Arama

Bilim-Teknoloji

Ege Denizi’nden çıkan 2 bin yıllık bilgisayar

Ege Denizi’nden çıkan 2 bin yıllık bilgisayar

1900’de Ege Denizi’nde sünger avcıları denizden ilginç bir cihaz çıkardı. 2 bin yıllık bu cihaz; Merkür, Venüs, Mars, Satürn ve Jüpiter’in gece konumlarını gösteriyor, Ay ve Güneş tutulmalarını başarılı bir şekilde öngörebiliyor, Güneş ve Ay takvimini hesaplayabiliyordu. İnsanlık tarihinin ilk bilgisayarıydı bu. Bilim tarihi hakkındaki görüşleri sarsacak nitelikteydi.

Dünyanın ilk Müslüman kadın mucidi: Meryem El-İcliyye

Dünyanın ilk Müslüman kadın mucidi: Meryem El-İcliyye

Dünyanın ilk Müslüman kadın mucidi ve gökbilimcisi Meryem El İcliyye, Halep’te dünyaya gözlerini açtığında, sadece ömrü ile sınırlı kalmayacak çalışmalarıyla yüzyıllar sonrasını etkileyeceğini kuşkusuz ki bilmiyordu. Ancak o, mevcut olana yaptığı eklemelerle geliştirdiği usturlab sayesinde yüzyıllarca gökyüzünün rehberi oldu.

Cep telefonuyla gönderilen ilk fotoğrafın hikâyesi

Cep telefonuyla gönderilen ilk fotoğrafın hikâyesi

Takvimler 1997 yılını gösterirken, Sharp tarafından geliştirilen ilk fotoğraf makineli telefon üzerinde çalışan Philippe Kahn, yeni doğan kızı Sophie’nin fotoğrafını 2 bin arkadaşına göndermeyi başardı. Bu fotoğraf, telefon ile çekilip gönderilen ilk fotoğraf olarak tarihe geçti.

Hiç uzaylıdan müteahhit olur mu?

Hiç uzaylıdan müteahhit olur mu?

Geçmişte uzaylıların dünyaya geldiği ve çeşitli antik yapılar inşa ettikleri iddialarının odağında Güney Amerika’daki Pumapunku şehri var. Popüler kültürü de etkisi altına alan, çok satan kitaplara, belgesellere konu olan bu iddiaların doğruluğu tartışmalı...

Önümüzdeki yıllarda beklenen 10 bilimsel yenilik

Önümüzdeki yıllarda beklenen 10 bilimsel yenilik

Yılın son günü ‘Bizi nasıl bir gelecek bekliyor’ diye sorabilirsiniz. Merak etmeyin yakın gelecek heyecan verici gelişmelere gebe. Önümüzdeki 15-20 yılda gerçekleşmesi düşünülen 10 önemli bilimsel gelişme hayatımızı çok değiştirecek!

Televizyonun buluş hikayesi

Televizyonun buluş hikayesi

Her medya insan beynini değişik biçimde etkiler. Dikkatimizi büyük ölçüde uyandıran yazı, dışarıdan gelen her duyusal uyarıyı göz önünde bulundurabilir. Bu bağlamda, kitaba gömülmek deyiminin kullanılması boşuna değildir.

Şimdi yükselişte ama sonra?

Şimdi yükselişte ama sonra?

Son günlerin popüler konularından biri Bitcoin’deki inanılmaz yükseliş. Ara sıra değerinde aşırı düşüşler görülse de genel kanı yükselişin öngörülemeyen bir süre daha devam edeceği. Sonrası hakkında ise kimsenin bir fikri yok.

Osmanlının zamana yenilen zaman odacıkları: Muvakkithâneler

Osmanlı'nın zamana yenilen zaman odacıkları: Muvakkithâneler

Osmanlı medeniyetinde namaz vakitleri, Ramazan imsakiyeleri, saat ve takvim hesaplamaları muvakkithânelerde yapılıyordu. Cami ve külliyelerin bahçelerinde, bir iki oda hâlinde bulunan bu yapılar, şimdilerde kaderine terk edilmiş durumdalar.

Üçüncü Dünya Savaşı sanal alemde

Üçüncü Dünya Savaşı sanal alemde

Geçtiğimiz hafta düzenlenen 4. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi, ülkelerin bağımlılıkta geldiği son noktayı gözler önüne serdi. Kongreye katılan Prof. Hao Wei, Çinli askerlerin oyun oynamaktan tatbikatlara dahi katılmadıklarını söyleyerek “Bu durum ulusal güvenliğimizi ciddi anlamda tehdit ediyor. Askerler, devletin yasakladığı oyunlara bağımlı hale geldi” diyor.

Sosyal medya psikolojimizi bozuyor

Sosyal medya psikolojimizi bozuyor

Son dönemde gittikçe artan sosyal medya ve internet kullanımı nedeniyle psikolojisi bozulan tüketicilerin yüzde 43'ü kendini 'bağımlı' olarak tanımlıyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN