Arama

Sinema

Bunun adı açık bir faşizmdir

"Bunun adı açık bir faşizmdir"

Yönetmen Semih Kaplanoğlu, '24. Uluslararası Adana Film Festivali' ödül töreninde elini sıkmayan sunucu Meltem Cumbul'un tavrına ilişkin 'Nefret düşünceye, inanca, farklı olana yöneldiğinde bunun adı açık bir faşizmdir.' dedi

Türk sineması Güney Afrikada

Türk sineması Güney Afrika'da

Güney Afrika'da 5. Türk Film Festivali başladı. Festival kapsamında Pretorya, Johannesburg ve Durban şehirlerinde "Nadide Hayat", "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Eyvah Eyvah" ve "Annemin Yarası" filmleri gösterilecek.

Türkiyenin Oscar adayından Kanadada ağlatan gösterim

Türkiye'nin Oscar adayından Kanada'da "ağlatan" gösterim

90. Akademi Ödülleri için Türkiye'nin aday filmi olarak belirlenen ve Kore Savaşı sırasında yaşanmış gerçek bir hikayeden uyarlanan "Ayla", Toronto Uluslararası Film Festivali'nde sektör ileri gelenlerinin beğenisine sunuldu. Filmin yönetmeni Ulkay "Bizim filmimizin bir özelliği var; ağlamayan yok. Bütün katılımcılar gösterimden ağlayarak çıktı" dedi.

CIA’in kirli tarihinden gerçek hikaye

CIA’in kirli tarihinden gerçek hikaye

Tom Cruise’lu Barry Seal: Kaçakçı, 80’lerde ABD’nin CIA eliyle Latin Amerika’daki kimi ülkeleri dizayn etme girişimlerini pilot Barry Seal’ın yaşadıkları üzerinden anlatıyor. Film bugün demokrasinin beşiği olarak görülen ülkenin aslında elinin çok da temiz olmadığını hatırlatıyor.

Çizgi filmler masum yapımlar mı?

Çizgi filmler masum yapımlar mı?

Filmler, çizgi filmler, müzikler alttan alta insana empoze edilmek istenen mesajları geniş ve genç kitlelere taşımak için kullanılıyor.

Mülteci belgeseli Venedik’te

Mülteci belgeseli Venedik’te

Sabancı Müzesi’nde 12 Eylül’de sergisi açılacak olan Çinli sanatçı Ai Weiwei’nin yönettiği ‘Human Flow’, 74. Venedik Film Festivali’nde yarışacak.

Yücel Çakmaklı vefatının 8. yılında anıldı

Yücel Çakmaklı vefatının 8. yılında anıldı

Türk sinemasında "milli ve manevi değerleri sinemaya aktarma" çabası ile öne çıkan isimlerden olan yapımcı, yönetmen ve senarist Yücel Çakmaklı, vefatının 8. yılında mezarı başında anıldı.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN