Arama

Kavramlar

İslâm’ı bugüne uygulamak, reform istemek değildir!

İslâm’ı bugüne uygulamak, reform istemek değildir!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bir konuşmasında "Müslümanlar kendisini güncellemeli" dedi ve içtihadın öneminden bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözlerine, İlahiyat Fakültelerinden destekleyici açıklamalar geldi. Erdoğan'a bir destek de, Fikriyat yazarı Selahaddin E. Çakırgil'den geldi. Çakırgil, bugün Star'daki köşesinde çarpıcı bir yazıya imza attı.

Türkiye bu kavramı araştırıyor: İçtihat

Türkiye bu kavramı araştırıyor: İçtihat

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde bir konuşmasında "Müslümanlar kendisini güncellemeli" dedi ve içtihadın öneminden bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözlerine İlahiyat Fakültelerinden büyük destek geldi. Sosyal medyadaki yeminli Erdoğan düşmanları ise kara propaganda başlatarak Erdoğan'ın açıklamasını itibarsızlaştırmaya çalıştı. Peki "içtihat" kelimesinin anlamı nedir? İslam tarihi boyunca İslam alimlerinin gündeminde olan bu kavramı gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a neden saldırıyorlar? Ayrıntılar A Haber tarafından hazırlanan bu videoda…

Mirâciyye Saklı Miras  mirasçılarıyla

'Mirâciyye Saklı Miras'  mirasçılarıyla

18'inci yüzyılın başlarında vefat eden büyük bestekâr Nâyî Osman Dede’nin kaleme aldığı ve bestelediği Mirâciyye, Türk müziğinin başyapıtlarından birisi kabul edilir. Kurmaca belgesel, Raci’nin çocukluk, gençlik ve orta yaş dönemleri üzerinden dört ayrı hikâyeyle saklı miras Mirâciyye’nin peşine düşme serüvenini konu edinir.

İslam düşünce tarihinde ortaya çıkan “Aşırı görüşler”

İslam düşünce tarihinde ortaya çıkan “Aşırı görüşler”

İslamiyet kökeni itibarıyla vahye dayanan emirler manzumesidir. Onun ilk uygulamasını, Allah Elçisi Hz. Muhammed (a.s.) hayata geçirmiş ve insanlığa en güzel örnekler sunmuştur. Peygamber sonrası Müslüman toplumda çeşitli faktörlerin etkisi neticesinde fırkalaşma hareketleri vuku bulmuş ve neticede yüzlerce grup ortaya çıkmıştır. Bu sürecin sona erdiği de söylenemez. Müslümanların tarihinde ortaya çıkan bu fırkaların bazıları, Müslümanların genel kabulüne göre gulüv/ aşırılık kabul edilen bazı görüşler ileri sürmüşlerdir. Bu makalede hulûl, tenasüh, ilhad, ibahilik, teşbîh, tecsîm vb. kavramlarla ifade edilen bu aşırılıklar açıklanmaya çalışılmıştır.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN