Arama

Müzik

Beş dilin buluştuğu eser

Beş dilin buluştuğu eser

Santur sanatçısı Sedat Anar, aralarında Hz. Mevlana, Ahmedi Hani ve Şeyh Galip'in de bulunduğu duayen isimlerin Türkçe, Arapça, Osmanlıca, Farsça ve Kürtçe gibi farklı dillerdeki eserlerini aynı albümde sunmaya hazırlanıyor.

Türk Din Mûsikisinde Ahmed Yesevî’nin Yeri, Tesiri ve Önemi

Türk Din Mûsikisinde Ahmed Yesevî’nin Yeri, Tesiri ve Önemi

Ahmed Yesevî'nin tasavvufî düşünceleri ve kurucusu olduğu Yesevîlik (Yesevîyye) tarikatı, Orta Asya'dan başlayarak Anadolu'ya ve Balkanlar'a kadar uzanan geniş bir coğrafyada etkili olmuştur. Manevi kimliğinin yanı sıra edebî kimliği ile de öne çıkan Yesevî, "Dîvân-ı Hikmet"'inde yazdığı şiirlerinde; ilâhî aşkı, dinî konuları ve erdemli insanı oluşturan dinî-tasavvufî unsurları öne çıkararak İslâm'ın Türkler arasında yayılmasında önemli rol üstlenmiştir. Orta Asya Türklerinin İslâmlaşma öncesi Kopuz eşliğinde icra ettikleri müzik geleneği Yesevî'nin hikmetlerinin de eklenmesiyle farklı bir muhtevaya bürünmüştür. Böylece, Yesevî'nin hikmetleri Anadolu irfan geleneğimizi yansıtan Türk din mûsikisine de nüfuz etmiş ve son dönmede yapılan yeni beste ve icra şekilleri ile dikkatleri üzerinde toplamaya başlamıştır. Bu makale, Ahmed Yesevî'nin Türk din mûsikisindeki yerini, tesirini ve önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır.

Hem nefes alırken, hem nefes verirken Hu diyoruz

Hem nefes alırken, hem nefes verirken 'Hu' diyoruz

Dünyaca ünlü ney üstadı Ömer Faruk Tekbilek, neyin insana benzediğini belirterek, "Tabii buradaki en önemli şey, nefes. Çünkü neyin 'Hu' nefesimizde Hakk'ın ismi var zaten" diyor.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN