Arama

Sinema

Dünya sinemasının nefesi ve mevsimi

Dünya sinemasının nefesi ve mevsimi

İnsan hangi mevsimde İnsan olur? Doğuşuyla, baharıyla İnsan mıdır zaten, sonradan mı İnsan olur? Bir sinema yazısına başlamak için fazla felsefi sorular gibi görünseler de, Kim Ki Duk’un kayığının raksına kapılıp yol alabilmek için soruları su damlaları misali kabımızda toplayıp kayığın dışına boşaltmayı becermek gerek. Bu oyunda unutmamamız gereken tek şey var: Bazı sorular denizi bile boğar.

Dünya çapında doğulu bir yönetmen

Dünya çapında doğulu bir yönetmen

Bir şekilde terk edilmiş ama mazlum olmayan, kendi ayakları üzerinde çocukların incelikli filmleriyle tanıdığımız Japon üstat Hirokazu Kore-eda, yeni filmi “Shoplifters” ile Altın Palmiye kazandı.

Hareketle düşünen bir sanat ve felsefe

Hareketle düşünen bir sanat ve felsefe

Sinemanın ortaya çıkışı, kendisinden önceki sanatların ve teknolojilerin araştırdığı ve yakalamaya çalıştığı gibi hareketi dolaysız olarak saptayan bir yapının bulunmasıyla ilgilidir. Bilinen dünya tarihi düşünüldüğünde mağara resimlerinden, arkeolojik kazılarda bulunan nesnelere kadar çoğu verinin hareketi yakalama ve tekrar üretme istencinin bir tezahürü olduğu görünecektir.

Bilim-kurgu sinemasının omurgası

Bilim-kurgu sinemasının omurgası

Bugün bilimkurgu denildiği zaman akla gelen hemen hemen tüm örneklerin omurgası sayılabilecek La Jetée zamanda yolculuk yapma, hafıza, bellek, an’lar ve kaybetme üzerine bir film.

Van gogh filtresinden geçenler beyaz perdede

Van gogh filtresinden geçenler beyaz perdede

Film, ünlü ressam Vincent Van Gogh’un trajik hayat hikâyesini ve her zaman gizli kalmış ölümünü ressamın tablolarını bir araya getirerek anlatıyor. Filmde yer alan 65.000 karenin her biri Polonya ve Yunanistan’da yer alan stüdyoyu ziyaret eden 125 profesyonel yağlı boya ressamı tarafından çizilmiş. Bu yönü ile de film dünyada ilk olma özelliği taşıyor.

İran yeni dalga sinemasının ilk örneği

İran yeni dalga sinemasının ilk örneği

The Cow (Gaav, İnek, 1969), yalnızca Hassan’ın değil, bütün bir insanlığın trajedisiydi. Hakikati, bir öğrense kederinden ölüverecek olan insanın hakikatini arayan ilk adım olduğu kadar, o adımı atmaya cesaret eden insanın da kendisiydi.

Filistin sinemasının yetiştirdiği en önemli isim

Filistin sinemasının yetiştirdiği en önemli isim

Filistinlilerin yüzyıllardır yaşadıkları bu topraklarda bir yıl içinde azınlık konumuna düştüğü yıldır 1948. Dolayısıyla bu dönem; sinemasından, edebiyatına, tarihinden sosyolojisine kadar neredeyse tüm çalışma alanlarında temel bir tarih olarak kabul edilir.

İlk ve en önemli Filistin yapımı

İlk ve en önemli Filistin yapımı

2011 yapımı olan belgesel filmin yönetmenliğini Emad Burnat ve Guy Davidi yapmaktadır. Yapımcılık işinde de bulunan bu ikiliye ek olarak Christine Camdessus ve Serge Gordey eşlik ediyor. Filmin müziklerini ise, kulaklarda hoş bir tat bırakan Le Trio Joubran icra etmektedir. Birçok festivalden ödülle dönen bu güzel eser, 85. Akademi Ödülleri’nde, en iyi belgesel film kategorisinde yer almıştır.

Türkiye sinemasının en yaratıcı ismi

Türkiye sinemasının en yaratıcı ismi

12 Mayıs 2005 yılında aramızdan ayrılan Ömer Kavur, Türkiye’de sinemanın zorlu yıllarında nitelikli filmler üretmiş; kasaba filmlerinin, yol hikâyelerinin, arayışın yönetmeni olarak 1970’lerden 2000’lerin başına dek Türkiye Sineması’nda yer almış, 1980’ler itibariyle de “en yaratıcı isim” olarak nitelendirilmiştir.

Hipnotik bir sinema dili

Hipnotik bir sinema dili

Usta sinemacı Terrence Malick’in Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ödülüyle döndüğü beşinci filmi The Tree of Life, yönetmenin belki de en kişisel çalışması. İncil öğretilerinden beslenen, doğumu, ölümü, hayatı, kısacası varoluşumuzu sorgulayan ve bunu da üç farklı zaman dilimine uzanıp, etkileyici bir sinema diliyle beyazperdeye taşıyan Malick, öteki dünya ile ilgili bir başyapıta imzasını atmıştır.

Hem acımasız hem umut dolu bir film

Hem acımasız hem umut dolu bir film

Kalandar Soğuğu, şiirsel sinemayla ilişkili olduğu kadar gerçekçi sinemayla da ilişkili bir film. Karadeniz yaylalarında maden bulma umuduyla yollara düşen Mehmet ve ailesinin yaşam mücadelesini şiirsel bir görsellikle anlatan yönetmen hem sinematografisinin yetkinliği hem toplumsal bir durumu mekân olarak pastoral bir göndermeye sahip doğa üzerinden anlatmayı başarabilmesi açısından aldığı ödülleri hak ediyor.

20. Yüzyılın en önemli yönetmeni ve filmleri

20. Yüzyılın en önemli yönetmeni ve filmleri

Satyajit Ray, Hindistan’ın ağdalı sineması içerisinde ayrıksı bir yerde durur ve sinemada ajitasyonu geri planda tutar. Filmlerindeki dramı müzikler aracılığıyla kod oluşturarak yahut oyunculuklar üzerinden sunmayı yeğler.

Toplumsal gerçekçilik merceğinden üretilen bir eser

Toplumsal gerçekçilik merceğinden üretilen bir eser

Metin Erksan, Türk Sineması’nın en çok tartışılan ve sansüre maruz kalan, buna rağmen dönemindeki filmlerden farklı yapımlar ortaya koyabilen yönetmenlerdendir. Filmlerinde yer verdiği estetik dokunuşlarla batıyı, mistizmi ve evrensel yapıyı dönemi içerisinde harmanlayarak filmlerinde işlemektedir.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN