Arama

Türk Sineması

Türkiye sinemasının en yaratıcı ismi

Türkiye sinemasının en yaratıcı ismi

12 Mayıs 2005 yılında aramızdan ayrılan Ömer Kavur, Türkiye’de sinemanın zorlu yıllarında nitelikli filmler üretmiş; kasaba filmlerinin, yol hikâyelerinin, arayışın yönetmeni olarak 1970’lerden 2000’lerin başına dek Türkiye Sineması’nda yer almış, 1980’ler itibariyle de “en yaratıcı isim” olarak nitelendirilmiştir.

Hem acımasız hem umut dolu bir film

Hem acımasız hem umut dolu bir film

Kalandar Soğuğu, şiirsel sinemayla ilişkili olduğu kadar gerçekçi sinemayla da ilişkili bir film. Karadeniz yaylalarında maden bulma umuduyla yollara düşen Mehmet ve ailesinin yaşam mücadelesini şiirsel bir görsellikle anlatan yönetmen hem sinematografisinin yetkinliği hem toplumsal bir durumu mekân olarak pastoral bir göndermeye sahip doğa üzerinden anlatmayı başarabilmesi açısından aldığı ödülleri hak ediyor.

Toplumsal gerçekçilik merceğinden üretilen bir eser

Toplumsal gerçekçilik merceğinden üretilen bir eser

Metin Erksan, Türk Sineması’nın en çok tartışılan ve sansüre maruz kalan, buna rağmen dönemindeki filmlerden farklı yapımlar ortaya koyabilen yönetmenlerdendir. Filmlerinde yer verdiği estetik dokunuşlarla batıyı, mistizmi ve evrensel yapıyı dönemi içerisinde harmanlayarak filmlerinde işlemektedir.

Bütün saadetler mümkündür

Bütün saadetler mümkündür

İsmini Ziya Osman Saba'nın şiirinden alan Selman Kılıçaslan'ın ilk uzun metraj filmi "Bütün Saadetler Mümkündür", duygu dolu bir hikâyeyi mevzu ediniyor.

Ezber bozan Yeşilçam gerçekleri

Ezber bozan Yeşilçam gerçekleri

Türk sinemasının starlarından Ayhan Işık'ın sahilde güneşlenirken, güneş çarpması sonucu geçirdiği beyin kanamasıyla yaşamını yitirdiği anlatılır. Ancak Işık'ın yakın arkadaşı usta oyuncu Sadri Alışık'ın anlattıklarına göre gerçek bambaşka! Alışık, en yakın dostu için "Ayhan, öyle bilinçsizce güneşin altında yatıp komaya girecek adam değildi. Buna imkân ve ihtimal yoktur" demişti.

Erken sinemanın kazası nitrat yangınları ve önlemler

Erken sinemanın kazası nitrat yangınları ve önlemler

19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başı bir icatlar çağı olarak nitelendi hep. Fotoğraf ve benzeri diğer görsel-işitsel icatlar kadar sinema da yeni bir algı biçimi ve buna bağlı olarak modern insana yeni bir deneyimler ufku sunuyordu. Ne var ki, bu deneyimler ufkunu mümkün kılan koşullara yakından bakıldığında, ilanlarda kendini ancak dikkatli bir okumayla ele veren tehlike ve rahatsızlıkların üstü kapalı geçildiğini görüyoruz.

Işıkla karanlık arasında

Işıkla karanlık arasında

2 Eylül 1916 doğumlu olan Ömer Lütfi Akad sırasıyla Fransız Sainte Jeanne d'Arc Okulu, Galatasaray Lisesi ve ardından İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu Maliye Bölümü'nü bitirdikten sonra tiyatro ve sinema yazıları yazmaya başlar. Ardından Sema Film'de mali danışmanlık ve yapım yönetmenliği yapar.

Tahtacı Fatma

Tahtacı Fatma

Türk Akademisyen ve belgesel yönetmeni Süha Arın "Türk belgesel sinemacılığının büyük ustası ve yüz akı" olarak tanımlanmış ve 1979’ da çektiği Tahtacı Fatma belgeseli ile yerelden evrensele ulaşabilen çalışmalar arasında kök salarak özgün eserler içerisinde yer alabilecek belgesel filmler üretmiştir.

Safranlı zaman

Safranlı zaman

Türk belgesel sinemasının önemli isimlerinden Süha Arın tarafından 1976'da çekilen, Safranbolu'nun geleneksel konakları, han, hamam, köprü, cami, çeşme gibi tarihi yapıların koruma altına alınmasında büyük öneme sahip "Safranbolu'da Zaman" belgeseli, zaman temasının senaryoda kilit rol üstlenmesiyle, eserin özgün bir şekilde vücut bulmasını sağlamış.

Çanakkale’nin gizli kahramanı: Yüzbaşı Yusuf

Çanakkale’nin gizli kahramanı: Yüzbaşı Yusuf

Gelibolu Yarımadası’ndaki bütün savaşlarda görev alan Yüzbaşı Yusuf’un hayatı, mektupları vasıtasıyla belgesel oldu. Zaferin 103'üncü yıldönümünde yayınlanacak belgeselin yönetmeni Mesut Gengeç, “Geriye kalan 94 mektubundan yola çıkarak Çanakkale’nin gizli bir kahramanını anlattık” dedi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN