Arama

Sinema

Toplumsal gerçekçilik merceğinden üretilen bir eser

Toplumsal gerçekçilik merceğinden üretilen bir eser

Metin Erksan, Türk Sineması’nın en çok tartışılan ve sansüre maruz kalan, buna rağmen dönemindeki filmlerden farklı yapımlar ortaya koyabilen yönetmenlerdendir. Filmlerinde yer verdiği estetik dokunuşlarla batıyı, mistizmi ve evrensel yapıyı dönemi içerisinde harmanlayarak filmlerinde işlemektedir.

10. Uluslararası Trt belgesel günleri başladı

10. Uluslararası Trt belgesel günleri başladı

Bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen festivalde 3 kategoride 38 film finale kaldı. Finale kalan filmlerin gösterimleri, 10-13 Mayıs 2018 tarihlerinde halka açık ve ücretsiz yapılacak.

Doğu’nun dünya sinemasına armağanı

Doğu’nun dünya sinemasına armağanı

1951 Venedik Film Festivali’nde sürpriz şekilde Altın Aslan’ı göğüsleyerek batı sinemasının at gözlüklü tutumunu paramparça eden Akira Kurosawa, sonraki yıllarda da artarak devam eden başarısını –ve saygınlığını- insan ruhuna ayna tutabilmesine borçlu. Doğduğu coğrafyanın saldığı dirençli köklere tutunarak birçok farklı kompozisyonu sinemasında yeşerten Kurosawa, Japon insanının kültürel ögelerini temel alarak her zaman evrensel dersler çıkartan eşsiz bir sinema dili yarattı.

Türkiye film araştırmalarında yeni yönelimler konferansı XIX “Yeşilçam”

Türkiye film araştırmalarında yeni yönelimler konferansı XIX “Yeşilçam”

Türkiye Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı 19. yılına girerken geri dönmeyi, ihmal ettiğimizi hatırlamayı ve yeniden ele almayı öneriyor. Yeşilçam’a retrospektif bir bakış atfetmenin ötesinde onu adeta tekrar içinde yaşarmış gibi, zamanı bir ip gibi buraya doğru çekerek, ya da kendimizi o döneme yerleştirerek anlamayı ve anlatmayı özlemiş olan çalışmaları davet ediyor.

Bütün saadetler mümkündür

Bütün saadetler mümkündür

İsmini Ziya Osman Saba'nın şiirinden alan Selman Kılıçaslan'ın ilk uzun metraj filmi "Bütün Saadetler Mümkündür", duygu dolu bir hikâyeyi mevzu ediniyor.

Göstergebilim

Göstergebilim

İnsanlar istemli ya da istemsizce anlamak, anlatılmak ve anlaşılmak isterler. Göstergebilim ise, anlam üzerine kurulmuş bir bilim alanıdır. Bu bakımdan bize anlam ileten her şey göstergebilimin alanıdır: dil, resim, afiş, mimari, edebiyat, sinema, tiyatro, trafik işaretleri, alfabe, işaret dili, sağır – kör alfabeleri, jestler, mimikler vs.

Güncel Afrika Sineması’na Bir Bakış

Güncel Afrika Sineması’na Bir Bakış

Akbank Sanat, Mayıs ayında, İnstitut Français İstanbul işbirliğiyle güncel Afrika Sineması’ndan seçkin örnekleri filmseverlerle buluşturuyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Benin, Rwanda, Senegal ve Tunus, bu seçkide yer verilen ülkeler…

Sinemanın babası Al Pacinonun unutulmaz filmleri

Sinemanın babası Al Pacino'nun unutulmaz filmleri

Hollywood'un yetenekli ve şöhretli bekârı Alfredo James Pacino, erken yaşta dünyanın en çok tanınan oyuncularından birisi oldu. Kariyerinin henüz başlarındayken bile yeteneği hakkında sinyaller verdi. Bugün bu sinemanın filozof babası Al Pacino’nun, 78’inci yaş günü… Onun unutulmaz filmleriyle birlikte kısa bir yolculuğa çıkıyoruz.

İçinden İstanbul geçen filmler

İçinden İstanbul geçen filmler

Galata Köprüsü'nden Boğaz'a, Adalar'dan Rumeli Hisarı'na, Kapalı Çarşı'dan Haydar Paşa Garı'na, Adalar'dan Eminönü'ne, Balat'tan Beyoğlu'na uzanan ve eşsiz güzelliğiyle birçok filmin doğal dekoru olan İstanbul'un sinema sanatı içerisindeki serüveni.

Sinemanın sessiz haykırışları

Sinemanın sessiz haykırışları

Görüntülerle “an” ın perdeye yazılmasıyla oluşan bir romandır sessiz sinema. Çığlıktır, kulakları sağır eden, ağzı var dili yok bir çığlık. Başlı başına bir dönemdir, tarihtir.

Ezber bozan Yeşilçam gerçekleri

Ezber bozan Yeşilçam gerçekleri

Türk sinemasının starlarından Ayhan Işık'ın sahilde güneşlenirken, güneş çarpması sonucu geçirdiği beyin kanamasıyla yaşamını yitirdiği anlatılır. Ancak Işık'ın yakın arkadaşı usta oyuncu Sadri Alışık'ın anlattıklarına göre gerçek bambaşka! Alışık, en yakın dostu için "Ayhan, öyle bilinçsizce güneşin altında yatıp komaya girecek adam değildi. Buna imkân ve ihtimal yoktur" demişti.

Çek yeni dalgası ustasını kaybetti

Çek yeni dalgası ustasını kaybetti

“Guguk Kuşu”, “Amadeus” ve “Hair” gibi birçok unutulmaz filmin yönetmenliğini yapan Milos Forman 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN