Arama

Ünlü Sanatçılar

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı, dini ve din dışı musiki sahalarında bestelediği pek çok eserle Türk mûsikîsine zengin bir repertuvar kazandıran Zekâi Dede Efendi anısına, Eyüpsultan Belediyesi tarafından bir konser düzenlendi.

Ahmet Kayanın anısına...

Ahmet Kaya'nın anısına...

“…Beni üşüten tek bir şey var, ben vatansızlıktan üşüyorum…” Bu sözlerin sahibi, Ahmet Kaya. 17 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. “Öldüğümde değil yaşarken anlayın beni…” demişti; fakat onun bu sözünü kimse anlamamıştı. Yaşarken linç ettiler Ahmet Kaya’yı. O Türkiye’nin ‘yorgun demokratı’ydı. Yüreğinde insan sevgisi, dilinde demokrasi hak ve özgürlük kelimeleri vardı. Ancak o demokrasi adına kara lekelerle dolu 90’lı yıllarda yaşamıştı. Bugün bu yürekli adamı saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

İran müziğinin önemli ustaları İstanbulda

İran müziğinin önemli ustaları İstanbul'da

İran müziğinin dört önemli usta müzisyeni, Kayhan Kalhor "Kamança", Navid Afghah "Tombak", Ali Behrami Fard "Santur" ve Hadi Azarpira "Tar" dan kurulu “Kayhan Kalhor Ensemble” muhteşem bir müzik ziyafeti için 15 Aralık gecesi Cemal Reşit Rey'de sahnede olacak.

Keman virtüözleri Cemal Reşit Reyde buluşacak

Keman virtüözleri Cemal Reşit Rey'de buluşacak

Dünyaca ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’ın koordinatörlüğünde bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan "Dünya’nın Kemanları Festivali", dünyanın dört bir yanından usta müzisyenlerin hikâyelerine ev sahipliği yapacak. 15 – 17 Kasım tarihleri arasında İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek olan festivalde konserlerin yanı sıra gün boyu paneller ve söyleşiler yer alacak.

Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli

"Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli"

Sevdalinka şarkılarının güçlü sesi Damir İmamoviç, "Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli. Çünkü geçmişten beri bizim müziğimizi etkilemiş. Ahmet Erdoğdular gibi usta isimlerden Türk sanat müziğini öğrenmeye başladım." dedi.

İki üstat, iki dost: Yahya Kemal ve Münir Nurettin

İki üstat, iki dost: Yahya Kemal ve Münir Nurettin

Birbirinden ayrı düşünülemeyecek iki üstat... Biri şiirde, diğeri ise müzikte yeni bir ufuk açtı, kendinden sonra gelenlere yol gösterdi. Mısraları ve nağmeleri gönüllere nakşolmuş Yahya Kemal ve Münir Nurettin'den bahsediyoruz. 30 yılı aşkın dostlukları boyunca birçok şeyi paylaştılar ve hiç şüphesiz, bu ortaklıktan en çok kazanan sanatseverler oldu...

Bir babanın izinden gelen başarı: Göksel Baktagir

Bir babanın izinden gelen başarı: Göksel Baktagir

7 yaşında babasından çalmayı öğrendiği mandolin ile müzik hayatına başlayan ve dünyanın pek ülkesinde konserler veren sanatçı Baktagir 'Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri'nin verileceği kişiler arasında yer almanın mutluluğunu yaşıyor.

Edebiyatı da müziğe dâhil

Edebiyatı da müziğe dâhil

Türk musikisini derinden etkileyen Tanbûri Cemil’in makaleleri ve ilk kez yayımlanan fotoğrafları ‘Yüz Yıllık Metinlerle Tanbûri Cemil Bey’ adlı kitapta toplandı.

Türkiyenin ortak değerleri

Türkiye'nin ortak değerleri

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin bu yılki sahipleri belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödüllerin sosyal bilimler alanında İlber Ortaylı'ya, sinema dalında Yavuz Turgul'a, geleneksel sanatlarda Ali Toy'a, resim alanında ressam Selahattin Kara'ya, vefa ödülünün de merhum Nurettin Topçu'ya verildiğini söyledi.

Ahmet Kaya anısına

Ahmet Kaya anısına

“… Beni üşüten tek bir şey var, ben vatansızlıktan üşüyorum…” dedi, yorgun demokrat Ahmet Kaya… Yüreğinde insan sevgisi, dilinde demokrasi hak ve özgürlük kelimeleri vardı.

Anadolunun yanık ozanı: Âşık Veysel

Anadolu'nun yanık ozanı: Âşık Veysel

"Güzelliğin on para etmez, şu bendeki aşk olmasa" sözüyle nasıl bir insan olduğunu en güzel şekilde ifade eden halk ozanı, aşıklık geleneğinin son büyük temsilcisi Âşık Veysel, 123 yıl önce bugün doğdu. "Ben giderim adım kalır, dostlar beni hatırlasın" dizelerine sahip halk ozanımızı, bizler de saygı ve rahmetle anıyoruz.

Nezih Uzel: Modern bir derviş, bir dervîş-i asfer-rîş

Nezih Uzel: Modern bir derviş, bir dervîş-i asfer-rîş

Nezih Uzel, medeniyetimizin kültür ve sanat iklimini doyasıya solumuş bir isim. Yazarlık, çevirmenlik, kudümzenlik ve gazeteciliğin yanında daha birçok yeteneğe sahipti. Modern dünyada, sığlaşan kültür ve medeniyet dünyamıza ışık tutan, o derinliğe ve birikime sahip, mütevazı kişiliğiyle anılan biriydi Uzel. Aramızdan ayrılalı 5 yıl oldu. Mustafa Uzun, Dergâh dergisinin bu ayki sayısında Nezih Uzel’i kaleme aldı.

Yitik bir öykünün son satırları gibi...

Yitik bir öykünün son satırları gibi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Külliye'deki muhtarlar buluşması Türkmen sanatçı Abdurrahman Kızılay ile tanınan “Altın Hızma” isimli Kerkük türküsü ile başladı. Kerkük Türkmenleri’nin onurlu bir mücadele verdiği günlerde Külliye’den yankılanan bu türkü salondan büyük alkış aldı.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN