Arama

Edebiyat

İslam klasiklerinin yeniden dirilişi

İslam klasiklerinin yeniden dirilişi

Klasik Düşünce Okulu, 11-12 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır’da düzenleyeceği seminerler dizisi ile üniversite öğrencilerini İslam düşüncesinin kurucusu eserleriyle bir araya getiriyor. 15 saatlik yoğun programda, İmam-ı Şâfiî’den Fahreddin er-Râzî’ye kadar dinî düşünce geleneğinin en önemli müellifleri okunacak.

Yazarların sıkıntıları

Yazarların sıkıntıları

Kimi çalışma masasıyla ülke ülke dolaştı kimi kendi hastalığını karakterine bulaştırdı. ‘Yazdıklarıyla Yaşayanlar’ kitabı 25 yazarın yaşadığı türlü sıkıntılara odaklanıyor.

Şiirsel imge ve yaratıcıya ait bir sezgi

Şiirsel imge ve yaratıcıya ait bir sezgi

Meksikalı şair ve deneme yazarı. Şiirlerinde Meksika halk edebiyatıyla Gerçeküstücülük’ü bağdaştırmış, denemelerinde Doğu ve Batı kültürlerinin sorunlarını incelemiştir.

Sultan Abdülhamidin polisiye tutkusu kitaplaşıyor

Sultan Abdülhamid'in polisiye tutkusu kitaplaşıyor

Osmanlı padişahları devlet yönetiminin yanı sıra sanatkârlık ve zanaatkârlık gibi başka işlerle de meşgul oldular. Otuz altı padişah içerisinde hakkında en çok araştırma ve tartışma yapılan padişah ise II. Abdülhamid’dir. Sultan Abdülhamid, bu özelliğinin yanısıra sıkı bir polisiye roman okuyucusuydu.  Hatta bu hayranlığına ilişkin olarak özel çeviriler yaptırırdı; geceleri yatmadan önce de kendisine bu polisiyelerin okunmasını isterdi. Sultan Abdülhamid’in bu merakı, şimdilerde yeni bir proje ile gündeme geldi.

Memleket şairi: Faruk Nafız Çamlıbel

Memleket şairi: Faruk Nafız Çamlıbel

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinde de yeni bir çığır açan Faruk Nafız Çamlıbel, Türk şiirinde ‘memleket edebiyatı’ akımını başlatır. Doğal güzellikleri ve sıcak, misafirperver insanlarıyla kaleme alınmamış bir destan gibi olan Anadolu’yu kaleme alan şair aynı zamanda “Beş Hececiler” edebi topluluğu içerisinde yer alır.

Kitap nasıl okunmalı?

Kitap nasıl okunmalı?

Geçmişten günümüze, bilginin yegâne kaynağı olan kitaplar, birçoğumuzun vazgeçilmez yol arkadaşları. Kitap okumak ise, bir "boş zaman aktivitesi" olmaktan ziyade; iyi bir alışkanlık ve kişinin kendisini geliştirme yolundaki en mükemmel yöntemlerden biri. Peki, çoğunlukla bilgi edinmek için okuduğumuz kitapları nasıl okumamız gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip miyiz? Kitap okuma konusunda ihtiyacınız olan bilgileri, bu konuda alışkanlık kazanmak veya zaman yaratmak için yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

Akif’in bilinmeyen şiiri gün yüzüne çıktı

Akif’in bilinmeyen şiiri gün yüzüne çıktı

Mehmet Akif’in bugüne dek hiç bilinmeyen bir şiiri gün yüzüne çıktı. Prof. Dr. Mustafa Koç tarafından keşfedilen ve Dergah Dergisi’nin Mayıs sayısında yayımlanan şiir Akif’in ilk gençlik yıllarına ait. Derginin yayın yönetmeni Ali Ayçil, “Allah adlı şiir tazeliğini koruyor, üzerinde genç Akif’in teri var” diyor.

İkinci Yeni Nasıl Kanonikleşti?

İkinci Yeni Nasıl "Kanonik"leşti?

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi, Kırkambar Sohbet etkinliği kapsamında Yalçın Armağan’ı* misafir ediyor.

Muallimler bahçesi: Küllük Kahvesi

Muallimler bahçesi: Küllük Kahvesi

20. yüzyılın başlarından 1950’li yıllara kadar varlığını sürdürmüş olan Küllük Kahvesi, yüzyılımıza damga vurmuş onlarca edebiyat, sanat, fikir ve düşünce insanının yetişmesinde çok büyük rolü olan edebiyat mahfillerinden biridir. Ahmet Hamdi Tanpınar, Yahya Kemal, Asaf Halet Çelebi, Sait Faik Abasıyanık ise bu ‘akademi’nin müdavimlerinden.

Az bilinen gerçekleri ile Robinson Crusoe

Az bilinen gerçekleri ile Robinson Crusoe

Hiç şüphesiz "ıssız bir ada" ve "yaşam" kelimelerini yan yana gördüğümüzde, birçoğumuzun aklına ilk gelen isimdir Robinson Crusoe. Daniel Defoe tarafından yazılan ve 299 yıl önce bugün yayımlanan roman, dünyaca ünlendi; ıssızlarda yaşamın adeta bir temsilcisi olarak, akıllarımızda kendine yer edindi. Peki ya Robinson Crusoe'nun az bilinen gerçeklerini keşfetmeye hazır mısınız?

Sihirli seccade: Şiir

Sihirli seccade: Şiir

Şiir, sözcüklerle güzel biçimler kurmak sanatından öte bir iman meselesidir. İşte bu iman meselesi hakkında Necip Fazıl’ın on düşüncesi…

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN