Arama

Tarih

Osmanlı Uleması Fatihin haziresinde

Osmanlı Uleması Fatih'in haziresinde

Ulemanın sözleşmiş gibi bir araya toplandığı yerlerden biri de Fatih Camii’nin haziresi, Fatih Sultan Mehmet Han’ın dizi dibidir. Burada yatan birçok ismi ve o isimlere ait etkileyici güzellikte mezar taşını en azından senede birkaç defa ziyaret etmek içimizde bazı şeyleri diri tutacaktır.

Erdoğan: Önce kendi hazinelerimize sahip çıkacağız!

Erdoğan: "Önce kendi hazinelerimize sahip çıkacağız!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür Sanat Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu. Kültür ve sanatın, ekonomi ve savunma sanayii kadar önemli olduğuna değinen Erdoğan, "Türkiye'nin 2023 hedeflerinin somut unsurları için çalışırken kültür ve sanatı da ihmal edemeyiz. Biz Türk milleti olarak asla papağanlaşmayacağız. Önce kendi hazinelerimize sahip çıkacağız. Güçlü bir envantere sahibiz. Bu büyük birikimin ışığında yeni hazineleri üretmenin gayreti içinde olacağız" şeklinde konuştu.

Cehenneme dönüşen cennet: Doğu Guta

Cehenneme dönüşen cennet: Doğu Guta

Suriye rejimi Şam’ın Arapça coğrafya kitaplarında “yeryüzü cenneti” olarak adlandırılan en güzel banliyösüne, Doğu Guta bölgesine acımasız saldırılarını sürdürüyor. Kuşatma altındakiler, artık “ölümü beklediklerini” ifade ediyorlar. Zira rejim saldırılarından kurtulsalar da, kuşatma altında açlık ve hastalıktan ölecekler. Türkiye’nin Afrin operasyonuyla ilgili olarak “sivillere zarar verildiği” iftirasıyla dünyayı ayağa kaldıranlar, Rusya, Suriye rejimi ve ABD söz konusu olunca sağır ve dilsiz olup üç maymunu oynuyorlar.

Osmanlı Devleti Atlası yeniden hazırlanıyor

"Osmanlı Devleti Atlası" yeniden hazırlanıyor

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, kurum olarak üzerinde çalıştıkları "Osmanlı Devleti Atlası"nı en kısa zamanda çıkaracaklarının müjdesini verdi. Turan, "Osmanlı Devleti Atlası ve genel anlamda bir Türk Tarihi Atlası yok. Tarihte var olanlar yeterli değil. En azından güncel ve daha yeterli hale getirmek için çalışmalarımız var" şeklinde konuştu.

İkna odasını hatırladığım zaman hala çok kötü oluyorum!

İkna odasını hatırladığım zaman hala çok kötü oluyorum!

28 Şubat döneminde okuduğu İstanbul Üniversitesi (İÜ) Çapa Tıp Fakültesi'nden başörtüsünü açmadığı gerekçesiyle atılan Dr. Arzu Tatlı, başı açık fotoğraf vermediği için ikna odasına çağrıldığını, başörtüsünü kendi tercihi olduğunu ve açmayacağını söylemesi üzerine hocaları tarafından çeşitli baskılara maruz kaldığını belirterek, ''Hepsi 'Seni asla okutmayacağız. Hatta Türkiye'de yaşatmayacağız. Bu senin sonun olacak. Yanlış yoldasın.' gibi sözlerle ciddi bir şekilde tehdit ettiler. Çok korktum. İkna odasını hatırladığım zaman hala çok kötü oluyorum'' dedi.

Bugünlere bir asır öncesinden ışık tutan sergi: Sultan Abdülhamid’i anlamak

Bugünlere bir asır öncesinden ışık tutan sergi: Sultan Abdülhamid’i anlamak

33 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin idaresini üstlenen “Ulu Hakan” Sultan Abdülhamid, bundan tam bir asır önce yaşama veda etti. Hayatının büyük bir kısmını geçirdiği Yıldız Sarayı, onu bir nebze olsun anlamak ve anlatabilmek için Cumhurbaşkanlığı’nın ev sahipliğinde bir sergiyle kapılarını sanatseverlere açtı. Sergide, Abdülhamid’in özel merakı olan Yıldız Albümleri’nden fotoğraflar ve birçok kişisel eşyası bugünlerimize ışık tutuyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN