Arama

Geleneksel Sanatlar

Osmanlının izlerini taşıyan şehir: Trablus

Osmanlı'nın izlerini taşıyan şehir: Trablus

Akdeniz kıyısındaki Trablus, Fenikeliler zamanından günümüze birçok medeniyetin izlerini taşıyor. Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında fethettiği şehir, birçok Osmanlı eserini barındırıyor.

Hafız Çelebi’nin 53 yıllık seyahatinin araştırması

Hafız Çelebi’nin 53 yıllık seyahatinin araştırması

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Tarihi Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Nusret Çam, "3,5 ay gece gündüz çalıştım ve Evliya Çelebi'nin katettiği yolların toplam uzunluğunu kilometre cinsinden buldum. Evliya Çelebi'nin 53 yıl boyunca yaptığı seyahatlerde katettiği toplam yol, 350 bin kilometre. Dünya ile ay arası kadar bir mesafe." dedi.

Türk mimarın “fazla modern” bulunan eseri: Pakistan’ın simgesi!

Türk mimarın “fazla modern” bulunan eseri: Pakistan’ın simgesi!

Pakistan denince akla gelen ilk görüntü, başkent İslamabad şehrinde yer alan Kral Faysal Camii. Dünyanın en büyük ve en gözde camilerinden olan bu eser, modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Peki, bu muhteşem mimarinin bir Türk mimarın eseri olduğunu hiç duymuş muydunuz? 27 yıl önce bugün, geçirdiği trafik kazası nedeniyle yaşamını yitiren Türk mimar Vedat Dalokay'ın, eşsiz eseri Kral Faysal Camii hakkında derlediklerimizi sizlerle buluşturuyoruz.

Osmanlı mirasının açık hava müzesi Prizren

Osmanlı mirasının "açık hava müzesi" Prizren

Balkanların ve Kosova'nın en güzel şehirlerinden Prizren, "müze şehri" ya da "açık hava müzesi" olarak da adlandırılıyor. Zengin kültürel ve tarihi eserleri barındıran Prizren'de, çoğu Osmanlı döneminden kalma camiler, köprüler, hamamlar ve çeşmeler yer alıyor. Kosova'nın güneybatısında bulunan Prizren şehri, farklı medeniyet ve dinlerin kültürel değerlerini yansıtan ender Balkan şehirleri arasında yer alıyor. Zengin kültürel ve tarihi eserleri barındıran Prizren'de, çoğu Osmanlı döneminden kalma camiler, köprüler, hamamlar ve çeşmeler yer alıyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN