Arama

Sağlık

İbn-i Sinanın sağlık için verdiği öğütler

İbn-i Sina'nın sağlık için verdiği öğütler

Batılı kaynakların “Hâkim-i Tıb”, diğer bir deyişle “Hekimlerin Piri ve Hükümdarı” olarak nitelendirdikleri İbn-i Sina’nın bin yıl önce kaleme aldığı Küçük Tıp Kanunu (El Kanun El-Sağir fi’t Tıbb)’nda sağlıkla ilgili önemli öğütler bugün de halen geçerliliğini muhafaza ediyor.

Hilâl-i Ahmerden Türk Kızılayına

Hilâl-i Ahmer'den Türk Kızılayı'na

19’uncu yüzyıl, dünyaya savaşların damga vurduğu ve kamuoyunda büyük etkiler yarattığı bir yüzyıl oldu. Savaş alanlarındaki kanlı çarpışmalar, yaralı ve hasta askerlerin milliyet farkı gözetilmeden, yetiştirilmiş sağlık personeli tarafından tedavisi ihtiyacını doğurdu. Dünyada Kızılhaç ile başlayan bu hareketin ambleminin haç olması, katılım konusunda Osmanlı yöneticilerine rahatsızlık verdi. Bu nedenle, Osmanlı topraklarına bundan tam 150 yıl önce Hilâl-i Ahmer olarak gelen kuruluş, kırmızı hilâli amblem seçerek, dünyanın ilk Kızılay’ı oldu.

Vücudun ikinci beyni bağırsaklar

Vücudun ikinci beyni bağırsaklar

Beyin ile bağırsaklar arasında ciddi bir bağlantı olduğu biliniyor, bu nedenle bağırsaklar için “vücudun ikinci beyni” deniyor. Anne karnındaki cenin gelişimi sırasında beyin ve bağırsakların aynı doku kümesinden meydana geldiğini belirten uzmanlara göre, tüketilen gıdalarla mutluluk hormonu serotonin arasında güçlü bir ilişki var.

Bir anksiyete bozukluğu olarak “Agorafobi”

Bir anksiyete bozukluğu olarak “Agorafobi”

Agorafobi, kişinin kendini panikleteceği, kapana kısılmış gibi, çaresiz veya mahçup hissedeceği durum ve ortamlardan korkması ve bunlardan kaçınması şeklinde tanımlanan anksiyete bozukluğudur. Kişi, hali hazırdaki veya olası toplu taşıma, kapalı veya açık alanda bulunma, sırada bekleme veya kalabalık içinde olma gibi durumlardan çekinebilir.

Plasebo etkisi tedavide alternatif yöntem olabilir mi?

Plasebo etkisi tedavide alternatif yöntem olabilir mi?

Vücudumuzdaki sağlık yönetim sistemi hastalıklarla kâr-zarar hesabına göre mücadele eder. Bu sistemde plasebo etkisinin de önemli bir işlevi olabilir. Bazen kişinin aldığı ilacın onu iyileştireceğine inanması, sağlık yönetim sisteminin de hastalığın yenileceğine inanmasını sağlar.

Oruç tutmanın yeni bir faydası keşfedildi!

Oruç tutmanın yeni bir faydası keşfedildi!

Türk bilim insanı Dr. Ömer Yılmaz’ın başında bulunduğu bir ekibin araştırması bu ay, kök hücre gelişmeleri üzerine bilimsel yayın yapan Cell Stem Cell dergisinde yayımlandı. Araştırma, orucun sağlık açısından yeni bir faydasını müjdeliyordu. Oruç tutmak kök hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor...

Orucun vücuda faydaları

Orucun vücuda faydaları

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in ilk orucunu bugün eda ediyoruz. İslâm âlimleri tarih boyunca, orucun faydalarına değindiler. Bilim dünyası ise, oruç konusunda tartışmaların daima odağı oldu. Özellikle diyet uzmanları tarafından oruç, sıkı bir şekilde eleştirilse de; bilim insanlarının araştırmaları orucun vücuda oldukça faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN