Arama

Yaşam

Mısır’ın erken dönem yüksek kültürü

Mısır’ın erken dönem yüksek kültürü

Son yapılan arkeoloji çalışmaları neticesinde Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde yer alan Draa Abu el Naga bölgesinde, 18. firavun hanedanlığına (M.Ö. 1550-1292) ait olduğu tahmin edilen iki ayrı firavun mezarı bulundu.

Sezgin’in hazinesine Almanya engeli

Sezgin’in hazinesine Almanya engeli

Dünyaca ünlü Türk bilim adamı Prof. Dr. Fuat Sezgin Almanya’daki 45 bin kitabını Türkiye’ye getirmek istedi. Diplomatik girişimler sonucu, 30 bin kitap Türkiye’ye getirildi. Ancak Almanya, Frankfurt Havalimanı’nda el koyduğu 15 bin kitaba “ulusal kültür varlığı” bahanesiyle çıkış izni vermedi.

Kudüs ve Filistin uğruna binlerce şehid verdik

Kudüs ve Filistin uğruna binlerce şehid verdik

Osmanlı ordusu Birinci Dünya Savaşı’nda İngilizler’e karşı Kudüs’ü savunmak için 31 Ekim-8 Kasım 1917 arasında yaptığı dokuz gün süren muharebelerde 25 bin kayıp vermişti. Bütün şehidlerimizin ruhları şad olsun.

Taş çağı ve Mezopotamya tarihi

Taş çağı ve Mezopotamya tarihi

Sanat kendini ilk olarak, Avrupa’da Yüksek Paleolitik Çağ’da insanların ortaya çıkmasıyla gösterdi. Sanatın doğuşu kapsamında başladığımız yazı dizimizin ilk bölümünde, bu dönemden kalma mağara resimlerindeki motiflere, ilk şehirler ve ibadethanelere ve taş çağı heykellerine yer vermiştik. Bu kapsamdaki ikinci yazımızda ise Taş Çağı resimleri ve Mezopotamya tarihine ait resim, heykel ve kültürlerine yönelik bilgileri derledik.

Osmanlının mahzun prensesi: Fazile İbrahim Bernard

Osmanlı'nın mahzun prensesi: Fazile İbrahim Bernard

Bağdat’ta 1958'in Temmuz'unda yaşanan kanlı bir darbe ve sonrasında oluşan bir hikâye bulutu… Darbe eğer gerçekleşmeseydi,  ‘‘kraliçe’’ olarak bir Türk prensesi, Bağdat'ta hüküm sürecekti. İsmi Prenses Fazile, hikâyesi ise oldukça hüzünlü…

Sislerin ardından gelen şiirler

Sislerin ardından gelen şiirler

“Eğer sisler bulvarı olmasa/eğer bu şehirde bu bulvar olmasa/sabah ezanında yağmur yağmasa/şüphesiz bir delilik yapardım” der Atilla İlhan ve devam eder ardından Orhan Veli, "öyle bir yerde olmalıyım ki/ne karpuz kabuğu gibi/ne ışık, ne sis, ne buğu gibi/insan gibi.”

120 yıldır kayıp olan Urartu steli bulundu

120 yıldır kayıp olan Urartu steli bulundu

Van'da yürütülen "Urartular Dönemi Yol Güzergahları" yüzey araştırması sırasında, Alman bilim adamı Waldemar Belck tarafından ortaya çıkarılan ve 120 yıldır kayıp olan Urartu dönemine ait stel bulundu.

Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?

"Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?"

Hayatımızın en umutsuz en çaresiz belki de en çıkmaz anlarında, sesimiz çıkmadan duyurmaya çalıştığımız yardım çığlıklılarımızın bir duyanı, bir göreni ve el uzatanı var. Yaşadığımız her engelin ve zorluğun sonunda mutlaka bir kolaylık var. Biz yeter ki doğru kapıyı; bedenimizi uyuşturanı değil de ruhumuzu doyuran kapıyı çalalım. İşte tüm bu ümitsizlik anlarında sırlarla dolu, rahatlatıcı ve dinginleştirici ayetler içeren bir sure kalbimizden avuçlarımıza doğru düşer… İnşirâh!

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN