Arama

Türk Sineması

Bütün saadetler mümkündür

Bütün saadetler mümkündür

İsmini Ziya Osman Saba'nın şiirinden alan Selman Kılıçaslan'ın ilk uzun metraj filmi "Bütün Saadetler Mümkündür", duygu dolu bir hikâyeyi mevzu ediniyor.

Ezber bozan Yeşilçam gerçekleri

Ezber bozan Yeşilçam gerçekleri

Türk sinemasının starlarından Ayhan Işık'ın sahilde güneşlenirken, güneş çarpması sonucu geçirdiği beyin kanamasıyla yaşamını yitirdiği anlatılır. Ancak Işık'ın yakın arkadaşı usta oyuncu Sadri Alışık'ın anlattıklarına göre gerçek bambaşka! Alışık, en yakın dostu için "Ayhan, öyle bilinçsizce güneşin altında yatıp komaya girecek adam değildi. Buna imkân ve ihtimal yoktur" demişti.

Erken sinemanın kazası nitrat yangınları ve önlemler

Erken sinemanın kazası nitrat yangınları ve önlemler

19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başı bir icatlar çağı olarak nitelendi hep. Fotoğraf ve benzeri diğer görsel-işitsel icatlar kadar sinema da yeni bir algı biçimi ve buna bağlı olarak modern insana yeni bir deneyimler ufku sunuyordu. Ne var ki, bu deneyimler ufkunu mümkün kılan koşullara yakından bakıldığında, ilanlarda kendini ancak dikkatli bir okumayla ele veren tehlike ve rahatsızlıkların üstü kapalı geçildiğini görüyoruz.

Işıkla karanlık arasında

Işıkla karanlık arasında

2 Eylül 1916 doğumlu olan Ömer Lütfi Akad sırasıyla Fransız Sainte Jeanne d'Arc Okulu, Galatasaray Lisesi ve ardından İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu Maliye Bölümü'nü bitirdikten sonra tiyatro ve sinema yazıları yazmaya başlar. Ardından Sema Film'de mali danışmanlık ve yapım yönetmenliği yapar.

Tahtacı Fatma

Tahtacı Fatma

Türk Akademisyen ve belgesel yönetmeni Süha Arın "Türk belgesel sinemacılığının büyük ustası ve yüz akı" olarak tanımlanmış ve 1979’ da çektiği Tahtacı Fatma belgeseli ile yerelden evrensele ulaşabilen çalışmalar arasında kök salarak özgün eserler içerisinde yer alabilecek belgesel filmler üretmiştir.

Safranlı zaman

Safranlı zaman

Türk belgesel sinemasının önemli isimlerinden Süha Arın tarafından 1976'da çekilen, Safranbolu'nun geleneksel konakları, han, hamam, köprü, cami, çeşme gibi tarihi yapıların koruma altına alınmasında büyük öneme sahip "Safranbolu'da Zaman" belgeseli, zaman temasının senaryoda kilit rol üstlenmesiyle, eserin özgün bir şekilde vücut bulmasını sağlamış.

Çanakkale’nin gizli kahramanı: Yüzbaşı Yusuf

Çanakkale’nin gizli kahramanı: Yüzbaşı Yusuf

Gelibolu Yarımadası’ndaki bütün savaşlarda görev alan Yüzbaşı Yusuf’un hayatı, mektupları vasıtasıyla belgesel oldu. Zaferin 103'üncü yıldönümünde yayınlanacak belgeselin yönetmeni Mesut Gengeç, “Geriye kalan 94 mektubundan yola çıkarak Çanakkale’nin gizli bir kahramanını anlattık” dedi.

SineBU’da bu ay

SineBU’da bu ay

SineBU’da mart boyunca programda olacak 11 film birbirlerinden farklı yöntemleri ve güçlü anlatıları ile öne çıkıyor.

Akdeniz havzasının meyvesi

Akdeniz havzasının meyvesi

Türkiye'nin ana akım anlatım diline sahip, genel izleyici için yapılmış ilk spor filmlerinden biri olan Suda Balık'da parasızlıktan üniversiteye gidememiş taşralı bir gencin hikâyesi anlatılıyor.

Cannes’da “Koşu”

Cannes’da “Koşu”

Yalçın Konuk’un yazıp yönettiği “Koşu”(The Run) filmi, bu yıl gerçekleşecek olan Cannes Film Festivali’nin Short Film Corner’una (Kısa Film Köşesi) kabul edildi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN