Arama

Bilim-Teknoloji

İslam Bilim Tarihi öksüz kaldı: Fuat Sezgin yaşamını yitirdi

İslam Bilim Tarihi öksüz kaldı: Fuat Sezgin yaşamını yitirdi

Yaptığı çalışmalarla ezberleri bozarak dünyada çığır açan bir isimdi Prof. Dr. Fuat Sezgin. İslam Bilim Tarihine yaptığı katkılarla, adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Bilimin dünyaya, İslam kültür ve medeniyetlerinden yayıldığını kanıtlayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında yaşama veda etti. Ömrünü bilime adayan Sezgin için, yarın öğlen namazını müteakip Süleymaniye Camiinde cenaze töreni düzenlenecek. Fikriyat’ın kıymetli yazarı Prof. Dr. Fuat Sezgin’e Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Kendi sesimizden neden nefret ederiz?

Kendi sesimizden neden nefret ederiz?

Bir kayıt cihazından ya da mikrofondan kendi sesimizi duyduğumuzda beğenmeyebilir hatta nefret edebiliriz. Peki, herkes sesimizi bizim duyduğumuz gibi mi duyuyor? Yoksa sesimizi beğenmememiz tamamen psikolojik mi? İşte bu sorularımıza bilimin verdiği cevaplar...

Türkiyenin dijital yol haritası

Türkiye'nin 'dijital yol haritası'

İmalat sanayisinin rekabet gücünün artırılması hedefiyle hazırlanan "Dijital Türkiye Yol Haritası", "insan, teknoloji, altyapı, tedarikçiler, kullanıcılar ve yönetişimi" odağına alan 6 bileşenden oluşuyor. Uzun vadede (6-10 yıl) ise dijitalleşme sürecinde belirli sektör ve teknolojilerde, bölgesel veya küresel lider olunması amaçlanıyor.

Çevrim dışı gençlik

Çevrim dışı gençlik

Son yıllarda baş döndürücü hızla artan internet ve bilgisayar kullanımı, internet bağımlılığı denilen bozukluklara yol açmaya başladı.

Bir gezegenin Dünya’ya çarpacağı iddiası...

Bir gezegenin Dünya’ya çarpacağı iddiası...

2003 yılında Dünya’ya bir gezegenin çarpacağı iddia edildi, çarpmadı. 2012’de “Dünyanın sonu gelecek” dendi, gelmedi. Sonra tarih güncellendi. Bu yılın aralık ayına kadar bir gezegenin Dünya’ya çarpacağı iddiası var. Emin olun bu iddia da boşa çıkacak.

Saraybosnanın atan kalbi

Saraybosna'nın atan kalbi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın Osmanlı idaresinde olduğu dönemde, yaklaşık beş asır önce inşa edilen ve İslam mimarisinin ülkedeki en güzide örneklerinden biri kabul edilen Gazi Hüsrev Bey Camisi, güzelliğiyle büyük ilgi görüyor. Dünyada elektriği ilk kullanan cami olma özelliğine de sahip eser, şehrin adeta "atan kalbi" durumunda.

Güneş sisteminde keşfedilen X gezegeninin sırrı ne?

Güneş sisteminde keşfedilen X gezegeninin sırrı ne?

Dünyamız, sekiz gezegenden oluşan Güneş sisteminin parçası. Peki, gerçekten Güneş sisteminde sekiz gezegen mi var? Bazı astronomlara göre Güneş sisteminin en dış bölgelerinde keşfedilmeyi bekleyen devasa bir gezegen bulunuyor.

Plasebo etkisi tedavide alternatif yöntem olabilir mi?

Plasebo etkisi tedavide alternatif yöntem olabilir mi?

Vücudumuzdaki sağlık yönetim sistemi hastalıklarla kâr-zarar hesabına göre mücadele eder. Bu sistemde plasebo etkisinin de önemli bir işlevi olabilir. Bazen kişinin aldığı ilacın onu iyileştireceğine inanması, sağlık yönetim sisteminin de hastalığın yenileceğine inanmasını sağlar.

5 TLnin arkasındaki cevher: Aydın Sayılı

5 TL'nin arkasındaki cevher: Aydın Sayılı

Dünyada bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamayı başaran ilk kişi olan Aydın Sayılı, bilim ve bilimi tüm topluma yayabilmeye adanmış bir hayatın sahibi. Peki Aydın Sayılı kimdir?

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN