Arama

Geleneksel Sanatlar

Ata mirası yeniden moda oldu!

Ata mirası yeniden moda oldu!

Tarihte bilinen en eski tekstil ürünlerinden biri olan geleneksel Türk kumaşı keçe, son zamanlarda eski popülaritesine tekrar kavuştu. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi’ne dahil edildikten sonra Batı’nın da ilgisini çeken keçe, yeni sezon tasarımlarında ve aksesuarlarda sıkça karşımıza çıkıyor.

Tarihi İznik çinisi ve el yazması evine döndü

Tarihi 'İznik çinisi' ve 'el yazması' evine döndü

İngiltere'de bulunan Konya Yusuf Ağa Yazma Eser Kütüphanesine ait el yazması kitap ile tarihi İznik Çinisi, ait oldukları Anadolu topraklarına geri getirildi. 18 yıldır aranan eser, Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimiyle bulundu.

Tezhip sanatı ruhi yolculuğumu aydınlatan bir ışık oldu

"Tezhip sanatı ruhi yolculuğumu aydınlatan bir ışık oldu"

Tezhip sanatına getirdiği yeniliklerle adından söz ettiren tezhip sanatçısı Naciye Subaşı, sanata ve estetiğe olan bakış açısını "İnsanı en ulvi varlık olarak gören İslam, kendi sanatını insan merkezli olarak ortaya koymuş, ebedi bilgiye ulaşmada bir araç olarak görmüştür. Kur'an-ı Kerim'in ruhundan yansıyan estetik, kainatın yüreğinde hissedilir" sözleriyle dile getirdi.

O eserler ana yurduna döndü!

O eserler ana yurduna döndü!

Yaklaşık bir asır önce Anadolu topraklarından kaçırılan binlerce yıllık tarihi eserler Türkiye'ye geri döndü. "Altın Taç" ile "Dağ Keçisi Figürü"nün ülkemize geri getirilmesiyle, peşine düşülen kültür mirası eserlerimizin sayısı 56'dan 55'e düştü.

Taş papatyanın 408 yıllık çinilerini sıvamışlar!

Taş papatyanın 408 yıllık çinilerini sıvamışlar!

Antalya'da mimarisiyle taştan bir papatyaya benzetilen Tekeli Mehmet Paşa Camii'nin 408 yıllık hat yazılı çinilerinin, Cumhuriyetin ilk yıllarında kadınlar bölümü yapılırken sıvayla kapandığı ortaya çıktı.

Doğu İslâm ülkelerinden farklı bir sanat anlayışı:Fatımî dönemi

Doğu İslâm ülkelerinden farklı bir sanat anlayışı:Fatımî dönemi

İslâm dinini yaymak amacıyla Arap Yaramıdası’ndan fethe çıkan Müslümanlar, Suriye, Mısır, Irak ve İran’da önceki uygarlıklar, Henestik, Bizans ve Sasani sanatı ile karşılaştılar. Geçmiş dönemlerin etkileri, şehir planlamasından dini yapılara, saray ve kale mimarisine kadar, süsleme sanatlarının pek çok dalında kendini hissettirdi; fethedilen bölgelerdeki mevcut formlar devralındı. Onlardan biri de Fatımîler'di. Hüküm sürdükleri Kuzey Afrika ve Suriye dışında Sicilya gibi koyu Katolik nüfusun yaşadığı bölgeleri de idareleri altına alan Fatımîler, Doğu İslâm ülkelerinden farklı bir felsefe ve sanat anlayışına sahip olmuşlardı.

Mesele tablo değil hâlâ anlamadınız mı?

Mesele 'tablo' değil hâlâ anlamadınız mı?

Son Halife Abdülmecid Efendi'nin varlığı senelerden bu yana söylenen ama 1990'da yayınlanmış bir fotoğrafı dışında, hakkında pek bir şey bilinmeyen tablosu, İstanbul Bienali’yle eş zamanlı olarak düzenlenen ‘Kapı Çalana Açılır’ sergisiyle yeniden gündeme geldi. Bu gündemin perde arkasında ise Osmanlı’nın sahip olduğu hilafete yönelik saldırılar bulunuyor. Fakat bilinmiyor ki böyle bir tarihin "çıplaklık ve çağdaşlık" arasında sıkıştırılıp ucuzlatılmasının altında, çeyrek asırlık bir fark yatıyor.

Osmanlı giyim sözlüğü

Osmanlı giyim sözlüğü

“Anadolu Uygarlıklarında sanat ve giyim” girişiyle başladığımız yazı dizimize "Anadolu’nun geleneksel giysileri” ve “Osmanlı-Türk modası” ile devam etmiştik. İnsanın örtünme içgüdüsü ve doğal olaylardan korunma ihtiyacıyla doğan ve değişik aşamalardan geçerek bugüne gelen giyim kuşam kültürünün oluşturduğu terimleri de unutmamak gerekiyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN