Arama

Analiz

PKK konusunda kim neye razı olacak?

PKK konusunda kim neye razı olacak?

Ankara’nın tavrını net biçimde ortaya koymuş olmasına rağmen ABD’den gelen açıklamaların oldukça karmaşık olduğu görülüyor. Nitekim Mattis’in “YPG’yi PKK’ya karşı savaştırabiliriz” ifadesi Washington’un meseleden ne kadar uzak olduğunu gözler önüne serdi. Ancak bu karmaşıklığın bir kafa karışıklığına mı tekabül ettiği yoksa karmaşıklığın kendisinin stratejinin bir parçası mı olduğu Ankara tarafından henüz tam olarak anlaşılmış değil.

PKK için sonun başlangıcı

PKK için sonun başlangıcı

Hangi senaryo üzerinden ilerlerse ilerlesin Afrin’de YPG/PKK varlığının sona ermesi zaman meselesidir. Afrin operasyonu YPG/PKK artık genişleme/yayılma aşamasından savunma aşamasına geçmiş ve ilk kez alan kaybetmeye başlamıştır. Münbiç ve Fırat’ın doğusunda kontrol ettiği alanlarda demografik yapı PKK/YPG aleyhine. Örgütün buralarda meşruiyet zemini çok zayıf. Zor kullanarak ve çıkar ağı oluşturarak ayakta duran yapı kendi içinde kırılgan ve olası bir zayıflık durumunda kolayca içerden parçalanmaya müsait.

Suriye’de yeni çatışma dinamikleri ve Türkiye

Suriye’de yeni çatışma dinamikleri ve Türkiye

DEAŞ ile mücadelenin neredeyse sona eriyor olması, Suriye’de yeni çatışmaları tetikledi. Ülkede oluşan fiili sınırlar birçok aktör açısından tatminkâr değil ve bu aktörler yeni bir güç dağılımı talep ediyor. Türkiye, esas hedefleri rejimi yıkmak olan muhalifleri önce DEAŞ sonra da YPG ile savaşa yönlendirmeyi ve iki terör örgütünden doğan boşluğu muhaliflerle doldurarak kazan-kazan ilişkisi yaratmayı başardı.

Zeytin Dalı harekâtının iletişim haritası

Zeytin Dalı harekâtının iletişim haritası

PKK/PYD terör örgütünün tüm çabalarına, Batı kamuoyundan yükselen itirazlara, uluslararası medyanın gerçekleri göz ardı eden, hatta terör örgütüne destek veren yayınlarına rağmen, Zeytin Dalı harekâtının iletişimi başarıyla yürütülüyor.

Batı’nın zehirlediği elitlerden değilseniz ABD’nin yaptıklarına şaşırmazsınız

Batı’nın zehirlediği elitlerden değilseniz ABD’nin yaptıklarına şaşırmazsınız

Bugün Müslümanların daha iyi bir dünya için isteklerini yönlendirebilecek bir Müslüman jeopolitik aktör bulunmuyor. Mevcut durumu avantaja çevirmek, Müslümanların mezhepsel veya milliyetçi düşüncelerle değil de ümmet bilinciyle bir ortak ses oluşturmasından geçiyor… Bu cümlelerin sahibi, İslam dünyasının problemlerine odaklanmış bir entelektüel olan Prof. Dr. Salman Sayyid… O, İslam dünyasının yaşadığı problemlerin sebebini, en temel anlamda Müslüman kimliğinin özneleşememesinde görüyor.

BAEnin hamleleri Ortadoğu’yu kaosa sürüklüyor

BAE'nin hamleleri Ortadoğu’yu kaosa sürüklüyor

Ortadoğu'da tamamıyla seküler bir vizyon benimseyen BAE, Suudi Arabistan'dan bağımsız bir dış politika geliştiriyor. BAE’nin Ortadoğu’da seküler güçleri destekleme tavrı, son altı ayda ülkenin dış politikasının ana itici gücü haline geldi.

ABDnin iflas eden PYD politikası

ABD'nin iflas eden PYD politikası

ABD'deki Evangelik dalga için yolun sonu, yaklaşık 60 yıllık yatırımı olan bağımsız bir Kürt devleti girişiminin son bulmasına paralel olarak her geçen gün daha netleşiyor.

Siyonizmin göğsüne batırılan iğne!

Siyonizmin göğsüne batırılan iğne!

Filistin meselesi Osmanlı İmparatorluğu’nun son asrının en önemli problemlerinden birini oluşturuyordu. Dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda bunun iki temel nedeni vardı. İlki Osmanlı İmparatorluğu'nun eski gücünü kaybetmesi, ikincisi de Siyonist hareketin, İslâm’ın mukaddes kabul ettiği Filistin bölgesinde bir Yahudi devletinin temelini atma düşüncesiydi.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN