Arama

Kültür Sanat

Hem nefes alırken, hem nefes verirken Hu diyoruz

Hem nefes alırken, hem nefes verirken 'Hu' diyoruz

Dünyaca ünlü ney üstadı Ömer Faruk Tekbilek, neyin insana benzediğini belirterek, "Tabii buradaki en önemli şey, nefes. Çünkü neyin 'Hu' nefesimizde Hakk'ın ismi var zaten" diyor.

Harput kazılarında buluntular elde edildi

Harput kazılarında buluntular elde edildi

Urartu Krallığı tarafından yapıldığı bilinen Harput Kalesi’ndeki çalışmalarla ilgili bilgi veren Kazı Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç, önemli buluntular elde edildiğini, bunun yerleşimin bilinenden daha geriye gideceğini gösterdiğini söyledi.

Asırlık Hürmet’in simgesi Eski Cami’de

Asırlık Hürmet’in simgesi Eski Cami’de

Altı asra yakındır kullanılmayan vaaz kürsüsü, yerinden oynatılmadan tarihteki yerini koruyor. Kürsünün üzerinde Osmanlı Türkçesiyle yer alan yazıyı okuyanların bildiği hikayesi, ilk kez duyanlarda hayret uyandırıyor

Mevleviliğe adanan hayatlar

Mevleviliğe adanan hayatlar

Semada havada kalacak kollarının kuvvetlenmesi için şınav çeken, ayak parmaklarının arasına pişik ve yara olmasını önlemek için tuz serpen semazen adayları, hem bedenen hem ruhen 6 aylık bir eğitimden geçiyor

1600 yıllık mozaik koruma altında

1600 yıllık mozaik koruma altında

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde bulunan, milattan sonra 4. yüzyıla ait olduğu belirtilen mozaik yapı koruma altına alındı.

Ahşap evler diyarında nostalji

Ahşap evler diyarında nostalji

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük'ün tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesindeki eski sinema binasında sinemaseverler anılarını canlandırma imkanı bulacak.

Kahramankazanda 15 Temmuz Müzesi yapılacak

Kahramankazan'da 15 Temmuz Müzesi yapılacak

15 Temmuz 2018'de hizmete girmesi planlanan müzede, şehit ve gazilerin eşyaları sergilenecek ve anıların yaşatılacağı interaktif uygulamalara yer verilecek.

Hacer-ül Esvedin bir parçası da Edirnede

Hacer-ül Esved'in bir parçası da Edirne'de

İslam dininde kutsal sayılan, cennetten geldiğine inanılan ve ana parçası Kabe'de yer alan ''Hacer-ül Esved'' taşının Türkiye'de bulunan 6 parçasından 1'i Edirne'deki Eski Cami'de yer alıyor.

15 Temmuzu yazacak yazar ve senaritslere ihtiyacımız var

"15 Temmuz'u yazacak yazar ve senaritslere ihtiyacımız var"

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman, "Türkiye'de, Türkiye'nin, İstanbul'un, şehirlerimizin, asıl önemlisi insanımızın ve 15 Temmuz'un hikayesini yazacak, yazarlar, şairler, sinema sanatçıları, senarist ve sanatçılara ihtiyaç var." dedi.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN