Arama

Sağlık

Bilim dünyasının gözdesi “zeytinyağı”

Bilim dünyasının gözdesi “zeytinyağı”

Barışın, bereketin ve aynı zamanda sağlıklı yaşamın simgesi zeytin, 5 bin yıldır sofralarımızı süslüyor. Yeryüzünün bu en eski ve en sağlıklı gıdası olan zeytinden üretilen zeytinyağı ise yüzyıllardır insanoğlunun şifa kaynağı oluyor.

Şifa kaynağı yaban mersini

Şifa kaynağı yaban mersini

Yaban mersini, Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'nde, dünyada ise en çok Kuzey Avrupa ve Amerika'da yetişiyor. Görme bozukluğundan kansere pek çok hastalığa şifa kaynağı olan bu meyve,  A, C, E ve K vitaminleriyle kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi vücudumuz için gerekli birçok minerali de içinde barındırıyor.

Tıp tarihine ışık tutan müze: Gülhane

Tıp tarihine ışık tutan müze: Gülhane

Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesindeki 'Gülhane Tıp Müzesi'nde sergilenen eserler, adeta tıp tarihine ışık tutuyor. Müzede, Çanakkale Savaşlarında kullanılan ecza dolabı, sedye ve cerrahi aletlerin yanı sıra Atatürk'ün 'diş protez kalıbı' ve İnönü'nün kullandığı 'orijinal diş protezi' de yer alıyor.

Modern tıbba alternatif Fitoterapi

Modern tıbba alternatif Fitoterapi

Ülkemizde hekimlerin Fitoterapi eğitimi almamaları ve bu uygulamaları kökten reddetmeleri, bitkisel ürünlerin doktor olmayan, kâr beklentisinden başka hiçbir amaçları bulunmayan, insan hayatı konusunda en ufak bir sorumluluk dahi taşımayan bir takım insanlar tarafından kötüye kullanmasına sebep oluyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN