Arama

Analiz

Hepsinin hedefinde İslam ve Müslümanlar var

Hepsinin hedefinde İslam ve Müslümanlar var

Çıkarcıların, bozguncuların ve teröristlerin dinimizi istismar ederek nasıl kullandıklarını ve neler yapabileceklerini göstermesi bakımından tarihi iki olay Müslümanlara ışık tutuyor. Bunlardan birisi Mescid-i Dirar olayı, diğeri ise FETÖ.

Türkiye bölgesel güvenliği ileri üslerle inşa ediyor

Türkiye bölgesel güvenliği ileri üslerle inşa ediyor

Askeri varlıklarını Doğu Akdeniz'den Afrika Boynuzuna kadar geniş bir coğrafyada konumlandırılması ile Türkiye, bölgede sağlam bir güvenlik mimarisi oluşturabilmek için kendisine siyasi-askeri bir nüfuz alanı inşa ediyor

Rusya-ABD ilişkilerinde sıkıntılı dönem

Rusya-ABD ilişkilerinde sıkıntılı dönem

ABD yaptırımlarının jeopolitik yansımaları Rusya’nın senelerdir dünya siyasetinde oluşturmaya çalıştığı “büyük güç” imajını zayıflattığı için Putin yönetiminde tepki ve hatta öfkeye yol açtı.

Brexit sürprizleri

Brexit sürprizleri

Başbakan May'in seçimlerde iktidar çoğunluğunu elde edememesinin ardından 'sert Brexit' olarak tanımlanan siyasi pozisyonun sürdürülemeyeceğinin anlaşılması üzerine yeni siyasi koşullar, yumuşak Brexit olarak tanımlandı ve daha farklı bir ilişki modelini ön plana taşındı.

Küresel terör destekçisi ABD, El- Kaide’yi namluya sürdü

Küresel terör destekçisi ABD, El- Kaide’yi namluya sürdü

Suriye’de Akdeniz’e uzanan terör koridoru için akla gelmedik adımlar atan ABD’nin kirli planını güvenlik kaynakları deşifre etti. Sözde DEAŞ ile mücadele eden ülkeler el altından DEAŞ’ı destekledi, şimdi de El-Kaide’yi yeniden piyasaya sürüyor.

Bölgesel ilişkiler de en az küresel ilişkiler kadar önemli

Bölgesel ilişkiler de en az küresel ilişkiler kadar önemli

Mayıs 2016’da ABD kongresinden geçirilen JASTA Obama’nın Suudi Arabistan’a karşı şantajı idi. Kimi analistlere göre ABD, bu yasaya dayanarak 1 trilyon dolara yakın bir parayı Suudi Arabistan’dan talep ettirecekti. Gerek tebrik için ABD ziyareti sırasında ve gerekse Trump’ın Körfez ziyaretinde bu meblağın ana pazarlık konusu olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil.

Almanya asimilasyonu geçti!

Almanya asimilasyonu geçti!

Avrupa’da yıllardır tartışılan Müslümanların entegrasyon meselesi, son zamanlarda çıkarılan özel yasalarla hukuki bir aşamaya geldi. Bu yasa, neler söylendiğinin devlet tarafından takip altına alınması için camilerdeki vaazların kaydedilmesini ve imamların Almanca testine tabii tutulmasını zorunlu hale getiriyor.

Sözde müttefiklerin S-400 rahatsızlığı

Sözde müttefiklerin S-400 rahatsızlığı

Türkiye Rus S-400'lerini satın almaya karar verdiğinde, müttefik başkentler ve askeri karargahlardan gelen açıklamaların tonu sertleşti ve hatta tehditkar bir hale büründü.

Kudüsün statüsü ve uluslararası hukukun(!) sefaleti

Kudüs'ün statüsü ve uluslararası hukukun(!) sefaleti

Seçim kampanyası esnasında Trump’ın ve daha sonra Rusya dışişleri bakanlığının Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması ve İsrail’in Kudüs’teki son günlerdeki uygulamaları, şehrin statüsü tartışmalarını tekrar gündeme getirdi.

Trumpın yanlış hesabı

Trump'ın yanlış hesabı

ABD'nin dünyayla ilişkisinde bir farklılık olduğu ortada. Karşısında kendisini zorlayabilecek başka bir aktör olmadığından, ABD daha özgür seçim yapma şansına sahip. Bu seçimler bazen Bush döneminde olduğu gibi aşırı müdahaleciliğe, bazen de Obama dönemindeki gibi aşırı ilgisizliğe yol açabiliyor

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN