Arama

Edebiyat

Duayenlere vefa

Duayenlere vefa

Türkiye’nin kültürel mirasına ve sanat dünyasına katkı sunan duayen isimlerin ödüllendirildiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri’nin yeni sahipleri belli oldu. Ödüle bu yıl, Safa Önal, Cüneyd Kosal, Nurhan Atasoy, Süleyman Uludağ layık görüldü.

Türk Edebiyatında polisiye

Türk Edebiyatında polisiye

İlk örneklerin ortaya çıkmasından bugüne, edebî bir tür olup olmadığı bile tartışılagelmiş olan polisiye, dünya edebiyatında uzun yıllar “edebiyatın üvey evladı” gibi muamele gördü.

Eserlerine gömülen bir yazar: Oscar Wilde

Eserlerine gömülen bir yazar: Oscar Wilde

Modernist edebiyatın öncülerinden biri sayılan İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair Oscar Wilde bugün yani 30 Kasım 1900'de, bir otel odasında yaşama veda etti. Cenazesine sadece yedi kişi katılmıştı. Onun en önde gelen eseri kuşkusuz pek de iyi anıları olmayan hayatıydı, geride bıraktığı “Çünkü herkes öldürür sevdiğini…” dizeleri ise usta oyuncu Tuncel Kurtiz yorumuyla hafızalarımıza kazındı.

İsveçin en prestijli ödülü Müslüman yazarın oldu

İsveç'in en prestijli ödülü Müslüman yazarın oldu

İsveç'in en prestijli edebiyat ödülü olarak bilinen ve İsveçli yazar August Strindberg’in anısına verilen "Yılın En İyi Kurgu Kitabı" ödülüne, "Öldürdüklerinin göz yaşında boğulacaklar" romanıyla Uganda asıllı Müslüman yazar Johannes Anyuru layık görüldü.

Cumhuriyet devrinde bir Osmanlı Efendisi: İbnülemin Mahmud Kemal

Cumhuriyet devrinde bir Osmanlı Efendisi: İbnülemin Mahmud Kemal

Osmanlı Devleti’ne çeşitli görevlerde 33 yıl boyunca hizmet eden İbnülemin Mahmut Kemal İnal, kuvvetli bir inanca, güçlü bir hafızaya ve geniş bir tarih bilgisine sahipti. Toplumsal hayatta çok hızlı ve büyük değişimlerin yaşandığı bir dönemde yaşaması ve pek çok tanınmış kimse ile şahsen bir arada bulunması onu biyografi alanında pek çok eser vermeye yöneltti. Son dönem Osmanlı şairleri, müzisyenleri, sadrazamları, hattatları hakkındaki eserleri ile bu kişilerin unutulmalarını önlemeye çalıştı. Şiir, roman, hikâye gibi alanlarda da eserler verdi. Yaşamı boyunca konağındaki düzenli toplantılarda ilim ve sanat dünyasından kimseleri ağırlayarak kültür hayatına hizmet etti.

Edebiyat mevsimi başlıyor

Edebiyat mevsimi başlıyor

"Sinema ve Edebiyat" temasının işleneceği 9. İstanbul Edebiyat Festivali, yarın başlıyor. Kızlarağası Medresesi’nin tarihi atmosferinde gerçekleşecek festivalde, Semih Kaplanoğlu, Atilla Dorsay, Ali Ural, Ahmet Yenilmez, Elif Dağdeviren, Nazif Tunç gibi birçok isim söyleşi yapacak.

Neden en çok Stefan Zweig okunuyor?

Neden en çok Stefan Zweig okunuyor?

Geçtiğimiz hafta yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, Türkiye dünya okuma alışkanlığı sıralamasında 86'ıncı sırada yer alıyor. Günde ortalama 1 dakika kitap okuyan Türk insanı, istatistiklere göre en çok Stefan Zweig okuyor. Peki neden Stefan Zweig?

İstanbul’da bir James Bond

İstanbul’da bir James Bond

Polisiye tutkunlarının merakla beklediği 3. Kara Hafta İstanbul Festivali'nin bu yılki teması, yarattığı 007 kod adlı MI6 ajanı James Bond karakteriyle bir fenomen haline gelen Britanyalı yazar Ian Fleming. Sahip olduğu istihbarat tecrübesiyle romanlarının alt yapısını oluşturan Fleming, 1955’te gerçekleşen 6-7 Eylül olayları sırasında, Beyoğlu’nda bulunuyordu. İstanbul’da olma sebebini kesin olarak açıklayamayan Fleming’in 6-7 Eylül olaylarında parmağı var mıydı?

Garip akımı şairi: Orhan Veli Kanık

"Garip" akımı şairi: Orhan Veli Kanık

Garip akımının kurucusu, Tanpınar’ın deyimiyle şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren zekâ, şair Orhan Veli, beyin kanaması sebebiyle 14 Kasım 1950'de Cerrahpaşa Hastanesi'nde vefat etti. Öldüğünde cebinde kuruşlar, yüreğinde sevdiği kadın ve ‘gelirli şiir’ vardı.

Nurettin Topçu ödül olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu ödül olarak ne istemişti?

Çalışması, Sorbonne Üniversitesi Felsefe Jürisince en başarılı doktora tezi seçilen Nurettin Topçu'ya ödül olarak altın saat ya da istediği bir ülkeye seyahat imkânı önerilir; o ise, ikisini de istemez. Nurettin Topçu'nun düşünce yapısını, vatan ve bayrak sevgisini yansıtan o güzel ayrıntı...

Neydi bu çukur hikâyesi?

Neydi bu çukur hikâyesi?

Garip akımının kurucusu, Tanpınar’ın deyimiyle şiirimize tatlı anlaşmazlığı ve lezzeti getiren zekâ, şair Orhan Veli’nin, öldüğünde cebinde kuruşlar, yüreğinde sevdiği kadın ve ‘gelirli şiir’ vardı. Şiirleri ezbere bilinmesine rağmen hayatı hakkında pek kaynak yayımlanmadı. Elimizdeki tek bilgi, kardeşinin ölümünden üç yıl sonra yazdığı ‘Orhan Veli İçin’ kitabıydı.

Nurettin Topçunun kendi sesinden Vaaz

Nurettin Topçu'nun kendi sesinden 'Vaaz'

1975 yılında vefat eden yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu, 108'inci doğum yılında günümüz düşünce dünyasına ışık tutmaya devam ediyor. 10-12 Eylül 1973'te Diyanet İşleri Başkanlığının Bolu'da düzenlediği vaizler seminerinde konuşan Nureddin Topçu'nun, "Vaaz" konulu günümüze ulaşan tek ses kaydını iki bölüm hâlinde sizlerle buluşturuyoruz.

Ahlâk davasıyla geçen bir ömür: Nurettin Topçu

Ahlâk davasıyla geçen bir ömür: Nurettin Topçu

Onu en iyi anlatan üç kelime: İsyan, hareket ve idare… Türkiye düşünce tarihinin yapaylıktan ve kopyacılıktan uzak en özgün düşünce adamlarından biri. Kendine özgü, ilgi çekici ve cesaretli bir fikir adamı olan Nurettin Topçu, ahlâk davası güttüğü ömrü boyunca yazdı; yazdığı gibi yaşadı. ‘Milliyetçilik’ kavramına, İslam ve Anadolu minvalinde yepyeni bir tanım yaptı. 1975 yılında vefat eden yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu, “108. Doğum Yılında Nurettin Topçu” adlı anma programı ile günümüz düşünce dünyasına yeniden ışık tutacak.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN