Arama

Amerikan Sineması

Yedinci sanatın başarı öyküsü

Yedinci sanatın başarı öyküsü

Sinema, bir sanat olmasının yanı sıra aynı zamanda da büyük bir endüstriydi. Hatta dönem dönem modayı, gelenekleri ve karakterleri de bile etkiledi. Sinema ciddiye alınınca, yönetmenler filmlere has görsel bir dil yarattı. Böylece sinemacıların üslupları da ayırt edilmeye başlanmıştı. Günümüzde de büyük bir endüstri halinde devam eden sinema, teknolojik diğer gelişmelerin desteğiyle hızlı bir şekilde ilerliyor.

İstanbul’da bir James Bond

İstanbul’da bir James Bond

Polisiye tutkunlarının merakla beklediği 3. Kara Hafta İstanbul Festivali'nin bu yılki teması, yarattığı 007 kod adlı MI6 ajanı James Bond karakteriyle bir fenomen haline gelen Britanyalı yazar Ian Fleming. Sahip olduğu istihbarat tecrübesiyle romanlarının alt yapısını oluşturan Fleming, 1955’te gerçekleşen 6-7 Eylül olayları sırasında, Beyoğlu’nda bulunuyordu. İstanbul’da olma sebebini kesin olarak açıklayamayan Fleming’in 6-7 Eylül olaylarında parmağı var mıydı?

Unutulmaz filmlerden akıllara kazınan replikler

Unutulmaz filmlerden akıllara kazınan replikler

Sinema tarihinde öyle filmler vardır ki, üzerinden uzun zaman geçse de aklımızdan çıkmaz. Yıllar geçse de öyküler, karakterler ve bazı cümleler hafızamıza kazınır. İşte unutulmaz filmlerden akıldan çıkmayan replikler!

Hollywood yönetmeni Türkiyedeki sığınmacıları anlatacak

Hollywood yönetmeni Türkiye'deki sığınmacıları anlatacak

Afganistan'daki Sovyet işgalinin ardından 14 yaşında ülkesinden ayrılmak zorunda kalan ve ABD'ye gelen Müslüman yönetmen Sonia Nassery Cole, kendisiyle aynı kaderi yaşayanların sesini dünyaya duyurmaya çalışacak. "I am you" (Ben senim) adını verdiği filmi Türkiye'de çekecek yönetmen Cole, "Gidiyorsun, onları öldürüyorsun, evini, camisini okulunu, kilisesini bombalıyorsun. Sonra da 'Buraya gelme, beni öldürebilirsin' diyorsun. Bu kabul edilemez" dedi.

Martin Landau hayatını kaybetti

Martin Landau hayatını kaybetti

‘Görevimiz Tehlike’ dizisindeki performansıyla hafızalara kazınan ve ‘Ed Wood' filmiyle Oscar kazanan oyuncu Martin Landau 89 yaşında hayatını kaybetti.

Hoş Gelişler Ola

Hoş Gelişler Ola

SON YILLARIN EN BAŞARILI BİLİMKURGU FİLMLERİNDEN SAYILAN ‘GELİŞ’; GÖRSEL EFEKTLERDEN YOKSUN SADE SİNEMATOGRAFİSİ VE OYUNCULUKLARI İLE İNSANI, EVRENLE VE KENDİSİYLE İLİŞKİSİNE DAİR SORGULAMAYA YÖNELTEN, İLGİNÇ BİR HİKÂYE ANLATIYOR.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN