Arama

İlahiyat

Kuranı bilim insanları tefsir edecek

Kur'an'ı bilim insanları tefsir edecek

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş,"Şöyle bir niyetimiz var, her alanın uzmanını bulup Kur'an-ı Kerim'i baştan sona tefsir etmek. Yani astronomi ile ilgili ayetleri tefsir ederken bir astronom orada bulunsun. Müminun Suresi'nin ilk sayfasının yarısından sonra çocuğun ana rahmindeki gelişim süreçleri anlatılıyor. O ayetleri tefsir ederken o alanın bir uzmanı mutlaka hocamızın yanında olsun. Yer, gök bilimleri... Yani bu alanlarla ilgili üniversitede bölümler var, mühendislikler var. Bu uzmanlardan bir araya getirip mutlaka bu ayetleri daha iyi anlama noktasına gitmek gerekiyor" dedi.

Benlik tahtındaki imanın güncellenmesi...

Benlik tahtındaki imanın güncellenmesi...

Malik bin Nebi “Ölü fikirlerin, öldürücü fikirlerden daha tehlikeli olduğuna” dikkati çeker. Ölü fikirler kendi içinde türeyen, kanser hücreleri gibi bünyeyi içten tahrip eden, bağışıklık sistemini çökerten fikirlerdir. Öldürücü fikirler ise vücuda yabancı, farklı kültürlerden gelen tehditlerdir. Bünye bunlara karşı direnç geliştirebilir. Sözün özü sahte bir şeyh veya yarım hoca, din-i İslâm’ın bünyesine Marksizm’den veya Lawrence’den daha büyük zararlar verebilir.

İslâmın sahih kaynakları ışığında ilerlemeliyiz!

İslâm'ın sahih kaynakları ışığında ilerlemeliyiz!

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Bu sonuç bildirgesi hem fakültelerimiz hem Diyanet İşleri Başkanlığı açısından hem de Din Öğretimi Genel Müdürlüğü açısından, imam hatip liseleri açısından son derece önemli" diye konuştu.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN