Arama

Türk Sineması

Buğday’ın kamera arkası

Buğday’ın kamera arkası

Semih Kaplanoğlu’nun son filmi Buğday prodüksiyonu ile Türk sinemasının sınırlarını aşan bir yapım. Filmin kamera arkasından ilk defa göreceğiniz bu fotoğraflar sınırların nasıl aşıldığını gösteriyor.

Nefesini tutmak...Buğday!

Nefesini tutmak...Buğday!

Usta yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun son filmi Buğday hakkında yazı kaleme alan Haşmet Babaoğlu, filmin manevi yönüne değinerek, günümüz insanının bu hissiyatı derinlemesine sorgulaması gerektiğinin altını çiziyor.

Dünya sinemasının başyapıtları

Dünya sinemasının başyapıtları

Sinema tutkunlarının olmazsa olmaz dedikleri filmler, unutulmaz sahneler, herkesin hafızasına kazınmış görüntüler mutlaka vardır. 10 ülkeden 10 film derlemesinin bulunduğu bu yazı dizisi ile mutlaka izlenmesi ve belleğinizde yer alması gereken filmleri sıraladık. Öyle ki bu eserler bugün hala birçok filme referans ve ilham vermiş başyapıtlar olmaya devam ediyor.

Bir illüzyonun içinde kaybolduk

Bir illüzyonun içinde kaybolduk

Semih Kaplanoğlu’nun bu hafta gösterime giren Buğday filminde başrolde Avrupa sinemasının usta oyuncusu Jean Marc Barr var. Dalgaları Aşmak, Derinlik Sarhoşluğu, Dogville gibi filmlerle anılan Barr, “Bugün modern dünyaya baktığınızda, ister Türkiye, ister Avrupa olsun insan ilişkilerinin dahi öldüğünü göreceksiniz” diyor.

Biz neden gerçek kahramanlarımızın filmlerini yapamıyoruz?

Biz neden gerçek kahramanlarımızın filmlerini yapamıyoruz?

Lumiére Kardeşler'in Paris’te ilk sinema gösterimlerini yapmalarından bu yana tam 132 yıl geçti. Sinema, o günlerden bugünlere çoğunlukla bir eğlence aracı, sosyal bir aktivite olarak görüldü. Görüntülerin kitleler üzerindeki inandırıcılığı o denli yüksekti ki, otoritelerin de bu gücü fark etmeleri ve kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmeleri gecikmedi.

Bazı kesimlerin aşağılık kompleksi var

"Bazı kesimlerin aşağılık kompleksi var"

Galasının Beştepe’de yapıldığı son filmi 'Buğday' hakkında konuşan Kaplanoğlu, kendisine karşı olan olumsuz tutumları da değerlendirdi. Kaplanoğlu, "Türkiye’deki sanat camiasının bazı kesimlerde bir tür aşağılık kompleksi, kendinden nefret hali var. Bu kompleks de İslamofobi olarak ortaya çıkıyor” dedi.

Buğday’ın galası, Beştepe’de yapıldı

Buğday’ın galası, Beştepe’de yapıldı

Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun son filmi "Buğday"ın galası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Türk Sinemasının çınarı: Ömer Lütfi Akad

Türk Sineması'nın çınarı: Ömer Lütfi Akad

Ömer Lütfi Akad, 1948 yılında Halide Edip Adıvar'ın aynı adlı romanından uyarlanarak beyaz perdeye aktarılan 'Vurun Kahpeye' adlı yapımda ilk kez tek başına yönetmen koltuğuna oturdu.

“Dönüp içimize bakmıyoruz!”

“Dönüp içimize bakmıyoruz!”

Usta yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun Bal filmi ile Altın Ayı almasının üzerinden yedi yıl geçti. Yedi yılın sonunda da Buğday geldi. Amerika, Avrupa ve Türkiye'de çekilen filmi görünce böylesi bir film için yedi yılın çok da uzun olmadığını anlıyorsunuz.

Mirası kahkaha olan usta tiyatrocu: Nejat Uygur

Mirası kahkaha olan usta tiyatrocu: Nejat Uygur

Türk tiyatrosuna 60 yılı aşkın emek veren usta sanatçı Nejat Uygur, geleneksel Türk temaşa sanatında kendine özgü bir tavır geliştirerek, rol aldığı oyunlarda çocuksu tiplemeleriyle, söze dayanan oyunculuğuyla ve hafif komedileriyle adından söz ettirmeyi başardı. Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu ve komedyen Nejat Uygur'u, vefatının 4'üncü yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

Unutulmaz Kemal Sunal karakterleri

Unutulmaz Kemal Sunal karakterleri

Türk sinemasının unutulmaz siması ve kendisiyle özdeşleşen karakterleriyle izleyiciyi güldüren, güldürürken düşündüren bir isim Kemal Sunal. Milyonları kendine hayran eden usta oyuncunun doğum gününde, unutulmaz karakterlerini sizler için derledik. Kapıcılar Kralı, Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı, Süt Kardeşler, Tosun Paşa, Kibar Feyzo ve dahası…

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN