Arama

Kültür Sanat

Bilim-kurgu sinemasının omurgası

Bilim-kurgu sinemasının omurgası

Bugün bilimkurgu denildiği zaman akla gelen hemen hemen tüm örneklerin omurgası sayılabilecek La Jetée zamanda yolculuk yapma, hafıza, bellek, an’lar ve kaybetme üzerine bir film.

En gözde taş ve bir Ata mirası

En gözde taş ve bir Ata mirası

Boncukların dini amaçla ve duaları saymada kullanılmasına ilk olarak Hindistan'da, Hindu inanışında rastlanıyor. Tesbihin ataları Hindistan'dan doğuya, sonra Ortadoğu'ya, en sonunda da Avrupa'ya yayılıyor. Tesbihin kullanış amacı Müslümanlık, Hıristiyanlık (Katolik), Hinduizm ve Budizm'de aynı olup hepsinde de duaları ve dualar arası bölümleri saymada kullanılır.

Osmanlıda Ramazan tenbihnâmeleri

Osmanlı'da Ramazan tenbihnâmeleri

Osmanlı döneminde Ramazan ayında sıkıntı yaşanmaması için önceden tedbirler alınır, özel bazı emirler ilân edilirdi. Yaşanabilecek bazı sorunlar aynı zamanda halife olan padişahın otoritesini zedeleyeceği için her şeye dikkat edilir, tenbihlere uymayanlara ağır cezalar verilirdi…

Tasavvufi alt yapısı ve sembolizmi ile Hüsn ü Aşk

Tasavvufi alt yapısı ve sembolizmi ile Hüsn ü Aşk

Hüsn ü Aşk (Güzellik ve Aşk) adlı mesnevi Şeyh Galib’in (1757-1799) başyapıtıdır. 2101 beyittir. Aruzun “mefulü-mefailün-feülün” kalıbı ile kaleme alınmıştır.Kendisi bu eseri, 1782’de girdiği bir iddia üzerine 6 ayda yazmıştır.

Türkülerin gülen yüzü: Âşık Mahzuni Şerif

Türkülerin gülen yüzü: Âşık Mahzuni Şerif

Dünyanın en büyük üç ozanı arasında gösterilen Âşık Mahzuni Şerif, halk ozanlarının önemli isimlerindendir. Ölümünün on altıncı yıl dönümünde ozanımızı rahmetle yâd ediyoruz.

Kitaplar Ramazanda da en iyi dostumuz olsun

Kitaplar Ramazanda da en iyi dostumuz olsun

On bir ayın sultanı, canımız cananımız Ramazan-ı Şerif’e kavuştuk. Dilimizi, nefsimizi ona teslim ettik. Biliyoruz ki bu mübarek ay bizim için etkisi bütün yılı kapsayacak bir eğitim ayıdır. Peki, ezanı beklerken oturup hiçbir şey yapmamak yakışır mıydı? Yakışmazdı elbette… Ramazan Kur'an ayı, okumaksa Allah’ın emri. Bol bol okumak lazım geldiği için ve bu bekleyiş sürecinin daha verimli geçmesini sağlamak için “Ramazan’da okuyabileceğimiz kitap” listesi hazırladık.

Harabeler arasında bir piyano

Harabeler arasında bir piyano

Fransız sanatçı Romain Thiery, Avrupa'da terk edilmiş mekanlarda bulunan piyanoları fotoğraflayarak piyanoya olan ilgiyi vurguluyor. Harabe yapılar arasında tüm zarafetiyle arz-ı endam eden piyanolar, karşısında durup dakikalarca izlenecek kareler oluşturuyor.

Van gogh filtresinden geçenler beyaz perdede

Van gogh filtresinden geçenler beyaz perdede

Film, ünlü ressam Vincent Van Gogh’un trajik hayat hikâyesini ve her zaman gizli kalmış ölümünü ressamın tablolarını bir araya getirerek anlatıyor. Filmde yer alan 65.000 karenin her biri Polonya ve Yunanistan’da yer alan stüdyoyu ziyaret eden 125 profesyonel yağlı boya ressamı tarafından çizilmiş. Bu yönü ile de film dünyada ilk olma özelliği taşıyor.

İran yeni dalga sinemasının ilk örneği

İran yeni dalga sinemasının ilk örneği

The Cow (Gaav, İnek, 1969), yalnızca Hassan’ın değil, bütün bir insanlığın trajedisiydi. Hakikati, bir öğrense kederinden ölüverecek olan insanın hakikatini arayan ilk adım olduğu kadar, o adımı atmaya cesaret eden insanın da kendisiydi.

Ramazan pidesinin tarihi

Ramazan pidesinin tarihi

Lezzet ve bereket ayı olan Ramazan’ın olmazsa olmazı pidesi. Sokakları saran kokusu, fırınlarda bekleyen uzun kuyruklar… Peki, Ramazan pidesinin tarihini hiç merak ettiniz mi? Ne zamandan beri yapılır, en lezzetlisi nasıl olur?

Gelenek haline gelen içecek: Osmanlı şerbetleri

Gelenek haline gelen içecek: Osmanlı şerbetleri

Osmanlı'nın makbul ikramlarından olan şerbet, yaz-kış ayrımı yapılmaksızın ikram edilirdi. Sebillerde Allah rızası için şerbetler dağıtılırdı, düğün dernekte şerbet ikram edilmezse ayıp karşılanırdı.

Tarihi metinleri okumaya yardımcı sözlükler

Tarihi metinleri okumaya yardımcı sözlükler

Tarihî bir metni okumanın zor ve çok yönlü güçlüklerinin olduğunu biliyoruz. Bu güçlüklerin başında ise metinden kopuk ve anlamadan yapılan okumalar geliyor.  Bu noktada devreye tarihi metinleri okumaya yardımcı olacak sözlüklerimiz giriyor. Bunların başında da tabi ki “Divanü Lügati’t- Türk” örneğini verebiliriz. Peki, bir tarihi metni veya döneminde yazılmış bir evrağı veyahut da Lale Devri’nde yazılmış bir mektubu nasıl okuyup, anlayabiliriz? Konuyla ilgili olarak tarihi metin okumalarında yardımcı olacak sözlüklerimizi derledik.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN