Arama

Müzik

İkinci Dünya Savaşında Dresden’in küllerinden doğan bir başyapıt: Adagio

İkinci Dünya Savaşı'nda Dresden’in küllerinden doğan bir başyapıt: Adagio

Tomaso Albinoni, Barok dönemi bestecileri arasında saygın bir yere sahip müzisyenlerin başında geliyordu. 1671 yılında doğan, klasik müziğin bu ünlü bestecisi, kendine özgü lirizmiyle adını ölümsüzleştirdi. Albinoni’yi birçok eserine rağmen, “Adagio in G minor“ eseriyle hatırlarız. Birçoğumuzun melodisine aşina olduğu bu beste, İkinci Dünya Savaşı’nda çıkan bir yangında müzikolog Remo Giazotto tarafından kurtarılmış ve tamamlanmıştı. Ancak Giazotto, ölümünden önce şaşırtıcı bir açıklama yaptı…

Bir Anadolu ozanı: Barış Manço

Bir Anadolu ozanı: Barış Manço

Anadolu rock müziğinin efsane ismi, şarkıcı, besteci ve söz yazarı Barış Manço, 7’den 77’ye herkesin gönüllerinde taht kurdu. Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarlığının yanında, başarılı bir oyuncu, televizyon programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam ve gezgindi... 19 yıl önce yitirdiğimiz rock müziğinin efsane ismi Barış Abimizi, saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Ney kalbime dokundu, Müslüman oldum

"Ney kalbime dokundu, Müslüman oldum"

İtalya'nın başkenti Roma'da, ünlü Türk neyzen Ömer Erdoğdular'ın atölye çalışmasına katılan İtalyan neyzen Francesco Piani, ney sayesinde Müslüman olduğunu belirterek "Neyin sesi kalbime dokundu, beni içinde bulunduğum karanlık yerden çıkardı ve Müslüman oldum" dedi.

Müslüm Gürsesin hayatı film oluyor

Müslüm Gürses'in hayatı film oluyor

Arabesk ve Türk halk müziği sanatçısı Müslüm Gürses'in hayatını beyaz perdeye aktaran sinema filmi "Müslüm"ün çekimlerine başlandı.

Tanburi Ali Efendinin besteleri bir araya getirildi

Tanburi Ali Efendi'nin besteleri bir araya getirildi

Geleneksel Türk müziğinin en büyük bestekârları arasında gösterilen ancak yaşamı hakkında çok az bilgi bulunan Tanburi Ali Efendi'nin bilinen 100'e yakın bestesi İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu ses sanatçısı ve araştırmacı Ümit Yazıcı'nın 8 yıllık çabası sonucu bir araya getirildi.

İstanbulun müziği Doğuyla Batının sentezi

'İstanbul'un müziği Doğu'yla Batı'nın sentezi'

İran müziğinin sevilen ismi Kayhan Kalhor, İstanbul'da Doğu ve Batı müziğinin sentezini gözlemlediğini kaydederek, "İstanbul'daki müzik kültürüne baktığım zaman Anadolu, Doğu ve İran müziğinin etkilerini gördüğüm gibi, Batı tarzında yapılan müziklerin etkisini de görebiliyorum. Pek çok dile ait kelimelerin Türkiye'de kullanıldığı gibi müzik yapısında da bu etki var." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin bu yılki sahiplerine ödülleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takdim edildi. Bu yıl Prof. Dr. İlber Ortaylı, Göksel Baktagir, Yavuz Turgul, Ali Toy, Selahattin Kara ve Nurettin Topçu ödüle layık görüldü. Ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Meramımızı en güzel şekilde sanatla anlatmalıyız" dedi. ABD Başkanı Trump'ın BM üyesi ülkelerine yönelik tehdidine de tepki gösteren Cumhurbaşkanı, "Kimsenin iradesini dolarla satın alamazsın" ifadelerini kullandı.

Türk müziğinin canlı hafızası

Türk müziğinin canlı hafızası

Emektar kanun sanatçısı Cüneyd Kosal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Yüzlerce beste ve notaya imza atan Kosal, TRT radyosunda Safiye Ayla, Zeki Müren, Perihan Altındağ, Hamiyet Yüceses, Ahmet Özhan gibi birçok soliste eşlik etti. 87 yıllık çınar tek başına Türk müziğinin canlı hafızası oldu ve çalışmaları İslam Araştırmaları Merkezi’nde arşivlendi.

Adı Safiye olan bülbülün öyküsü

Adı Safiye olan bülbülün öyküsü

Türk musikisinin gelmiş geçmiş en ünlü kadın seslerinden Safiye Ayla’nın yaşam öyküsünü anlatan ‘Safiye’ adlı kitap raflardaki yerini aldı. Yaşamı boyunca önemli olaylara tanıklık eden Ayla’nın yaşam öyküsü, dönemin sosyal atmosferine de ışık tutuyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN