Arama

İslam Felsefesi

Matrakçı Nasuh sergisi, Macar sanatseverlerle buluşacak

Matrakçı Nasuh sergisi, Macar sanatseverlerle buluşacak

Minyatür sanatçısı, hattat, tarihçi, matematikçi Matrakçı Nasuh'un şair, hattat ve nakkaş yönlerini anlatan "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi, 22 Kasım'da Macaristan'da sanatseverlerle buluşacak.

Tarihi kilise yeniden kapılarını açıyor

Tarihi kilise yeniden kapılarını açıyor

İstanbul’un fethinden sonra Bizans yapıları cami, mescit, tekke ve imaret olarak kullanıldı. Aya Yorgi Kilisesi de bu yapılardan biri. Tarihi kilise önce 1730 yılında onarımdan geçti, daha sonra yaşanan sorunlar nedeniyle 1836’da Mimar Hacı Nikolaos tarafından yeniden inşa edildi. Tamirat çalışmaları 1991 yılında tamamlanan kilise, son olarak iki yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyona alınarak yeniden ihya edildi.

Nurettin Topçu ödül olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu ödül olarak ne istemişti?

Çalışması, Sorbonne Üniversitesi Felsefe Jürisince en başarılı doktora tezi seçilen Nurettin Topçu'ya ödül olarak altın saat ya da istediği bir ülkeye seyahat imkânı önerilir; o ise, ikisini de istemez. Nurettin Topçu'nun düşünce yapısını, vatan ve bayrak sevgisini yansıtan o güzel ayrıntı...

Nurettin Topçunun kendi sesinden Vaaz

Nurettin Topçu'nun kendi sesinden 'Vaaz'

1975 yılında vefat eden yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu, 108'inci doğum yılında günümüz düşünce dünyasına ışık tutmaya devam ediyor. 10-12 Eylül 1973'te Diyanet İşleri Başkanlığının Bolu'da düzenlediği vaizler seminerinde konuşan Nureddin Topçu'nun, "Vaaz" konulu günümüze ulaşan tek ses kaydını iki bölüm hâlinde sizlerle buluşturuyoruz.

Ahlâk davasıyla geçen bir ömür: Nurettin Topçu

Ahlâk davasıyla geçen bir ömür: Nurettin Topçu

Onu en iyi anlatan üç kelime: İsyan, hareket ve idare… Türkiye düşünce tarihinin yapaylıktan ve kopyacılıktan uzak en özgün düşünce adamlarından biri. Kendine özgü, ilgi çekici ve cesaretli bir fikir adamı olan Nurettin Topçu, ahlâk davası güttüğü ömrü boyunca yazdı; yazdığı gibi yaşadı. ‘Milliyetçilik’ kavramına, İslam ve Anadolu minvalinde yepyeni bir tanım yaptı. 1975 yılında vefat eden yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu, “108. Doğum Yılında Nurettin Topçu” adlı anma programı ile günümüz düşünce dünyasına yeniden ışık tutacak.

İmam Maturidi’nin mezhep eleştirileri

İmam Maturidi’nin mezhep eleştirileri

Eserinde İmam Maturidi’nin hayatını ve kelami görüşlerini genel okur için özet mahiyetinde anlatan Sıddık Korkmaz, onun farklı mezheplerin görüş ve düşünceleri ile ilgili eleştirilerini de daha detaylı ve bağlamı da gözeten bir şekilde bize aktarıyor.

Sofistler ve sofist düşüncenin gerçek veçhesi

Sofistler ve sofist düşüncenin gerçek veçhesi

Güvenç Şar, başta Protogaros olmak üzere birçok sofistin yazdıklarının genellikle fragmanlar olarak günümüze ulaşabilmesinden ötürü daha bütünlüklü bir metni, adı bilinmeyen bir sofistin yazdığı Dissoi Logoi metnini kullanarak sofistleri ve sofist düşünceyi gerçek veçhesiyle tanımayı ve kavramayı amaçlıyor.

İbn-i Arabi’de eşyanın kaynağı sorunu

İbn-i Arabi’de eşyanın kaynağı sorunu

Fütûhât-ı Mekkiyye’nin ilk oturumunda İbn-i Arabi’nin hangi bağlamda okunması gerektiğine bakış açısı getirmeye çalışan Prof. Dr. Ekrem Demirli, bu kez İbn-i Arabi’nin Ayan-ı Sabite kavramı üzerine önemli bilgiler verdi.

Fütûhât-ı Mekkiyye ve İbn Arabi üzerine notlar

Fütûhât-ı Mekkiyye ve İbn Arabi üzerine notlar

Klasik metafizik düşüncenin önemli metinlerinden biri olan Muhyiddin İbnü’l Arabi’nin, Fütûhât-ı Mekkiyye adlı eseri, Prof. Dr. Ekrem Demirli tarafından derinlemesine incelendi.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN