Arama

Geleneksel Sanatlar

Osmanlı’nın Ermeni hattatı: Krikor Köçeoğlu

Osmanlı’nın Ermeni hattatı: Krikor Köçeoğlu

Osmanlı Devleti’nde Ermeniler, sanata olan yatkınlıkları ile tanınıyordu. Birçok sanat dalında başarılara imza atan Ermeniler, Osmanlı sanat tarihinde oldukça önemli bir yere sahip. Onlardan biri de, 19’uncu yüzyılda yaşayan Krikor Köçeoğlu. Onu diğer Ermeni sanatkârlardan ayıran ilginç yanı ise, hattatlığı. Krikor Köçeoğlu, hat sanatında unutulan kûfi yazıyı canlandırarak ona yenilikler kattı. Gayrimüslim olmasına rağmen hat sanatına büyük ihtimam gösterdi. Nakşettiği ayet-i kerimeler ve hadis-i şerifler, günümüzde de güzelliğini koruyor.

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı

Osmanlı Türk mûsikîsinin son büyük bestekârı, dini ve din dışı musiki sahalarında bestelediği pek çok eserle Türk mûsikîsine zengin bir repertuvar kazandıran Zekâi Dede Efendi anısına, Eyüpsultan Belediyesi tarafından bir konser düzenlendi.

Zamanın şahitleri mezar taşları

Zamanın şahitleri mezar taşları

Milli kültürümüzün önemli unsurları arasında yer alan, Türk sanatının farklı dönemlerinin özelliklerini barındıran ve bu nedenle de her biri, zamanlarının birer şahidi ve temsilcisi konumunda olan mezar taşları, özellikle Osmanlı zamanında çok farklı bezemelere sahip taş işçiliği ile ön plana çıkıyordu.

Matrakçı Nasuh sergisi, Macar sanatseverlerle buluşacak

Matrakçı Nasuh sergisi, Macar sanatseverlerle buluşacak

Minyatür sanatçısı, hattat, tarihçi, matematikçi Matrakçı Nasuh'un şair, hattat ve nakkaş yönlerini anlatan "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi, 22 Kasım'da Macaristan'da sanatseverlerle buluşacak.

Mirası kahkaha olan usta tiyatrocu: Nejat Uygur

Mirası kahkaha olan usta tiyatrocu: Nejat Uygur

Türk tiyatrosuna 60 yılı aşkın emek veren usta sanatçı Nejat Uygur, geleneksel Türk temaşa sanatında kendine özgü bir tavır geliştirerek, rol aldığı oyunlarda çocuksu tiplemeleriyle, söze dayanan oyunculuğuyla ve hafif komedileriyle adından söz ettirmeyi başardı. Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu ve komedyen Nejat Uygur'u, vefatının 4'üncü yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

Osmanlıdan bugüne kuş evleri

Osmanlı'dan bugüne kuş evleri

Uçsuz bucaksız göklerde özgürce salınan kuşların barınağı, hamiyet ve merhamet gibi yüce duyguların örneği “kuş evleri” mimarimizin en güzel eserleri olarak varlığını sürdürmeye çalışırken, yeni bir can bulmaları amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi başlatıldı.

215 yıl önce 1453 panorama

215 yıl önce 1453 panorama

İrlandalı ressam Henry Aston Barker birçok şehrin panoramik resmini çizdi ama onu zirveye tabi ki İstanbul taşıdı.

Dede sanatı kündekâriyi yaşatıyor

Dede sanatı 'kündekâri'yi yaşatıyor

Mescid-i Aksa'nın minberinde imzası bulunan merhum kündekâri ustası Çiller'in Konya'da yaşayan torunu, dünyaca ünlü dedesinin yıllarca emek verdiği sanatını bıraktığı yerden devam ettiriyor.

Osmanlının kayıp hazinelerini resmetti

Osmanlı'nın kayıp hazinelerini resmetti

Ressam Metin Asağ'ın, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihi ve kültürel sanat geçmişine ışık tutan "Osmanlı Kayıp Hazineleri" sergisi 15 Kasım'da sanatseverlerle buluşacak.

Hat, Kur’ân’ın en güzel şekilde yazılmasıdır

Hat, Kur’ân’ın en güzel şekilde yazılmasıdır

Arap harflerinin Kur’an-ı Kerim’in yazılmasına vasıta olduktan sonra estetik olarak da güzelleşmeye başladığını söyleyen Prof. Uğur Derman, hüsn-i hatta bütün gayenin Kur’ân-ı Kerim’in en mükemmel, en güzel şekliyle yazılması olduğunu söylüyor.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN