Arama

Analiz

Mısır darbe rejiminin bedelini ödüyor

Mısır darbe rejiminin bedelini ödüyor

Mısır'da 2013’teki darbenin ardından iktidara gelen Sisi rejimi, ekonomik anlamda kötü gidişi engelleyemediği gibi yanlış dış politika tercihlerden dolayı ülkeyi bölgesel düzeyde pasif bir aktör haline getirdi.

Tecrübeli kaybeden CHP neyi yapamıyor?

Tecrübeli kaybeden 'CHP' neyi yapamıyor?

Uçan oy, AA’nın yalanları gibi iddialar CHP’nin seçim sürecindeki gerçekle kavgalı tutumuna örnek teşkil etmekteydi. Evet sol gelenek ütopyaya inanır, ancak ütopya ütopyadır gerçek ise gerçektir. Ütopyanın gerçeğin önüne geçmesi sebebiyledir ki, Türkiye’nin en tecrübeli kaybedeni CHP halen bir seçim mağlubiyetini nasıl yöneteceği ile ilgili bir stratejiye sahip değildir.

Yüzyılın Anlaşması Filistinde çözümü değil işgali pekiştiriyor!

'Yüzyılın Anlaşması' Filistin'de çözümü değil işgali pekiştiriyor!

ABD'nin hazırladığı "Yüzyılın Anlaşması" adı verilen planın Filistin meselesine çözüm getirmesi zor gözüküyor. Plana göre Kudüs'ün tamamı İsrail'in "başkenti" olacak, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin büyük çoğunluğu varlığını koruyacak, Filistinli mültecilerin evlerine dönüşüne izin verilmeyecek ve Gazze'de yeni bir devlet kurulacak!

Neofaşizm olarak İslamofobi

Neofaşizm olarak İslamofobi

Emperyalizm, faşizm olarak tanımlanmamışsa da kendisi gibi olmayan bir milletin millet olma halini yok edip onların vatanlarını ele geçirmeye; kontrol altına almaya dayanır. Böylece o bir toprak parçasını vatan, bir topluluğu da millet yapan değerleri deforme etmeden amacını gerçekleştiremez.

Avrupada Türk devlet adamlarına yönelik seçim yasakları

Avrupa'da Türk devlet adamlarına yönelik seçim yasakları

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörlüğü'nden Zeliha Eliaçık tarafından kaleme alınan "Avrupa'da Türk devlet adamlarına yönelik seçim yasakları" analizi yayımlandı. Analizde, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında yanlış ve kötü bir imaj çizilerek seçim yasaklarının kamuoyunda meşru hale getirildiği vurgulandı.

Enerji yarışlarında ülkelerin stratejik hedefleri neler?

Enerji yarışlarında ülkelerin stratejik hedefleri neler?

Enerji boru hatları, lojistik operasyonları kolaylaştıran köprü, tünel ve otoyol projeleri ile yeni deniz rotaları, günümüz dünyasının hem sınırlarını çiziyor, hem de ülkelerin etki alanlarını belirliyor.

Avrupa İslâm’ı projesinin arka planı

Avrupa İslâm’ı projesinin arka planı

‘Avrupa İslâm’ı’, Avrupa norm ve değerlerine tam uyum sağlamış, Müslümanlar olarak toplumsal görünürlük ve iddialarından mümkün olduğunca arınmış, İslâm’ı yaşamayı özel alanlara hapsetmiş ve bunu gerekirse devlet eliyle alınan yasaklamalarla da olsa gerçekleştirmiş bir İslâm anlayışını ifade ediyor.

Türkiye’nin stratejisinde Sincar neden önemli?

Türkiye’nin stratejisinde Sincar neden önemli?

Zeytin Dalı Harekatı’nın (ZDH) ardından Afrin’in terörden arındırılmasıyla Kuzey Irak’taki, özellikle Sincar’daki PKK varlığı Türkiye’de ana gündem maddelerinden biri oldu. Türkiye’nin önleyici müdahale stratejisinde Sincar’ın yeri nedir; PKK Sincar’da nasıl tutundu ve neyi hedefliyor?

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN