Arama

Fikriyat Özel

Bilim ve teknolojide çığır açan Osmanlı âlimleri

Bilim ve teknolojide çığır açan Osmanlı âlimleri

Osmanlı Devleti kadar ilim dünyasına önemli katkılarda bulunan başka bir devlet yoktur. Öyle ki Osmanlı’nın âlimleri bilim ve teknoloji alanında sağladıkları katkıların yanı sıra astronomi, tıp, matematik alanları da olmak üzere birçok bilim dalında kıymetli çalışmalar yaparak günümüze kadar ulaşmalarına vesile olmuşlardır. İşte Osmanlı’nın pek bilinmeyen önemli âlimleri ve bize bıraktıkları çalışmaları…

Safranbolunun şairleri

Safranbolu'nun şairleri

Safranbolu’yu sadece özgün mimariye sahip evleri ile tanımlamak doğru olmaz. Köklü bir tarihin yer aldığı bu turizm kokulu kentin gelişmesinde önemli şairlerin de büyük rolü var. İşte tarihi değerinin yanında şairleriyle de ünlü Safranbolu…

Mikrobu ilk kez keşfeden âlim

Mikrobu ilk kez keşfeden âlim

Âlim, tabip ve şair olan Akşemseddin, İstanbul’un fethi sırasında gerek padişahın gerekse ordunun mânevî gücünün yükseltilmesine yardımcı oldu. Sıkıntılı anlarda zaferin yakın olduğu müjdesini vererek sabredip gayret gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, fethin kısa zamanda gerçekleşmesini sağladı. Bunun yanı sıra Akşemseddin, mikrop meselesine Fracastor adlı İtalyan hekimden en az 100 yıl önce ilk temas eden tabip olarak da bilinmektedir. Peki, Akşemseddin kimdir? Akşemseddin’in hayatı ve geride bıraktığı eserleri nelerdir?

İstanbul’un ilk Türk okulu

İstanbul’un ilk Türk okulu

İstanbul’un fethi sırasında, büyük çabalar gösteren Davut Paşa’ya birçok ayrıcalık ve geniş bir arazi verilmişti. 1485 yılına gelindiğinde Davut Paşa, bu araziye bir külliye inşa ettirdi. Bundan tam 533 yıl önce bugün, külliyenin içinde kurulan Mekteb-i Sübyan, İstanbul’un ilk Türk okulu oldu.

Sultan Abdülhamidin polisiye tutkusu kitaplaşıyor

Sultan Abdülhamid'in polisiye tutkusu kitaplaşıyor

Osmanlı padişahları devlet yönetiminin yanı sıra sanatkârlık ve zanaatkârlık gibi başka işlerle de meşgul oldular. Otuz altı padişah içerisinde hakkında en çok araştırma ve tartışma yapılan padişah ise II. Abdülhamid’dir. Sultan Abdülhamid, bu özelliğinin yanısıra sıkı bir polisiye roman okuyucusuydu.  Hatta bu hayranlığına ilişkin olarak özel çeviriler yaptırırdı; geceleri yatmadan önce de kendisine bu polisiyelerin okunmasını isterdi. Sultan Abdülhamid’in bu merakı, şimdilerde yeni bir proje ile gündeme geldi.

Kitap nasıl okunmalı?

Kitap nasıl okunmalı?

Geçmişten günümüze, bilginin yegâne kaynağı olan kitaplar, birçoğumuzun vazgeçilmez yol arkadaşları. Kitap okumak ise, bir "boş zaman aktivitesi" olmaktan ziyade; iyi bir alışkanlık ve kişinin kendisini geliştirme yolundaki en mükemmel yöntemlerden biri. Peki, çoğunlukla bilgi edinmek için okuduğumuz kitapları nasıl okumamız gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip miyiz? Kitap okuma konusunda ihtiyacınız olan bilgileri, bu konuda alışkanlık kazanmak veya zaman yaratmak için yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

Sur dışında inşa edilen en büyük eser: Nusretiye Camii

Sur dışında inşa edilen en büyük eser: Nusretiye Camii

Osmanlı’nın, İstanbul Surları dışında inşa edilen en büyük eseri olan Tophane Nusretiye Camii’nin restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yenileme çalışmaları tamamlanan caminin açılışında konuştu. Erdoğan, “Bu caminin anlamı çok önemli. Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasının anısına, bu camiye Nusretiye Camii adı verilmiştir. Bu muhteşem eser, Müslümanlara hayırlı olsun” dedi.

Nobel Fizik Ödülünü alan ilk Müslüman bilim adamı

Nobel Fizik Ödülü'nü alan ilk Müslüman bilim adamı

Pakistan ilk nükleer enerji tesisini 1972’de işletmeye aldı. 1990 yılında uzaya ilk uydusunu yerleştirdi. Şu anda dünyada nükleer silahlara sahip ülkeler arasında Pakistan da bulunuyor. Pakistan’ın bu başarılarının arkasında öncü bir bilim adamının adı ön plana çıkıyor; fizik dalında Nobel ödülü alan ilk Müslüman, Muhammed Abdus Salam…

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN