Arama

Avrupa Tarihi

Avrupa’nın karanlık yüzü: Orta Çağ

Avrupa’nın karanlık yüzü: Orta Çağ

Cadı avının toplumsal bir histeriye dönüştüğü dönemin ‘karanlık Ortaçağ’ yerine ‘aydınlanma çağına’ denk düşmesi rastlantı olabilir mi? Geç Ortaçağlarda Doğu-Batı Arasında Teknoloji Transferi, Ortaçağ Avrupası’nda Kölelik-Toplum ve Hukuk, Ortaçağ Avrupası’nın Ölümle Dansı yazarı Doç. Dr. Pınar Ülgen, Ortaçağ Avrupası’nın karanlık yüzüne ilişkin “Ortaçağ, işkencenin altın çağıydı” diyor.

İkinci Dünya Savaşında Dresden’in küllerinden doğan bir başyapıt: Adagio

İkinci Dünya Savaşı'nda Dresden’in küllerinden doğan bir başyapıt: Adagio

Tomaso Albinoni, Barok dönemi bestecileri arasında saygın bir yere sahip müzisyenlerin başında geliyordu. 1671 yılında doğan, klasik müziğin bu ünlü bestecisi, kendine özgü lirizmiyle adını ölümsüzleştirdi. Albinoni’yi birçok eserine rağmen, “Adagio in G minor“ eseriyle hatırlarız. Birçoğumuzun melodisine aşina olduğu bu beste, İkinci Dünya Savaşı’nda çıkan bir yangında müzikolog Remo Giazotto tarafından kurtarılmış ve tamamlanmıştı. Ancak Giazotto, ölümünden önce şaşırtıcı bir açıklama yaptı…

ABDnin iflas eden PYD politikası

ABD'nin iflas eden PYD politikası

ABD'deki Evangelik dalga için yolun sonu, yaklaşık 60 yıllık yatırımı olan bağımsız bir Kürt devleti girişiminin son bulmasına paralel olarak her geçen gün daha netleşiyor.

Ortaçağ’ın en büyük seyyâhı: İbn Battûta

Ortaçağ’ın en büyük seyyâhı: İbn Battûta

İbn Battûta, dünyaya geldiği Fas'ın Tanca şehrinden çıktığı günden itibaren, 28 yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerini seyâhat etti. 22 yaşında Hac için yola koyulan İbn Battûta, gezileri boyunca Mısır, Arap Yarımadası, Irak, İran, Anadolu, Deşt-i Kıpçak, Bizans (İstanbul), Orta Asya, Hindistan, Maldivler, Çin ve Endülüs'ü dolaştı. Dünyanın büyük gezgini sayılan Marko Polo’yu seyâhatleri ve aktardıklarıyla geride bırakan İbn Battûta, dolaştığı diyarların 700 yıl önceki durumlarını, devlet ve toplum yapılarını, inanç ve adetlerini, doğal özellik ve ürünleriyle tanıttı.

ABD’nin yalnızlığı ne anlama geliyor?

"ABD’nin yalnızlığı" ne anlama geliyor?

Kudüs kararı, PYD/PKK ile ilişkiler ve İslamofobi örneklerinde görüldüğü gibi, kendi adımlarıyla yalnızlaşan ABD, jeopolitiğin önüne koymakta olduğu dengeler pekiştikçe, yalnızlığının maliyetlerini daha derinden idrak edebilir.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN