Arama

Bilim-Teknoloji

Ortadoğu’nun gizemli şekilleri

Ortadoğu’nun gizemli şekilleri

Amerika kıtasındaki meşhur Nazca çizgilerini çoğumuz duymuştur. Ancak bu çizgilerden 6 bin yıl daha eski ‘tekerlekler’ ya da ‘eskilerin işleri’ olarak anılan Ortadoğu’daki şekiller ne yazık ki fazla bilinmiyor. Ve gizemini hâlâ koruyor.

10 soruda dijital kabus

10 soruda dijital kabus

Facebook’un kişiliğimizin analizini yaptığını, tercihlerimizi yönlendirdiğini öğrendik, şok olduk. Dijital dünya bununla da yetinmiyor. Peki elimizin altındaki aletler, tatil planlarımızı, ne satın almamız gerektiğini, neye ihtiyacımız olduğunu hemen tahmin edebilir mi? Evet! Çünkü verilerimiz ellerinde ve dijital dünyada biz bir müşteriyiz

Facebookun veri madenciliği

Facebook'un veri madenciliği

50 milyon kullanıcısının bilgilerinin Cambridge Analytics tarafından usulsüz kullanımı sonrası sessizliğini koruyan Facebook'un patronu Mark Zuckerberg yazılı açıklama yaptı. Zuckerberg, Facebook'un hatalar yaptığını kabul etti ve şirketin değişikliklere giderek, üçüncü parti tarafından yapılan uygulamalara karşı daha sıkı tedbirler getirileceğini kaydetti. Ancak akıllarda yüzlerce soru işareti var!

Sanal starlar devri

Sanal starlar devri

Şarkı söylüyor, dans ediyor, markaları temsil ediyor, milyonları peşlerinden sürüklüyorlar. Üstelik bilgisayarda yaratılmış birer görüntüden ibaretler. İşte giderek popülerliği artan sanal yıldızlar.

Kentsel intermedya: şehir, arşiv, hikâye

Kentsel intermedya: şehir, arşiv, hikâye

Kentsel İntermedya: Şehir, Arşiv, Hikâye, Harvard Mellon Kent Girişimi'nde disiplinler arası kent çalışmaları için geliştirilen yenilikçi intermedya yöntemlerine odaklanır.

Fuat Sezgin’in kitaplarına el koyan gözü dönmüşlük: Frankfurt’ta neler oluyor?

Fuat Sezgin’in kitaplarına el koyan gözü dönmüşlük: Frankfurt’ta neler oluyor?

Dünyanın en iyi İslam Bilim Tarihi akademisyenlerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in, 45 bin ciltlik kütüphanesine Almanya tarafından el konuldu ve bu arşivin Türkiye'ye getirilmesine izin verilmiyor. İçinde birçok el yazması tarihi eserin de bulunduğu arşivi ve yetiştirdiği yüzlerce öğrenciyle Sezgin'in yaşadığı problemler, Türk-Alman krizinin yeni yansıma alanlarından biri mi?

Fuat Sezgin kütüphanesi için hukuki savaş açıldı!

Fuat Sezgin kütüphanesi için hukuki savaş açıldı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İslam Bilimi Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin’in 45 bin ciltlik kütüphanesini Türkiye’ye iade etmeyen Almanya’ya hukuki savaş açtı. Bakan Kurtulmuş “Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Alkol bunamaya da neden oluyor!

Alkol bunamaya da neden oluyor!

Kanser, karaciğer hastalıkları, bunama, obezite, depresyon, yüksek tansiyon ve daha birçok önemli hastalık... Alkol içtikçe bunlara yakalanma riskiniz artıyor. “Azı yarar çoğu zarar” diye bir şey yok; azı da çoğu da zarar... Tüm bu saydıklarımız bilimsel makalelerle ciddi şekilde temellendirilmiş durumda.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN