Arama

Dünya Tarihi

Türk askeri Kore’de

Türk askeri Kore’de

67 yıl önce bugün, Türkiye'nin de Kore Savaşı'na katılmasıyla beş yüz kişilik ilk Türk askeri birliği Kore'ye ulaştı ve Pusan'da karaya çıktı.

Bilim dünyasını sarsan buluş

Bilim dünyasını sarsan buluş

ABD'li ve Avrupalı bilim insanları, Süpernova yıldız patlamaları sonucu oluşan iki "nötron yıldızının" 130 milyon yıl önce çarpışmasıyla meydana gelen yer çekimsel dalgaları keşfetti. Albert Einstein'ın ünlü izafiyet teorisinin odağındaki yer çekimsel dalgalar ve ortaya çıkardıkları ışık, dedektörler aracılığıyla ilk kez doğrudan algılanabildi. Uzay bilimciler, böylece altın ve platin gibi ağır kimyasal elementlerin nötron yıldızlarının bu şekilde çarpışarak birleşmeleri sonucu evrene yayılabildiğini de ortaya çıkardı.

Poetika kelimesinin gerçek manası

Poetika kelimesinin gerçek manası

Edebiyat olgusunun tekilliğini oluşturan soyut bir özellikle edebilik ile ilgilenen; şiire dair her meseleyle uğraşan bilim alanı poetika, bugüne kadar birçok açıdan ele alındı. Peki, bu kelimenin asıl manası nedir ve nasıl okumamız gerekir?

İnsanlığı kurtardı!

İnsanlığı kurtardı!

Şarbon ve kuduz aşısını buluşuyla üne kavuşan Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur, insanlığın hayatını değiştirir. Bazı hastalıklara karşı bağışıklığa dayanan çalışmaları ve kristaller üzerindeki kuram çalışmaları ile dünya çapında ün kazanır. Özellikle antraks (şarbon) adı verilen, sığır ve koyunlarda ortaya çıkan bulaşıcı hastalık, onun geliştirdiği aşı tekniğiyle çözüme kavuşur.

Dünyanın ilk hayvan hastanesi: Gurebahane-i Laklakan

Dünyanın ilk hayvan hastanesi: Gurebahane-i Laklakan

Bugün, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü. Her gün milyonlarca hayvanın zulüm gördüğü, aç bırakıldığı ya da sokağa terk edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Ecdadımızın hayvanlara verdiği büyük değeri ve korunmalarına ilişkin birçok kanun çıkardığını biliyoruz. Buna ilişkin olarak diğer ülkelerin insan haklarını tartıştığı sıralarda, Osmanlı Devleti, dünyanın ilk hayvan hastanesini kurdu: Gurebahane-i Laklakan.

Yahudiler özgürce yaşamak için Türkiye’ye gelmişlerdi

Yahudiler özgürce yaşamak için Türkiye’ye gelmişlerdi

Kudüs’te yaşanan son olaylar, İsrail-Filistin çatışmasını giderek artırdı. İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında gün geçtikçe hak iddiasını artırması, Filistinlilere yönelik saldırıları, Mescid-i Aksa ve Kudüs’te yaşanan şiddet olayları, gerilimin bölgede ve dünyada yükselmesine neden oldu. Kudüs’te Müslümanların ibadet ve yaşam haklarını engelleyen İsrail’in, geçmişte yaşadıkları din özgürlüğü ve kısıtlamalarını Sabah Gazetesi’nden Erhan Afyoncu kaleme aldı.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN