Arama

Kültür Sanat

Sevginin kadim mimarisi: Kuş Evleri

Sevginin kadim mimarisi: Kuş Evleri

Uçsuz bucaksız göklerde özgürce salınan kuşların barınağı, hamiyet ve merhamet gibi yüce duyguların örneği “kuş evleri” mimarimizin en güzel eserleri olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Devlet Tiyatroları’ndan “okuma tiyatrosu”

Devlet Tiyatroları’ndan “okuma tiyatrosu”

Devlet Tiyatroları, Tanpınar ve Orhan Veli’nin bir dönem yaşadığı Evkaf Apartmanı olarak bilinen Ulus’taki tarihi binada sanatçıların odalarında okuma tiyatrosu gerçekleştirecek.

İnsan iki katlı bir yapıyı andırır

İnsan iki katlı bir yapıyı andırır

“Şiirde süreç, aklın denetim tekelinde bulunmaz. Bu özelliğe şiirsi ifâdenin birimleri olan mısrada, beyitler arasında ve nihâyet nazmın tamamında tanık olabiliriz. Şair, istediği kadar felsefî/metafizik konuları yahut sorunları ele alıyor olsun, değil mi ki, şiir yazıyor yahut okuyor, o hâlde yaptığı felsefe değildir.”

Türk şiirinin bir dönemine damga vuran isim

Türk şiirinin bir dönemine damga vuran isim

Türk edebiyatındaki İkinci Yeni şairlerinden Turgut Uyar Göğe Bakma Durağı isimli şiirinde “İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım” dizesiyle 'insanların sahip olduğu güzelliklerin herkese eşit olarak dağıtıldığını ve onları görebilmek için büyük çaba sarf etmeden, sadece başını kaldırıp bakmanın yeterli olduğunu' aktarır.

Keşfedilmeyi bekleyen sudan piramitleri

Keşfedilmeyi bekleyen sudan piramitleri

Başkent Hartum’un kuzeydoğusunda yaklaşık 200 kilometre uzağındaki Meruvah antik kentinde bulunan 2 bin yıl öncesine ait 255 piramit, çölün ortasında turistlerin ilgisini bekliyor.

Hat sanatında tomar’dan murakkaa’ya geçiş

Hat sanatında tomar’dan murakkaa’ya geçiş

XVI. yüzyıla kadar, bir zemîne yapıştırılmamış kıt’aların üstten ve alttan birbirine yapıştırılıp tutturulmasıyla oluşan ve tomar (rulo) hâlinde sarıldıktan sonra, buna bağlanmış bir deri mahfazayla korunan; tomar (tūmar) olarak isimlendirilen hat eserleri bulunurdu. Bunlar, XVI. yüzyıldan sonra yerini murakkaalara bırakmıştır.

Halil İnalcık’ın ilimle dolu hayatı

Halil İnalcık’ın ilimle dolu hayatı

Osmanlı tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla dünyaca ünlü tarihçimiz Prof. Dr. Halil İnalcık, geçtiğimiz yıl 25 Temmuz’da 100 yaşında hayatını kaybetti. ‘Tarihçilerin kutbu’, ‘şeyhü’l müverrihin’ ve ‘hocaların hocası’ olarak anılan İnalcık, bir asırlık ömrü boyunca geride birçok değerli eser bıraktı. Ömrünün son anına kadar, araştırmaya ve yazmaya devam eden İnalcık, Osmanlı tarihini belgeleriyle ortaya çıkardı ve dünyaya tüm gerçekleriyle aktardı. Fikriyat olarak, ölümünün sene-i devriyesinde Halil İnalcık’ın hayatını ve tarih adına gerçekleştirdiği sohbetleri sizler için derledik.

Balıklıgölün altyapısı yenileniyor

Balıklıgöl'ün altyapısı yenileniyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi içerisindeki altyapı, drenaj ve su tahliye kanallarını yenilemek için çalışma başlattı.

Mağrur olma yaşam koçum senden büyük Allah var!

Mağrur olma yaşam koçum senden büyük Allah var!

Dünyada ve Türkiye’de gün geçtikçe popüler bir kavram hâline gelen kişisel gelişim, kendi başına bir sektör haline geldi. İnsanların yaşamlarına dokunmayı hedefliyor gibi görünen kişisel gelişimcilerin, yarattıkları bu “kişisel gelişim ekonomisi”ni, Sabah Gazetesi’nden Göksun Göktaş yazdı.

Hocaların hocasına ulema kabri

"Hocaların hocası"na ulema kabri

“Tarihçilerin kutbu” olarak anılan ve geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren dünyaca ünlü Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın mezarı tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla mermerden ve geleneksel tarzda bir 'ulema kabri' inşa edildi.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN