Arama

Yakın Tarih

Sezgin’in hazinesine Almanya engeli

Sezgin’in hazinesine Almanya engeli

Dünyaca ünlü Türk bilim adamı Prof. Dr. Fuat Sezgin Almanya’daki 45 bin kitabını Türkiye’ye getirmek istedi. Diplomatik girişimler sonucu, 30 bin kitap Türkiye’ye getirildi. Ancak Almanya, Frankfurt Havalimanı’nda el koyduğu 15 bin kitaba “ulusal kültür varlığı” bahanesiyle çıkış izni vermedi.

Abdülhamid: “Bir karış toprak dahi satmam!

Abdülhamid: “Bir karış toprak dahi satmam!"

Emperyalist güçler tarafından paramparça edilme kavgasına, vatan ve milletinin selâmeti için dimdik durdu Sultan Abdülhamid. Siyonizm lobisinin harekete geçtiği günlerdi ve Yahudiler, bir devlet kurmak için Osmanlı Sultanı’ndan “toprak” satın almak istiyorlardı. Abdülhamid’in yanıtı ise netti: “Ben bir karış dahi toprak satamam, zira o bana değil, halkıma aittir!”

Kudüs’ün tapusu Türkiye’de

Kudüs’ün tapusu Türkiye’de

Türkiye’nin arşivlerindeki Filistin’e ait tapu kayıtları İsrail’i korkutuyor. 47 zabıt kayıt defterinde 171 bin 306 tapu kaydı bulunuyor. Bunun 133 bin 365’i özel mülkiyete, 37 bin 671’i vakıflara ait.

Bir asırdır bitmeyen mesele: Kudüs

Bir asırdır bitmeyen mesele: Kudüs

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını ilan edecek olması Kudüs'ü bir kez daha dünya gündemine getirdi.

Osmanlı’dan Tarihi Yarımada’ya ziyaret

Osmanlı’dan Tarihi Yarımada’ya ziyaret

Osmanlı’nın son döneminde çekilmiş en iyi görüntü kalitesine sahip İstanbul fotoğrafları ilk kez gün yüzüne çıkartıldı. Macar donanma hekimi Dezso Bozóky’nin 1905’te çektiği fotoğraflar Macar Kültür Merkezi’nde sergileniyor.

Ortadoğu’da 100 yıllık planlar hâlâ yürürlükte

Ortadoğu’da 100 yıllık planlar hâlâ yürürlükte

Ortadoğu, yüzyıllardır her din için kıymetli ve suların hiçbir zaman durulmadığı bir coğrafya. Huzur ve sükunetin hâkim olduğu son zamanını Osmanlı döneminde yaşayan Ortadoğu, geçmişte olduğu gibi bugün de emperyalist devletlerin yeni hedeflerinin bir parçası. Osmanlı'nın parçalanmasının ardından Ortadoğu'da gerçekleştirilmeye çalışılan oyunları Selim Atalay, Star'da kaleme aldı.

Uzay maceramızın kırılma noktaları

Uzay maceramızın kırılma noktaları

Yakın tarihimizde bilimin de gelişmesiyle insanlık yeni keşiflere başladı: Uzay macerası. ABD ve Rusya'nın Soğuk Savaş nedeniyle kıyasıya artan rekabeti, bilim dünyasına ve insanlığa ışık tuttu. Prof. Dr. Caner Taslaman ve Dr. Enis Doko, insanlığın uzay macerasındaki dönüm noktalarını Sabah'a yazdı.

Lübnandaki İTÜ mezunu amcadan Türkiyeye sevgi seli!

Lübnan'daki İTÜ mezunu amcadan Türkiye'ye sevgi seli!

60 yıl önce İTÜ Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olan Lübnanlı Çelebi, "1953'te Trablus'ta Türk bayrağının dalgalandığını gören herkes ağladı ve kaç yıldır neredeydiniz dedi" şeklinde konuştu.

İstanbul’da bir James Bond

İstanbul’da bir James Bond

Polisiye tutkunlarının merakla beklediği 3. Kara Hafta İstanbul Festivali'nin bu yılki teması, yarattığı 007 kod adlı MI6 ajanı James Bond karakteriyle bir fenomen haline gelen Britanyalı yazar Ian Fleming. Sahip olduğu istihbarat tecrübesiyle romanlarının alt yapısını oluşturan Fleming, 1955’te gerçekleşen 6-7 Eylül olayları sırasında, Beyoğlu’nda bulunuyordu. İstanbul’da olma sebebini kesin olarak açıklayamayan Fleming’in 6-7 Eylül olaylarında parmağı var mıydı?

Çalınan eser sayısı 938’den 3’e düştü

Çalınan eser sayısı 938’den 3’e düştü

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün TBMM Yurtdışına Kaçırılan Eserleri Araştırma Komisyonu’na sunduğu raporda, camilerdeki çalınan tarihi eserlerin 938’den 3’e düşürüldüğü bilgisi ve buna yönelik alınan önlemler bulunuyor.

Taksim’e camiden AKM’ye Pera müdafaası

Taksim’e camiden AKM’ye Pera müdafaası

90’lar boyunca büyük kıyametler kopartan “Taksim Camii” tartışmaları “İstanbul’un her yerine hükmedebilirsiniz ancak bir Kasımpaşalı Pera’ya dokunamaz” mesajını açık açık vermekteydi. Gezi kalkışması bu damardan beslenen nihilist bir patlama; Paris Komünü benzeri, gayr-ı Türk İslamcıların da iştirak ettiği bir Pera müdafaasıydı.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN