Arama

Avrupa Tarihi

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman: Guernica

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman: Guernica

Bundan tam 81 yıl önce bugün, İspanya İç Savaşı sırasında Guernica şehrine büyük bir bombardıman yapıldı. Gerçekleştirilen hava saldırıları, büyük çapta yıkıma ve pek çok sivilin ölümüne yol açtı. Sivillerin üzerine bombaların yağdırıldığı; ancak asıl hedefin vurulamadığı bombardıman, dünyada geniş yankı uyandırdı. Sivillerin çektiği acılara kayıtsız kalamayan ünlü ressam Picasso, Guernica isimli tablosuna bu bombardımanın izlerini yansıttı.

Bir asır önce fütüristlerin gözünden 2000’li yıllar

Bir asır önce fütüristlerin gözünden 2000’li yıllar

Günümüzde olduğu gibi, geçmişte de gelecek hakkında oldukça ilginç tahminlerde bulunuluyordu. Yeni bir bin yılın başlangıcı olan 2000 yılı için, dünyaya çağ atlatacağı, teknolojinin insan üstü bir güce dönüşeceği yönünde oldukça ilginç tahminler vardı. Bu tahminler, 19'uncu yüzyılın sonlarında sanatçılar tarafından fütüristik resimlere yansıtıldı.

İtalya’da bir Türk köyü: Moena

İtalya’da bir Türk köyü: Moena

Kilometrelerce mesafeden, Türkiye'yi hiç görmeden "biz Türk'üz" diyen bir halk ve Türk bayraklarıyla donatılan bir şehir. İtalya'nın "Rione Turchia" adıyla bilinen Türk Bölgesi, Moena Köyü. Üç asrı aşkın bir süre boyunca Türkleri hiç görmeden, hiç Türkçe bilmeden Türkler gibi yaşadılar. Balaban Hasan'ın Viyana Kuşatması sonrası Moena Köyü'nde "El Turco" olarak süren yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

İlber Ortaylının dilinden Fatih Sultan Mehmet

İlber Ortaylı'nın dilinden Fatih Sultan Mehmet

Prof. Dr. İlber Ortaylı, yaptığı konuşmada Fatih Sultan Mehmet'i anlatırken "Şarkın ve garbın efendisi" tabirini kullandı. Prof. Ortaylı, "Türkler tarih yapar, tarih yazmaz" tezinin doğruluğunu anlattı.

Osmanlı Selanik’i nasıl fethetti?

Osmanlı Selanik’i nasıl fethetti?

Osmanlı’nın Balkanlarda büyük önem verdiği topraklardan biriydi, Selanik. Venedik ile yapılan ilk kara savaşında Osmanlı galip gelmiş; 5 asır boyunca bu topraklarda hüküm sürerek, İslâm sancağını dalgalandırmıştı. Sultan II. Murad’ın emriyle yola çıkan Osmanlı ordusu, 588 yıl önce bugün Selanik’i fethetti.

Fransa ‘Terör Dönemi’nin ölüm makinesi: Giyotin

Fransa ‘Terör Dönemi’nin ölüm makinesi: Giyotin

Giyotin, 1789 gerçekleştirilen Fransız Devrimi ile tarih sahnesine adını kazıdı. Avrupa'da daha önce benzerleri kullanılsa da, ölüm makinesi Giyotin, o tarihlerde Fransa'daki kaotik ortam ile adeta özdeşleşti. Bundan 226 yıl önce, Fransa Meclisi'nden geçen bir kararla, "özgürlük, eşitlik ve kardeşlik" düsturları ile yola çıkan devrimciler, yalnızca 4 yılda "onlar gibi düşünmeyen" 15 bin kişinin Giyotinle idamına sebep oldular.

ABD şimdi de Montröyü zorluyor!

ABD şimdi de Montrö'yü zorluyor!

Son dönemde güney sınırımızda terör gruplarını açıkça silahlandırmaktan çekinmeyen ve bu konuda Türkiye’nin delillerle desteklenmiş itirazlarını ve taleplerini göz ardı eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD), henüz bu sorunlar devam ederken, arada bir yaptığı gibi yine Karadeniz’de askeri varlık göstermek suretiyle Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni esnetmeye veya zorlamaya yönelik alışıldık tavırlarını sürdürüyor.

Hollandanın utanç tarihi

Hollanda'nın utanç tarihi

Hollanda, Afrika ülkeleri Fildişi Sahili, Gana, Güney Afrika, Angola, Namibya ve Senegal'de birçok sömürge kurdu. Sömürge bölgelerinde yaşayanları katleden Hollandalılar, bu insanların büyük bir kısmını da, Amerika ve Avrupa kıtalarına köle olarak kaçırdılar.

Türk halıları ve Avrupalı ressamlar

Türk halıları ve Avrupalı ressamlar

Tüccarlar ve seyyahlar, tıpkı çiçekler arasında bal için uğraşan arı gibidirler. Gezen, gezdiği yerleri yazan, ticaretle uğraşan, memleketinden binlerce kilometre ötede satın aldığı ürünleri yaşadığı şehre getirip yeniden satan insanlar.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN