Arama

Bilim-Teknoloji

Milli İHA Bayraktarın santimlik başarısı

Milli İHA Bayraktar'ın "santimlik" başarısı

Milli ve özgün olarak geliştirilen yeni seri Silahlı Bayraktar TB2 İHA'ların yeni seri akıllı mühimmatlarla gerçekleştirilen testlerinde, hedefler santimetre hassasiyetinde vuruldu.

Yerli sanayide ROKETSAN yükselişi

Yerli sanayide ROKETSAN yükselişi

Dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul edilen "Defense News Top 100"de yer alan Türk şirketi sayısı 3'e yükseldi. ASELSAN ile TAI/Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin (TUSAŞ) çıkışını sürdürdüğü listeye, ROKETSAN bu yıl ilk kez 98. sıradan girdi.

Turkcell ve ASELSANdan önemli hamle

Turkcell ve ASELSAN'dan önemli hamle

Geliştirme sürecinin en başından bu yana projede yer alan Turkcell, ASELSAN'ın geliştirdiği yerli anteni çalışan şebekesi üzerinde test etmeye başladı.

Pek çok aile yuvası “konforlu internet cafe” haline geldi

Pek çok aile yuvası “konforlu internet cafe” haline geldi

Yeni yetişen neslin nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunun farkında mıyız? İnternet ve sosyal medya bağımlılığının da tedavi edilmesi gereken bir “bağımlılık” türü olduğunu biliyor muyuz? Telefonsuz yaşamak bizim için, çocuklarımız için ne demektir? Sorguluyor muyuz?

Türkiye’nin World Wide Gururu

Türkiye’nin World Wide Gururu

Yazılım mühendisliğinde okuyan yirmi bir yaşındaki Emirhan Erdoğan Apple’ın tüm dünyadan seçtiği en başarılı 13 öğrenciden biri oldu.

Milli sismik gemisi MTA Oruç Reis hizmete hazır

Milli sismik gemisi MTA Oruç Reis hizmete hazır

Türkiye'nin yerlilik oranı yüzde 90'ı aşan ilk sismik araştırma gemisi MTA Oruç Reis, test çalışmaları tamamlanarak petrol ve doğalgaz aramaya hazır hale getirildi. Gemi sayesinde bin 500 metre derinlikte deniz tabanı incelenecek, analizler yapılacak

Zararlı işlerin tehlikesinden korunmak için robot kol

Zararlı işlerin tehlikesinden korunmak için robot kol

Bursa’da, mekatronik bölümünde okuyan bir üniversite öğrencisi, kendi kolu ile kontrol edilebilen robot kol geliştirdi. İnsan sağlığına zararlı işlerin daha kolay yapılabilmesinin hedeflendiği projede, riskli işlerin bu kollar yardımı ile tehlikelerden korunulabileceği belirtiliyor.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN