Arama

Klasik Türk Müziği

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı, dini ve din dışı musiki sahalarında bestelediği pek çok eserle Türk mûsikîsine zengin bir repertuvar kazandıran Zekâi Dede Efendi anısına, Eyüpsultan Belediyesi tarafından bir konser düzenlendi.

Keman virtüözleri Cemal Reşit Reyde buluşacak

Keman virtüözleri Cemal Reşit Rey'de buluşacak

Dünyaca ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın’ın koordinatörlüğünde bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan "Dünya’nın Kemanları Festivali", dünyanın dört bir yanından usta müzisyenlerin hikâyelerine ev sahipliği yapacak. 15 – 17 Kasım tarihleri arasında İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek olan festivalde konserlerin yanı sıra gün boyu paneller ve söyleşiler yer alacak.

Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli

"Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli"

Sevdalinka şarkılarının güçlü sesi Damir İmamoviç, "Türk müziği, Balkan müziği için çok önemli. Çünkü geçmişten beri bizim müziğimizi etkilemiş. Ahmet Erdoğdular gibi usta isimlerden Türk sanat müziğini öğrenmeye başladım." dedi.

İki üstat, iki dost: Yahya Kemal ve Münir Nurettin

İki üstat, iki dost: Yahya Kemal ve Münir Nurettin

Birbirinden ayrı düşünülemeyecek iki üstat... Biri şiirde, diğeri ise müzikte yeni bir ufuk açtı, kendinden sonra gelenlere yol gösterdi. Mısraları ve nağmeleri gönüllere nakşolmuş Yahya Kemal ve Münir Nurettin'den bahsediyoruz. 30 yılı aşkın dostlukları boyunca birçok şeyi paylaştılar ve hiç şüphesiz, bu ortaklıktan en çok kazanan sanatseverler oldu...

Bir babanın izinden gelen başarı: Göksel Baktagir

Bir babanın izinden gelen başarı: Göksel Baktagir

7 yaşında babasından çalmayı öğrendiği mandolin ile müzik hayatına başlayan ve dünyanın pek ülkesinde konserler veren sanatçı Baktagir 'Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri'nin verileceği kişiler arasında yer almanın mutluluğunu yaşıyor.

Edebiyatı da müziğe dâhil

Edebiyatı da müziğe dâhil

Türk musikisini derinden etkileyen Tanbûri Cemil’in makaleleri ve ilk kez yayımlanan fotoğrafları ‘Yüz Yıllık Metinlerle Tanbûri Cemil Bey’ adlı kitapta toplandı.

Polonya bandosundan Erdoğan sürprizi!

Polonya bandosundan Erdoğan sürprizi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından resmi törenle karşılandı. İki cumhurbaşkanının karşılama töreninde yer alan bazı ülkelerin büyükelçilerini selamlamaları sırasında askeri bando Dede Efendi'nin 'Ey büt-i nev eda' isimli eserini çaldı.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN