Arama

Fikriyat Özel

Ebru Özkan, aslı olmayan iddialarla 28 gündür İsrail zindanlarında!

Ebru Özkan, aslı olmayan iddialarla 28 gündür İsrail zindanlarında!

Kudüs'e yaptığı ziyaretin ardından Türkiye'ye dönmek üzere 11 Haziran'da Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınan Ebru Özkan, 28 gündür gözaltında tutuluyor. "Hamas'a yardım ve çeşitli hizmetlerde bulunmak, ülkenin düzenini bozmak ve 'düşman bir tarafın' gönderdiği parayı ülkeye sokmak" gibi aslı olmayan suçlamalarla gözaltında tutulan Özkan ile ilgili skandal iddianame bugün açıklandı. Özkan’ın gözaltı süresi, bir kez daha uzatıldı.

Kaptan-ı Derya: Barbaros Hayreddin Paşa

Kaptan-ı Derya: Barbaros Hayreddin Paşa

Osmanlı donanmasında “deniz” denilince akla gelen ilk isimdi Barbaros Hayreddin Paşa. Gerçekleştirdiği fetihlerle Osmanlı’nın Akdeniz’deki hâkimiyetini sağladı, “kaptan-ı derya” rütbesine yükselerek hizmetlerini sürdürdü. İspanya’da baskı ve zulüm altındaki Müslümanların Cezayir’e yerleşmelerini sağlayarak, bu beldenin zenginleşmesini ve “Türklerin Hindistan’ı” olarak şöhret kazanmasını sağladı. 472 yıl önce bugün hayata gözlerini yuman Barbaros Hayreddin Paşa’nın ölümüne “Mâte reîsü’l-bahr / Denizin reisi öldü” sözü ile şerh düşüldü.

Filozofların önerdiği arınma yöntemi katharsis

Filozofların önerdiği arınma yöntemi 'katharsis'

“İçine atıyorsun, atma!” cümlesi çoğu kez etrafımızda duyduğumuz sık kullanılan söylemlerden biri. Çünkü çoğu insan günlük hayatta yaşadıklarını, iç-dış çatışmalarını, duygularını herkesten saklayarak kapalı bir yaşam biçimi benimsiyor. Bastırılan duygular zaman içinde birikiyor ve aniden (çok alakası olmayan bir durumda dahi) çözülüyor, açığa çıkıyor ve bu evrede katharsis durumu beliriyor. Müthiş bir çözünme yaşayan birey, birdenbire tüm iç çatışmalarından, duygularından arınıyor. Peki, Katharsis kavramı tam olarak ne oluyor, sağlıkla ilişkisi ne ölçüde, Aristoteles ile katharsis arasındaki ilişki nedir, kısaca inceliyoruz.

Unutulmaz Kemal Sunal karakterleri

Unutulmaz "Kemal Sunal" karakterleri

Türk sinemasının unutulmaz siması ve kendisiyle özdeşleşen karakterleriyle izleyiciyi güldüren, güldürürken düşündüren bir isim Kemal Sunal. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol alan Sunal'ın oynadığı, "Süt Kardeşler", "Sakar Şakir", "Tosun Paşa", "Salako", "Köyden İndim Şehire", "Çöpçüler Kralı" gibi filmler Türk sinemasının en çok izlenen filmleri arasında yer aldı. Milyonları kendine hayran eden usta oyuncuyu unutulmaz karakterleri ile birlikte rahmetle anıyoruz...

İran milletini yeniden dirilten eser: Şehnâme

İran milletini yeniden dirilten eser: Şehnâme

Sözlük anlamı olarak şehname; Divan edebiyatında, hükümdarların yaşam öykülerini, özelliklerini, üstün başarılarını anlatan, mesnevi biçiminde yazılmış koşuk olarak bilinir. Doğu hükümdarlarının hayatlarını, özellikle savaşlarını, savaşlardaki başarılarını, kahramanlıklarını, mübalâğalı bir üslûp ve heyecanla dile getiren eserlerdir. En ünlüsü ise Firdevsî'nin Şehnâme (Şâhnâme) adlı eseridir.

Cennetin müjdesi kız evlat

Cennetin müjdesi kız evlat

Hz. Peygamber, iyi muamele etme konusunda kızları önceler. Hatta o, bir kimsenin iki veya üç kız çocuğunu yetiştirmesi ve onlara iyi muamele etmesi halinde kendisi ile cennette komşu olacağı müjdesini verir. Hz. Peygamber’in kız çocukları ile ilgili tavsiye ve telkinleri sadece anne ve babaya yönelik değil, tüm Müslümanları kapsar mahiyettedir. Yani o, ümmetine kendi kızlarına iyi muamele etmelerini tavsiye ettiği gibi başkalarının kız çocuklarına da iyi muamele etmelerini tavsiye etmiştir.

Pendname nedir, özellikleri nelerdir?

Pendname nedir, özellikleri nelerdir?

İnsanlara öğüt vermek amacıyla yazılan manzum ve mensur eserlere verilen isim Pendname’dir. Gerek geniş halk kitlelerini ve gerekse devleti yönetenleri ahlâkî yönden olgunlaştırmayı, erdemli kılmayı amaçlayan pendnamelerin en meşhuru ise Feridüddin Attar'a aittir.

Fuat Sezgin’in esir kütüphanesi

Fuat Sezgin’in esir kütüphanesi

Dünyanın en iyi İslam Bilim Tarihi akademisyenlerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in, otuz yılı aşkın bir süre boyunca emek verdiği 45 bin ciltlik kütüphanesine Almanya tarafından el konuldu ve çoğu el yazması olan bu arşivin Türkiye'ye getirilmesine izin verilmiyor. Ömrünü İslam Bilim Tarihine adayan ve dünya bilim tarihini yeniden yazan Fuat Sezgin’e olan vefa borcumuzu, bir nebze de olsa ödeyebilmek için, kendisine ait kütüphanenin Türkiye’ye getirilmesi ve yarım kalan son çalışmasının yayımlanması gerekiyor.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN