Arama

İslam Tarihi

Kadim Ramazan geleneği: Enderun Usulü Teravih

Kadim Ramazan geleneği: Enderun Usulü Teravih

Osmanlı döneminde padişahların saray içindeki eğitim yerleri olan Enderun mekteplerinde eda edilen Enderun Usulü Teravih, zamanla İstanbul’un neredeyse tüm camilerinde kılınmaya başlanmıştı. On bir ayın sultanı olarak heyecanla beklediğimiz Ramazan-ı Şerif’e kavuştuğumuz bugün, ilk teravih namazının bu gece kılınması vesilesiyle, Osmanlı Sarayı’nın kadim Ramazan geleneğini sizlerle buluşturuyoruz.

Kutsal şehir Kudüsün tarihi

Kutsal şehir Kudüs'ün tarihi

Orta Doğu'da yer alan ve dünyanın en eski kentlerinden biri olan Kudüs, pek çok açıdan önemli bir şehir olarak kabul edilmektedir. Filistin-İsrail çatışmasının en büyük nedenlerinden biri olarak görülen şehire; İsrail'in 30 Mart 1976'da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymasının ardından yaşanan olayların anıldığı "Toprak Günü"nde Filistinli grupların günler öncesinden yaptığı "Büyük Dönüş Yürüyüşü" çağrısına katılmak için halk sınıra akın etmişti gösteriler sonunda birçok Filistinli hayatını kaybetmişti. Ayrıca bugün ABD İsrail'in kuruluş yıl dönümünde Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını gerçekleştirirken İsrail'de kutlamalar düzenliyor. Bu kararın ardından şehirde gerilim yükselmeye başladı. Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'nin yarın işgal altındaki Kudüs'e taşınacak olması şehirdeki gerilimin yükselmesine yol açtı.

Bilim ve teknolojide çığır açan Osmanlı âlimleri

Bilim ve teknolojide çığır açan Osmanlı âlimleri

Osmanlı Devleti kadar ilim dünyasına önemli katkılarda bulunan başka bir devlet yoktur. Öyle ki Osmanlı’nın âlimleri bilim ve teknoloji alanında sağladıkları katkıların yanı sıra astronomi, tıp, matematik alanları da olmak üzere birçok bilim dalında kıymetli çalışmalar yaparak günümüze kadar ulaşmalarına vesile olmuşlardır. İşte Osmanlı’nın pek bilinmeyen önemli âlimleri ve bize bıraktıkları çalışmaları…

Selahaddin Eyyûbînin ölüm sebebi neydi?

Selahaddin Eyyûbî'nin ölüm sebebi neydi?

Pennsylvania Üniversitesi'nden Prof. Stephen Gluckman liderliğindeki ekip Selahaddin Eyyubi'nin ölüm nedenini araştırdı. Ekibe göre Müslüman lider, iddia edildiği gibi veba ya da çiçek hastalığından ölmedi.

Mikrobu ilk kez keşfeden âlim

Mikrobu ilk kez keşfeden âlim

Âlim, tabip ve şair olan Akşemseddin, İstanbul’un fethi sırasında gerek padişahın gerekse ordunun mânevî gücünün yükseltilmesine yardımcı oldu. Sıkıntılı anlarda zaferin yakın olduğu müjdesini vererek sabredip gayret gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, fethin kısa zamanda gerçekleşmesini sağladı. Bunun yanı sıra Akşemseddin, mikrop meselesine Fracastor adlı İtalyan hekimden en az 100 yıl önce ilk temas eden tabip olarak da bilinmektedir. Peki, Akşemseddin kimdir? Akşemseddin’in hayatı ve geride bıraktığı eserleri nelerdir?

Osmanlının köklerine götüren fotoğraflar

Osmanlının köklerine götüren fotoğraflar

Hem fotoğrafa, hem de Türklerin kökenlerine büyük merak duyan Sultan Abdülhamid’in Yörükleri fotoğraflattığı kareler gün yüzüne çıkıyor. Sultan Abdülhamid’in emriyle, 1886 yılında Osmanlının kurulduğu topraklarda çekilen fotoğraflar, Abdülhamid'in köklerine olan ilgisinin bir yansıması.

Sur dışında inşa edilen en büyük eser: Nusretiye Camii

Sur dışında inşa edilen en büyük eser: Nusretiye Camii

Osmanlı’nın, İstanbul Surları dışında inşa edilen en büyük eseri olan Tophane Nusretiye Camii’nin restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yenileme çalışmaları tamamlanan caminin açılışında konuştu. Erdoğan, “Bu caminin anlamı çok önemli. Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasının anısına, bu camiye Nusretiye Camii adı verilmiştir. Bu muhteşem eser, Müslümanlara hayırlı olsun” dedi.

Gözleri kanla bürünen Haçlıların vahşet ve katliamları

Gözleri kanla bürünen Haçlıların vahşet ve katliamları

Hristiyan dünyası için kutsal sayılan yerlerin elden çıkmaması uğruna yapılan dini seferlermiş gibi sunulmaya çalışılan Haçlı Seferleri, dünyayı birer talan ve kırım serencamına dönüştüren sömürgeciliğin ön adımıydı. Haçlılar, Kudüs’e kadar uzanan yolculuklarında Anadolu ve Ortadoğu’da pek çok insanı, ihtiyar, kadın, çocuk ve hatta bebek ayrımı yapmaksızın hiç acımadan öldürmüş, insanlık dışı bir vahşet uygulamışlardı. Müslümanlardan başka Musevilerin ve hatta Hristiyanların da zarar gördüğü bu süreçte ortaya çıkan vahşetin izleri çok uzun süre hafızalardan silinemedi.

Sürgündeki hanedanın ebedi istirahatgâhı: Bobigny Müslüman mezarlığı

Sürgündeki hanedanın ebedi istirahatgâhı: Bobigny Müslüman mezarlığı

Osmanlı’nın 408 yıl boyunca sürdürdüğü hilafet makamı, 1924 yılında çıkarılan bir kanunla sonlandırılmıştı. Osmanlı hanedanının üyelerine ülkeyi terk etmeleri için kısa bir mühlet tanınmış; Halife Abdülmecid, ailesi ile birlikte daha o gece sınır dışına çıkarılmıştı. Birçok hanedan üyesi, Fransa’ya gitmeyi tercih etti ve ne yazık ki, naaşları dahi Türkiye’ye dönemedi. Bugün, Fransa hükümeti tarafından Faslılara hediye edilen Bobigny Müslüman Mezarlığı’nda, birçok hanedan üyesinin mezarı bulunuyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN