Arama

  • Anasayfa
  • Dünya
  • ABD, yasadışı yollarla temin ettiği silahları PYD'ye verdi

, yasadışı yollarla temin ettiği ları 'ye verdi

ABD, yasadışı yollarla temin ettiği silahları PYDye verdi

, uluslararası anlaşmayı ihlal ederek Suriye'deki örgütü 'ye binlerce TIR gönderdi.

Balkan araştırma grubu BIRN ve OCCRP'nin yayınladığı raporda 'un 'daki askeri üssü kullanarak Suriye'deki 'li islere tonlarca gönderdiği ve bu silahlara ilişkin tutanaklarda da 'sahtecilik' yaptığı belirtildi.

SOVYET YAPIMI SİLAHLAR

'nin Eylül 2015'ten bu yana 700 milyon dolarlık silah ile patlayıcı maddenin Pentagon'un eğittiği teröristlere aktardığı ve bu silahların Sovyet yapımı olduğuna dikkat çekildi.

Pentagon, Sovyet yapımı silahların satın alınıp gönderilmesiyle ilgili soruya, "Bu silahlar ve satıcıları ince bir elemeden geçirildi." cevabını verdi.

ABD Savunma Bakanlığı, PYD'ye için 584 milyon, Sovyet yapımı silahların satın alınması programına ise 900 milyon dolarlık bütçe ayırdı.

ALMANYA'DAN GÖNDERİLDİ

Balkanlar'dan Suriye'ye aktarılan silahların kargo şirketleri, havayolu firmaları, Almanya'daki ABD askeri üssü aracılığıyla gönderildiği, gönderilirken de ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı (SOCOM) ve New Jersey merkezli Picatinny Arsenal adlı bir silah deposu şirketinin kullanıldığı ileri sürüldü.

ULUSLARARASI ANLAŞMALARA AYKIRI

Sovyet yapımı silahların ise çoğunlukla Bosna Hersek, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Gürcistan gibi ülkelerden alındığına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca silah alımı ve aktarımıyla ilgili belgelerde silahların nereye gideceği ve nerede kullanılacağına dair yanlış ve net olmayan ifadelerin bulunduğu, bunun da uluslararası anlaşmalara aykırı olduğu vurgulandı.

2018 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN