Arama

Kültür Sanat

İstanbulun yokuş yukarı dünyası: Merdivenleri

İstanbul'un yokuş yukarı dünyası: Merdivenleri

Trafikli yollar, kaldırımları işgal eden araçlarla, modern şehirlerde yaya olarak hareket mekânlarımız her geçen gün yok olurken Nihayet Dergisi, İstanbul’un değişime direnen son kaleleri merdivenli sokaklarına elini uzatmış… İşte dergiden derlediğimiz İstanbul’un yokuş yukarı dünyasından birkaç merdiven…

Kiliseden çevrilen camiler

Kiliseden çevrilen camiler

Ülkemiz toprakları daha önce birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Onlardan kalan izler içerisinde, ihtişamı ile dini yapı olan kiliseler ön plandaydı. Anadolu coğrafyasının Türk hakimiyetine geçmesi ve İstanbul'un fethi ile Türkleşen ve Müslümanlaşan bu coğrafyada bazı kiliseler de camiye çevrilerek günümüze kadar geldi. İşte kiliseden çevrilen bazı camiler ve kısa hikayeleri...

Ercüment Ovalı ödülünü Afrindeki askerlerimize adadı

Ercüment Ovalı ödülünü Afrin'deki askerlerimize adadı

Kan ve kök hücreden yapay deri üreten buluşuyla bilim dünyasının gündemine oturan Ercüment Ovalı, GQ töreninde aldığı 'Yılın Bilim Ödülü' ödülünü şehit Eren Bülbül'e ve Afrin'de terörle mücadele veren Mehmetçik'e adadı. Törene, Ovalı'nın askerlerimizi andığı konuşması damga vurdu.

Dünyanın bilinen en eski kadın teşkilatı: Bâcıyân-ı Rûm

Dünyanın bilinen en eski kadın teşkilatı: Bâcıyân-ı Rûm

13’üncü yüzyıl Anadolu’sunda göçmen Türkmen hanımların oluşturduğu bir grup olarak bilinen Bâciyân-ı Rûm, Türk Tarih Kurumu tarafından 21-23 Şubat tarihlerinde Bilecik’te düzenlenecek olan etkinliklerle anılacak. Dünyanın ilk kadın teşkilatı olan “Bâcıyân-ı Rûm”u ilk olarak 15’inci yüzyıl Osmanlı tarihçisi Âşıkpaşazâde duyurmuş; fakat tarihî kaynaklarda doğrudan böyle bir teşkilattan söz edilmediği için Bâciyân-ı Rûm’un önemi tam olarak kayıtlara geçmemiştir.

Soyağacı furyası

Soyağacı furyası

Arşivden soyunu öğrenmek kolay değildir. Horasan’dan kalkmış bir aile, asırlarca Bitlis’te yaşamış; sonra Bosna’ya yerleşmiş; nihayet Bursa’ya göçmüş. Kim, hangi soyağacını tutacak?

‘Roma frizi’ 8 yıl sonra eve döndü

‘Roma frizi’ 8 yıl sonra eve döndü

2010 yılında Türkiye’den kaçırılan imparator ve Zafer Tanrıçası figürünün yer aldığı 96 santim uzunluğundaki mermer Roma frizi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimiyle 8 yıl sonra Ankara’ya getirildi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN