Arama

Geleneksel Sanatlar

Kilit ustası Yuğuran’dan medeniyetlerin kilidi

Kilit ustası Yuğuran’dan medeniyetlerin kilidi

Mehmet Yuğuran ömrünü yüz çevrilmiş bir sanata adadı. Can ve mal güvenliğini korumak, toplumsal statü belirlemek için kullandığımız kilitler, Mehmet Bey’in yedi yaşından beri işi oldu. Kaybolmaya bırakılmış bu anahtarları çok aradığını söyleyen Yuğuran tarihimize sahip çıkmadığımız gerektiğine değinerek “Okyanustan bir damla kurtarabildiğimi düşünüyorum” dedi.

Hat San’atı - 8 Hat San’atının Kullanılma Sâhaları-3

Hat San’atı - 8 Hat San’atının Kullanılma Sâhaları-3

Son iki asırda -bilhassa Osmanlılarda- celî yazılarla revac bulan levhacılık, hüsn-i hattın -camlanmış ve çerçevelenmiş şekliyle- mekân dâhilindeki duvarlarda yer almasını sağlamış; bir güzelliği hem okumak, hem de seyretmek imkânını vermiştir. Levhacılıkta müstesna bir mevkıi olan hilyeler ayrıca tanıtılacağı için, burada celî yazılarla hazırlanan levhalar üstünde durulacaktır.

Hat sanatında tomar’dan murakkaa’ya geçiş

Hat sanatında tomar’dan murakkaa’ya geçiş

XVI. yüzyıla kadar, bir zemîne yapıştırılmamış kıt’aların üstten ve alttan birbirine yapıştırılıp tutturulmasıyla oluşan ve tomar (rulo) hâlinde sarıldıktan sonra, buna bağlanmış bir deri mahfazayla korunan; tomar (tūmar) olarak isimlendirilen hat eserleri bulunurdu. Bunlar, XVI. yüzyıldan sonra yerini murakkaalara bırakmıştır.

Beş dilin buluştuğu eser

Beş dilin buluştuğu eser

Santur sanatçısı Sedat Anar, aralarında Hz. Mevlana, Ahmedi Hani ve Şeyh Galip'in de bulunduğu duayen isimlerin Türkçe, Arapça, Osmanlıca, Farsça ve Kürtçe gibi farklı dillerdeki eserlerini aynı albümde sunmaya hazırlanıyor.

İbnüleminin Son Hattatları

İbnülemin'in Son Hattatlar'ı

Örnek yaşantısı ve irfanıyla kendisinden pek çok şey öğrendiğimiz, ismi anıldığında hayır ve rahmetle yâd ettiğimiz, ilim ve sanata dair uzmanlık isteyen pek çok alana vâkıf olan cennetmekân İbnü'l-Emin vakıf insandı. İbrahim Ethem Gören, ''Son Hattatlar'' kitabı etrafında, vefatının 60. yıldönümünde aynı gün ebediyet âlemine uğurladığımız Akif Emre'ye de rahmet dileyerek İbnü'l-Emin Mahmud Kemal İnal'a dair yazdı.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN