Arama

Türk Sineması

Kahramanın Sonunu belgeledim!

"Kahramanın Sonu'nu belgeledim!"

Ara Güler'in 1975 yılında tamamladığı ve Osmanlı'ya ait savaş gemisi 'Yavuz Zırhlısı'nı anlatan 'Kahramanın Sonu' filmi yıllar sonra ilk kez seyirci ile buluşacak. Geminin hurdaya çekilmesinden sökülmesine kadar geçen 12 yılı anlatan Güler “Bu filmin dünyada bir örneği yok” diyor.

Tarihi filme rap şarkı yapıldı

Tarihi filme 'rap' şarkı yapıldı

Dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri olan Kösedağ Savaşı ve döneme damgasını vuran ve Son Selçuklu Kahramanı olarak adlandırılan devlet adamı Emir Celaleddin Karatay’ın hayatından bir kesitin özgün bir senaryo ile beyaz perdeye uyarlandığı “Direniş Karatay” 9 Mart 2018'de izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Mimar Sinanın hayatı belgeselleştirildi

Mimar Sinan'ın hayatı belgeselleştirildi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli eserlere imza atan Mimar Sinan'ın hayatı belgeselleştirildi. "Mimarların Piri Sinan" adıyla 60 dakikalık hazırlanan belgeselde, Mimar Sinan'ın çocukluğundan yaşlılığına kadar olan hayatı anlatılıyor.

Kahraman Yavuz’un aşırı acıklı öyküsü

Kahraman Yavuz’un aşırı acıklı öyküsü

Ara Güler, efsanevi Yavuz Zırhlısı’nın yıllar süren son yolculuğunun belgeselini çeker. Kahramanın Sonu adını verir. Fakat belgesel, içinde hiç konuşma olmadığı için yasaklanır. Kopyası kaybolur. İşte o belgesel yıllar sonra görücüye çıkacak ve !f İstanbul’da gösterilecek!

Hakikâtin nefesi: Buğday

Hakikâtin nefesi: Buğday

Son dönemde Buğday filmi ile gündemde olan ve Türkiye sinemasının en iddialı yönetmenlerinden biri olarak görülen Semih Kaplanoğlu, film gösterimlerine, söyleşilere ve filmine dair kafalarda yer alacak tüm olası soruları yönetmenliği gibi usta titizliği ile yanıtlamaya devam ediyor. Son olarak Genç Müsiad tarafından düzenlenen Buğday film gösterimi ve söyleşisine katılan Kaplanoğlu, burada insanlığın hakikati nasıl görmek istediğini; fakat bunun birtakım tekelci yaklaşımların eliyle nasıl engellendiğini ve devamında Buğday’a dair birkaç noktanın arka planını anlattı.

Bir sanatçının zorlu yolculuğu

Bir sanatçının zorlu yolculuğu

Usta yönetmen Semih Kaplanoğlu bu sefer filmleriyle değil kitaplarıyla gündemde. H Yayınları’ndan çıkan, hayatı, edebiyat, yazı ve sinema macerasını anlattığı söyleşi kitabı Yusuf’un Rüyası, bir yönetmen/ sanatçının zorlu ve sabırlı yolculuğunu ele alıyor. Öykü/denemelerinden oluşan Karşılaşmalar ise Kaplanoğlu’nun edebiyatçı kimliğini bize hatırlatıyor.

Münir Özkul’un bilinmeyen röportajı: İnkâra düşmeden önce tuvaletlerde abdest alırdım

Münir Özkul’un bilinmeyen röportajı: İnkâra düşmeden önce tuvaletlerde abdest alırdım

Yeşilçam’ın usta sanatçısı Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hocası, Gülen Gözler’in Yaşar Ustası Münir Özkul, dün İstanbul’daki evinde hayatını kaybetti. Sayısız filmlere imza atan, onlarca ismi oyuncu olarak yetiştiren Münir Özkul’un kamera arkasındaki hayatı ise pek bilinmiyordu. Münir Özkul, 1986 yılının Haziran ayında yayınlanan röportajında kendi deyimiyle inkâr ve karanlıktan nasıl çıktığını ve Allah inancına nasıl eriştiğini anlatıyor.

Yeşilçama adanan bir ömür

Yeşilçam'a adanan bir ömür

Yeşilçam’ın usta oyuncularından Münir Özkul, 93 yaşında hayatını kaybetti. 15 Ağustos 1925 tarihinde dünyaya gelen Münir Özkul, sanat hayatına İstanbul Erkek Lisesi’nde henüz bir lise öğrencisiyken 1940’lı yıllarda başlamıştı. Başta Hababam Sınıfı olmak üzere birçok filmde başrol oyuncusu olarak yer alan Özkul, üstlendiği rollerde oyunculuğuyla, sevimli ve babacan tavırlarıyla seyircinin gönlünde taht kurmuştu.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN