Arama

Dünya Tarihi

Mısır’ın erken dönem yüksek kültürü

Mısır’ın erken dönem yüksek kültürü

Son yapılan arkeoloji çalışmaları neticesinde Mısır'ın güneyindeki Luksor kentinde yer alan Draa Abu el Naga bölgesinde, 18. firavun hanedanlığına (M.Ö. 1550-1292) ait olduğu tahmin edilen iki ayrı firavun mezarı bulundu.

Siyonizmin kanlı hedefleri için Osmanlı’dan kopardılar!

Siyonizmin kanlı hedefleri için Osmanlı’dan kopardılar!

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump, İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıdıklarını belirterek, İsrail ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacaklarını açıkladı ve cehennemin kapılarını açtı. Bunun üzerine Filistin’de “Üçüncü İntifada” çağrısı yapıldı ve çatışmalar başladı. Bundan tam bir asır önce bugün, Filistin toprakları Osmanlı’dan koparıldı ve bölgede o günden bu yana kan hiç durmadı.

Abdülhamid: “Bir karış toprak dahi satmam!

Abdülhamid: “Bir karış toprak dahi satmam!"

Emperyalist güçler tarafından paramparça edilme kavgasına, vatan ve milletinin selâmeti için dimdik durdu Sultan Abdülhamid. Siyonizm lobisinin harekete geçtiği günlerdi ve Yahudiler, bir devlet kurmak için Osmanlı Sultanı’ndan “toprak” satın almak istiyorlardı. Abdülhamid’in yanıtı ise netti: “Ben bir karış dahi toprak satamam, zira o bana değil, halkıma aittir!”

Taş çağı ve Mezopotamya tarihi

Taş çağı ve Mezopotamya tarihi

Sanat kendini ilk olarak, Avrupa’da Yüksek Paleolitik Çağ’da insanların ortaya çıkmasıyla gösterdi. Sanatın doğuşu kapsamında başladığımız yazı dizimizin ilk bölümünde, bu dönemden kalma mağara resimlerindeki motiflere, ilk şehirler ve ibadethanelere ve taş çağı heykellerine yer vermiştik. Bu kapsamdaki ikinci yazımızda ise Taş Çağı resimleri ve Mezopotamya tarihine ait resim, heykel ve kültürlerine yönelik bilgileri derledik.

Bir asırdır bitmeyen mesele: Kudüs

Bir asırdır bitmeyen mesele: Kudüs

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını ilan edecek olması Kudüs'ü bir kez daha dünya gündemine getirdi.

Asırlar öncesinden toplum yönetme sanatı: Nasîhatü’l Mülûk

Asırlar öncesinden toplum yönetme sanatı: Nasîhatü’l Mülûk

Toplumların var olduğu süre boyunca, insan topluluklarını yönetmek, bir sanat olarak görüldü ve bu sanatın nasıl gerçekleştirileceğine dair tavsiyeler, sayısız siyasetname yoluyla nesilden nesle aktarıldı. Bu siyasetnameler içinde oldukça farklı bir konuma sahip olan eserlerden biri ise, Nasîhatü’l Mülûk.

Osmanlı ordusunun fedaileri: Deliler

Osmanlı ordusunun fedaileri: Deliler

Osmanlı Devleti'nin o güçlü ordusu kara ve deniz olmak üzere ikiye ayrılırken, sabit ordusunun yanı sıra uçlarda hareket halinde olan birlikleri de vardı. Bunlar içinde tarzları, dış görünüşleri ve savaşırken ki ustalıklarıyla diğerlerinden ayrılanlar şüphesiz ki "deliler"di. Bu ismi gerçekten deli olmalarından değil, fazla cesur ve gözü pek olmalarından aldıklarını bildiğimiz bu topluluk, aldıkları emri yerine getirene kadar da dur durak bilmezlerdi.

Taşın gizemine akıl sır ermiyor

Taşın gizemine akıl sır ermiyor

Kosta Rika’daki kimisi devasa boyutlarda olan hassas şekilde yapılmış en az bin yıllık taş küreler tam bir gizem yumağı. Taşlarla ilgili Atlantisliler tarafından kullanıldıkları, bölgede yaşayan devlerin eseri oldukları, astronomik amaçlı inşa edildikleri gibi farklı açıklamalar mevcut. Bu gizemli taşlarla ilgili bilgileri Prof. Dr. Caner Taslaman ve Dr. Enis Doko, Sabah'ta kaleme aldı.

Dünyanın ilk denizaltısı: Tahtelbahir

Dünyanın ilk denizaltısı: Tahtelbahir

Osmanlı toprakları, 18’inci yüzyılın başlarında dünyanın henüz hayal dahi edemeyeceği bir keşfe şahit oldu. Sultan III. Ahmet, şehzadelerinin sünnet düğünü için unutulmaz bir şenliğe imza attı. Dünyanın ilk denizaltısı olan timsah şeklindeki “tahtelbahir” böylece tarih sahnesine çıktı.

Ortadoğu’da 100 yıllık planlar hâlâ yürürlükte

Ortadoğu’da 100 yıllık planlar hâlâ yürürlükte

Ortadoğu, yüzyıllardır her din için kıymetli ve suların hiçbir zaman durulmadığı bir coğrafya. Huzur ve sükunetin hâkim olduğu son zamanını Osmanlı döneminde yaşayan Ortadoğu, geçmişte olduğu gibi bugün de emperyalist devletlerin yeni hedeflerinin bir parçası. Osmanlı'nın parçalanmasının ardından Ortadoğu'da gerçekleştirilmeye çalışılan oyunları Selim Atalay, Star'da kaleme aldı.

Uzay maceramızın kırılma noktaları

Uzay maceramızın kırılma noktaları

Yakın tarihimizde bilimin de gelişmesiyle insanlık yeni keşiflere başladı: Uzay macerası. ABD ve Rusya'nın Soğuk Savaş nedeniyle kıyasıya artan rekabeti, bilim dünyasına ve insanlığa ışık tuttu. Prof. Dr. Caner Taslaman ve Dr. Enis Doko, insanlığın uzay macerasındaki dönüm noktalarını Sabah'a yazdı.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN