Arama

Tarihi cami militanların elinden geri alındı

Tarihi cami militanların elinden geri alındı

'in güneyindeki ne bağlı ni kuşatan terör örgütü bağlantılı ne karşı düzenlenen operasyonlarda, militanların elindeki tarihi cami yaklaşık 4 ay sonra geri alındı.

ndan , askerlerin Marawi'de 'nin, ve Cemaitul el İslamiye'ye ait binaların geri alındığını açıkladı.

BÜYÜK BİR DARBE

Galvez, "tarihi caminin ve Maute'deki önemli mekânların ele geçirilmesinin, Maute ve 'ın kentte kalan üyelerine vurulan büyük bir darbe olduğunu" söyledi.

Filipinler ordusundan Yüzbaşı Jo-Ann Petinglay da Marawi'de yaklaşık dört aydır devam eden çatışmalarda bugüne kadar 800'den fazla militanın öldürüldüğünü, 149 askerin hayatını kaybettiğini, 600 kadar askerin de yaralandığını bildirdi.

5 MİLYON DOLAR ÖDÜL

Filipinler ordusu, 23 Mayıs'ta Mindanao'nun nde, Washington yönetiminin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu İsnilon Hapilon'a operasyon düzenlemiş, çıkan çatışmalarda ile bağlantılı militanları Marawi'yi kuşatmıştı.

Çıkan çatışmaların ardından Duterte, 23 Mayıs'ta Marawi'de "kalkışma olduğu" gerekçesiyle anayasanın kendisine verdiği yetkiye dayanarak eyalette 60 günlük sıkıyönetim ilan etmişti. İki ay süren çatışmaların ardından 22 Temmuz'da olağanüstü halin süresi, yılsonuna kadar uzatılmıştı.

Ömer ve Abdullah Maute kardeşler tarafından 2012'de kurulan Maute örgütü, adam kaçırma ve bombalı saldırı eylemleriyle biliniyor. Örgüt, Nisan 2015'te DEAŞ'a bağlılığını ilan etmişti.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN