Arama

Ünlü Sanatçılar

Türkülerin başı sağ olsun...

Türkülerin başı sağ olsun...

Bir süredir kanser tedavisi gören, Türk halk müziğinin sevilen sanatçısı Nuray Hafiftaş, vermiş olduğu yaşam mücadelesini kaybetti.

Huysuz ve tatlı kadın: Müzeyyen Senar

Huysuz ve tatlı kadın: Müzeyyen Senar

Hani diyoruz ya bazı anlar vardır yaşamak istemezsin tekrarını. İşte o zamanlardan hatta aylardan birindeyiz. Her yıl Şubat ayı iki büyük ustanın ölümünün habercisi oluyor bize. Önce Cem Karaca’yı sonra Müzeyyen Senar’ı alıyor elimizden. Bize düşen görevse, geçmişimizin bu büyük ustalarını şarkılarıyla sevgi ve rahmet içinde hatırlamak… Ömrümüz yettiğince şarkılarınızla yaşayacaksınız… İki büyük ustayı da saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz…

Anadolu Rock müziğinin babası: Cem Karaca

Anadolu Rock müziğinin babası: Cem Karaca

Rock’n Roll sevdasıyla başladığı müzik hayatını, askerdeyken duyduğu saz sesinden etkilenerek Türk müziğiyle harmanlayan bir isim: Türk Rock müziğinin devi Cem Karaca. Yabancı şarkılarda aradığı özünü, türkülerde bularak, Anadolu Rock müziği türünün ilk yorumcularından biri oldu. İyi bir ses sanatçısı, besteci, tiyatrocu ve sinema oyuncusu olan Cem Karaca, yaşamı boyunca hafızalarımıza yer eden birçok esere imza attı. Çevresindekilere sık sık “Allah canımı ya sahnede alsın ya da kral yatağımda” diyen duayen sanatçı, 14 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Vasiyeti ise, alkışlarla değil; tekbirlerle uğurlanmaktı…

Tarihi filme rap şarkı yapıldı

Tarihi filme 'rap' şarkı yapıldı

Dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri olan Kösedağ Savaşı ve döneme damgasını vuran ve Son Selçuklu Kahramanı olarak adlandırılan devlet adamı Emir Celaleddin Karatay’ın hayatından bir kesitin özgün bir senaryo ile beyaz perdeye uyarlandığı “Direniş Karatay” 9 Mart 2018'de izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Klasik Türk Müziği’nde Babalar ve oğulları

Klasik Türk Müziği’nde "Babalar ve oğulları"

Bütün mesleklerde olduğu gibi hem görgü hem de genetik yollarla oğullar/kızlar baba veya annelerinin mesleğini seçmeye oldukça meyilli olmuşlardır. Yaşanılan ortamda örnek alınacak bir olay, olgu bulunduğunda; sanat, müzik alanında da önemli bilgilerin yer aldığı görülünce her çocuk ister istemez yaşanılan ortamın ruhuna ayak uyduruyor ve meslek seçimini içinde bulunulan şartlara göre yapıyor.

İkinci Dünya Savaşında Dresden’in küllerinden doğan bir başyapıt: Adagio

İkinci Dünya Savaşı'nda Dresden’in küllerinden doğan bir başyapıt: Adagio

Tomaso Albinoni, Barok dönemi bestecileri arasında saygın bir yere sahip müzisyenlerin başında geliyordu. 1671 yılında doğan, klasik müziğin bu ünlü bestecisi, kendine özgü lirizmiyle adını ölümsüzleştirdi. Albinoni’yi birçok eserine rağmen, “Adagio in G minor“ eseriyle hatırlarız. Birçoğumuzun melodisine aşina olduğu bu beste, İkinci Dünya Savaşı’nda çıkan bir yangında müzikolog Remo Giazotto tarafından kurtarılmış ve tamamlanmıştı. Ancak Giazotto, ölümünden önce şaşırtıcı bir açıklama yaptı…

Bir Anadolu ozanı: Barış Manço

Bir Anadolu ozanı: Barış Manço

Anadolu rock müziğinin efsane ismi, şarkıcı, besteci ve söz yazarı Barış Manço, 7’den 77’ye herkesin gönüllerinde taht kurdu. Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarlığının yanında, başarılı bir oyuncu, televizyon programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam ve gezgindi... 19 yıl önce yitirdiğimiz rock müziğinin efsane ismi Barış Abimizi, saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Ney kalbime dokundu, Müslüman oldum

"Ney kalbime dokundu, Müslüman oldum"

İtalya'nın başkenti Roma'da, ünlü Türk neyzen Ömer Erdoğdular'ın atölye çalışmasına katılan İtalyan neyzen Francesco Piani, ney sayesinde Müslüman olduğunu belirterek "Neyin sesi kalbime dokundu, beni içinde bulunduğum karanlık yerden çıkardı ve Müslüman oldum" dedi.

Müslüm Gürsesin hayatı film oluyor

Müslüm Gürses'in hayatı film oluyor

Arabesk ve Türk halk müziği sanatçısı Müslüm Gürses'in hayatını beyaz perdeye aktaran sinema filmi "Müslüm"ün çekimlerine başlandı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN