Arama

Dünya Tarihi

Tüm heybetiyle Gotik Mimari sanatı

Tüm heybetiyle Gotik Mimari sanatı

Başlangıcı ve ana damarı mimari olan; 12. yüzyılın ortalarında, Fransa'da Romaneskin içinden doğmuş, yerini Rönesans'a devreden bir Ortaçağ Sanatı olan Gotik mimari tarzını siz Fikriyat okuyucuları için anlattık.

Gözleri kanla bürünen Haçlıların vahşet ve katliamları

Gözleri kanla bürünen Haçlıların vahşet ve katliamları

Hristiyan dünyası için kutsal sayılan yerlerin elden çıkmaması uğruna yapılan dini seferlermiş gibi sunulmaya çalışılan Haçlı Seferleri, dünyayı birer talan ve kırım serencamına dönüştüren sömürgeciliğin ön adımıydı. Haçlılar, Kudüs’e kadar uzanan yolculuklarında Anadolu ve Ortadoğu’da pek çok insanı, ihtiyar, kadın, çocuk ve hatta bebek ayrımı yapmaksızın hiç acımadan öldürmüş, insanlık dışı bir vahşet uygulamışlardı. Müslümanlardan başka Musevilerin ve hatta Hristiyanların da zarar gördüğü bu süreçte ortaya çıkan vahşetin izleri çok uzun süre hafızalardan silinemedi.

İrlanda’da, hikâyesi Osmanlı’ya uzanan ay yıldızlı spor kulübü

İrlanda’da, hikâyesi Osmanlı’ya uzanan ay yıldızlı spor kulübü

19’uncu yüzyılın ortalarında, o dönem bir İngiliz sömürgesi olan İrlanda’nın Drogheda kentinde, dünyada geniş yankı bulan ve bir milyon insanın ölümüyle sonuçlanan tarihi bir olay yaşandı. Dönemin Osmanlı Sultanı Abdülmecid, bu duruma kayıtsız kalamadı ve kilometrelerce öteye yardım elini uzattı. İrlanda, o günleri ve Osmanlı’ya duyduğu minneti hiç unutmadı. Ambleminde ay yıldızın yer aldığı spor kulübünün, iki asır öncesinden bugünlere uzanan tarihi hikâyesini sizlerle buluşturuyoruz.

Tarihin en büyük fuarında büyüleyen Türk mimarisi

Tarihin en büyük fuarında büyüleyen Türk mimarisi

Dünya tarihinin en büyük fuarı, 79 yıl önce bugün New York’ta gerçekleşti. Türkiye’nin de katıldığı bu fuarda pavyonun tasarımını, Türk mimarisine hem tarihsel, hem de biçimsel anlamda damgasını vuran Mimar Sedad Hakkı Eldem yapmıştı. Eldem’in bu eseri, dünya medyasında şu sözlerle anılmıştı: “Birden bire gözümün önünde gök mavisi bir kule belirdi. Bu, Amerika stilinde cüsse yardımıyla tesir yaratmaya çalışan yüksek bir kule değildi, çiçeklerden bir araya getirilmiş bir rüyaya benziyordu. Göklerin bütün mavisi ve güneşin bütün yaldızları bu rüyaya şekil vermek için kullanılmıştı.”

Dünyanın ilk Kızılay’ı: Hilâl-i Ahmer

Dünyanın ilk Kızılay’ı: Hilâl-i Ahmer

19’uncu yüzyıl, dünyaya savaşların damga vurduğu ve kamuoyunda büyük etkiler yarattığı bir yüzyıl oldu. Savaş alanlarındaki kanlı çarpışmalar, yaralı ve hasta askerlerin milliyet farkı gözetilmeden, yetiştirilmiş sağlık personeli tarafından tedavisi ihtiyacını doğurdu. Dünyada Kızılhaç ile başlayan bu hareketin ambleminin haç olması, katılım konusunda Osmanlı yöneticilerine rahatsızlık verdi. Bu nedenle, Osmanlı topraklarına Hilâl-i Ahmer olarak gelen kuruluş, kırmızı hilâli amblem seçerek, dünyanın ilk Kızılay’ı oldu.

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman: Guernica

Picasso’nun tuvaline yansıyan bombardıman: Guernica

Bundan tam 81 yıl önce bugün, İspanya İç Savaşı sırasında Guernica şehrine büyük bir bombardıman yapıldı. Gerçekleştirilen hava saldırıları, büyük çapta yıkıma ve pek çok sivilin ölümüne yol açtı. Sivillerin üzerine bombaların yağdırıldığı; ancak asıl hedefin vurulamadığı bombardıman, dünyada geniş yankı uyandırdı. Sivillerin çektiği acılara kayıtsız kalamayan ünlü ressam Picasso, Guernica isimli tablosuna bu bombardımanın izlerini yansıttı.

İran-ABD ilişkilerini kesen 444 günlük rehine krizi

İran-ABD ilişkilerini kesen 444 günlük rehine krizi

4 Kasım 1979 tarihinde, Şah rejimine başkaldıran öğrenciler, İran’da ABD Büyükelçiliği‘ni işgal etti ve 90 kişiyi rehin aldı. Sonra 38 kişiyi serbest bırakan eylemciler, 52 rehineyi ise, 444 gün boyunca ellerinde tuttu. Bundan tam 39 yıl önce bugün, rehineleri kurtarmak için, operasyon düzenlendi. Rehinelerin kurtarılamadığı operasyonda, sekiz ABD askeri ve bir İranlı sivil hayatını kaybetti. İran-ABD ilişkileri ise, bu olayın ardından derinden sarsıldı ve bir daha hiç düzelmedi.

Çanakkalenin kahraman birliği: 57. Alay

Çanakkale'nin kahraman birliği: 57. Alay

Çanakkale Savaşı'nda Yarbay Mustafa Kemal'in "Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum" sözüyle canlarını ortaya koyarak düşmanın üzerine yürüyen ve adını tarihe "kahraman birlik" olarak altın harflerle yazdıran 19. Tümen'e bağlı 57. Alay, Türk milletinin kalbinde yaşıyor. Türkiye'nin dört bir tarafından tarihi Gelibolu Yarımadası'na gelen ve 57. Alay Şehitliği'ni ziyaret eden vatandaşlar, kahraman askerleri yad ediyor.

İtalya’da bir Türk köyü: Moena

İtalya’da bir Türk köyü: Moena

Kilometrelerce mesafeden, Türkiye'yi hiç görmeden "biz Türk'üz" diyen bir halk ve Türk bayraklarıyla donatılan bir şehir. İtalya'nın "Rione Turchia" adıyla bilinen Türk Bölgesi, Moena Köyü. Üç asrı aşkın bir süre boyunca Türkleri hiç görmeden, hiç Türkçe bilmeden Türkler gibi yaşadılar. Balaban Hasan'ın Viyana Kuşatması sonrası Moena Köyü'nde "El Turco" olarak süren yaşamını sizlerle buluşturuyoruz.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN