Arama

Tarih

Halil İnalcıkın ilk kez yayımlanan makaleleri

Halil İnalcık'ın ilk kez yayımlanan makaleleri

Osmanlı tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan tarihçilerin kutbu Halil İnalcık’ın makaleleri ve yaptığı araştırmaları “Osmanlı İmparatorluğu” adıyla iki cilt olarak kitaplaştırıldı. Gelmiş geçmiş en büyük tarihçilerden Halil İnalcık’ın engin bilgisinin aktarıldığı bu kapsamlı külliyat, her kütüphanede bulunması gereken arşivlik bir çalışma niteliği taşıyor.

Nekbe acısı şehitlerle ikiye katlandı

Nekbe acısı şehitlerle ikiye katlandı

İsrail askerlerinin Gazze sınırında dün 59 kişiyi şehit etmesi "Nekbe"nin (Büyük Felaket) 70'inci yılını anan Filistinlilerin acısını ikiye katladı. İsrail'in 15 Mayıs 1948'de tarihi Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi, Filistinliler için onlarca yıldır devam eden felaketler silsilesinin başlangıcı oldu - Filistinliler bugüne "Büyük Felaket" anlamına gelen Nekbe ismini veriyor - Nekbe'de Filistin topraklarının büyük bölümü işgal edildi, sistematik katliamlarla binlerce Filistinli öldürüldü, bir milyona yakın kişi vatanından sürüldü, 675 köy yok edildi ve birçok kent Yahudileştirildi. İsrail, şu an 27 bin kilometrekarelik tarihi Filistin topraklarının yüzde 85'ine el koymuş durumda. Peki Nekbe nedir?

ABD’deki Zeugma parçaları Türkiye’ye getiriliyor

ABD’deki Zeugma parçaları Türkiye’ye getiriliyor

Zeugma Mozaiklerine ait 12 parçanın Türkiye'ye gönderilmesini öngören anlaşma Chicago'da imzalandı. ABD'nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi koleksiyonunda yer alan Zeugma parçaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile üniversite arasında imzalanan anlaşma sonucunda Türkiye'ye getiriliyor. Meşhur Çingene Kızı mozağine ait 12 parça bu yıl içinde Türkiye'ye gönderilecek

Kutsal şehir Kudüsün tarihi

Kutsal şehir Kudüs'ün tarihi

Orta Doğu'da yer alan ve dünyanın en eski kentlerinden biri olan Kudüs, pek çok açıdan önemli bir şehir olarak kabul edilmektedir. Filistin-İsrail çatışmasının en büyük nedenlerinden biri olarak görülen şehire; İsrail'in 30 Mart 1976'da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymasının ardından yaşanan olayların anıldığı "Toprak Günü"nde Filistinli grupların günler öncesinden yaptığı "Büyük Dönüş Yürüyüşü" çağrısına katılmak için halk sınıra akın etmişti gösteriler sonunda birçok Filistinli hayatını kaybetmişti. Ayrıca bugün ABD İsrail'in kuruluş yıl dönümünde Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını gerçekleştirirken İsrail'de kutlamalar düzenliyor. Bu kararın ardından şehirde gerilim yükselmeye başladı. Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin yarın işgal altındaki Kudüs'e taşınacak olması şehirdeki gerilimin yükselmesine yol açtı.

İngilizlerin gasp ettiği Osmanlı gemileri

İngilizlerin gasp ettiği Osmanlı gemileri

Osmanlı bir zamanlar denizlerde savaş gemileri için güçlü devletlere sipariş vermek durumundaydı. İşte o zamanlardan kalan ve İngiltere’ye ısmarladığımız fakat gasp edilen iki savaş gemimizin hikâyesini hatırlıyoruz...

Bilim ve teknolojide çığır açan Osmanlı âlimleri

Bilim ve teknolojide çığır açan Osmanlı âlimleri

Osmanlı Devleti kadar ilim dünyasına önemli katkılarda bulunan başka bir devlet yoktur. Öyle ki Osmanlı’nın âlimleri bilim ve teknoloji alanında sağladıkları katkıların yanı sıra astronomi, tıp, matematik alanları da olmak üzere birçok bilim dalında kıymetli çalışmalar yaparak günümüze kadar ulaşmalarına vesile olmuşlardır. İşte Osmanlı’nın pek bilinmeyen önemli âlimleri ve bize bıraktıkları çalışmaları…

Abdülhamid Hanın karakutusunun günlükleri

Abdülhamid Han'ın karakutusunun günlükleri

Abdülhamid’in karakutusu İzzet Holo Paşa’nın beş defter teşkil eden ve “Bunlar, yüz sene sonra açılacaklar” diye vasiyet ettiği günlükleri, İsviçre’de bir bankanın kasasında ortaya çıktı.

Gönülleri fetheden sultan şairler

Gönülleri fetheden sultan şairler

Onlar sultan… Bir taraftan kılıçlarıyla kaleleri fethederken diğer taraftan kalemleriyle gönülleri feth ettiler. Üstün yönetim kabiliyetlerinin yanında birçok Osmanlı padişahı iyi bir de şairdi. Hatta bazılarının divanı bile vardı. İşte sizler için bu şiirin sultanlarını derledik.

Tarihte Ramazan-ı Şerifin ikliminden hatıralar

Tarihte Ramazan-ı Şerif'in ikliminden hatıralar

Bazı hatıralar insanı derinden etkiler. Hele de bunlar tarihin önemli şahsiyetleri tarafından yaşanmışsa… Ramazan ayında tarihe mal olmuş hatıralarla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Selahaddin Eyyûbînin ölüm sebebi neydi?

Selahaddin Eyyûbî'nin ölüm sebebi neydi?

Pennsylvania Üniversitesi'nden Prof. Stephen Gluckman liderliğindeki ekip Selahaddin Eyyubi'nin ölüm nedenini araştırdı. Ekibe göre Müslüman lider, iddia edildiği gibi veba ya da çiçek hastalığından ölmedi.

Bir sömürge doktrini

Bir sömürge doktrini

Müslüman doğu medeniyetinin din, edebiyat, dil ve kültürünü içine alacak şekilde bütün unsurlarını inceleyerek İslam dünyası hakkında Batılı’ların sistematik bir bilgiye sahip olmalarını sağlayan, İslam ve Batı medeniyeti arasındaki mücadelede Batı uygarlığı lehine veriler elde etmeye çalışan bir akımdır.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN