Biyografi Öner Fikriyat Anasayfa

Michel Chodkiewicz

Michel Chodkiewicz

  • Doğum Tarihi 13 Mayıs 1929
  • Doğum Yeri Fransa
  • Ölüm Tarihi 31 Mart 2020
  • Ölüm Yeri Fransa
Michel Chodkiewicz, 1929 yılında Paris'te 6 çocuklu bir ailede dünyaya geldi.
Michel Chodkiewicz

Eğitimi

Sulh hâkimi bir babanın oğlu olan Michel Chodkiewicz, eğitiminin çoğunu Paris'te tamamladı ve üniversiteden mezun olduktan sonra seyahat etmeye başladı.

Michel Chodkiewicz

Evliliği

1951'de İtalyan asıllı olan şimdiki eşi ile dünya evine girdi. Bir yandan çalışıp ailesine bakmaya ve yayıncılık yapmaya başladı.

Michel Chodkiewicz

Allah ve Peygamber Sevgisi

Kendi çabalarıyla Arapça öğrenen Michel Chodkiewicz, İspanyol araştırmacı Asín Palacios'un tercüme ettiği eserler sayesinde, 12'nci yüzyılın ünlü İslam düşünürü İbnü'l Arabi ile tanıştı.

Romen asıllı bir Şâzelî şeyhi olan Michel Valsan, İbnü'l-Arabi'nin öğretilerini anlaması konusunda Michel Chodkiewicz'e yardımcı oldu. Bu çalışmalar onda derin bir Allah ve Peygamber aşkı doğurdu.

Michel Chodkiewicz

Müslüman oluşu

Mağrip'e yaptığı ilk seyahatten itibaren Müslüman toplumla temas eden Michel Chodkiewicz, bu araştırmalarını Mısır, Türkiye, Endonezya gibi ülkelere yaptığı seyahatlerle derinleşti.

Bu seyahatler kendisine tasavvufu keşfetme fırsatı sundu. Şeyhü'l Ekber'in öğretisi ve onunla kurduğu özel ilişki sayesinde İslam ile müşerref oldu.

Michel Chodkiewicz

Doktrin

Michel Chodkiewicz'in başlıca çalışma alanları, İbnü'l-Arabî doktrini ve Müslüman toplumlarda veliliğin tarihidir.

Michel Chodkiewicz

Eserleri

Michel Chodkiewicz'in çok sayıda makalesi ve kitapları yayınlanmış ve İngilizce, Arapça, Türkçe gibi birçok dile çevrilmiştir.

Arabi okumalarında yol gösterici olarak kabul edilen kitabı ise "Sahilsiz Bir Umman"dır.

BİZE ULAŞIN