Arama

Türk Edebiyatı

Korkusuz ve sevdalı bir yürek işçisi: Ahmed Arif

Korkusuz ve sevdalı bir yürek işçisi: Ahmed Arif

Anadolu’nun şairi, halkın şairi, umudun, hasretin şairi; ne isterseniz onun şairidir Ahmed Arif… O bütün ömrünü sevgi için harcadı. Sevdi, dayak yedi, savaştı, işkencelerden, hapishanelerden ve daha nicelerinden alnı ak çıktı. Yaşadığı topraklara şiirleriyle birlikte umudu da bıraktı… Hasretin şairini biz de hasret yüklü şiirleriyle birlikte anıyoruz…

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?

Gezmenin edebiyatı mı olurmuş demeyin, gezmenin de kültür odaklı bir kuralı vardır. Tarihe baktığımızda gezi edebiyatıyla ilgili ilk akla gelen isim tabi ki Evliya Çelebi olur. Ama tarihteki ilk gezi kitaplarının arasında Nâsır-ı Hüsrev’i de görürüz... Hiç bilmediğiniz bir yeri keşfetme heyecanınıza bir de o yerler hakkındaki bilgilerinizi eklediğinizde daha keyifli rotalara yol almanız mümkün… Bu doğrultuda gezi edebiyatı ve kültürüne TveK’dan derlediğimiz kitaplar eşliğinde değindik…

‘İzm’lerin değil Cemil Meriç’in fikri mirası

‘İzm’lerin değil Cemil Meriç’in fikri mirası

‘Bu Ülke’yi Yeniden Düşünmek’ Cemil Meriç’in fikri mirasını farklı açılardan detaylıca irdelemeye, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e ve günümüze kadar uzanan köklü toplumsal, kurumsal, zihinsel değişim ve dönüşümleri onun “görmeyen gözü”nden yorumlamaya çalışıyor.

Yediden yetmişe Orhan Veli ve bestelenen şiirleri

Yediden yetmişe Orhan Veli ve bestelenen şiirleri

Yaşamını şiirine olmazsa şiirini yaşamına uydurmaya çalışmış, şiire kasket giydiren şair Orhan Veli’nin okuyucu kitlesinin bir hayli geniş olduğu bilinir.  Yediden yetmişe her kesime hitap edebilen şair, neredeyse bütün şiirlerinde görülen çocuksu söylemini hiçbir zaman terk etmedi ve şiirimize lezzetli bir zekâ örneği bıraktı. Bu değerli şairimizi doğumunun 104’üncü yılında çocuksu dizeleri ve bestelenen şiirleriyle birlikte anıyoruz.

Âşık Veyselin türküleri dünya prömiyerinde

Âşık Veysel'in türküleri dünya prömiyerinde

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) şef Rengim Gökmen yönetiminde vereceği konserle, ünlü halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu'nun en sevilen türkülerini "İnsanlık Davası" eseriyle sanatseverlerle buluşturacak.

İstanbul’un anlam kattığı deyimler ve muhteşem öyküleri

İstanbul’un anlam kattığı deyimler ve muhteşem öyküleri

Her dil kendi kültürüyle gelişir. Hafızanın, hatıraların, duygu, düşünce ve tüm değerlerin yegâne temsilcisi ve ortak hazinesidir. Köklü geçmişimiz ile birlikte zenginleşen Türkçe, birçok deyimi bünyesinde barındırıyor. Peki, o deyimlerin gerçek anlamlarını ve ortaya çıkış hikâyelerini hiç düşündünüz mü? Dilimizden düşmeyen birçok deyimin, taşı toprağı altın İstanbul'un eşsiz tarihiyle bütünleşen hikâyelerini sizlerle buluşturuyoruz.

Geçmişle gelecek arasında lale

Geçmişle gelecek arasında lale

Türkler tarafından asıl vatanı Orta Asya’dan Anadolu'ya getirilen ve buradan dünyaya yayılan lale, kentlerin simgesi ve baharın müjdecisi olarak adına festivaller düzenlenen nadir çiçeklerden biri.

Ahmet Vefik Paşa ve tiyatrocu kimliği

Ahmet Vefik Paşa ve tiyatrocu kimliği

Ahmet Vefik Paşa, Tanzimat Dönemi’nde Türk milliyetçiliği ile ilgili ilk çalışmaları yapan bir devlet adamı ve yazardı. Edip, yazar ve mütercimler yetiştiren bir ailenin ferdiydi. Babası, Paris Büyükelçiliği Maslahatgüzarlığı’nda bulunmuş Mehmet Ruhiddin Efendi, büyükbabası Tahya Naciddin Efendi ise Düvan-ı Hümayun tercümanlığında bulunan ilk Türk’tür.

Diriliş nesline öğütler

Diriliş nesline öğütler

Sezai Karakoç, 'Varoluş' kitabında bir savaş var diyor ve bu savaş sürüp gidecektir. Ölüme ya da dirilişe kadar... İşte bu savaşta toplum, kendi diriliş neslini, bütün kötü ve ağır şartlara rağmen yetiştirip öz kadrosu olarak taçlandırması öğüdünde bulunuyor.

Çağların yankısı: Şiir

Çağların yankısı: Şiir

"Şiirin yüzünü hiç kimsenin hatırlamadığı bir dünyada birinin kalkıp, şiirin tanınmaya değer bir yüzü olduğunu, ortalıkta dolaşan renkli ve solgun yüzlerce hayaletin yalnızca maskeler olduğunu söylemesi lazım."

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN