Arama

Analiz

Suriye’nin kuzeyi PYD/PKK’nın silah deposu

Suriye’nin kuzeyi PYD/PKK’nın silah deposu

Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'deki silah ve mühimmatını 13 noktada depoluyor. Depolananlar arasında ağır silahlar, zırhlı araçlar, mühimmat, hafif silahlar yer alıyor.

Bakın DEAŞla işbirliği yapana!

Bakın DEAŞ'la işbirliği yapana!

Öyle görünüyor ki koalisyon, aslında DEAŞ üzerinden Türkiye'yi tehdit etmektedir. DEAŞ Türk hükümetini tehdit etmek için bir kez daha bir sopa olarak kullanılmaktadır.

Biz neden gerçek kahramanlarımızın filmlerini yapamıyoruz?

Biz neden gerçek kahramanlarımızın filmlerini yapamıyoruz?

Lumiére Kardeşler'in Paris’te ilk sinema gösterimlerini yapmalarından bu yana tam 132 yıl geçti. Sinema, o günlerden bugünlere çoğunlukla bir eğlence aracı, sosyal bir aktivite olarak görüldü. Görüntülerin kitleler üzerindeki inandırıcılığı o denli yüksekti ki, otoritelerin de bu gücü fark etmeleri ve kendi amaçları doğrultusunda yönlendirmeleri gecikmedi.

Batı’nın talan ettiği asırlık miraslar

Batı’nın talan ettiği asırlık miraslar

Asırlara tanıklık eden coğrafyamız, 1800’lerden itibaren Anadolu’ya gelen Fransız, Alman, İngiliz; tarihçi, arkeolog ve mühendislerin yaptığı çalışmaların gölgesi altında kaldı. Yüzlerce tarihi eserin kaçırılmasına engel olamadı. 200 yıldır yapılan kazılarla çalınan eserlerimizin izi ABD ve Avrupa'ya kadar uzandı.

Dünyada 28 milyon Ayla var

'Dünyada 28 milyon Ayla var'

Türkiye'nin Oscar için "Yabancı Dilde En İyi Film" kategorisinde aday adayı gösterdiği "Ayla" filmi ile hikâyesi beyaz perdeye aktarılan Koreli Kim gibi savaş mağduru çocukların, yaklaşık bir buçuk milyonu ülkemizde yaşıyor.

DEAŞ ile mücadeleden DEAŞ ile dizayna

DEAŞ ile mücadeleden DEAŞ ile dizayna

ABD Özel Kuvvetler Komutanı Raymond Davis’in, PKK’nın Suriye kolu PYD’ye kurdurulan Suriye Demokratik Güçleri’nin, başlangıçta inkar edilse de, aslında PYD’nin silahlandırılabilesi için bir aldatmacadan ibaret olduğunu itiraf etmesi gibi bugün de Rakka’daki bu anlaşma, şu anda inkar edilse de, ABD’nin sahada kalabilmek için başvurduğu bir çözümdür.

Batı DEAŞı var eden sebepleri görmezden geldi

Batı DEAŞ'ı var eden sebepleri görmezden geldi

Başta ABD olmak üzere pek çok aktör, mücadelede önceliğin DEAŞ’ı yenmek olması gerektiğini ileri sürerek DEAŞ’ı var eden temel sebepleri ve örgütün Suriye ile Irak’ta gücünü pekiştirdiği elverişli zemini göz ardı etti. DEAŞ’la mücadelenin askeri metotlarla sınırlandırılması, mücadele aracı olarak PKK gibi terör örgütlerinin ve Haşd-i Şabi gibi mezhepsel tonları yüksek milislerin kullanılması bir fikir olarak DEAŞ’ın hayatta kalma ihtimalini artırdı.

Körfezde taht oyunları

Körfez'de taht oyunları

Körfez bölgesinde ve Ortadoğu’da artan gerginliğin bölgedeki hiçbir aktör açısından fayda getirmeyeceği unutulmamalıdır. Bu noktada Türkiye’nin artan tansiyonu düşürme ve taraflar arasında uzlaşı sağlanması konusunda önemli bir sorumluluğu bulunmaktadır.

Prens Selman ‘ılımlı Vahhabi’ mi ‘radikal neo-con’ mu?

Prens Selman ‘ılımlı Vahhabi’ mi ‘radikal neo-con’ mu?

Prens Selman ülkesinin kurucusu İbn Suud’dan sonra ilk kez monarşiyi güçlü bir şekilde merkezileştirebilir. Her ne kadar eğitimini ülkesinde tamamlasa da, hem İran konusunda hem de “ılımlı İslâm” talepleriyle FETÖ-Vahhabi sentezi bir din anlayışına evrilerek radikal Neo-Con’ların projelerinde rol kapmaya çok heveslenirse, “ılımlı” son Vahhabi de olabilir.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN