Arama

Klasik Türk Müziği

Ney kalbime dokundu, Müslüman oldum

"Ney kalbime dokundu, Müslüman oldum"

İtalya'nın başkenti Roma'da, ünlü Türk neyzen Ömer Erdoğdular'ın atölye çalışmasına katılan İtalyan neyzen Francesco Piani, ney sayesinde Müslüman olduğunu belirterek "Neyin sesi kalbime dokundu, beni içinde bulunduğum karanlık yerden çıkardı ve Müslüman oldum" dedi.

Tanburi Ali Efendinin besteleri bir araya getirildi

Tanburi Ali Efendi'nin besteleri bir araya getirildi

Geleneksel Türk müziğinin en büyük bestekârları arasında gösterilen ancak yaşamı hakkında çok az bilgi bulunan Tanburi Ali Efendi'nin bilinen 100'e yakın bestesi İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu ses sanatçısı ve araştırmacı Ümit Yazıcı'nın 8 yıllık çabası sonucu bir araya getirildi.

Adı Safiye olan bülbülün öyküsü

Adı Safiye olan bülbülün öyküsü

Türk musikisinin gelmiş geçmiş en ünlü kadın seslerinden Safiye Ayla’nın yaşam öyküsünü anlatan ‘Safiye’ adlı kitap raflardaki yerini aldı. Yaşamı boyunca önemli olaylara tanıklık eden Ayla’nın yaşam öyküsü, dönemin sosyal atmosferine de ışık tutuyor.

“Kâinattaki sesleri tasnif ediyoruz”

“Kâinattaki sesleri tasnif ediyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde bu yıl müzik ödülünü alan, Türkiye’de enstrümantal müziğin en özel isimlerinden kanuni Göksel Baktagir’le, müziğin ruha, ruhun müziğe yansımalarını konuştuk...

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı, dini ve din dışı musiki sahalarında bestelediği pek çok eserle Türk mûsikîsine zengin bir repertuvar kazandıran Zekâi Dede Efendi anısına, Eyüpsultan Belediyesi tarafından bir konser düzenlendi.

Keman virtüözleri Cemal Reşit Reyde buluşacak

Keman virtüözleri Cemal Reşit Rey'de buluşacak

Dünyaca ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’ın koordinatörlüğünde bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan "Dünya’nın Kemanları Festivali", dünyanın dört bir yanından usta müzisyenlerin hikâyelerine ev sahipliği yapacak. 15 – 17 Kasım tarihleri arasında İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek olan festivalde konserlerin yanı sıra gün boyu paneller ve söyleşiler yer alacak.

Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli

"Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli"

Sevdalinka şarkılarının güçlü sesi Damir İmamoviç, "Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli. Çünkü geçmişten beri bizim müziğimizi etkilemiş. Ahmet Erdoğdular gibi usta isimlerden Türk sanat müziğini öğrenmeye başladım." dedi.

İki üstat, iki dost: Yahya Kemal ve Münir Nurettin

İki üstat, iki dost: Yahya Kemal ve Münir Nurettin

Birbirinden ayrı düşünülemeyecek iki üstat... Biri şiirde, diğeri ise müzikte yeni bir ufuk açtı, kendinden sonra gelenlere yol gösterdi. Mısraları ve nağmeleri gönüllere nakşolmuş Yahya Kemal ve Münir Nurettin'den bahsediyoruz. 30 yılı aşkın dostlukları boyunca birçok şeyi paylaştılar ve hiç şüphesiz, bu ortaklıktan en çok kazanan sanatseverler oldu...

Bir babanın izinden gelen başarı: Göksel Baktagir

Bir babanın izinden gelen başarı: Göksel Baktagir

7 yaşında babasından çalmayı öğrendiği mandolin ile müzik hayatına başlayan ve dünyanın pek ülkesinde konserler veren sanatçı Baktagir 'Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri'nin verileceği kişiler arasında yer almanın mutluluğunu yaşıyor.

Edebiyatı da müziğe dâhil

Edebiyatı da müziğe dâhil

Türk musikisini derinden etkileyen Tanbûri Cemil’in makaleleri ve ilk kez yayımlanan fotoğrafları ‘Yüz Yıllık Metinlerle Tanbûri Cemil Bey’ adlı kitapta toplandı.

Polonya bandosundan Erdoğan sürprizi!

Polonya bandosundan Erdoğan sürprizi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından resmi törenle karşılandı. İki cumhurbaşkanının karşılama töreninde yer alan bazı ülkelerin büyükelçilerini selamlamaları sırasında askeri bando Dede Efendi'nin 'Ey büt-i nev eda' isimli eserini çaldı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN