Arama

Siyer

Mekke’de Kureyşli bir müşrik: Ümeyye B. Halef

Mekke’de Kureyşli bir müşrik: Ümeyye B. Halef

Resul-i Ekrem’in (sav) tebliğ ettiği mesaj, Mekkeli müşriklerin sahip olduğu ilah anlayışını tamamen yok etmiş; hiçbir şeyin ve hiç kimsenin Allah Teâlâ’ya ortak olamayacağını bildirmişti. Bu durum, hemen hemen her Kureyşli müşriği derinden sarstı. O müşriklerden bir tanesi de Ümeyye bin Halef’ti.

Emirü’l Mü’minin: Hz. Ömer

Emirü’l Mü’minin: Hz. Ömer

İslâm’ın ikinci halifesi “emirü’l mü’minin” Hz. Ömer, tüm dünya için “adaletin kapısı” olarak biliniyordu. Uzun boyu, sert mizacı ve güçlü fizik yapısının yanında iyi bir konuşmacıydı. Öyle ki, Resûl-i Ekrem Ömer hakkında “Allah, gerçeği Ömer’in lisanı ve kalbi üzere yarattı”; “Allah’ın emirleri konusunda ümmetimin en kuvvetlisi Ömer’dir” demişti. Gerçekleştirdiği fetihlerle birçok toprak ve kabileyi İslâm’a kazandırmış; idarî, iktisadî, hukuk ve eğitim gibi birçok alanda İslâm’ın emirlerini uygulayarak tüm insanlara kıymetli bir miras bırakmıştı.

1439uncu yılında Hicretin mutluluk şarkısı

1439'uncu yılında "Hicretin mutluluk şarkısı"

Bugün, hicrî takvime göre yeni yılın ilk günü olan 1 Muharrem 1439. Bundan tam 1439 yıl önce, Allah'ın Elçisi, Son Nebi Hz. Muhammed (sav) sadık dostu Hz. Ebu Bekir (ra) ile birlikte Mekke'den yola çıkarak Medine'ye hicret etmişti. Hicri yılın ilk günü olması vesilesiyle, kıymetli yazarımız Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın sesinden "hicretin mutluluk şarkısı" diyebileceğimiz "Taleal Bedru Aleyna" adlı ilahiyi, siz değerli okuyucularımızın dinletisine sunuyoruz.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN