Biyografi Öner Fikriyat Anasayfa

Nurettin Topçu

Nurettin Topçu

  • Doğum Tarihi 20 Kasım 1909
  • Doğum Yeri İstanbul
  • Ölüm Tarihi 10 Temmuz 1975
  • Ölüm Yeri İstanbul

Anadolu ve İslam medeniyeti sentezi için çabalayan, "Hareket" dergisinin kurucusu, sosyolog, felsefeci, yazar ve öğretmen Nurettin Topçu, 1909'da İstanbul Süleymaniye'de dünyaya geldi.

Babası Ahmet Efendi, İstanbul'a ilk yerleşen kişiydi ve Çemberlitaş'ta bir kasap dükkânı işletti.

Nurettin Topçu

Eğitimi

Altı yaşında Bezmialem Valide Sultan Mektebi'nin ana kısmına yazıldı. Sonrasında Büyük Reşit Paşa Numune Mektebi'ne verilen Topçu, burayı birincilikle tamamladı. 

1928'de İstanbul Lisesi'ni bitiren Topçu, emek ve azmi ile Avrupa'da burslu eğitim aldı. Fransa'ya gitti ve hem Fransızca öğrenmek hem fark derslerini tamamlamak için Aix Lisesi'ne başladı. Buradan mezun olduktan sonra Strazburg Üniversitesi'ne geçerek felsefe öğrenimi gören Topçu, felsefe, ahlak, psikoloji, sanat felsefesi, tarih, mantık, sosyoloji, arkeoloji alanlarında eğitim aldı.

Strazburg Üniversitesi'nde felsefe okudu. Yetinmedi bununla ahlak, psikoloji, sosyoloji gibi birçok alanda ilerledi. Öyle ilerledi ki, Sorbonne'da felsefe doktorası veren ilk Türk oldu.

Nurettin Topçu

Aldığı Ödüller

Topçu, Fransa'da 1934'te, Türkiye'de ise 1990'da Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayımlanan başarılı çalışmasından dolayı üniversiteden altın saat, Amerika ve Kuzey Amerika'ya seyahat gibi ödüller almaya hak kazansa da bu ödüllerin hiçbirini kabul etmedi.

 Bu yükseliş zamanında bile aklında tek şey vardı: Vatanı! O doğduğu topraklara sırt çevirmedi ama memleketindeki hiçbir fakülte ona kadro vermedi.

Avrupa'daki hayatı okul, ev, kütüphane arasında geçen Topçu, bu sırada Sosyoloji Cemiyeti'ne girerek, derneğin yayın organında felsefi yazılar yayımladı.

Nurettin Topçu

Yazdığı Kitaplar

İsyan Ahlakı
Yarınki Türkiye
İslam ve İnsan
Ahlak Nizamı
Ahlak
Devlet ve Demokrasi
Mevlana ve Tasavvuf
Kültür ve Medeniyet
Türkiye'nin Maarif Davası
Taşralı
Bergson
Mehmet Akif
Büyük Fetih 

BİZE ULAŞIN