Arama

Yakın Tarih

En büyük silâhı imânıydı!

En büyük silâhı imânıydı!

Balkan tarihinin son zamanlarına iz bırakmış büyük bir şahsiyet olan Aliya İzzetbegoviç Bosna Hersek'in unutulmaz lideri ve Müslüman dünyasının 'Bilge Kralı' olarak adlandırılan İzzetbegoviç, Bosna Savaşı'nda verdiği mücadele, İslam konusunda taviz vermeyen tavırlarıyla hem kendi yaşadığı coğrafyasının da hem de Müslüman dünyasının unutulmaz lideridir.

Bir insan olarak Aliya portresi

Bir insan olarak Aliya portresi

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in hayatı bu kez tiyatro sahnesinde... Hidayet Erdinç yönetmenliğinde sahnelenecek “Aliya”, Bosna’yı özgürlüğüne kavuşturan İzzetbegoviç'in savaş dışındaki yaşam öyküsüne odaklanıyor. Başrol oyuncusu Çetin Kaya, “Bir insan olarak Aliya’nın portresini anlattık" diyor.

Musul ve Kerkük tapulu malımız!

Musul ve Kerkük tapulu malımız!

Gayrimeşru referandum sonrası IKBY tarafından işgal edilmek istenen Musul ve Kerkük vilayetlerinin Sultan Abdülhamid Han’ın tapulu malı olduğu ortaya çıktı.

Dünyanın ilk hayvan hastanesi: Gurebahane-i Laklakan

Dünyanın ilk hayvan hastanesi: Gurebahane-i Laklakan

Bugün, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü. Her gün milyonlarca hayvanın zulüm gördüğü, aç bırakıldığı ya da sokağa terk edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Ecdadımızın hayvanlara verdiği büyük değeri ve korunmalarına ilişkin birçok kanun çıkardığını biliyoruz. Buna ilişkin olarak diğer ülkelerin insan haklarını tartıştığı sıralarda, Osmanlı Devleti, dünyanın ilk hayvan hastanesini kurdu: Gurebahane-i Laklakan.

35 yıl sonra katliamın tüm izleri canlı

35 yıl sonra katliamın tüm izleri canlı

Lübnan'da Filistinli mültecilerin yaşadığı Sabra ve Şatilla kamplarında 35 yıl önce gerçekleşen katliamın izleri kampta yaşayan Filistinlilerin belleklerinde hala canlılığını koruyor. Katliamın şahitleri, sokakların cesetlerle dolu olduğunu unutamıyor.

Darağacına giden yolda son sözler: Zafer Allaha inananlarındır

Darağacına giden yolda son sözler: "Zafer Allah'a inananlarındır"

12 Eylül 1980 darbesi ardından idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu, darağacına gitmeden önce ailesine bıraktığı son mektupta “Zafer her zaman Allah’a inananlarındır” demişti. Mustafa Pehlivanoğlu’nun bu mektubunu Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde Meclis kürsüsünden okumuş, gözyaşlarını tutamamıştı.

12 Eylül darbesinin üzerinden 37 yıl geçti

12 Eylül darbesinin üzerinden 37 yıl geçti

Türkiye'de, silahlı kuvvetlerin yönetime üçüncü açık müdahalesi olan 12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 37 yıl geçti. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren öncülüğünde, emir-komuta zinciri içinde gerçekleştirilen ve izleri yıllardır silinmeyen darbede 650 bin kişi gözaltına alındı, siyasi partiler lağvedildi, kanunların tamamına yakını değiştirildi, 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 14 bin kişiyi vatandaşlıktan çıkarıan darbeciler, aralarında yaşı büyütülen Erdal Eren'in de bulunduğu 50 kişiyi idam ettiler.

Ecdat mirası ihya ediliyor

Ecdat mirası ihya ediliyor

Hem yaptıranın 2. Abdülhamit olması hem de ismini bizzat padişahın vermiş olması dolayısıyla Yıldız Hamidiye Camii, 1855 yılında muhteşem bir eser olarak tarihe geçti.

“Türk Tarihinin Şan ve Şeref Sayfası” 15 Temmuz’un tarihi

“Türk Tarihinin Şan ve Şeref Sayfası” 15 Temmuz’un tarihi

Türk tarihinin birçok şan ve şerefle dolu sayfası vardır. Malazgirt, Mohaç, Çanakkale, Milli Mücadele bunlardan sadece birkaçıdır. Bir de 27 Mayıs gibi tarihimizin hüzün ve utanç sayfaları vardır. Türk tarihinin en karanlık ve acı sayfalarından biri 16 Temmuz’da açılacakken milletin şahlanmasıyla 15 Temmuz 2016 Türk tarihinin şanlı sayfalarından biri oldu.

Kedili Kütüphane’nin bilge Hafız-ı Kutubu

Kedili Kütüphane’nin bilge Hafız-ı Kutubu

Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nin içinde yüze yakın kedi olduğu için "Kedili Kütüphane" olarak anılmaya başlandığını dönemde Kütüphane Müdürü olan İsmail Saib Sencer, kedilere duyduğu büyük sevgi yüzünden, o dönemin "Ebu Hureyre"si (Kedilerin Babası) olarak anılıyordu.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN