Arama

Amerika Tarihi

The Post filmi ve gazetecilik

The Post filmi ve gazetecilik

Steven Spielberg'ün yönetmenliğini üstlendiği The Post filminin yankıları hızını kesmeden devam ediyor. Filmi izleyenler sosyal medyadan yorumlarını sıcak bir şekilde dile getirirken, film son olarak Lübnan'da yasaklandı. Peki, Spielberg’ün her aktörün az çok kirlendiği, belli açmazları olan bir konuyu perdeye taşımaya giriştiği The Post’u, nasıl okumak gerekiyor?

Taşın gizemine akıl sır ermiyor

Taşın gizemine akıl sır ermiyor

Kosta Rika’daki kimisi devasa boyutlarda olan hassas şekilde yapılmış en az bin yıllık taş küreler tam bir gizem yumağı. Taşlarla ilgili Atlantisliler tarafından kullanıldıkları, bölgede yaşayan devlerin eseri oldukları, astronomik amaçlı inşa edildikleri gibi farklı açıklamalar mevcut. Bu gizemli taşlarla ilgili bilgileri Prof. Dr. Caner Taslaman ve Dr. Enis Doko, Sabah'ta kaleme aldı.

Vietnam Savaşının kirli yüzü: Bebek kaçırma operasyonu

Vietnam Savaşı'nın kirli yüzü: Bebek kaçırma operasyonu

Yıl 1975. Bu fotoğraflar, Amerika’nın 20 yıl boyunca kana buladığı coğrafyalardan biri olan Güney Asya ülkesi Vietnam’dan. Savaşın son yılı. Çatışmalardan ve bombardımanlardan kurtularak hayatta kalabilmiş; ancak yetim kalmaktan kurtulamamış bebeklerle dolup taşan uçaklar, Amerika’nın “Operation Babylift” adını verdiği, “Bebek kurtarma/çalma operasyonu” ile ABD’ye, Avustralya’ya, Fransa’ya ve Kanada’ya gidiyorlar.

ABD’nin 224 yılı savaşla geçti

ABD’nin 224 yılı savaşla geçti

1776’da kurulan Amerika Birleşik Devletleri, 241 yıllık tarihinin yüzde 93’ünü savaşla geçirdi. Kızılderililer’le başlayan savaşlar, neredeyse her kıtadan birçok ülkeyle sürdü.

CIA’in kirli tarihinden gerçek hikaye

CIA’in kirli tarihinden gerçek hikaye

Tom Cruise’lu Barry Seal: Kaçakçı, 80’lerde ABD’nin CIA eliyle Latin Amerika’daki kimi ülkeleri dizayn etme girişimlerini pilot Barry Seal’ın yaşadıkları üzerinden anlatıyor. Film bugün demokrasinin beşiği olarak görülen ülkenin aslında elinin çok da temiz olmadığını hatırlatıyor.

Amerika’yı Piri Reis bir esirden öğrendi

Amerika’yı Piri Reis bir esirden öğrendi

Amerika’yı 1492’deki keşfinden kısa bir süre sonra ilginç hikâyelerle tanıdık. Piri Reis kıtanın keşfinden 21 yıl sonra bir esirden edindiği bilgilerle kıtayı haritasına çizdi.

ABD’li demokratların tarihi lekesi: Kölelik

ABD’li demokratların tarihi lekesi: Kölelik

ABD’nin iki önemli partisinden Demokratlar liberal, Cumhuriyetçiler ise muhafazakâr olarak bilinir. Ancak Amerikan iç savaşı sırasında Demokratik Parti kölelik taraftarıyken, Cumhuriyetçi Parti ise köleliğin kaldırılması için kurulmuştu.

Amerika’nın İslamofobya endüstrisi

Amerika’nın İslamofobya endüstrisi

Uluslararası anlaşmazlıklardaki usulsüzlüklerden kimler mesul? Kendi halinde yaşamaya çalışan ve bir hayata tutunmaktan başka gayesi olmayan göçmenler mi? Çok ilginçtir ki bu büyük laflar, ülkenin her tür gelirini yağmalayan, ülkesini sonu gelmez işgallerin içine sürükleyen, kaynaklarını sömüren ve zar zor geçinen insanların vergilerini çarçur eden siyasi elitlere söylenmiyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN