Arama

Yaşam

İstanbulun yokuş yukarı dünyası: Merdivenleri

İstanbul'un yokuş yukarı dünyası: Merdivenleri

Trafikli yollar, kaldırımları işgal eden araçlarla, modern şehirlerde yaya olarak hareket mekânlarımız her geçen gün yok olurken Nihayet Dergisi, İstanbul’un değişime direnen son kaleleri merdivenli sokaklarına elini uzatmış… İşte dergiden derlediğimiz İstanbul’un yokuş yukarı dünyasından birkaç merdiven…

Ercüment Ovalı ödülünü Afrindeki askerlerimize adadı

Ercüment Ovalı ödülünü Afrin'deki askerlerimize adadı

Kan ve kök hücreden yapay deri üreten buluşuyla bilim dünyasının gündemine oturan Ercüment Ovalı, GQ töreninde aldığı 'Yılın Bilim Ödülü' ödülünü şehit Eren Bülbül'e ve Afrin'de terörle mücadele veren Mehmetçik'e adadı. Törene, Ovalı'nın askerlerimizi andığı konuşması damga vurdu.

Dünyanın bilinen en eski kadın teşkilatı: Bâcıyân-ı Rûm

Dünyanın bilinen en eski kadın teşkilatı: Bâcıyân-ı Rûm

13’üncü yüzyıl Anadolu’sunda göçmen Türkmen hanımların oluşturduğu bir grup olarak bilinen Bâciyân-ı Rûm, Türk Tarih Kurumu tarafından 21-23 Şubat tarihlerinde Bilecik’te düzenlenecek olan etkinliklerle anılacak. Dünyanın ilk kadın teşkilatı olan “Bâcıyân-ı Rûm”u ilk olarak 15’inci yüzyıl Osmanlı tarihçisi Âşıkpaşazâde duyurmuş; fakat tarihî kaynaklarda doğrudan böyle bir teşkilattan söz edilmediği için Bâciyân-ı Rûm’un önemi tam olarak kayıtlara geçmemiştir.

Soyağacı furyası

Soyağacı furyası

Arşivden soyunu öğrenmek kolay değildir. Horasan’dan kalkmış bir aile, asırlarca Bitlis’te yaşamış; sonra Bosna’ya yerleşmiş; nihayet Bursa’ya göçmüş. Kim, hangi soyağacını tutacak?

Hizanın taş evleri

Hizan'ın taş evleri

Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı köylerin çoğu, derin vadiler arasında yamaçlara kurulu çok katlı tarihi taş evlerden oluşuyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN