Arama

Yakın Tarih

Selahaddin Eyyûbînin ölüm sebebi neydi?

Selahaddin Eyyûbî'nin ölüm sebebi neydi?

Pennsylvania Üniversitesi'nden Prof. Stephen Gluckman liderliğindeki ekip Selahaddin Eyyubi'nin ölüm nedenini araştırdı. Ekibe göre Müslüman lider, iddia edildiği gibi veba ya da çiçek hastalığından ölmedi.

Okkası 3 kuruşa satılan tarih

Okkası 3 kuruşa satılan 'tarih'

1931 yılında, Latin alfabesine geçildiği, Osmanlı Türkçesi, Arapça ve Farsça yazılı belgelerin işlevini yitirdiği gerekçesi ve gelir elde etmek amacıyla, 600 yıllık belgeler satışa çıkarıldı. Bu belgeler, Sofya'da faaliyet gösteren bir kağıt fabrikasınca satın alındı. Sultanahmet'teki Osmanlı Arşivi Binası'ndan balya balya sarılarak çıkarılan belgeler, vagonlara yüklenerek trenle Bulgaristan'a götürüldü.

İstanbul’un ilk Türk okulu

İstanbul’un ilk Türk okulu

İstanbul’un fethi sırasında, büyük çabalar gösteren Davut Paşa’ya birçok ayrıcalık ve geniş bir arazi verilmişti. 1485 yılına gelindiğinde Davut Paşa, bu araziye bir külliye inşa ettirdi. Bundan tam 533 yıl önce bugün, külliyenin içinde kurulan Mekteb-i Sübyan, İstanbul’un ilk Türk okulu oldu.

Osmanlının köklerine götüren fotoğraflar

Osmanlının köklerine götüren fotoğraflar

Hem fotoğrafa, hem de Türklerin kökenlerine büyük merak duyan Sultan Abdülhamid’in Yörükleri fotoğraflattığı kareler gün yüzüne çıkıyor. Sultan Abdülhamid’in emriyle, 1886 yılında Osmanlının kurulduğu topraklarda çekilen fotoğraflar, Abdülhamid'in köklerine olan ilgisinin bir yansıması.

Bıraksalar da haysiyetimle ölsem!

Bıraksalar da haysiyetimle ölsem!

“Bir oğlumuz oldu” diyordu Enver Paşa kabine toplantısına girdiğinde gülerek. Harbe girildiğinden, ne sadrazamın, ne de padişahın haberi vardı.

Sur dışında inşa edilen en büyük eser: Nusretiye Camii

Sur dışında inşa edilen en büyük eser: Nusretiye Camii

Osmanlı’nın, İstanbul Surları dışında inşa edilen en büyük eseri olan Tophane Nusretiye Camii’nin restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yenileme çalışmaları tamamlanan caminin açılışında konuştu. Erdoğan, “Bu caminin anlamı çok önemli. Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasının anısına, bu camiye Nusretiye Camii adı verilmiştir. Bu muhteşem eser, Müslümanlara hayırlı olsun” dedi.

Tarihin en büyük fuarında büyüleyen Türk mimarisi

Tarihin en büyük fuarında büyüleyen Türk mimarisi

Dünya tarihinin en büyük fuarı, 79 yıl önce bugün New York’ta gerçekleşti. Türkiye’nin de katıldığı bu fuarda pavyonun tasarımını, Türk mimarisine hem tarihsel, hem de biçimsel anlamda damgasını vuran Mimar Sedad Hakkı Eldem yapmıştı. Eldem’in bu eseri, dünya medyasında şu sözlerle anılmıştı: “Birden bire gözümün önünde gök mavisi bir kule belirdi. Bu, Amerika stilinde cüsse yardımıyla tesir yaratmaya çalışan yüksek bir kule değildi, çiçeklerden bir araya getirilmiş bir rüyaya benziyordu. Göklerin bütün mavisi ve güneşin bütün yaldızları bu rüyaya şekil vermek için kullanılmıştı.”

TBMM’nin bir türlü anlatılmayan kimliği

TBMM’nin bir türlü anlatılmayan kimliği

İdeolojik kurgularla farklı bir açıdan izah edilse de, TBMM ne saltanat rejimine karşı bir ihtilalin eseridir; ne de Batılı aydınlanma fikrinin siyaseten ete kemiğe bürünmüş halidir. Bunun en büyük kanıtı TBMM açıldığında kürsü arkasındaki levhada Voltaire ya da Montesquieu’dan bir sözün değil “Ve emruhum şûrâ beynehum” ayetinin yazmasıdır.

Sürgündeki hanedanın ebedi istirahatgâhı: Bobigny Müslüman mezarlığı

Sürgündeki hanedanın ebedi istirahatgâhı: Bobigny Müslüman mezarlığı

Osmanlı’nın 408 yıl boyunca sürdürdüğü hilafet makamı, 1924 yılında çıkarılan bir kanunla sonlandırılmıştı. Osmanlı hanedanının üyelerine ülkeyi terk etmeleri için kısa bir mühlet tanınmış; Halife Abdülmecid, ailesi ile birlikte daha o gece sınır dışına çıkarılmıştı. Birçok hanedan üyesi, Fransa’ya gitmeyi tercih etti ve ne yazık ki, naaşları dahi Türkiye’ye dönemedi. Bugün, Fransa hükümeti tarafından Faslılara hediye edilen Bobigny Müslüman Mezarlığı’nda, birçok hanedan üyesinin mezarı bulunuyor.

33 yıllık hizmetine bu cümleyle perde çektiler: “Seni millet azletti!”

33 yıllık hizmetine bu cümleyle perde çektiler: “Seni millet azletti!”

Bundan tam 110 yıl önce, Osmanlı Devleti’nin “Ulu Hakan”ı, Sultan II. Abdülhamid, iftiralarla dolu bir fetva ile tahttan indirildi. Fetvayı kaleme alan Elmalılı Hamdi, yıllar sonra “Hayatımda yaptığım en büyük hata, Sultan Abdülhamid’in hâl’ine karışmamdır” şeklinde pişmanlığını dile getirse de, tarih bu hadiseyi “azim bir hata-yı siyasi” ve “af olunmaz bir hata ve silinmez bir leke” olarak kaydedecekti. Sultan Abdülhamid ise, bu durumu “Hüküm Allah’ındır” diyerek, vakur bir tavırla kabul etmişti.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN