Arama

Fikriyat Özel

Millî marşımız ilk kez tarih sahnesinde

Millî marşımız ilk kez tarih sahnesinde

Kurtuluş mücadelesinin en zor dönemlerinde, yeni bir devletin temelleri atılıyordu. Meclis, vatan toprağını düşmana karşı var gücüyle müdafaa eden bu ulusun vefakâr insanlarına, millî heyecanlarını diri tutacak bir marş yazılması için harekete geçti. Ve 97 yıl önce bugün, TBMM’de ilk kez okunan bir şiir, tüm milletvekilleri tarafından alkışlanarak, dört defa ayakta dinlendi. Böylece, İstiklâl Marşı millî marşımız; Mehmet Âkif ise, vatan şairimiz oldu.

Osmanlı Sanatında yenilik rüzgârı: Tarihimizin ilk resim sergisi

Osmanlı Sanatında yenilik rüzgârı: Tarihimizin ilk resim sergisi

Türkiye'nin bilinen ilk resim sergisi, bundan tam 155 yıl önce bugün, İstanbul At Meydanı'nda açıldı. Serginin açılmasına, resme olan ilgisi ve yeteneğiyle bilinen; kendisi de iyi bir ressam olan Sultan Abdülaziz destek verdi. Osmanlı’da resim alanında önemli gelişmelerin yaşandığı dönemde, dualarla ziyarete açılan bu sergi hem İstanbul basınında, hem de uluslararası basında geniş yankı uyandırmıştı.

İstanbul’da Marcel Khalife rüzgârı

İstanbul’da Marcel Khalife rüzgârı

Dünyaca ünlü Lübnanlı sanatçı Marcel Khalife, bu yıl beşincisi düzenlenen “CRR Caz Şubatı” konserleri kapsamında sahne aldı. Dinleyicilerin hep bir ağızdan şarkılarına eşlik etmesine oldukça duygulanan Khalife, “Atmosfer her zaman bir kutlama havasında oluyor ve bu konserlerin en iyi yanı, aslında dinleyiciler bizi değil, biz dinleyicilerimizi izliyoruz” dedi.

En iyi casusluk temalı ajan filmleri

En iyi casusluk temalı ajan filmleri

Ajan filmleri denilince çoğu sinemaseverin aklına ilk başta 007 James Bond gelebilir; ancak ajan filmlerinin müptelası olan bir kesimin varlığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Özellikle IMDB kullanıcılarının sıralamalarına baktığımızda listede oldukça ilginç ajan filmlerinin yer aldığını görüyoruz. İşte en iyi casusluk temalı ajan filmlerinin listesi…

Bugünlere bir asır öncesinden ışık tutan sergi: Sultan Abdülhamid’i anlamak

Bugünlere bir asır öncesinden ışık tutan sergi: Sultan Abdülhamid’i anlamak

33 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin idaresini üstlenen “Ulu Hakan” Sultan Abdülhamid, bundan tam bir asır önce yaşama veda etti. Hayatının büyük bir kısmını geçirdiği Yıldız Sarayı, onu bir nebze olsun anlamak ve anlatabilmek için Cumhurbaşkanlığı’nın ev sahipliğinde bir sergiyle kapılarını sanatseverlere açtı. Sergide, Abdülhamid’in özel merakı olan Yıldız Albümleri’nden fotoğraflar ve birçok kişisel eşyası bugünlerimize ışık tutuyor.

Dünyanın bilinen en eski kadın teşkilatı: Bâcıyân-ı Rûm

Dünyanın bilinen en eski kadın teşkilatı: Bâcıyân-ı Rûm

13’üncü yüzyıl Anadolu’sunda göçmen Türkmen hanımların oluşturduğu bir grup olarak bilinen Bâciyân-ı Rûm, Türk Tarih Kurumu tarafından 21-23 Şubat tarihlerinde Bilecik’te düzenlenecek olan etkinliklerle anılacak. Dünyanın ilk kadın teşkilatı olan “Bâcıyân-ı Rûm”u ilk olarak 15’inci yüzyıl Osmanlı tarihçisi Âşıkpaşazâde duyurmuş; fakat tarihî kaynaklarda doğrudan böyle bir teşkilattan söz edilmediği için Bâciyân-ı Rûm’un önemi tam olarak kayıtlara geçmemiştir.

Büyük Selçuklu Devletinde İslâm sanatı

Büyük Selçuklu Devleti'nde İslâm sanatı

İslâm dinini yaymak amacıyla Arap Yaramıdası’ndan fethe çıkan Müslümanlar, Suriye, Mısır, Irak ve İran’da önceki uygarlıklar, Henestik, Bizans ve Sasani sanatı ile karşılaştılar. Geçmiş dönemlerin etkileri, şehir planlamasından dini yapılara, saray ve kale mimarisine kadar, süsleme sanatlarının pek çok dalında kendini hissettirdi; fethedilen bölgelerdeki mevcut formlar devralındı. Onlardan biri de Büyük Selçuklu Devleti'ydi. Selçuklu sülalesi, kuzeye doğru yayılan İslâmiyeti kabul etmiş ve bu yeni dini henüz kabul etmemiş diğer boylara cihad ilan ederek, hâkimiyet sahasını genişletmişti.

Cumhuriyet adı altında engellenen kadınlar

Cumhuriyet adı altında engellenen kadınlar

Kadın hakları dendiğinde, bu hakkın sanki kadınlara bahşedilmiş olduğu algısı Osmanlı’dan bu yana ne yazık ki geçerliliğini yitirmedi. Hâlbuki Osmanlı kadınları, kendi siyasi haklarını kazanmak adına çok ciddi mücadeleler vermişti. Her ne kadar Cumhuriyet ile kadınlara hak tanındığı iddia edilse de aslında tam tersine Atatürk, Cumhuriyet ile kadınların elde etmek istediği özgürlüklerin önünü kesmek istedi!

Peygamber Efendimize doğumundan 7 asır önce yazılan mektup

Peygamber Efendimize doğumundan 7 asır önce yazılan mektup

İnsanlık tarihinde ibret verici hadiselerden biri de, Peygamber Efendimiz’in (sav) doğumundan 700 yıl önce yazılmış bir mektuptur. Bu mektup, Yemen Kralı Tubba tarafından yazılmış, altın mühürle mühürlenmiş ve Hz. Muhammed’e (sav) gönderilmiştir.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN