Arama

Sosyoloji

Nurettin Topçu ödül olarak ne istemişti?

Nurettin Topçu ödül olarak ne istemişti?

Çalışması, Sorbonne Üniversitesi Felsefe Jürisince en başarılı doktora tezi seçilen Nurettin Topçu'ya ödül olarak altın saat ya da istediği bir ülkeye seyahat imkânı önerilir; o ise, ikisini de istemez. Nurettin Topçu'nun düşünce yapısını, vatan ve bayrak sevgisini yansıtan o güzel ayrıntı...

Nurettin Topçunun kendi sesinden Vaaz

Nurettin Topçu'nun kendi sesinden 'Vaaz'

1975 yılında vefat eden yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu, 108'inci doğum yılında günümüz düşünce dünyasına ışık tutmaya devam ediyor. 10-12 Eylül 1973'te Diyanet İşleri Başkanlığının Bolu'da düzenlediği vaizler seminerinde konuşan Nureddin Topçu'nun, "Vaaz" konulu günümüze ulaşan tek ses kaydını iki bölüm hâlinde sizlerle buluşturuyoruz.

Ahlâk davasıyla geçen bir ömür: Nurettin Topçu

Ahlâk davasıyla geçen bir ömür: Nurettin Topçu

Onu en iyi anlatan üç kelime: İsyan, hareket ve idare… Türkiye düşünce tarihinin yapaylıktan ve kopyacılıktan uzak en özgün düşünce adamlarından biri. Kendine özgü, ilgi çekici ve cesaretli bir fikir adamı olan Nurettin Topçu, ahlâk davası güttüğü ömrü boyunca yazdı; yazdığı gibi yaşadı. ‘Milliyetçilik’ kavramına, İslam ve Anadolu minvalinde yepyeni bir tanım yaptı. 1975 yılında vefat eden yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu, “108. Doğum Yılında Nurettin Topçu” adlı anma programı ile günümüz düşünce dünyasına yeniden ışık tutacak.

Burada herkes kendi hikâyesinin kahramanı

Burada herkes kendi hikâyesinin kahramanı

Bosna Hersekli yönetmen Aida Begic, 54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde dünya prömiyeri yapılacak "Bırakma Beni" isimli son filminin izleyicinin kalbine dokunacağını belirterek, "İnsanların bu filmi izledikten sonra yetim bir çocuğu bularak ona yardım etmek isteyeceğini düşünüyorum" dedi.

‘Göçmen huzursuzluğu’nun kara mizahı

‘Göçmen huzursuzluğu’nun kara mizahı

Avusturya kökenli yönetmen Michael Haneke, Amour/Aşk filminin ve geçen beş yılının ardından tekrar beyaz perdede. Son filmi Happy End (Mutlu Son) ile ironik bir filme imza atan Haneke, her zaman gündeminde olan mevzuları, aile komedisinden çıkan bir trajediyi ve göçmen huzursuzluğunu kara mizah ile anlatıyor.

Poetika kelimesinin gerçek manası

Poetika kelimesinin gerçek manası

Edebiyat olgusunun tekilliğini oluşturan soyut bir özellikle edebilik ile ilgilenen; şiire dair her meseleyle uğraşan bilim alanı poetika, bugüne kadar birçok açıdan ele alındı. Peki, bu kelimenin asıl manası nedir ve nasıl okumamız gerekir?

Şerif Mardin son yolculuğuna uğurlandı

Şerif Mardin son yolculuğuna uğurlandı

Türkiye'nin en önemli sosyolog ve siyaset bilimcilerinden Prof. Dr. Şerif Mardin, son yolculuğuna uğurlandı. 90 yıllık yaşamında birçok siyasetçi ve ünlü isme eğitim veren ve sayısız eserlere imza atan Mardin, Türk modernleşmesi, din ve siyaset, Osmanlı'nın son dönemindeki siyasi gelişmeler ve Jöntürkler üzerine yaptığı çalışmalarla biliniyordu.

İnsan iki katlı bir yapıyı andırır

İnsan iki katlı bir yapıyı andırır

“Şiirde süreç, aklın denetim tekelinde bulunmaz. Bu özelliğe şiirsi ifâdenin birimleri olan mısrada, beyitler arasında ve nihâyet nazmın tamamında tanık olabiliriz. Şair, istediği kadar felsefî/metafizik konuları yahut sorunları ele alıyor olsun, değil mi ki, şiir yazıyor yahut okuyor, o hâlde yaptığı felsefe değildir.”

İlk ve son kalemiz, şüphesiz ailemiz

İlk ve son kalemiz, şüphesiz ailemiz

Eşlerinize, evlerinizle birlikte, gönüllerinizin kapılarını da ardına kadar açın. Derdini dert, davasını dava edinip; iyi günde de kötü günde de birlikte ve uyum içinde uçun. Bu; size de, eşinize de, çocuklarınıza da büyük bir iyilik ve güzelliktir.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN