Arama

Avrupa Tarihi

Sürgündeki hanedanın ebedi istirahatgâhı: Bobigny Müslüman mezarlığı

Sürgündeki hanedanın ebedi istirahatgâhı: Bobigny Müslüman mezarlığı

Osmanlı’nın 408 yıl boyunca sürdürdüğü hilafet makamı, 1924 yılında çıkarılan bir kanunla sonlandırılmıştı. Osmanlı hanedanının üyelerine ülkeyi terk etmeleri için kısa bir mühlet tanınmış; Halife Abdülmecid, ailesi ile birlikte daha o gece sınır dışına çıkarılmıştı. Birçok hanedan üyesi, Fransa’ya gitmeyi tercih etti ve ne yazık ki, naaşları dahi Türkiye’ye dönemedi. Bugün, Fransa hükümeti tarafından Faslılara hediye edilen Bobigny Müslüman Mezarlığı’nda, birçok hanedan üyesinin mezarı bulunuyor.

Nargile dumanı altında piyano çalan Liszt

Nargile dumanı altında piyano çalan Liszt

19’uncu yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden biri olan Macar asıllı Franz Liszt, senfonik şiir tarzının yaratıcısıydı. Liszt, Macarlara kucak açarak; onların iadesini talep eden ülkelere sert bir tavırla karşı çıkan Sultan Abdülmecid’in büyük bir hayranıydı. Ünlü besteci, yıllar boyu İstanbul’a gelmenin hayalini kurmuş, nihayet 1847 yılında şehre ayak basabilmişti. Liszt, 171 yıl önce bugün Abdülmecid’e Çırağan Sarayı’nda verdiği konseri, nargile dumanı altında mı gerçekleştirmişti?

Napolyon’a yenilgiyi tattıran Türk komutan

Napolyon’a yenilgiyi tattıran Türk komutan

Napolyon, gerçekleştirdiği seferlerle Avrupa’nın siyasi haritasını tamamen değiştiren ve adını dünya tarihine yazdıran bir Fransız İmparatoruydu. Askeri ve siyasi stratejileriyle birçok bölgeyi ele geçiren Napolyon, son olarak Doğu’nun zengin topraklarına gözünü dikmişti. Bu topraklarda, “yenilmez Napolyon"a ilk gerçek yenilgiyi tattıracak olan ise, cesur bir Türk komutanıydı. Napolyon, bundan tam 219 yıl önce bugün, Akka’da büyük bir hezimete uğramış ve Doğu düşleri böylece sona ermişti.

Saraybosnada Osmanlı Şehitliği

Saraybosna'da Osmanlı Şehitliği

Saraybosna'da bulunan Osmanlı Şehitliği için, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düzenlenmesi yönünde verdiği talimat üzerine, çalışmalara başlandı. Bosna’nın ilk devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegovic’in de defnedildiği bu mezarlıkta, tarihi eser niteliğinde birçok Osmanlı mezar taşı bulunuyor. Osmanlı şehitlerinin defnedildiği Kovaçi Mezarlığı, 15’inci yüzyılda Osmanlı’nın himayesine giren Saraybosna’nın en eski mezarlığı olarak biliniyor.

Tüm heybetiyle Gotik Mimari sanatı

Tüm heybetiyle Gotik Mimari sanatı

Başlangıcı ve ana damarı mimari olan; 12. yüzyılın ortalarında, Fransa'da Romaneskin içinden doğmuş, yerini Rönesans'a devreden bir Ortaçağ Sanatı olan Gotik mimari tarzını siz Fikriyat okuyucuları için anlattık.

İrlanda’da, hikâyesi Osmanlı’ya uzanan ay yıldızlı spor kulübü

İrlanda’da, hikâyesi Osmanlı’ya uzanan ay yıldızlı spor kulübü

19’uncu yüzyılın ortalarında, o dönem bir İngiliz sömürgesi olan İrlanda’nın Drogheda kentinde, dünyada geniş yankı bulan ve bir milyon insanın ölümüyle sonuçlanan tarihi bir olay yaşandı. Dönemin Osmanlı Sultanı Abdülmecid, bu duruma kayıtsız kalamadı ve kilometrelerce öteye yardım elini uzattı. İrlanda, o günleri ve Osmanlı’ya duyduğu minneti hiç unutmadı. Ambleminde ay yıldızın yer aldığı spor kulübünün, iki asır öncesinden bugünlere uzanan tarihi hikâyesini sizlerle buluşturuyoruz.

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman: Guernica

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman: Guernica

Bundan tam 81 yıl önce bugün, İspanya İç Savaşı sırasında Guernica şehrine büyük bir bombardıman yapıldı. Gerçekleştirilen hava saldırıları, büyük çapta yıkıma ve pek çok sivilin ölümüne yol açtı. Sivillerin üzerine bombaların yağdırıldığı; ancak asıl hedefin vurulamadığı bombardıman, dünyada geniş yankı uyandırdı. Sivillerin çektiği acılara kayıtsız kalamayan ünlü ressam Picasso, Guernica isimli tablosuna bu bombardımanın izlerini yansıttı.

Bir asır önce fütüristlerin gözünden 2000’li yıllar

Bir asır önce fütüristlerin gözünden 2000’li yıllar

Günümüzde olduğu gibi, geçmişte de gelecek hakkında oldukça ilginç tahminlerde bulunuluyordu. Yeni bir bin yılın başlangıcı olan 2000 yılı için, dünyaya çağ atlatacağı, teknolojinin insan üstü bir güce dönüşeceği yönünde oldukça ilginç tahminler vardı. Bu tahminler, 19'uncu yüzyılın sonlarında sanatçılar tarafından fütüristik resimlere yansıtıldı.

İtalya’da bir Türk köyü: Moena

İtalya’da bir Türk köyü: Moena

Kilometrelerce mesafeden, Türkiye'yi hiç görmeden "biz Türk'üz" diyen bir halk ve Türk bayraklarıyla donatılan bir şehir. İtalya'nın "Rione Turchia" adıyla bilinen Türk Bölgesi, Moena Köyü. Üç asrı aşkın bir süre boyunca Türkleri hiç görmeden, hiç Türkçe bilmeden Türkler gibi yaşadılar. Balaban Hasan'ın Viyana Kuşatması sonrası Moena Köyü'nde "El Turco" olarak süren yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

İlber Ortaylının dilinden Fatih Sultan Mehmet

İlber Ortaylı'nın dilinden Fatih Sultan Mehmet

Prof. Dr. İlber Ortaylı, yaptığı konuşmada Fatih Sultan Mehmet'i anlatırken "Şarkın ve garbın efendisi" tabirini kullandı. Prof. Ortaylı, "Türkler tarih yapar, tarih yazmaz" tezinin doğruluğunu anlattı.

Osmanlı Selanik’i nasıl fethetti?

Osmanlı Selanik’i nasıl fethetti?

Osmanlı’nın Balkanlarda büyük önem verdiği topraklardan biriydi, Selanik. Venedik ile yapılan ilk kara savaşında Osmanlı galip gelmiş; 5 asır boyunca bu topraklarda hüküm sürerek, İslâm sancağını dalgalandırmıştı. Sultan II. Murad’ın emriyle yola çıkan Osmanlı ordusu, 588 yıl önce bugün Selanik’i fethetti.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN