Arama

Türk Edebiyatı

Huzurlarınızda sinemacı Tanpınar

Huzurlarınızda sinemacı Tanpınar

Türk edebiyatının usta kalemi, Huzur’un, Beş Şehir’in yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın senarist, üstelik sıkı bir film eleştirmeni de olduğunu biliyor muydunuz?

Poetika kelimesinin gerçek manası

Poetika kelimesinin gerçek manası

Edebiyat olgusunun tekilliğini oluşturan soyut bir özellikle edebilik ile ilgilenen; şiire dair her meseleyle uğraşan bilim alanı poetika, bugüne kadar birçok açıdan ele alındı. Peki, bu kelimenin asıl manası nedir ve nasıl okumamız gerekir?

Sezai Karakoç’un Batı dünyasına yönelik tespiti

Sezai Karakoç’un Batı dünyasına yönelik tespiti

İkinci Yeni şiirinin uç beyi, yeni mistik şiirin kıyas kabul etmez şairi Sezai Karakoç’un önemli tespitlerinin yer aldığı ve insanlığa ışık tutacak değerdeki yazılarının bulunduğu “Ruhun Dirilişi” isimli kitabında Batı'nın ikiyüzlülüğüne dair tespitler yer alıyor.

Peyami Safa’nın Cingöz Recai’si

Peyami Safa’nın Cingöz Recai’si

Peyami Safa ve Ömer Seyfettin gibi yazarlar milli edebiyat kültürünü oluşturmuşlardır. Peyami Safa'nın Türk toplumuna en büyük hizmeti ise, Cingöz Recai ile okuma alışkanlığı kazandırması olmuştur

Mutsuzluğun ablukasını kıran şair

Mutsuzluğun ablukasını kıran şair

Sadece şiir yazmak için yaşayan bir şairdi Turgut Uyar. Eserlerinin çoğunda Garip akımı etkisinde kalmasına rağmen, müthiş bir atılımla şiir ve anlam bakımından çok farklı bir alana yönelerek, üçüncü kitabı olan “Dünyanın En Güzel Arabistanı” isimli eserini oluşturdu. Burada söz sanatlarının bolca kullanıldığı bir anlayış benimsedi ve bireyin iç dünyası, yalnızlığı ve açmazını ortaya çıkaran bir yaklaşımla, yeni imkânları zorlayan bir şiirin peşine düştü.

Dünyaya gelmek ya da tekrar yukarı çıkmak!

Dünyaya gelmek ya da tekrar yukarı çıkmak!

İsmet Özel'i salt mısralarındaki kelimelerle anlamaya çalışmak onun şiirinden uzaklaşmak demektir. Özel'in düşüncelerini sadece kelimelerinden okumaya çalışmak yanıltıcı olur. Mesela şiirinde "şehir" derken, onun modern hayat ve siyasi-iktisadi “dünya sistemi”ne dair temel yaklaşımını bilirseniz derinliğini farkedebilirsiniz. "Şaşılacak bir dünyada yaşamaktı; öğrendik/ şimdi külçeler yüklüyüz şaşılacak bir biçimde/ külçeler yüklüyüz ve çıkmak istiyoruz yokuşu" derken "Tahrik" şiirinde, aslında varoluşsal bir meseleyi ele aldığını görmelisiniz. Şanslısınız ki İsmet Özel kendi sesinden "Tahrik" şiirine yine kendi sesinden bir tahlil yaptı. İşte İsmet Özel şiirinin bir şiirden öte olduğunun çarpıcı örneği...

Servet-i Fünun edebiyatı şahsi mi toplumsal mı?

Servet-i Fünun edebiyatı şahsi mi toplumsal mı?

Devrin sanatkârlarının mevcut siyasi ortam sebebiyle baskı altında kaldıkları ve bundan dolayı ferdî şiire yöneldikleri, sanatı ise ‘sanat için yapmak’ üzere çalıştıkları gibi, dönem adına yapılan iki önemli değerlendirmenin birkaç örnekle gerçek dışı olduğunu söylemek çok zor değil.

Türk şiirinin geniş ufkuna giriş: Kudüs

Türk şiirinin geniş ufkuna giriş: Kudüs

Kudüs, Türk şiirinin ilgisine 1960’lı yılların sonunda girmiştir. 60’lı yıllardan önce çeşitli hatıratlarda görülür şehir. Aslında bu ilgi, Cumhuriyet’in ümmete dair düşüncelerimizin üzerinden bir fay hattı gibi geçmesinden ötürü epey gecikmiştir.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN