Arama

Sosyoloji

İranın en önemli ve etkili felsefi lideri

İran'ın en önemli ve etkili felsefi lideri

Ali Şeriati'nin düşünsel çalışmaları sadece devrim öncesi ve sonrası İran'ı değil, dünya çapında İslamcı topluluk ve düşünceler başta olmak üzere birçok kişi ve grubu etkiledi. Çeşitli dini kavramlara yaklaşımı, ruhban sınıfının eleştirisi ve İslamcılık hareketinin içinde kabul edilen çeşitli çıkarımlarıyla ilgi çekti.

‘İzm’lerin değil Cemil Meriç’in fikri mirası

‘İzm’lerin değil Cemil Meriç’in fikri mirası

‘Bu Ülke’yi Yeniden Düşünmek’ Cemil Meriç’in fikri mirasını farklı açılardan detaylıca irdelemeye, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e ve günümüze kadar uzanan köklü toplumsal, kurumsal, zihinsel değişim ve dönüşümleri onun “görmeyen gözü”nden yorumlamaya çalışıyor.

İnsanı saran tinsel örtü “aura”

İnsanı saran tinsel örtü “aura”

Walter Benjamin, yirminci yüzyılın önde gelen düşünür, kültür tarihçisi ve eleştirmenlerinden biri olarak yalnızca on dokuzuncu yüzyıla değil, yirmi birinci yüzyılın doğasına da ışık tutacak kavramlar ortaya atmıştır.

Habitus

Habitus

Hem sosyal dünyayı üreten hem de onun tarafından üretilen bir mefhum olan “Habitus”, bir nevi çift taraflı bir diyalektik içerir.

Kentsel intermedya: şehir, arşiv, hikâye

Kentsel intermedya: şehir, arşiv, hikâye

Kentsel İntermedya: Şehir, Arşiv, Hikâye, Harvard Mellon Kent Girişimi'nde disiplinler arası kent çalışmaları için geliştirilen yenilikçi intermedya yöntemlerine odaklanır.

Hüsamettin Arslan için eksik bir Fatiha

Hüsamettin Arslan için eksik bir Fatiha

Hüsamettin Arslan 1987’de Kitap Dergisi’nde yayımlanan bir yazısında “Ebediyete intikal eden düşünür için okunacak Fatiha” der ve şöyle devam eder “Onun düşünceleri üzerine yazılmış aklı başında bir eleştiridir.” Farkındayım, bu metin onun kastettiği manada dört başı mamur bir Fatiha olmadı. O, yıllarca üzerinde çalıştığı iktidar ve bilgi kavramlarını bizatihi hayatında yaşamıştı, kimseye dayanmadan, hiçbir erk ve yapının payandası olmadan, yerleşik entelektüel tekellerin ezberlerini bozmayı başardı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN