Arama

Siyaset

Erdoğan: Kudüsü Filistinin başkenti olarak tanıyalım

Erdoğan: Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıyalım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, "Buradan hakkaniyete sahip çıkan tüm ülkeleri, Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum. İslam dünyası olarak bağımsız Filistin talebinden asla vazgeçmeyeceğiz." dedi.

Kudüs’ün kalbi İstanbul’da atıyor

Kudüs’ün kalbi İstanbul’da atıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dönem başkanı sıfatıyla yaptığı çağrı üzerine, İslam İşbirliği Teşkilatı İstanbul’da Kudüs için toplanıyor. Zirvede, atılacak adımların yol haritası çizilecek.

Şimdi yükselişte ama sonra?

Şimdi yükselişte ama sonra?

Son günlerin popüler konularından biri Bitcoin’deki inanılmaz yükseliş. Ara sıra değerinde aşırı düşüşler görülse de genel kanı yükselişin öngörülemeyen bir süre daha devam edeceği. Sonrası hakkında ise kimsenin bir fikri yok.

İsraile karşı İslam Ordusu kurulsa...

İsrail'e karşı 'İslam Ordusu' kurulsa...

İsrail'in Müslümanların 'kırmızı çizgisi' olarak tanımlanan Kudüs'e yönelik işgali ABD'nin 'başkent' kararıyla birlikte şiddetini artırıyor. İstanbul'da Çarşamba günü olağanüstü toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı'nda askeri ve ekonomik kararların alınması bekleniyor. Bu kapsamda teşkilata üye ülkelerin askeri gücünün, İsrail'in katbekat üstünde olduğu ve olası bir harekatta da bu üstünlüğünü ortak kara, deniz ve hava üsleri üzerinden net bir şekilde uygulayabileceği görülüyor. İşte harita ve rakamlarla 'İslam Ordusu'-İsrail karşılaştırması...

Kudüs için icraat vakti!

Kudüs için icraat vakti!

Müslüman ülkeler birbirlerine karşı silah kullanıyor, İsrail'i ise sadece kınamakla yetiniyor. Yarın İstanbul’da toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde, Kudüs konusunda güçlü karar çıkması bekleniyor. Müslüman liderler, kınama mesajlarının ötesine geçip, ABD’yi provokatif Kudüs kararından vazgeçirecek, Filistin topraklarını işgal edip, Filistinlileri acımasızca katleden İsrail’i cezalandıracak adımlar atacak.

‘Terör devleti’ İsrail Nazilerden beter

‘Terör devleti’ İsrail Nazilerden beter

1947’den itibaren işgal ettiği topraklarda masum insanları katleden İsrail’in, esir aldığı çocukları götürdüğü hücreler Nazi Kamplarını aratmıyor. Elleri, gözleri ve ayakları da bağlı olarak hücrelerde tutulan çocuklar ağır işkenceden geçiriliyor.

Bu karenin sembol olacağını düşünmedim

"Bu karenin sembol olacağını düşünmedim"

Filistinli gazeteci Wisam Hashlamoun, Üçüncü İntifada'nın sembolü haline gelen, 22 İsrail askerinin gözaltına aldığı 16 yaşındaki Fevzi El- Junidi'nin fotoğrafının hikayesini anlattı. Hashlamoun, “Bu karenin bir sembol olacağı aklıma gelmedi. Düşündüğüm tek şey İsrail’in çocuk, kadın, yaşlı demeden Filistinliler’e uyguladığı şiddeti göstermekti" şeklinde konuştu.

Kabbani şiirlerinde Kudüs sancısı

Kabbani şiirlerinde Kudüs sancısı

Arap dünyasının en çok saygı duyulan isimlerinden, Suriyeli diplomat ve şair,  Nizar Kabbani… Onu aslında, ruhumuzda en çok yer edinen, acılarımıza ortak olan, yakarışlar eşliğinde söylediğimiz “Kudüs” şiiriyle tanıyoruz.

Ortadoğu ABDnin umurunda mı?

Ortadoğu ABD'nin umurunda mı?

Trump’ın Doğu Kudüs’ü de içine alacak şekilde İsrail’in başkenti olarak kabul ettiğini ve ABD büyükelçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınacağı açıklamasının ardından, gözler bir kez daha ABD'nin Ortadoğu siyasetine çevrildi. Suların bir türlü durulmadığı Ortadoğu coğrafyası için ABD'nin asıl hedeflerini Fahrettin Altun, Sabah'ta kaleme aldı.

Gönüllerdeki Kudüs

Gönüllerdeki Kudüs

Trump’ın ABD sefaretini Kudüs’e taşıyacağını beyan etmesi, ortalığı karıştırdı. Her hareketi dillere düşen eksantrik başkan, ne yapmak istiyor bilinmez… Bir deli bir kuyuya taş atmış; kırk akıllı çıkaramamış...

Kudüs: Neden şimdi?

Kudüs: Neden şimdi?

Trump’ın Doğu Kudüs’ü de içine alacak şekilde İsrail’in başkenti olarak kabul ve ilanının 1917 işgalinden tam yüz yıl sonra yapılması bir sembolizm içeriyor mu?

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN