Arama

İslam Tarihi

Mescid-i Nebevi’yi elektrikle Abdülhamid Han aydınlattı

Mescid-i Nebevi’yi elektrikle Abdülhamid Han aydınlattı

Osmanlı arşivlerinde yer alan bir belgeye göre, Osmanlı padişahı Sultan Abdülhamid, ziyaretçilere kolaylık sağlanması amacıyla ampulün icadından kısa süre sonra Mescid-i Nebevi'ye ilk elektrikli aydınlatmayı 1908'de yaptırdı.

İbn-i Arabi’de eşyanın kaynağı sorunu

İbn-i Arabi’de eşyanın kaynağı sorunu

Fütûhât-ı Mekkiyye’nin ilk oturumunda İbn-i Arabi’nin hangi bağlamda okunması gerektiğine bakış açısı getirmeye çalışan Prof. Dr. Ekrem Demirli, bu kez İbn-i Arabi’nin Ayan-ı Sabite kavramı üzerine önemli bilgiler verdi.

Fütûhât-ı Mekkiyye ve İbn Arabi üzerine notlar

Fütûhât-ı Mekkiyye ve İbn Arabi üzerine notlar

Klasik metafizik düşüncenin önemli metinlerinden biri olan Muhyiddin İbnü’l Arabi’nin, Fütûhât-ı Mekkiyye adlı eseri, Prof. Dr. Ekrem Demirli tarafından derinlemesine incelendi.

Fuat Sezgin ile bilim tarihi üzerine

Fuat Sezgin ile bilim tarihi üzerine

İslam Bilimleri üzerinde, ciddi tez ve çalışmaları ile ezber bozarak çığır açan Prof. Dr. Fuat Sezgin, bilim tarihine yaptığı katkılarıyla adını altın harflerle yazdırdı. Değerli çalışmalarıyla, Avrupa'ya bilimin İslam kültür ve medeniyetlerinden ulaştığını kanıtlayan Sezgin, 2004 yılında Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi'ne verdiği ender röportajlarından birinde kendini ve çalışmalarını anlattı. İlimler tarihini çalışmaya nasıl başladığına, dönemin zorluklarına, Rönesans'ın yanlış aktarıldığına ve İslâm medeniyetinin batı medeniyetine etkilerine değinen, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in derin düşünce dünyasını yakından tanımanız için o röportajı aynen yayınlıyoruz.

Darbeye direnene selam olsun diyen bir millet var

Darbeye direnene selam olsun diyen bir millet var

Herkes bilsin ki, bu millet, askerî yönetim istemiyor. Askerler her başa geldiğinde ekonomi çöker, ahlaksızlık artar, özgür seçimler yok olur, siyasal iktidarlar kenara çekilir, dipçikler ve postallar onların yerini alır. Ve birçok lider ve önder heder edilir

Kudüün yarası hala kanıyor

Kudü'ün yarası hala kanıyor

İngilizlerin Osmanlı topraklarını işgal ettikleri 1922 yılından 1948 yılına kadar süren zulüm ve tehcir olayları Filistin halkını alabildiğine perişan etmişti. 1948’den sonra bölgeyi İngilizler Siyonist ırkçı bir devlete teslim ettikten bu güne kadar da 69 yıl geçti.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN