Arama

İlahiyat

Bin 200 yıllık Kur’an’a ‘Dan Brown’lık takip

Bin 200 yıllık Kur’an’a ‘Dan Brown’lık takip

Nuruosmaniye Kütüphanesi’nden kaçırılan altın yaldızlı Kur’an-ı Kerim için Kültür Bakanlığı Dan Brown romanlarına konu olacak takip başlattı. Bir cildi 1923’te ikinci cildi 1976’da kaçırılan tarihi mirasın ilki 2000’de ABD’den iade edilmişti.

Kâinata bir mübarek can geldi

Kâinata bir mübarek can geldi

Can hasretken Muhammed-ül Emin’e, Hak lütfetti. Sebep oldu Amine. Kâinata bir mübarek can geldi. Müjdeler taşıdı, bugün yarına. Dünyanın kuruyan şah damarına nehirler misali taze kan geldi. Her iki cihanın boyun büktüğü, hem yerin hem göğün hasret çektiği ‘Sevgi Padişahı Ol Sultan’ geldi. Mekke’de atınca İslâm şafağı, Semayı kapladı sevgi kuşağı. Gözü gören ve gönlü duyan geldi. Ümit dergâhında dolunca kırk yıl kutlu emaneti sundu Cebrail. Vahiy çiçeğiyle ilk ferman geldi…

Osmanlı Dönemi’nde mevlid merasimi

Osmanlı Dönemi’nde mevlid merasimi

İslam tarihinde Rebiülevvel ayının büyük önemi vardır. Çünkü bu ay hem âlemlerin sultanı Sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâmın doğum zamanı hem de bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan, insanlık ve merhameti gösteren, sabır ve metaneti bildiren, hayatımızı yüce ahlâk ile güzelleştirebileceğimiz bir tazelenme ayı anlamına gelir.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN