyet dünyamıza ışık tutan, o derinliğe ve birikime sahip, mütevazı kişiliğiyle anılan biriydi Uzel. Aramızdan ayrılalı 5 yıl oldu. Mustafa Uzun, Dergâh dergisinin bu ayki sayısında Nezih Uzel’i kaleme aldı.

Dava yolunda bir yaşam: Aliya İzzetbegoviç

Dava yolunda bir yaşam: Aliya İzzetbegoviç

Bilge Kral “Aliya İzzetbegoviç” Bosna Hersek başta olmak üzere dünya tarihinin en önemli isimlerinden biri. Bosna Hersek'in bağımsızlığı için verdiği mücadelede, insanlık için büyük bir umut oldu. Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı, "Bilge Kral" Aliya İzzetbegoviç'i vefatının 14'üncü yıl dönümünde rahmetle anıyor; TRT Avaz'ın hazırladığı bu belgeseli seyrinize sunuyoruz.

Okuyan kuşaklar ona gönül dolusu şükran borçlu

Okuyan kuşaklar ona gönül dolusu şükran borçlu

"İnsanların ruhlarındaki iyiyi açığa çıkarmak ancak iyi bir muallimin yapabileceği bir şeydir. Merhum Fethi Bey, yüzlerce binlerce insan yetiştirmiş ve adeta bugünleri mayalamıştır. Okuyan yazan kuşakların her bir ferdi ona gönül dolusu şükran borçludur"

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN