Arama

Analiz

Brüksele karşı denge arayışında Türkiye-Polonya ilişkileri

Brüksel'e karşı denge arayışında Türkiye-Polonya ilişkileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 Ekim itibariyle Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın davetlisi olarak Varşova’ya gitti. AB ile ilişkileri epey gerilen Türkiye’nin Polonya’ya davet edilmesi zamanlama açısından oldukça manidar. Ekonomiden eğitime kadar birçok anlaşmanın yapıldığı heyetler arası görüşmelerin, 19-20 Ekim AB Konseyi toplantısından hemen önceye alınması da AB elitlerine yönelik bir mesaj olarak okunabilir. Kaczynski’nin Polonya’sı AB’den bağımsız olarak, kendi yol haritasını çizmeye doğru mu gidiyor?

‘Göçmen huzursuzluğu’nun kara mizahı

‘Göçmen huzursuzluğu’nun kara mizahı

Avusturya kökenli yönetmen Michael Haneke, Amour/Aşk filminin ve geçen beş yılının ardından tekrar beyaz perdede. Son filmi Happy End (Mutlu Son) ile ironik bir filme imza atan Haneke, her zaman gündeminde olan mevzuları, aile komedisinden çıkan bir trajediyi ve göçmen huzursuzluğunu kara mizah ile anlatıyor.

Krizin kronolojisi

Krizin kronolojisi

15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye tarihi açısından derin bir kırılmaya neden oldu. Bu girişimin taşeronu olan FETÖ’nün başı Fetullah Gülen’i saklayan ABD ile ilişkiler de bu kırılmanın en önemli parçası durumunda. Son iki yıl içinde tansiyonu sık sık yükselen Türkiye-ABD ilişkisinin seyri ne durumda?

Poetika kelimesinin gerçek manası

Poetika kelimesinin gerçek manası

Edebiyat olgusunun tekilliğini oluşturan soyut bir özellikle edebilik ile ilgilenen; şiire dair her meseleyle uğraşan bilim alanı poetika, bugüne kadar birçok açıdan ele alındı. Peki, bu kelimenin asıl manası nedir ve nasıl okumamız gerekir?

İnsanlığı kurtardı!

İnsanlığı kurtardı!

Şarbon ve kuduz aşısını buluşuyla üne kavuşan Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur, insanlığın hayatını değiştirir. Bazı hastalıklara karşı bağışıklığa dayanan çalışmaları ve kristaller üzerindeki kuram çalışmaları ile dünya çapında ün kazanır. Özellikle antraks (şarbon) adı verilen, sığır ve koyunlarda ortaya çıkan bulaşıcı hastalık, onun geliştirdiği aşı tekniğiyle çözüme kavuşur.

Sezai Karakoç’un Batı dünyasına yönelik tespiti

Sezai Karakoç’un Batı dünyasına yönelik tespiti

İkinci Yeni şiirinin uç beyi, yeni mistik şiirin kıyas kabul etmez şairi Sezai Karakoç’un önemli tespitlerinin yer aldığı ve insanlığa ışık tutacak değerdeki yazılarının bulunduğu “Ruhun Dirilişi” isimli kitabında Batı'nın ikiyüzlülüğüne dair tespitler yer alıyor.

ABDnin siyasetsizliği ilişkileri zehirliyor

ABD'nin siyasetsizliği ilişkileri zehirliyor

ABD her seferinde Türkiye’yi iten taraf oldu. 2012’den bu yana Türkiye her türlü çabasına rağmen, en önemli müttefikinden beklediği asgari iyi niyeti ve müttefikliğe yakışan davranışı göremedi.

Batı’nın Türkiye korkusu

Batı’nın Türkiye korkusu

Türkiye 15 Temmuz darbe girişimi sonrası büyük bir arınma sürecine girdi. FETÖ örgütü mensupları devlet kadrolarından tasfiye edilmeye başlandı. Tasfiye ve tutuklamalar Batı’yı özellikle ABD ve Almanya’yı rahatsız etti. ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizin perde arkasında ne var? Batı ülkeleri 15 Temmuz’dan sonra neden sürekli olarak Türkiye’yi hedef almaya başladılar. İşte cevabı…

ABD dış politikasında çift başlı söylem

ABD dış politikasında çift başlı söylem

ABD'de Başkan Trump ve Dışişleri Bakanı Tillerson'un özellikle son günlerdeki Kuzey Kore gerginliğiyle gündeme gelen diplomatik-askeri müdahale tartışması, ikilinin dış politikaya dair farklı ajandaları olduğu şüphesini akla getirdi.

Mülteci krizi ve Türkiye: Ahlaki realizm

Mülteci krizi ve Türkiye: Ahlaki realizm

Mülteci krizi üzerine çalışan gazeteci, araştırmacı Rula Jabreal, bu krizde Batı’nın, Avrupa’nın (AB) ve Amerika’nın ‘sınıfta kaldığı’, tüm yükün Suriye’nin sınırındaki üç ülkeye, Türkiye, Ürdün ve Lübnan’ın omuzlarına bindiği tesbitini yapıyor.

İran’la nükleer anlaşmanın geleceği: Riskler ve tehditler

İran’la nükleer anlaşmanın geleceği: Riskler ve tehditler

Trump’ın kazanmasıyla birlikte İran ile P5+1 arasında imzalanan nükleer anlaşma yeniden tartışma konusu olmaya başladı. ABD yönetiminin İran’ın anlaşmaya uymadığını gösteren kanıtlar bularak anlaşmayı iptal etme arayışında olduğu anlaşılıyor.

Katalanların sanal bağımsızlığı

Katalanların 'sanal' bağımsızlığı

Referandumun ilan edilen katılım ve oy oranlarının sanal oluşuna bakılırsa, Katalunya’nın ilan edilecek bağımsızlığının da sanal bir nitelik taşıyacağına kuşku yok. Katalan özerk hükümeti Başkanı Carles Puigdemont ise referandumun sonuçlarını özerk parlamentoya ileteceğini ve önümüzde günlerde Katalunya’nın bağımsızlığının ilan edileceğini açıkladı

Fırat’ın doğusunda kritik gerilim

Fırat’ın doğusunda kritik gerilim

Baas rejimine bağlı güçler Suriye’deki çatışmaların hemen başında, 2012 yılında Deyr ez-Zor'da ağır bir mağlubiyete uğramıştı. 2015 yılına gelindiğinde, DEAŞ militanları şehrin Suriye'nin geri kalanıyla var olan irtibat hatlarını da ele geçirerek bölgede bulunan unsurları tam anlamıyla kuşatma altına aldı. O dönemde tek çıkış yolu, kuşatma altında olan ve karayolu irtibatı kesilen birçok bölgede olduğu gibi, bir hava köprüsü oluşturmaktı.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN