Arama

Makaleler

Poetika kelimesinin gerçek manası

Poetika kelimesinin gerçek manası

Edebiyat olgusunun tekilliğini oluşturan soyut bir özellikle edebilik ile ilgilenen; şiire dair her meseleyle uğraşan bilim alanı poetika, bugüne kadar birçok açıdan ele alındı. Peki, bu kelimenin asıl manası nedir ve nasıl okumamız gerekir?

İnsanlığı kurtardı!

İnsanlığı kurtardı!

Şarbon ve kuduz aşısını buluşuyla üne kavuşan Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur, insanlığın hayatını değiştirir. Bazı hastalıklara karşı bağışıklığa dayanan çalışmaları ve kristaller üzerindeki kuram çalışmaları ile dünya çapında ün kazanır. Özellikle antraks (şarbon) adı verilen, sığır ve koyunlarda ortaya çıkan bulaşıcı hastalık, onun geliştirdiği aşı tekniğiyle çözüme kavuşur.

Osmanlı padişahlarının tebdil gezileri

Osmanlı padişahlarının tebdil gezileri

Hükümdarların tanınmamak için kıyafet değiştirerek halk arasında denetleme amacıyla dolaşmalarını ifade eden tebdil gezmek, tarih boyunca birçok devlette görülen bir uygulama olmuştur. Halkın durumunu anlama, saraydan sıkılıp dışarıya açılma arzusu ve kimliğini gizleyerek düşmanlardan korunma gibi amaçlarla yapılan bu tür geziler Osmanlı padişahlarının da sıkça başvurdukları uygulamalardan birisiydi. Tebdil gezmek tabirinin ne anlama geldiği ve niçin kullanıldığı ile ilgili Osmanlı padişahları tarafından yapılan gezilerin genel özellikleri hakkında bilgileri Beyaztarih.com'un bu makalesinde bulacaksınız.

Sezai Karakoç’un Batı dünyasına yönelik tespiti

Sezai Karakoç’un Batı dünyasına yönelik tespiti

İkinci Yeni şiirinin uç beyi, yeni mistik şiirin kıyas kabul etmez şairi Sezai Karakoç’un önemli tespitlerinin yer aldığı ve insanlığa ışık tutacak değerdeki yazılarının bulunduğu “Ruhun Dirilişi” isimli kitabında Batı'nın ikiyüzlülüğüne dair tespitler yer alıyor.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN