Biyografi Öner Fikriyat Anasayfa

Cengiz Topel

Cengiz Topel

  • Doğum Tarihi 2 Eylül 1934
  • Doğum Yeri İzmit
  • Ölüm Tarihi 8 Ağustos 1964
  • Ölüm Yeri Kıbrıs

Cengiz Topel, babasının görev yaptığı Kocaeli'nin İzmit ilçesinde 2 Eylül 1934 tarihinde dünyaya gelir. Babası İsmail Hakkı Bey annesi ise Mebuse Hanım'dır. Aslen Trabzonlu olan babası, uzun yıllar İngiliz esaretinde kalır. Yıllar sonra vatanına döner ve burada Mebuse Hanım ile evlenir, 4 çocuğu olur. 

Cengiz Topel

Eğitimi

Topel, Kadıköy Yel Değirmeni Okulunda ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Lise öğrenimine Haydarpaşa Lisesinde başlayan Topel, daha sonra Kuleli Askeri Lisesine devam ederek 1953'te buradan mezun oldu. Cengiz Topel, 1955'te Kara Harp Okulunu bitirerek asteğmen olarak Türk Silahlı Kuvvetleri saflarına katıldı.

Cengiz Topel

Görev aldığı birlikler

Küçük yaşlardan beri havacılığa olan merakı sonucu hava sınıfına giren ve pilotaj eğitimi için Kanada'ya gönderilen Topel, buradaki eğitimini başarıyla tamamlayarak 1957'de yurda döndü ve Merzifon 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığında göreve başladı. Topel, 1961'de Eskişehir 1. Hava Ana Jet Üssü'ne atandı ve 1963'te yüzbaşılığa terfi etti.

 

Cengiz Topel

Kıbrıs Savaşı'na katılması

Rumlar, 5 Ağustos 1964’te Erenköy ve Mansur bölgelerine denizden hücumbotları, karadan ise tanklarla takviyeli piyade birlikleriyle ani bir saldırıya geçerken Türk kasabaları ve sahildeki Türk balıkçı teknelerine ateş açtı. Ada'daki Birleşmiş Milletler Gücü'nün bu katliama sessiz kalması üzerine Türkiye'den ilk yardım 7 Ağustos'ta 4 uçak ile yapıldı.

Rum kesiminin Kıbrıs'taki Türklere karşı işlediği suçlarda caydırıcı etki amacıyla Türk jetlerinin Kıbrıs üzerinde uyarı uçuşu yapmasına karar verilmesinin ardından Pilot Yüzbaşı Topel, 8 Ağustos 1964'te Eskişehir'den Kıbrıs'a, dörtlü kol komutanı olarak gönderildi.

Cengiz Topel

Uçağın düşmesi

Hücumbotlara yönelik ikinci hücum kolundaki 4 jette, Yüzbaşı Cengiz Topel, Üsteğmen İzzet Öztarhan, Yüzbaşı Mehmet Konedralı ve Üsteğmen Ethem Sancar bulunuyordu ve komuta, Yüzbaşı Topel'deydi. Topel'in F100F jeti, ikinci dalışına hazırlanırken yerden isabet alarak düşürüldü.

Cengiz Topel

Esir alınması

Paraşütle atlamak zorunda kalan Topel, Lefke, Gaziveren, Elye ve Çamlıköy Türk yerleşim birimleri arasında bulunan Peristeronori isimli Rum köyü yakınlarında bir asfalt yola indi ancak olay yerine gelen 3 Rum askerince esir alındı.

Topel'in mermisinin bitimine kadar kendisini korudu ve yanına kimseyi yaklaştırmadı. Sonrasında esir düşer. Yüzbaşı Topel ile bir daha iletişim kurulamaz.

Cengiz Topel

Şehadeti

Kaynaklara geçen vefatı ile ilgili görüş şu şekildedir: Cengiz Topel paraşüt ile atlar ve kurtulur. Rumlar tarafından fark edildiği zaman ise tutsak edilir. Türlü işkencelere maruz kalır ve en sonunda şehit olur. 

Rum kesimi ise Topel'in yaralı olarak yakalandığını ve hastanede tedavi altına alındıktan sonra öldüğünü savundu.

Aynı zamanda Kıbrıs'taki ilk Türk hava harp şehidi de olan Cengiz Topel'in naaşı, Türkiye'nin yoğun girişimleri sonucu 12 Ağustos 1964'te Rumlardan alındı.

 

 

BİZE ULAŞIN