Arama

Tarih

Abdülhamidin denizaşırı merakı: Botanik bitkiler

Abdülhamid'in denizaşırı merakı: Botanik bitkiler

33 yıl Osmanlı İmparatorluğu’na padişahlık yapmış II. Abdülhamid’in botanik bitki merakının olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız… Her şey İstanbul Üniversitesi bünyesinde bulunan Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin Diyanet’e devredileceği haberleriyle ortaya çıktı. Bu botanik bahçesinde Abdülhamid’in yıllar yılı üstünde durduğu, denizaşırı ülkelerden getirttiği bitkiler de yer alıyor. Peki, Abdülhamid’in bu botanik merakı nereden geliyor?

Şehitlerinin acısını vatanıyla dindirenler!

Şehitlerinin acısını vatanıyla dindirenler!

15 Temmuz gecesi, kuşkusuz Türkiye’de yaşanan en uzun geceydi. O gece yaşanan hain darbe girişiminde, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla on binlerce insan sokaklara, meydanlara, havalimanına koştu. O uzun gecede ‘Vatansız yaşanmaz!’ diyerek şehadete koşanlardan kimisi asker kılığına girmiş teröristlerce açılan ateş sonucu kimisi tankın altında kalarak kimisi de bombardımanda şehit oldu. Onlardan geriye kalan ailelerinin acısı ise aradan 2 yıl geçmesine rağmen dinmiyor. “Bir ölür, bin diriliriz” diyen şehit aileleri darbecilerin hak ettikleri cezaları verilmesini istiyor.

15 Temmuzun şehadete yürüyen kahramanları

15 Temmuz'un şehadete yürüyen kahramanları

TSK içine sızan FETÖ mensuplarınca gerçekleştirilen hain darbe girişimini durdurmak için işçisi, mühendisi, profesörü, ev kadını, imamı ve emeklisine kadar her meslek ve yaş grubundan İstanbullu alanlara çıktı. Darbe girişimi sırasında cuntacılara karşı sokağa çıkıp tank paletlerine ve helikopterlerden atılan hain kurşunlara karşı bedenlerini siper eden vatanperver halk, İstanbul'daki en büyük can kaybını 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Çengelköy, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önü ve Esenler bölgesinde verdi. Alçak darbe girişimi karşısında Türk halkı vatan savunmasının en şanlı örneklerinden birini gösterdi.

Zamanımızda gençler Türkçe bilmiyor

"Zamanımızda gençler Türkçe bilmiyor"

İslam tarihçisi, fikir adamı ve yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Babıali Enderun Sohbetleri'ne konuk oldu. Hatıralarını ve güncel meselelere ilişkin görüşlerini aktaran Sırma, "Zamanımızda gençler Türkçe bilmiyor. Üniversitede yazılı yapıyoruz, Türkçeyi yanlış yazıyorlar. Neden, çünkü bizim gençler kitap okumuyor, kitap okumadıkları için de güzel Türkçe konuşamıyor ve yazamıyorlar" şeklinde konuştu.

15 Temmuz darbe girişiminin aktörleri

15 Temmuz darbe girişiminin aktörleri

Türk adaleti, 2 yıl önceki hain kalkışma sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan, vatandaşların üzerine ateş açan ve birçok olaya karışarak hainlikleriyle ön plana çıkan sanıklara hesap sordu.

Dünyanın gözleri önünde yaşanan vahşet Srebrenitsa soykırımı

Dünyanın gözleri önünde yaşanan vahşet Srebrenitsa soykırımı

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımı, aradan geçen 23 yıla rağmen Boşnakların kapanmayan yarası olmaya devam ediyor. Dünyanın gözleri önünde yaşanan bu vahşette en az 8 bin 372 Boşnak sivil katledilerek Srebrenitsa, insanlık vicdanına sürülmüş kara bir leke oldu.

Nurettin Topçu ödül olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu ödül olarak ne istemişti?

Çalışması, Sorbonne Üniversitesi Felsefe Jürisince en başarılı doktora tezi seçilen Nurettin Topçu'ya ödül olarak altın saat ya da istediği bir ülkeye seyahat imkânı önerilir; o ise, ikisini de istemez. Nurettin Topçu'nun düşünce yapısını, vatan ve bayrak sevgisini yansıtan o güzel ayrıntı...

Boşnakların 23 yıldır kapanmayan yarası: Srebrenitsa

Boşnakların 23 yıldır kapanmayan yarası: Srebrenitsa

En az 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği Srebrenitsa soykırımı, aradan 23 yıl geçmesine rağmen Boşnak halkı için kapanmayan bir yara olmaya devam ediyor. Soykırımın yıl dönümü 11 Temmuz'da, kimlik tespitleri tamamlanan 35 yeni kurbanın defnedileceği Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 6 bin 575 kurbanın mezarı bulunuyor. Farklı mahkemelerde görülen Srebrenitsa davalarında bugüne kadar 45 Sırp, toplam 699 yıl hapis cezası aldı.

Azametli memuriyet savcılık

Azametli memuriyet savcılık

Mahkemelerde ilk defa savcılar görüldüğünde, halk buna bir mana veremedi. Dâvâcı ve dâvâlı durur iken, savcılar neci idi?

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN