Arama

İslam Tarihi

Abdülhamidin denizaşırı merakı: Botanik bitkiler

Abdülhamid'in denizaşırı merakı: Botanik bitkiler

33 yıl Osmanlı İmparatorluğu’na padişahlık yapmış II. Abdülhamid’in botanik bitki merakının olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız… Her şey İstanbul Üniversitesi bünyesinde bulunan Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin Diyanet’e devredileceği haberleriyle ortaya çıktı. Bu botanik bahçesinde Abdülhamid’in yıllar yılı üstünde durduğu, denizaşırı ülkelerden getirttiği bitkiler de yer alıyor. Peki, Abdülhamid’in bu botanik merakı nereden geliyor?

Zamanımızda gençler Türkçe bilmiyor

"Zamanımızda gençler Türkçe bilmiyor"

İslam tarihçisi, fikir adamı ve yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Babıali Enderun Sohbetleri'ne konuk oldu. Hatıralarını ve güncel meselelere ilişkin görüşlerini aktaran Sırma, "Zamanımızda gençler Türkçe bilmiyor. Üniversitede yazılı yapıyoruz, Türkçeyi yanlış yazıyorlar. Neden, çünkü bizim gençler kitap okumuyor, kitap okumadıkları için de güzel Türkçe konuşamıyor ve yazamıyorlar" şeklinde konuştu.

Mirası özgüven vasiyeti sabır

Mirası özgüven vasiyeti sabır

İslâm bilim tarihiyle tutkulu bir ilişkisi olan Fuat Sezgin, çalışmalarını sürdürürken İslâm âlemindeki okullarda İslâm bilim tarihi hakkındaki olumsuz ve önyargılı bilgilerin kaldırılmasının ve yerine doğru bilgilerin konulmasının gerekli olduğunu hararetle savundu. Böylelikle dünyaya bakış açımızın değişeceğini vurgulamaya çalıştı.

Fuat Sezgin Rönesans ninnisine son vermişti

Fuat Sezgin Rönesans ninnisine son vermişti

Prof. Dr. Fuat Sezgin, geçtiğimiz yıllarda katıldığı bir konferansta, bize öğretilenlerin çoğunun aslında bildiğimiz gibi olmadığını anlatmıştı. Avrupa'daki bilim ve kalkınmanın Müslümanlar üzerine kurulu olduğunu söyleyen Fuat Sezgin, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde, toplumumuzun Rönesans ninnileriyle büyüdüğüne işaret etmişti. Günümüz biliminin temellerini Müslüman bilginlerin attığını belirten Sezgin, "Eğer Müslümanlar İber Yarımadasına geçmeyip, Afrika'da kalsalardı bugün Avrupa'nın ve dünyanın jeopolitik ve bilimsel kaderi bambaşka olacaktı" şeklinde konuşmuştu.

Mevlâna ve Moğollar

Mevlâna ve Moğollar

“Moğollardan korkuyorsanız, Allah’ı tanımıyorsun demektir. Siz onlara bakınca kâfir görüyorsunuz; ben ise aralarında yüz tane iman sancağı sayıyorum” diyordu Mevlâna...

Kızının dilinden Fuat Sezgin

Kızının dilinden Fuat Sezgin

Ömrünü İslam bilimler tarihine adayan, geçtiğimiz gün 94 yaşında İstanbul'da hayatını kaybeden Prof. Dr. Fuat Sezgin'in kızı Hilal Sezgin babasını ve Almanya'da uğradığı haksızlıkları Almanca yayınladığı basın açıklamasıyla anlattı. Prof. Dr. Fuat Sezgin'in Almanya'da uğradığı haksızlıkları, kendisine çıkarılan zorlukları dile getiren Hilal Sezgin, ''Yaşamının son aylarında, en önemli çalışmalarının bazı kısımlarını kendilerine mal etmeye çalıştığına inandığımız diğer kişilerin onursuz tutumlarıyla kendi şahsına ve çalışmalarına gölge düşürülmek istenmiştir" şeklinde konuştu.

Fuat Sezgin ile bilim tarihi üzerine

Fuat Sezgin ile bilim tarihi üzerine

İslam Bilimleri üzerinde, tez ve çalışmaları ile ezber bozarak çığır açan Prof. Dr. Fuat Sezgin, bilim tarihine yaptığı katkılarla adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Değerli çalışmalarıyla, dünyaya bilimin İslam kültür ve medeniyetlerinden ulaştığını kanıtlayan Sezgin, 2004 yılında Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu'na verdiği ender röportajlarından birinde kendini ve çalışmalarını anlattı. İlimler tarihini çalışmaya nasıl başladığına, dönemin zorluklarına, Rönesans'ın yanlış aktarıldığına ve İslâm medeniyetinin batı medeniyetine etkilerine değinen Prof. Dr. Fuat Sezgin’in derin düşünce dünyasını yakından tanımanız için o röportajı aynen yayınlıyoruz.

Fuat Sezgin, Buhârî ile ilgili bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı

Fuat Sezgin, Buhârî ile ilgili bilinmeyen bir gerçeği ortaya çıkardı

İslam Bilim Tarihine yaptığı katkılarla, adını tarihe altın harflerle yazdıran Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yaptığı çalışmalarla ezberleri bozarak dünyada çığır açan Fuat Sezgin, bilimin dünyaya İslam kültür ve medeniyetlerinden yayıldığını kanıtlamıştı. Sezgin, doktora tezi için araştırmalarını sürdürdüğü sırada, Buhârî’nin aktardığı hadisler ile ilgili, o güne dek bilinmeyen bir gerçeği de ortaya çıkarmıştı.

İslam Bilim Tarihi öksüz kaldı: Fuat Sezgin yaşamını yitirdi

İslam Bilim Tarihi öksüz kaldı: Fuat Sezgin yaşamını yitirdi

Yaptığı çalışmalarla ezberleri bozarak dünyada çığır açan bir isimdi Prof. Dr. Fuat Sezgin. İslam Bilim Tarihine yaptığı katkılarla, adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Bilimin dünyaya, İslam kültür ve medeniyetlerinden yayıldığını kanıtlayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında yaşama veda etti. Ömrünü bilime adayan Sezgin için, yarın öğlen namazını müteakip Süleymaniye Camiinde cenaze töreni düzenlenecek. Fikriyat’ın kıymetli yazarı Prof. Dr. Fuat Sezgin’e Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN