Arama

Siyaset

28 Şubatın çirkin yüzü: Namazımızı gizli kılıyorduk!

28 Şubat'ın çirkin yüzü: "Namazımızı gizli kılıyorduk!"

Türk siyasi tarihine "post modern darbe" olarak geçen 28 Şubat sürecinde gördüğü baskılar sebebiyle emekliye ayrılmak zorunda kalan emekli Kıdemli Başçavuş Mustafa Özer, o dönemde namazlarını gizli kılmak zorunda kaldıklarını söyledi. Özer yaşadıklarını, "Doğru dürüst bir ibadetinizi yapma imkanınız olmuyor, ona fırsat vermiyorlardı. 1997'de Gölcük'teyken mümkün olduğu kadar cumaya gitmeye gayret ediyorduk, diğer zamanlar da namazımızı gizli olarak kılıyorduk. Gittiğimiz camilerde arkamıza gelen şahsın bizi kontrol etmek amacıyla geldiğini kıyafetinden anlıyorduk" sözleriyle dile getirdi.

Malcolm Xten mektup: Türkiye ile ilgili propagandalar yalan!

Malcolm X'ten mektup: Türkiye ile ilgili propagandalar yalan!

ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol ismi siyahi Müslüman lider Malcolm X tarafından el yazısıyla kaleme alınmış bir mektup ortaya çıktı. Mektupta, dönemin ırkçılığını “Amerika’yı saran kronik bir kanser” olarak niteleyen Malcolm X'in hac yolculuğu sonrası yaşadığı dönüşüme ait önemli bilgiler yer alıyor. O dönem Türkiye’nin İslâm’a yüz çevirdiğine dair yapılan propagandaların yalan olduğunu dile getiren Malcolm X, Türk hacıların sayısının çokluğuna da değiniyor.

Irkçılığın karşısında dimdik duran Müslüman lider: Malcolm X

Irkçılığın karşısında dimdik duran Müslüman lider: Malcolm X

ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol ismi siyahi Müslüman lider Malcolm X, insan haklarının en büyük savunucularındandı. Tarihteki en etkili Afro-Amerikanlardan biri olan ve zorlu yaşamı boyunca ırkçılığa karşı mücadele eden Malcolm, hapishane yıllarında hayatını büyük ölçüde etkileyecek olan Elijah Muhammed ile tanışıp Müslüman oldu. Hâtiplik konusundaki başarısıyla bütün siyahilerin gönlünde taht kurmayı başardı. En büyük değişimini ise, hac için gittiği Mekke’de yaşadı. 53 yıl önce bugün, uğradığı suikast sonucu yaşama veda eden Malcolm X’i, bir diğer adı ile el-Hâc Mâlik eş-Şahbâz’ı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Suriyede siyasi çözüm mümkün mü?

Suriye'de siyasi çözüm mümkün mü?

Uluslararası toplum, Suriye'de kalıcı siyasi çözüme ulaşmayı hedefleyen sayısız barış sürecini başlatmış olsa da rakip uluslararası aktörlerin çatışan çıkarları, bu çabaları engelledi.

Akşam nöbet tuttuğum tesise, gündüz ailemi sokmuyorlardı

"Akşam nöbet tuttuğum tesise, gündüz ailemi sokmuyorlardı"

28 Şubat sürecinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilişiği kesilen Astsubay Kıdemli Üstçavuş Coşkun Şabanoğlu, "Gece sorumlu olduğum tesisler bölgesinden gündüz kızım ve eşimle dışarı çıkarıldık. Bunları yaşadık" dedi. Komutanların sürekli, "Eşinin başını aç. Burada namaz kılma. Evde kaza edersin. Biz senin arkandayız. Yeter ki eşinin başını aç" şeklinde baskıda bulunduklarını aktardı.

Türkiye-ABD ilişkilerinin tarihi derinliği ve geleceği

Türkiye-ABD ilişkilerinin tarihi derinliği ve geleceği

Türk-Amerikan ilişkilerinin tarihi, ABD’nin bağımsızlığına kavuşmasının ardından Akdeniz’de varlık göstermek adına Cezayir, Tunus ve Libya ile 18’inci yüzyılın sonunda yaptığı anlaşmalara kadar uzanır. Resmi temasların başlamasında, 19. yüzyılın hemen başında ABD harp gemisi George Washington’ın İstanbul ziyareti de önem taşır.

28 Şubatın mağdurları anlatıyor: Tam bir faşizmdi

28 Şubat'ın mağdurları anlatıyor: "Tam bir faşizmdi"

MAZLUMDER'in kurucularından ve 28 Şubat sürecinde derneğin İstanbul Şube Başkanlığı görevini yürüten Avukat Şadi Çarsancaklı, "28 Şubat tam bir anomaliydi, faşizmdi ve zeka seviyesi düşük bürokrasideki birtakım insanların devlete tasallutla bulunmalarının adıydı" dedi. Çarsancaklı, 28 Şubat'ta FETÖ elebaşı Fetullah Gülen hakkında "Gösterdiğimiz direnişi kırdı. Başörtüsü mücadelesinin bir onur mücadelesi olduğu dönemde kendi takipçilerine 'başınızı açın' diye emir verdi ve o anlamda destekler nitelikte tavır aldı" şeklinde konuştu.

28 Şubat dramı: Başörtülü eşler bagajda taşındı!

28 Şubat dramı: Başörtülü eşler bagajda taşındı!

28 Şubat döneminde TSK ile ilişiği kesilen yüzbaşı Balatekin, "Nizamiyelerde eşini arabanın bagajına koyarak geçenler oldu. Arka koltuğa yatırdığı eşinin üzerini battaniyeyle örterek lojmanına girenler oluyordu" diyerek o dönemde yaşanan dramları yıllar sonra anlattı. Balatekin eşinin başörtüsü nedeniyle atıldığı TSK'da o dönemde yaşadıklarını "Atılmamdan 15 gün sonra eşim vefat etti. Tabii bir anda sevdiğim iki şeyi, eşimi ve işimi kaybettim. Atlatmak kolay değil. İmandan aldığımız güçle tahammül etmeye çalışıyoruz. 2, 4 ve 9 yaşında üç çocuğumuz vardı. Annesiz kaldılar" diyerek anlattı.

PKK konusunda kim neye razı olacak?

PKK konusunda kim neye razı olacak?

Ankara’nın tavrını net biçimde ortaya koymuş olmasına rağmen ABD’den gelen açıklamaların oldukça karmaşık olduğu görülüyor. Nitekim Mattis’in “YPG’yi PKK’ya karşı savaştırabiliriz” ifadesi Washington’un meseleden ne kadar uzak olduğunu gözler önüne serdi. Ancak bu karmaşıklığın bir kafa karışıklığına mı tekabül ettiği yoksa karmaşıklığın kendisinin stratejinin bir parçası mı olduğu Ankara tarafından henüz tam olarak anlaşılmış değil.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN