Arama

Genel

Akdeniz’de Türkiye’nin de hakkı var

Akdeniz’de Türkiye’nin de hakkı var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, sadece Karadeniz değil Akdeniz'de de petrol aramalarında daha aktif olunacağını belirterek, "Akdeniz birinin gölü değil. Uluslararası hukuka dayalı Türkiye'nin hakkı olan bir yer. Biz de daha aktif olacağız" dedi

Türkiyenin maden rezervi ortaya çıkıyor

Türkiye'nin maden rezervi ortaya çıkıyor

Hangi bölgede, hangi madenlerin olabileceğini gösterecek jeokimya haritası için 55 bin numune toplandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak “Neticeler çok güzel. Türkiye’nin taşı da, toprağı da altın” açıklamasında bulunmuştu

İlmi otorite, koruyucu hekimlik gibidir

İlmi otorite, koruyucu hekimlik gibidir

Dünya, başıboş gezilecek bir yer; hayat, hiçbir kanuna ve kurala bağlı olmadan doğaçlama oynanacak bir rol değildir. Allah’ın külli iradesi ile insanın cüz’i iradesinin sınırları içinde; ilimde ve imanda, amelde ve tavırda, disipline ve otoriteye dayalı bir yaşama biçimi herkes için, her zaman gereklidir.

Kamerun’un incileri Müslüman Pigmeler

Kamerun’un incileri Müslüman Pigmeler

Afrika’nın en eski yerlileri, Kamerun ormanlarında yaşayan ve 5 bin yıllık avcılık kültüründen gelen Pigmeler arasında Müslüman bir topluluk bulunuyor. Atlas Okyanusu'nun kıyısındaki Kribi şehrine 30 kilometre uzaklıktaki ormanlık alanda bulunan Makure-1 köyünde yaşayan Pigmeler, STK’lar aracılığıyla 2004-2009'da İslamiyet'i seçerek Müslüman oldu.

Nikahta keramet vardır...

Nikahta keramet vardır...

Osmanlı Devleti’nde nikâhların da, boşanmaların da kaydı tutulurdu. Nikâh, aynı zamanda ibâdet sayıldığı için hep din adamları tarafından kıyılmıştır.

Dünyanın merkezi İstanbul

"Dünyanın merkezi İstanbul"

İranlı ressam Tima Jam, "Dünyanın merkezi İstanbul bence. Dil öğrenmeye ve kültürleri görmeye geldim. Sonra fikrim değişti ve İstanbul'da kalmayı tercih ettim" dedi.

Diyanet yıllarca FETÖ’nün söylemlerini seyretmekle yetinmiş

Diyanet yıllarca FETÖ’nün söylemlerini seyretmekle yetinmiş

Pek çok din dışı mevzuyu “kürsü”lerden yani Diyanet’e bağlı camilerden dile getirmişken Diyanet kurum olarak uzun yıllar FETÖ’nün gözleri önündeki “söylem inşası”nı seyretmiş. Oysa, 12 Eylül rejimine rağmen başörtüsü kararını verebilme iradesi gösteren teşkilatın 27 Mayıs sonrasındaki dini yapıların modern ve seküler yönlerinin kuvvetlenmesi, kült ve batıni etkilerin normalleşmesi karşısında benzer dirayeti sergilemesi gerekir.

Devlet Tiyatroları’ndan “okuma tiyatrosu”

Devlet Tiyatroları’ndan “okuma tiyatrosu”

Devlet Tiyatroları, Tanpınar ve Orhan Veli’nin bir dönem yaşadığı Evkaf Apartmanı olarak bilinen Ulus’taki tarihi binada sanatçıların odalarında okuma tiyatrosu gerçekleştirecek.

Kum zambakları tehlikede

Kum zambakları tehlikede

Aydın'ın Kuşadası ilçesi Pamucak sahilindeki kumullarda yaşayan Kum Zambakları, bilinçsizlikten dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bir yuvaya dönüş öyküsü

Bir yuvaya dönüş öyküsü

Teknolojinin olmadığı dönemlerde en gözde haberleşme araçlarından biri olan posta güvercinlerinin zorlu "eve dönüş" yolculuğunda karşılarına en çok bilinçsiz avcılar çıkıyor.

2017 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN