Arama

Dünya

Köklü devletlerin kriz yönetme stratejileri

Köklü devletlerin kriz yönetme stratejileri

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, ülkeler arasında yaşanan kriz dönemlerinde, köklü devletlerin göreve “tamirci” büyükelçileri getirdiklerini belirterek, “Kriz zamanlarında geleneksel yolları bilen devletler, üs seviyedeki çatışmalar ve askeri çatışma durumunda, diplomasi kurumları hemen harekete geçer ve bir tamirci elçi değiştirirler." dedi.

Filistin özgürlük istiyor!

Filistin özgürlük istiyor!

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) yaptığı konuşma, 29 yıl önce bağımsızlığını resmen ilan eden Filistin devletinin "tanınma ve özgürlük elde etme" çabalarını yeniden gündeme getirdi. Filistin bugün 140'a yakın ülke tarafından tanınsa da toprakları hala İsrail işgali ve ablukası altında bulunuyor.

Türkiyenin Coxs Bazardaki ilk bebeği doğdu

Türkiye'nin Cox's Bazar'daki ilk bebeği doğdu

Sağlık Bakanlığının, uğradıkları zulüm nedeniyle topraklarını terk ederek Bangladeş'e geçen ve Cox's Bazar bölgesine sığınan Arakanlı Müslümanlar için kurduğu sahra hastanesinde ilk Arakanlı bebek dünyaya geldi.

Suriyede siyasi çözüm mümkün mü?

Suriye'de siyasi çözüm mümkün mü?

Uluslararası toplum, Suriye'de kalıcı siyasi çözüme ulaşmayı hedefleyen sayısız barış sürecini başlatmış olsa da rakip uluslararası aktörlerin çatışan çıkarları, bu çabaları engelledi.

Türkiye-ABD ilişkilerinin tarihi derinliği ve geleceği

Türkiye-ABD ilişkilerinin tarihi derinliği ve geleceği

Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihi, ABD’nin bağımsızlığına kavuşmasının ardından Akdeniz’de varlık göstermek adına Cezayir, Tunus ve Libya ile 18’inci yüzyılın sonunda yaptığı anlaşmalara kadar uzanır. Resmi temasların başlamasında, 19. yüzyılın hemen başında ABD harp gemisi George Washington’ın İstanbul ziyareti de önem taşır.

PKK konusunda kim neye razı olacak?

PKK konusunda kim neye razı olacak?

Ankara’nın tavrını net biçimde ortaya koymuş olmasına rağmen ABD’den gelen açıklamaların oldukça karmaşık olduğu görülüyor. Nitekim Mattis’in “YPG’yi PKK’ya karşı savaştırabiliriz” ifadesi Washington’un meseleden ne kadar uzak olduğunu gözler önüne serdi. Ancak bu karmaşıklığın bir kafa karışıklığına mı tekabül ettiği yoksa karmaşıklığın kendisinin stratejinin bir parçası mı olduğu Ankara tarafından henüz tam olarak anlaşılmış değil.

PKK için sonun başlangıcı

PKK için sonun başlangıcı

Hangi senaryo üzerinden ilerlerse ilerlesin Afrin’de YPG/PKK varlığının sona ermesi zaman meselesidir. Afrin operasyonu YPG/PKK artık genişleme/yayılma aşamasından savunma aşamasına geçmiş ve ilk kez alan kaybetmeye başlamıştır. Münbiç ve Fırat’ın doğusunda kontrol ettiği alanlarda demografik yapı PKK/YPG aleyhine. Örgütün buralarda meşruiyet zemini çok zayıf. Zor kullanarak ve çıkar ağı oluşturarak ayakta duran yapı kendi içinde kırılgan ve olası bir zayıflık durumunda kolayca içerden parçalanmaya müsait.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN