Arama

Türk Edebiyatı

Türk edebiyatının mihenk taşı Kutadgu Bilig

Türk edebiyatının mihenk taşı Kutadgu Bilig

Türk edebiyatının ilk siyasetnamesi olan Kutadgu Bilig, Türkçenin en temel ve Türk dili araştırmalarının en önemli kaynak eserlerindendir. Kültürümüzün mihenk taşlarını oluşturan eserlerden biri olan Kutadgu Bilig, hükümdar ve idarecilere verdiği öğütler itibariyle bir nasihatname, ülkenin yönetimi ile ilgili tespitleri açısından bir siyasetname kitabıdır.

İran milletini yeniden dirilten eser: Şehnâme

İran milletini yeniden dirilten eser: Şehnâme

Sözlük anlamı olarak şehname; Divan edebiyatında, hükümdarların yaşam öykülerini, özelliklerini, üstün başarılarını anlatan, mesnevi biçiminde yazılmış koşuk olarak bilinir. Doğu hükümdarlarının hayatlarını, özellikle savaşlarını, savaşlardaki başarılarını, kahramanlıklarını, mübalâğalı bir üslûp ve heyecanla dile getiren eserlerdir. En ünlüsü ise Firdevsî'nin Şehnâme (Şâhnâme) adlı eseridir.

Pendname nedir, özellikleri nelerdir?

Pendname nedir, özellikleri nelerdir?

İnsanlara öğüt vermek amacıyla yazılan manzum ve mensur eserlere verilen isim Pendname’dir. Gerek geniş halk kitlelerini ve gerekse devleti yönetenleri ahlâkî yönden olgunlaştırmayı, erdemli kılmayı amaçlayan pendnamelerin en meşhuru ise Feridüddin Attar'a aittir.

Necip Fazıl’dan Menderese mektuplar

Necip Fazıl’dan Menderes'e mektuplar

Necip Fazıl’ın Başbakan Adnan Menderes’e yazdığı mektuplar genişletilmiş baskısıyla okurla buluştu. Alaattin Karaca’nın yayına hazırladığı mektuplar, şairin Büyük Doğu’yu çıkarmak için verdiği mücadeleyi gözler önüne seriyor. Karaca, “Bu mektuplar 1940’lı yıllarda basınla iktidar arasındaki ilişkiyi gösteriyor” diyor.

Kaldığı cezaevinde Sabahattin Ali için müze kurulacak

Kaldığı cezaevinde Sabahattin Ali için müze kurulacak

Sinop'ta 1887 ile 1999 yılları arasında hapishane olarak kullanılan, 2000 yılında ise müzeye çevrilen Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi içinde, ünlü edebiyatçı Sabahattin Ali ile kadınların tarihsel gelişimini konu alan iki yeni müze oluşturulacak. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, yaptığı açıklamada "300 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan Tarihi Sinop Cezaevi ve Müzesi'nin yıllık ortalama ziyaretçi sayısını 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Fuad Köprülü ve ilim dolu dünyası

Fuad Köprülü ve ilim dolu dünyası

Türk tarihinin yetiştirdiği dünyaca ünlü ilim ve fikir adamlarından biri olan Mehmed Fuad Köprülü, özellikle Osmanlı tarihinin kuruluş devri hakkındaki tartışmaların iyice alevlendiği bir dönemde en zorlu tartışmalara eğilerek, ortaya koyduğu keskin ve iddialı tezlerle bir döneme damgasını vuran en önemli isimlerden biri oldu. Türk tarihi açısından oldukça etkili olan Köprülü’yü ölüm yıldönümünde rahmetle anıyor, hayatı ve ilmi çalışmalarına kısaca değiniyoruz.

Şairlerin bayram günlerinin verdiği coşkuyla yazdığı ıydiyyeler

Şairlerin bayram günlerinin verdiği coşkuyla yazdığı ıydiyyeler

Eski dilde ıyd-i fıtr, Ramazan Bayramını; ıyd-i adhâ Kurban Bayramını ifade eder. Divan edebiyatında Ramazan ve Kurban Bayramları vesilesiyle yazılmış kasidelere ise ıydıyye denir. Iydiyyeler, muhteva itibariyle doğrudan bayramı konu alan ilk bölüm, methiye ve dua olmak üzere üç bölümden meydana gelir ve divanların baş tarafındaki “kasâid” kısmında yer alırlar

Cemil Meriçin yaşamına ışık tutuyor

Cemil Meriç'in yaşamına ışık tutuyor

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde restorasyon çalışmalarının ardından kültürevine dönüştürülen yazar, çevirmen ve eğitimci Cemil Meriç'in doğduğu ev, her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor. Meriç'in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç, "Reyhanlı'da doğduğu evin kültürevine dönüştürülmesi, insanların Cemil Meriç'i daha yakından tanımalarına imkan sağlıyor. Ona gösterilen bu sevgiyi, saygıyla karşılıyoruz" diyerek müzenin önemine dikkat çekiyor.

Kör bir yazarın hayat arkadaşlığı: Babam Cemil Meriç

Kör bir yazarın hayat arkadaşlığı: Babam Cemil Meriç

Ümit Meriç’in “Babam Cemil Meriç” adlı kitabı, fotoğraf albümü ve yeni başlıkları ile genişletilerek yeniden yayımlandı. Düşünen ve yazan Cemil Meriç'ten çok, yaşayan Cemil Meriç'i takdim eden bu kitap, mütefekkirin vefatının 30'uncu sene-i devriyesinde yaşama dair birçok detayla dolu. Ümit Meriç, babasının yaşamına ışık tuttuğu kitabı ile ilgili duygularını, "Bir biyografi ama aynı zamanda kısmi bir biyografi. Bu özelliği ile Hasan Ali Yücel'in ve Nurullah Ataç'ın kızlarının yazdığı baba biyografilerine benziyor. Ama o evlatların ikisi de kör bir yazarın sekreterliğini ve hayat arkadaşlığını benim gibi yaşamadılar" sözleriyle dile getiriyor.

Zarifoğlunun acılarına kardeş olanlar

Zarifoğlu'nun acılarına kardeş olanlar

Şiirin zarif prensi Cahit Zarifoğlu’nun uçma hevesiyle pilotluk kursu aldığını ve bir sağlık sorunu nedeniyle bu hayalini gerçekleştiremediğini; çevreyle çok irtibat kurmadığı için arkadaşlarının ona 'Aristo' lakabını taktıklarını veya cebinde sürekli neden şeker taşıdığını biliyor musunuz? Usta yazarlar vefatının 31’inci yıldönümünde Zarifoğlu’nu anlattı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN