Arama

Dünya Edebiyatı

İstanbul’un Fethi’nde gemiler karadan nasıl yürütüldü?

İstanbul’un Fethi’nde gemiler karadan nasıl yürütüldü?

Dünya tarihi, akışı değiştiren birçok hadiseye tanık olmuştur. Onlardan biri de hiç şüphesiz çağ açıp kapatan, Doğu Roma’nın sonunu getiren ve Hz. Muhammed’in hadisini yerine getirme şerefine nail olan Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethidir. Takvimler 29 Mayıs 1453’ü gösterdiğinde, İstanbul dünyada eşi benzeri görülmeyen bir kuşatmaya tanık olmuş; Fatih’in muzaffer olmasını sağlayacak sıra dışı bir olay yaşanmıştır: Gemiler karadan yürütülmüştür! Geçtiğimiz Kasım ayında yayınlanan bir istatistiğe göre, Türkiye’de en çok okunan yazar Stefan Zweig, “İnsanlığın yıldızının parladığı anlar” adlı kitabında, Fatih’in İstanbul’u nasıl fethettiğine yer veriyor.

Küçük Prens’ten hayat dersi

Küçük Prens’ten hayat dersi

Fransız yazar, şair ve pilot  de Saint-Exupéry 1943 yılında yazdığı, dünyanın en çok satan kitapları arasında yer alan ve çocukluğumuzda en sevdiğimiz kitaplardan olan Küçük Prens 250’den fazla dile çevrilmiş durumda. Yazara ya da varislerine ait olan telif hakkı korumasının 2015’te dolması ile Küçük Prens Türkiye’de birçok yayınevinden farklı çevirmenler aracılığı ile çevrilerek baskısı yapıldı.İşte Küçük Prens’ten ders niteliğinde önemli alıntılar...

Roman kahramanınız kim?

Roman kahramanınız kim?

Bir romanı bazen tek bir kahramanı sevdirir. Akılda ve gönülde yer eder. Bazen yazarın ‘yüksek müsaadesi’yle bazen de kendi parıltısıyla romanın bile önüne geçer tek bir kahraman. Biz de ünlü edebiyat ustalarına kendilerinde iz bırakan roman kahramanlarını sorduk...

Eserlerine gömülen bir yazar: Oscar Wilde

Eserlerine gömülen bir yazar: Oscar Wilde

Modernist edebiyatın öncülerinden biri sayılan İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair Oscar Wilde bugün yani 30 Kasım 1900'de, bir otel odasında yaşama veda etti. Cenazesine sadece yedi kişi katılmıştı. Onun en önde gelen eseri kuşkusuz pek de iyi anıları olmayan hayatıydı, geride bıraktığı “Çünkü herkes öldürür sevdiğini…” dizeleri ise usta oyuncu Tuncel Kurtiz yorumuyla hafızalarımıza kazındı.

İsveçin en prestijli ödülü Müslüman yazarın oldu

İsveç'in en prestijli ödülü Müslüman yazarın oldu

İsveç'in en prestijli edebiyat ödülü olarak bilinen ve İsveçli yazar August Strindberg’in anısına verilen "Yılın En İyi Kurgu Kitabı" ödülüne, "Öldürdüklerinin göz yaşında boğulacaklar" romanıyla Uganda asıllı Müslüman yazar Johannes Anyuru layık görüldü.

Neden en çok Stefan Zweig okunuyor?

Neden en çok Stefan Zweig okunuyor?

Geçtiğimiz hafta yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, Türkiye dünya okuma alışkanlığı sıralamasında 86'ıncı sırada yer alıyor. Günde ortalama 1 dakika kitap okuyan Türk insanı, istatistiklere göre en çok Stefan Zweig okuyor. Peki neden Stefan Zweig?

İstanbul’da bir James Bond

İstanbul’da bir James Bond

Polisiye tutkunlarının merakla beklediği 3. Kara Hafta İstanbul Festivali'nin bu yılki teması, yarattığı 007 kod adlı MI6 ajanı James Bond karakteriyle bir fenomen haline gelen Britanyalı yazar Ian Fleming. Sahip olduğu istihbarat tecrübesiyle romanlarının alt yapısını oluşturan Fleming, 1955’te gerçekleşen 6-7 Eylül olayları sırasında, Beyoğlu’nda bulunuyordu. İstanbul’da olma sebebini kesin olarak açıklayamayan Fleming’in 6-7 Eylül olaylarında parmağı var mıydı?

Truva atı aslında bir gemi miydi?

Truva atı aslında bir gemi miydi?

Truva Ören Yeri Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, İtalyan deniz arkeologu Francesco Tiboni’nin, ‘Truva Atı aslında bir gemiydi’ iddialarına yanıt verdi. Prof. Dr. Rüstem Aslan, İtalyan araştırmacının iddialarının yıllardır insanları etkileyen Truva Atı efsanesini değiştiremeyeceğini belirtti.

Yazmak ve yaşamak arasında: William Faulkner

Yazmak ve yaşamak arasında: William Faulkner

1949'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ABD'li romancı ve öykü yazarı, William Cuthbert Faulkner, düzyazıyı şiirselleştirmekte sıradışı yeteneğinin olmasına rağmen, her yazar gibi yazmak ve yaşamak arasındaki ince köprüde takılı kaldı. Bakir bir ormanın karanlık, tüyler ürpertici ama her zaman vakarlı yalnızlığını yaşamaya çalıştı.

Shakespeare’in metinlerini yeniden yazmak

Shakespeare’in metinlerini yeniden yazmak

Kutluğ Ataman ve ekibi, “William Shakespeare’in Tüm Eserleri” adlı video çalışması için; modern İngiliz edebiyatının babası olarak görülen Shakespeare’in 14 komedi, 11 trajedi ile 10 hikâyesini tek tek elle yazdılar. Toplam iki yılda tamamlanan ve her sayfası fotoğraflanan bu el yazmaları 35 mm film üzerinden yansıtılıyor. Eser, Shakespeare’in dramalarını ve Batı ideallerini içeren kavramsal bir animasyon niteliğinde.

Poetika kelimesinin gerçek manası

Poetika kelimesinin gerçek manası

Edebiyat olgusunun tekilliğini oluşturan soyut bir özellikle edebilik ile ilgilenen; şiire dair her meseleyle uğraşan bilim alanı poetika, bugüne kadar birçok açıdan ele alındı. Peki, bu kelimenin asıl manası nedir ve nasıl okumamız gerekir?

William Faulknerın yalnızlığı

William Faulkner'ın yalnızlığı

“Şunu anladım ki yaşamanın her türlüsüyle, yazmanın her türlüsü arasında kapatılmaz bir uçurum uzanır…. Yaşayabilenler yaşar, yaşayamamanın acısını çekenler de bu acıyı yazarlar…."  W.Faulkner

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN