Arama

Dünya

Dünyanın gözleri önünde yaşanan vahşet Srebrenitsa soykırımı

Dünyanın gözleri önünde yaşanan vahşet Srebrenitsa soykırımı

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımı, aradan geçen 23 yıla rağmen Boşnakların kapanmayan yarası olmaya devam ediyor. Dünyanın gözleri önünde yaşanan bu vahşette en az 8 bin 372 Boşnak sivil katledilerek Srebrenitsa, insanlık vicdanına sürülmüş kara bir leke oldu.

Suriyede yeni çatışma hatları

Suriye'de yeni çatışma hatları

Dera operasyonu, iç bölgelerdeki diğer öncüllerinden farklı olarak lokal düzeydeki anlaşmaların ya da ilgisizliğin sonuçları bağlamında değil Ürdün-İsrail-ABD ile Rusya-Şam arasındaki karşılıklı uzlaşı çerçevesinde ele alınmalıdır.

İsrail mahkemesinden Ebru Özkan davası için karar

İsrail mahkemesinden Ebru Özkan davası için karar

İsrail'in Kudüs ziyaretinin ardından Türkiye'ye dönmek üzere Tel Aviv'e giden Türk vatandaşı Ebru Özkan'ı havaalanında gözaltına almasının ardından geçen 29 günün sonunda İsrail mahkemesinden karar çıktı. Ebru Özkan savcılık tarafından itiraz edilmemesi durumunda tutuksuz yargılanacak.

Boşnakların 23 yıldır kapanmayan yarası: Srebrenitsa

Boşnakların 23 yıldır kapanmayan yarası: Srebrenitsa

En az 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce hunharca katledildiği Srebrenitsa soykırımı, aradan 23 yıl geçmesine rağmen Boşnak halkı için kapanmayan bir yara olmaya devam ediyor. Soykırımın yıl dönümü 11 Temmuz'da, kimlik tespitleri tamamlanan 35 yeni kurbanın defnedileceği Potoçari Anıt Mezarlığı'nda 6 bin 575 kurbanın mezarı bulunuyor. Farklı mahkemelerde görülen Srebrenitsa davalarında bugüne kadar 45 Sırp, toplam 699 yıl hapis cezası aldı.

Ebru Özkan, aslı olmayan iddialarla 28 gündür İsrail zindanlarında!

Ebru Özkan, aslı olmayan iddialarla 28 gündür İsrail zindanlarında!

Kudüs'e yaptığı ziyaretin ardından Türkiye'ye dönmek üzere 11 Haziran'da Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınan Ebru Özkan, 28 gündür gözaltında tutuluyor. "Hamas'a yardım ve çeşitli hizmetlerde bulunmak, ülkenin düzenini bozmak ve 'düşman bir tarafın' gönderdiği parayı ülkeye sokmak" gibi aslı olmayan suçlamalarla gözaltında tutulan Özkan ile ilgili skandal iddianame bugün açıklandı. Özkan’ın gözaltı süresi, bir kez daha uzatıldı.

Yeni Türkiyenin küreselleşme seçeneği

Yeni Türkiye'nin küreselleşme seçeneği

Batı medeniyetinin ve modernleşme süreçlerinin isterleri hilafına, Türkiye küresel sisteme karşı alternatif bir gücün, bir medeniyet tasavvuru ve oluşumunun öznesi/öncüsü olabilecek midir sorusu belirleyici niteliktedir. Yeni Türkiye, bir taraftan küresel sistem içindeki yükseliş trendini devam ettirebilir, ettirmesi kaçınılmaz olabilir, lakin öbür taraftan alternatif bir sistem arayışının kararlı öznesi olma yolunda ciddi bir performansı da göstermek zorundadır.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN