Arama

Fikriyat Özel

Dünyanın ilk hayvan hastanesi: Gurebahane-i Laklakan

Dünyanın ilk hayvan hastanesi: Gurebahane-i Laklakan

Bugün, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü. Her gün milyonlarca hayvanın zulüm gördüğü, aç bırakıldığı ya da sokağa terk edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Ecdadımızın hayvanlara verdiği büyük değeri ve korunmalarına ilişkin birçok kanun çıkardığını biliyoruz. Buna ilişkin olarak diğer ülkelerin insan haklarını tartıştığı sıralarda, Osmanlı Devleti, dünyanın ilk hayvan hastanesini kurdu: Gurebahane-i Laklakan.

Osmanlı’nın ilk oksidentalisti

Osmanlı’nın ilk oksidentalisti

Türk ilim dünyasının büyük siması, sürekli okuyan, tarih, coğrafya, bibliyografya gibi birçok alanda çalışmalar yapmış Osmanlı bilgini Kâtip Çelebi, 06 Ekim 1657 yılında vefat etti.

Necip Fazıl’ın İstanbul Hukuk Fakültesi’ndeki bilinmeyen kaydı

Necip Fazıl’ın İstanbul Hukuk Fakültesi’ndeki bilinmeyen kaydı

Türk Edebiyatı'nın mihenk taşlarından biri olan Necip Fazıl Kısakürek, şiirleri ve düşünce hayatı ile bizlere örnek olmuş şahsiyetlerden biri. Bâki’den sonra ikinci 'Sultanu’ş Şuara' unvanına sahip olan Necip Fazıl'ın hayat hikâyesinde hâlen bilmediğimiz boşluklar yahut yaygın yanlış bilgiler bulunuyor. Bunlardan biri ise, üstâdın üniversite öğrenimi. Ali Adem Yörük, Dergâh dergisinin bu ayki sayısında Necip Fazıl'ı İstanbul Hukuk Fakültesi’ndeki bilinmeyen kaydını kaleme aldı.

Hazreti Lokmanın oğluna öğütleri

Hazreti Lokman'ın oğluna öğütleri

Hazreti Lokman ilim ve hikmetiyle dillere destan bir zattır. Bunun içindir ki, kendisine Lokman Hakîm, denmiştir. Hz. Lokman, ismi Kur'ân'da da geçen, peygamber veya veli olduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmayan bir mânâ büyüğüdür.

Vietnam Savaşının kirli yüzü: Bebek kaçırma operasyonu

Vietnam Savaşı'nın kirli yüzü: Bebek kaçırma operasyonu

Yıl 1975. Bu fotoğraflar, Amerika’nın 20 yıl boyunca kana buladığı coğrafyalardan biri olan Güney Asya ülkesi Vietnam’dan. Savaşın son yılı. Çatışmalardan ve bombardımanlardan kurtularak hayatta kalabilmiş; ancak yetim kalmaktan kurtulamamış bebeklerle dolup taşan uçaklar, Amerika’nın “Operation Babylift” adını verdiği, “Bebek kurtarma/çalma operasyonu” ile ABD’ye, Avustralya’ya, Fransa’ya ve Kanada’ya gidiyorlar.

Mesele tablo değil hâlâ anlamadınız mı?

Mesele 'tablo' değil hâlâ anlamadınız mı?

Son Halife Abdülmecid Efendi'nin varlığı senelerden bu yana söylenen ama 1990'da yayınlanmış bir fotoğrafı dışında, hakkında pek bir şey bilinmeyen tablosu, İstanbul Bienali’yle eş zamanlı olarak düzenlenen ‘Kapı Çalana Açılır’ sergisiyle yeniden gündeme geldi. Bu gündemin perde arkasında ise Osmanlı’nın sahip olduğu hilafete yönelik saldırılar bulunuyor. Fakat bilinmiyor ki böyle bir tarihin "çıplaklık ve çağdaşlık" arasında sıkıştırılıp ucuzlatılmasının altında, çeyrek asırlık bir fark yatıyor.

Sultan Abdülhamid’in arşivinden kutsal topraklar

Sultan Abdülhamid’in arşivinden kutsal topraklar

Sultan Abdülhamid Han, fotoğrafın icadına büyük önem vermiş ve bu alandaki gelişmelerle yakından ilgilenmişti. Devrini aşan bir şahsiyet olan Abdülhamid, üç kıtaya uzanan Osmanlı İmparatorluğu ve tüm dünya coğrafyaları için belge niteliği taşıyan, dünyanın en büyük fotoğraf arşivine sahipti. Abdülhamid’in albümlerinden, İslâm’ın en mukaddes toprakları olan Mekke ve Medine’nin 1870-1890 arası yıllara ait fotoğraflarını siz değerli Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

Şiirden geçen İslâm şehirleri

Şiirden geçen İslâm şehirleri

Şehir konusu ya da derine inersek “şehir meselesi” edebiyatımıza divan ile girdi. Önemli şairlerimizle birlikte şiirlerde konu olarak işlenmeye başladı. Özellikle İslamcı şairlerimiz tarafından derinlemesine ele alınan şehir ve coğrafya konuları, ilk olarak Sezai Karakoç’la bir mesele haline geldi. Devamında ise birçok İslamcı şair tarafından şiirlerde yerini aldı.

Divandan moderne uzanan köprü: Yahya Kemal Beyatlı

Divandan moderne uzanan köprü: Yahya Kemal Beyatlı

Cumhuriyet dönemi Türk şairi ve nesir yazarı, sadece şair olarak değil, düşünceleriyle de Türk aydınlarını etkilemiş mühim şahsiyet, Yahya Kemal Beyatlı, 59 yıl önce bugün vefat etti. “Yalnız duyan yaşar” yerine “Yalnız duyan çeker”  mısralarını kaleme alan büyük şairimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Emirü’l Mü’minin: Hz. Ömer

Emirü’l Mü’minin: Hz. Ömer

İslâm’ın ikinci halifesi “emirü’l mü’minin” Hz. Ömer, tüm dünya için “adaletin kapısı” olarak biliniyordu. Uzun boyu, sert mizacı ve güçlü fizik yapısının yanında iyi bir konuşmacıydı. Öyle ki, Resûl-i Ekrem Ömer hakkında “Allah, gerçeği Ömer’in lisanı ve kalbi üzere yarattı”; “Allah’ın emirleri konusunda ümmetimin en kuvvetlisi Ömer’dir” demişti. Gerçekleştirdiği fetihlerle birçok toprak ve kabileyi İslâm’a kazandırmış; idarî, iktisadî, hukuk ve eğitim gibi birçok alanda İslâm’ın emirlerini uygulayarak tüm insanlara kıymetli bir miras bırakmıştı.

Bilim tarihinde dönüm noktası: X ışınları

Bilim tarihinde dönüm noktası: X ışınları

Alman fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen, 122 yıl önce bugün, tarihin dönüm noktalarından biri olan X ışınını keşfetti. 1895 yılında Röntgen tarafından gerçekleştirilen bu keşiften bir yıl sonra, röntgen tekniğini bir Fransızca tıp dergisinden öğrenen Askerî Tıbbiyenin son sınıf öğrencisi Esad Feyzi Bey, X ışınlarını elde etmeyi başardı. Esad Feyzi Bey, 1897 Türk-Yunan savaşında yaralanarak cepheden getirilen askerin kolundaki kurşunun yerini X ışınları ile tespit etti. Böylece X ışınları, dünyada ilk kez insan sağlığına yardımcı olmak amacıyla kullanıldı.

İstanbul’da bir James Bond

İstanbul’da bir James Bond

Polisiye tutkunlarının merakla beklediği 3. Kara Hafta İstanbul Festivali'nin bu yılki teması, yarattığı 007 kod adlı MI6 ajanı James Bond karakteriyle bir fenomen haline gelen Britanyalı yazar Ian Fleming. Sahip olduğu istihbarat tecrübesiyle romanlarının alt yapısını oluşturan Fleming, 1955’te gerçekleşen 6-7 Eylül olayları sırasında, Beyoğlu’nda bulunuyordu. İstanbul’da olma sebebini kesin olarak açıklayamayan Fleming’in 6-7 Eylül olaylarında parmağı var mıydı?

Dünyanın ilk siyah pilotu: Arap Ahmet

Dünyanın ilk siyah pilotu: Arap Ahmet

Havacılık tarihinde özel bir yere sahip Arap Ahmet, dünyanın ilk siyah pilotu. 19’uncu yüzyılda köle tacirleri tarafından İstanbul’a getirilerek satılan adı bilinmeyen bir kadının torunu olan Arap Ahmet, denizci olmayı hayal ediyordu. Tam da o yıl, Wright kardeşler ilk uçuş denemelerini yapmışlar ve dünyada popülaritesi gün geçtikçe artan yeni bir merak uyandırmışlardı: Uçmak! Kısa sürede ordular bu önemli icadın gücünü keşfettiler. Osmanlı ordusu, bu gelişmelerden geri kalmadı ve tarihimizin ilk pilotlarını yetiştirdi. Onlardan biri olan Arap Ahmet, dünya havacılık tarihinde ilk siyahi pilot oluşuyla ve Birinci Dünya Savaşı’nda direnişe verdiği destekle tarihimizde özel bir yere sahip.

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Kudüs

Sultan Abdülhamid’in arşivinden Kudüs

Sultan Abdülhamid Han, fotoğrafın icadına büyük önem vermiş ve bu alandaki gelişmelerle yakından ilgilenmişti. Devrini aşan bir şahsiyet olan Abdülhamid, üç kıtaya uzanan Osmanlı İmparatorluğu ve tüm dünya coğrafyaları için belge niteliği taşıyan, dünyanın en büyük fotoğraf arşivine sahipti. Abdülhamid’in albümlerinden, İslâm ve diğer dinler için de mukaddes sayılan Kudüs’ün 1866-1890 arası yıllara ait fotoğraflarını siz değerli Fikriyat okuyucuları ile buluşturuyoruz.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN