Arama

Sağlık

Helal gıdaya Türkiye atağı

Helal gıdaya Türkiye atağı

Türkiye 3,9 trilyon dolarlık helal gıda pazarına girmek için kolları sıvadı. Helal Akreditasyon Kurumu kurularak, yüzde 80’i gayrimüslimlerin elinde olan pazarda, Türkiye’nin payı artırılacak.

İnsanlığı kurtardı!

İnsanlığı kurtardı!

Şarbon ve kuduz aşısını buluşuyla üne kavuşan Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur, insanlığın hayatını değiştirir. Bazı hastalıklara karşı bağışıklığa dayanan çalışmaları ve kristaller üzerindeki kuram çalışmaları ile dünya çapında ün kazanır. Özellikle antraks (şarbon) adı verilen, sığır ve koyunlarda ortaya çıkan bulaşıcı hastalık, onun geliştirdiği aşı tekniğiyle çözüme kavuşur.

Küresel açlık yeniden yükseldi!

Küresel açlık yeniden yükseldi!

Küresel nüfusun yüzde 11'i açlık çekiyor.2015 yılında en düşük seviyeyi gören küresel açlık 2016 yılında 38 milyon artarak, tekrar yükselişe geçti.

‘15 Temmuz ruhunu her yerde göstereceğim

‘15 Temmuz' ruhunu her yerde göstereceğim

Yumurta', 'Süt', 'Bal' başta olmak üzere yaptığı filmlerle adından sıkça söz ettiren usta yönetmen Semih Kaplanoğlu, son filmi 'Buğday' henüz gösterime girmeden Lacivert dergisine konuştu.

Nobel’de Türk damgası

Nobel’de Türk damgası

Nobel Tıp Ödülü'nün bu yılki sahiplerinden Amerikalı bilim adamı Prof. Dr. Young'ın son çalışmasındaki "uykusuzluk geninin" keşfinin, Bilkent Üniversitesinden Prof. Dr. Özçelik ile ortaklaşa Türkiye'de yürütülen bir çalışmada yapıldığı ortaya çıktı.

Yerli ve milli kaynakların ekonomiye kazandırılması

Yerli ve milli kaynakların ekonomiye kazandırılması

Ekonomiye kazandırılabilecek bir çok doğal atığın değerlendirilmesi için çalışmalar sürüyor. Bu konuda çalışan isimlerden Prof. Dr. Adem Önal, öğrencileriyle birlikte soğan kabuğu ve çay atıkları ile heba edilen milli serveti geri kazanmanın heyecanını yaşıyor

Yüzyılın halk sağlığı sorunu

Yüzyılın halk sağlığı sorunu

Geçtiğimiz yıl ülkemizde gerçekleşen ölümlerin yüzde 71'inin sebebi kronik hastalıklar çıktı. Kronik hastalıklar içinde en sık ölüme yol açan hastalıkların başında ise iskemik kalp hastalığı, serebrovasküler hastalık ve hipertansif kalp hastalığı geliyor

Nükleer tıpta yerli dönem başlıyor

Nükleer tıpta yerli dönem başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Bugün açılan tesiste kanser teşhisinde, beyin kan akışının görülmesinde, nörolojik hastalıkların ve lenf kanserinin tanısında, organik nakillerde organın vücut tarafından kabul edilip edilmediğinin anlaşılmasında, kan hücrelerinin tespiti ve izlenmesinde, lösemi tespiti ve kalp görüntülenmesinde kullanılan ilaçları artık Türkiye'de üreteceğiz" dedi

Hastalıkları çağıran düşünceler

Hastalıkları çağıran düşünceler

Uzmanlara göre bedenin komuta merkezi beyin, hastalıkları da iyileştirme gücüne sahip. Migren, depresyon, tiroid, ülser ya da romatizmadan şikayet ediyorsanız, nedenini yediklerinizde değil, zihninizde arayın. Korku, öfke, endişeyi silip olumlu duygulara yer açın. Çünkü beyin, hastalıkları da iyileştirme gücüne sahip.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN