Arama

Sinema

Hakikâtin nefesi: Buğday

Hakikâtin nefesi: Buğday

Son dönemde Buğday filmi ile gündemde olan ve Türkiye sinemasının en iddialı yönetmenlerinden biri olarak görülen Semih Kaplanoğlu, film gösterimlerine, söyleşilere ve filmine dair kafalarda yer alacak tüm olası soruları yönetmenliği gibi usta titizliği ile yanıtlamaya devam ediyor. Son olarak Genç Müsiad tarafından düzenlenen Buğday film gösterimi ve söyleşisine katılan Kaplanoğlu, burada insanlığın hakikati nasıl görmek istediğini; fakat bunun birtakım tekelci yaklaşımların eliyle nasıl engellendiğini ve devamında Buğday’a dair birkaç noktanın arka planını anlattı.

Ateş hattından Oscara

Ateş hattından Oscar'a

Suriyeli yönetmen Feras Fayyad'ın "Halep'teki Son Adamlar" belgeseli Oscar adayları arasında gösterildi. Yönetmen, kuşatma altındaki Halep'te sivillerin hayatını kurtarmak için canlarını hiçe sayan Beyaz Baretliler ekibinin hikayesini anlatıyor. Derdim ödül almak değil diyen Fayyad, Suriye'de yaşananları tüm dünyaya göstermek istiyor.

The Post filmi ve gazetecilik

The Post filmi ve gazetecilik

Steven Spielberg'ün yönetmenliğini üstlendiği The Post filminin yankıları hızını kesmeden devam ediyor. Filmi izleyenler sosyal medyadan yorumlarını sıcak bir şekilde dile getirirken, film son olarak Lübnan'da yasaklandı. Peki, Spielberg’ün her aktörün az çok kirlendiği, belli açmazları olan bir konuyu perdeye taşımaya giriştiği The Post’u, nasıl okumak gerekiyor?

Dehşet dolu serüvene hazırlanın!

Dehşet dolu serüvene hazırlanın!

Cyberpunk akımının kurucusu Gladiator, Alien ve Blade Runner gibi filmlerin usta yönetmeni Ridley Scott'tan muazzam bir proje geliyor…

Bir sanatçının zorlu yolculuğu

Bir sanatçının zorlu yolculuğu

Usta yönetmen Semih Kaplanoğlu bu sefer filmleriyle değil kitaplarıyla gündemde. H Yayınları’ndan çıkan, hayatı, edebiyat, yazı ve sinema macerasını anlattığı söyleşi kitabı Yusuf’un Rüyası, bir yönetmen/ sanatçının zorlu ve sabırlı yolculuğunu ele alıyor. Öykü/denemelerinden oluşan Karşılaşmalar ise Kaplanoğlu’nun edebiyatçı kimliğini bize hatırlatıyor.

Münir Özkul’un bilinmeyen röportajı: İnkâra düşmeden önce tuvaletlerde abdest alırdım

Münir Özkul’un bilinmeyen röportajı: İnkâra düşmeden önce tuvaletlerde abdest alırdım

Yeşilçam’ın usta sanatçısı Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hocası, Gülen Gözler’in Yaşar Ustası Münir Özkul, dün İstanbul’daki evinde hayatını kaybetti. Sayısız filmlere imza atan, onlarca ismi oyuncu olarak yetiştiren Münir Özkul’un kamera arkasındaki hayatı ise pek bilinmiyordu. Münir Özkul, 1986 yılının Haziran ayında yayınlanan röportajında kendi deyimiyle inkâr ve karanlıktan nasıl çıktığını ve Allah inancına nasıl eriştiğini anlatıyor.

Yeşilçama adanan bir ömür

Yeşilçam'a adanan bir ömür

Yeşilçam’ın usta oyuncularından Münir Özkul, 93 yaşında hayatını kaybetti. 15 Ağustos 1925 tarihinde dünyaya gelen Münir Özkul, sanat hayatına İstanbul Erkek Lisesi’nde henüz bir lise öğrencisiyken 1940’lı yıllarda başlamıştı. Başta Hababam Sınıfı olmak üzere birçok filmde başrol oyuncusu olarak yer alan Özkul, üstlendiği rollerde oyunculuğuyla, sevimli ve babacan tavırlarıyla seyircinin gönlünde taht kurmuştu.

Müslüm Gürsesin hayatı film oluyor

Müslüm Gürses'in hayatı film oluyor

Arabesk ve Türk halk müziği sanatçısı Müslüm Gürses'in hayatını beyaz perdeye aktaran sinema filmi "Müslüm"ün çekimlerine başlandı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN