Arama

Kültür Sanat

İslami edebiyatın öncüsü Ali Nar

İslami edebiyatın öncüsü Ali Nar

Türkiye'de bilim kurgu romanların öncüsü olarak kabul edilen "Uzay Çiftçileri" eseriyle bir Türkün önderliğinde Müslümanların uzaya gidişini anlatan Ali Nar, vefatının 3. yılında anıldı.Dini anlatmada bir vasıta olarak gördüğü "İslami Edebiyat" kavramı üzerinde duran Ali Nar'ın yazdığı piyes, hikaye, roman ve denemelerine "tebliğ" değil, "ahlaki telkin" anlayışı hakimdi.

Hocaların hocası: Orhan Şaik Gökyay

Hocaların hocası: Orhan Şaik Gökyay

Ömrünün yetmiş yılını öğretmenlik yaparak geçiren Orhan Şaik Gökyay, Türk ilim ve kültür hayatının mihenk taşlarından biridir. Kendini Köprülü’nün eserlerinden biri olarak gören usta yazar, Bu “Vatan Kimin?” şiiriyle insanların aklına kazındı.

Türk Musikisinin divası: Müzeyyen Senar

Türk Musikisinin divası: Müzeyyen Senar

97 yıllık ömrünün neredeyse tamamını Türk müziğine adayan bir isim Müzeyyen Senar. Konuşurken kekeleyen; ancak şarkı söylemeye başlayınca adeta bülbül gibi şakıyan bir duayen. Gazetelerde "Alaturka musikiye elveda" başlıklarının çıktığı dönemde o, bu müziğe gönül verdi. Türk Musikisinin divası Müzeyyen Senar'ı, 100'üncü yaş gününde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Allah katındaki en yüksek mertebelerden biri: Şehitlik

Allah katındaki en yüksek mertebelerden biri: Şehitlik

Millet iradesinin hiçe sayıldığı o menfur gecede Türk milleti, darbeye yeltenenleri püskürterek, tarih sayfalarında yer alacak şanlı destanı yazdı; gözünü kırpmadan vatanı için her şeyini feda etti. Allah katındaki en yüksek mertebe olan şehitlik vasfına erişti. Korkusuzca vatanı savunan tüm şehitlerimizi, hain darbe girişiminin ikinci yılında rahmetle anıyoruz…

Irak Çağdaş Sanatına ışık tutacak sergi

Irak Çağdaş Sanatına ışık tutacak sergi

Iraklı sanatçılardan oluşan Ezamil Grubu, Irak ve Arap kültürünü sanata tüm güzelliğiyle yansıttıkları resim, heykel ve seramik sanat dallarındaki seçkin eserlerini, İstanbul’da bir sergi ile sanatseverlerin beğenisine sunacak.

İbn Halduna göre beslenme ve ibadet ilişkisi

İbn Haldun'a göre beslenme ve ibadet ilişkisi

Tasavvuf düşüncesinde nefsi eğitmek için uygulanan riyazet yönteminin en önemli unsurlarından biri az yemektir. Nefisteki kötü arzu ve dürtüleri harekete geçiren en önemli kaynak ise aşırı beslenmedir. İbn Haldun, gıdaların türü ve beslenme alışkanlığının kişiliği etkileyen önemli faktörlerden biri olduğunu söyler ve aşırı yeme - içmeyi manevi ilerlemenin önünde bir engel olarak görür.

Rasim Özdenörenin dilinden Erdem Bayazıt: Adım Müslüman diyen şair

Rasim Özdenören'in dilinden Erdem Bayazıt: Adım Müslüman diyen şair

"Maraş'ta dünyaya geldi. Çocukluğu, babasının zabıt kâtibi olarak görev yaptığı Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde geçti. Yöre, çocuk şair Erdem’in kafasında çılgın bir doğa sevgisinin yeşermesinin ortamını hazırladı. Çobanların söylediği türkülerden, halk ozanlarının deyişlerinden etkilendi. Çocukluğundan kalan izlenimle Bingöl Çobanları şiirini sevecektir. Çoban Çeşmesi şiiri, onun şiir muhayyilesinde, başka kimsede olmadığı kadar yüklü ve zengin çağrışımlar uyandıracaktır. Doğa meftunluğu onun hançeresinde Köroğlu’nun, Dadaloğlu’nun ahenginde yankı yapacaktır..." Bu satırlarla kaleme aldı Rasim Özdenören Erdem Bayazıt'ı. Maraş Lisesi'nden hatıraları ile başlayarak onun yaşamına, davasına ve edebiyatına ışık tuttu...

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN