Arama

Bilim-Teknoloji

Karanlık maddenin sırrını aydınlatan yeni teoriler

Karanlık maddenin sırrını aydınlatan yeni teoriler

Karanlık maddenin varlığı, galaksilerdeki yer çekimine aykırı hızda olduğu gözlenen dönüşlerdeki gizemi açıklamak için ortaya atıldı. Bazı bilim insanları, karanlık maddeye alternatif açıklamalar getirmeye de çalıştılar. Yakın dönemde İTÜ’den iki Türk bilim insanı da bu tartışmaya katıldı.

Bilim tarihinde dönüm noktası: X ışınları

Bilim tarihinde dönüm noktası: X ışınları

Alman fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen, 122 yıl önce bugün, tarihin dönüm noktalarından biri olan X ışınını keşfetti. 1895 yılında Röntgen tarafından gerçekleştirilen bu keşiften bir yıl sonra, röntgen tekniğini bir Fransızca tıp dergisinden öğrenen Askerî Tıbbiyenin son sınıf öğrencisi Esad Feyzi Bey, X ışınlarını elde etmeyi başardı. Esad Feyzi Bey, 1897 Türk-Yunan savaşında yaralanarak cepheden getirilen askerin kolundaki kurşunun yerini X ışınları ile tespit etti. Böylece X ışınları, dünyada ilk kez insan sağlığına yardımcı olmak amacıyla kullanıldı.

2 bin 500 yıllık bir gizem: Nazca çizgileri

2 bin 500 yıllık bir gizem: Nazca çizgileri

En eskisi iki bin beş yüz yıllık. Ama insanlık ancak uçak icat olduktan sonra, 1930’larda keşfetti bu şekilleri. Güney Peru’da Nazca Çölü’ndeki devasa geometrik şekiller, maymun, kertenkele gibi hayvanların figürlerinden oluşan Nazca çizgilerinden bahsediyoruz. Şimdi bu çizgilerin gizemli dünyasında bir yolculuğa çıkıyoruz.

Türkiye’nin yarım kalan hikayesi

Türkiye’nin yarım kalan hikayesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Külliye'de "Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı"nda yerli otomobili üretecek 5'li konsorsiyumu açıkladı. Hemen akabinde akıllarımıza, Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünde (29 Ekim 1961) gerçekleştirilen sürüş testinde "Devrim Arabası"nın önce teklediği, sonra yolda kaldığı acıklı hikâyesi geldi.

Marsta 1 milyon insan yaşayacak

Mars'ta 1 milyon insan yaşayacak

Elon Musk'ın geleceğe yönelik tahminleri oldukça şaşırtıcı. Özellikle uzay seyahatleri ile ilgili öngörüleri gerçekleşirse, bizleri bambaşka bir dünya bekliyor olacak.

Boğazın Müzesi zamanda yolculuğa çıkaracak

"Boğaz'ın Müzesi" zamanda yolculuğa çıkaracak

Binlerce yıla dayanan oluşumundan bugüne insanlık tarihinin en önemli olaylarına ev sahipliği yapan İstanbul Boğazı'nın öyküsü, Sarıyer'de kurulacak müzede ziyaretçilerle buluşturulacak. Yaklaşık bir buçuk yıl içinde hayata geçmesi planlanan müzede, tıpkı Boğaz'da olduğu gibi farklı yoğunluktaki iki sıvının birbirine karışmadan nasıl ters yönlerde hareket ettiği, kurulacak simülatörle ziyaretçilere anlatılacak.

Bilim dünyasını sarsan buluş

Bilim dünyasını sarsan buluş

ABD'li ve Avrupalı bilim insanları, Süpernova yıldız patlamaları sonucu oluşan iki "nötron yıldızının" 130 milyon yıl önce çarpışmasıyla meydana gelen yer çekimsel dalgaları keşfetti. Albert Einstein'ın ünlü izafiyet teorisinin odağındaki yer çekimsel dalgalar ve ortaya çıkardıkları ışık, dedektörler aracılığıyla ilk kez doğrudan algılanabildi. Uzay bilimciler, böylece altın ve platin gibi ağır kimyasal elementlerin nötron yıldızlarının bu şekilde çarpışarak birleşmeleri sonucu evrene yayılabildiğini de ortaya çıkardı.

Yaz saati uygulamasında önemli açıklama

Yaz saati uygulamasında önemli açıklama

Yaz saati uygulaması tasarruf ve kazanımlarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sunan İstanbul Teknik Üniversitesi, uygulamanın birinci yılının sonuçlarını da raporlaştırdı.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN