Biyografi Öner Fikriyat Anasayfa

Sedat Umran

Sedat Umran

  • Doğum Tarihi 1926
  • Doğum Yeri İstanbul
  • Ölüm Tarihi 7 Ağustos 2013
  • Ölüm Yeri Kayışdağı

Sedat Umran 1926 yılında Kumkapı'da doğdu. Aslen Islahiyeli bir aileye mensup olan ismin çocukluğu ve gençliği İstanbul'un neşeli, sakin sokak, cadde ve sahillerinde geçti. Yetişme tarzı itibariyle İstanbulluluğa dair tüm hasletleri kendi üzerinde topladı.

Sedat Umran

Eğitimi

Son eski İstanbul beyefendilerinden sayılan Umran, Haydarpaşa Lisesi mezuniyeti sonrası -başarısız bir İktisat Fakültesi denemesini saymazsak- Alman Dili ve Edebiyatını tercih ederek Almancanın uçsuz denizlerine açıldı. Okulla arası hiçbir dönem iyi olmayan Umran kendisini sanat, edebiyat ve felsefeye adadı.

Alman şair ve filozoflarına duyduğu ilgi sebebiyle Almancaya yöneldi ve okulunu bu şekilde bitirebildi.

Sedat Umran

Memuriyeti

Belli bir dönem devlet memuriyetinde bulundu. Farklı şehirlerde vakit geçirdi ve bu durumdan hiç hoşnut kalmadı. Sonrasında farklı fabrikalarda Almanca mütercimi olarak çalıştı. Daha rahat bir çalışma ortamı tesis edince hayatının tamamını şiire adadı ve sadece fabrikaya gelen Almanca evrakı tercüme etti.

Sedat Umran

Vefatı

Yalnız kalmak Umran'ın şiirini her daim kuvvetlendiren bir durum oldu. Bekâr bir yaşam süren Umran, en nihayetinde Darulaceze'ye yerleşti. 2013'de de Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Mezarı Zincirlikuyu Mezarlığında bulunur.

Sedat Umran

Şairliği

Sedat Umran tüm ömrünü ve mesaisini şiire ve felsefeye vermesi hasebiyle epey velut bir kaleme sahipti. Sanat çalışmaları ekseriyetle sanatçılar arasında bilinirdi. Onca kitaba rağmen ülkemizde gerekli ilgiyi göremeyen büyük sanatçılardandı.

Umran, bazı çevrelerce kalbin değil de aklın şairi olarak adlandırıldı.

Sedat Umran

Geleneğin peşinde

Sedat Umran, kendi şiirleri dâhil hafızasında kırk bin mısra bulunduran bir şairdi. 

Bir şairden öte hayatı şiir olmuş, şiir hayatının merkezine oturmuş bir sanat adamıydı. Bu sebeple şair, insanlarla olan münasebetlerinde daima mısra kullanırdı.

Sedat Umran

Şiir dili

Şiir kitapları dışında on beş çeviri eseri bulunmaktadır. Çeviri eserlerin alanları felsefe, şiir, tarih gibi geniş konulardır. Bu da şairin çalışma ve okuma sahasını ne denli geniş tuttuğunu kanıtlamaktadır.

Her düşünce adamı gibi o da muhtelif alanlarda bol bol vakit geçirmiştir.

Sedat Umran

Eserleri

İlk şiir kitabı Meşaleler 1949'da yayınlanmıştır.

Sonra sırasıyla 

◼️ Leke
◼️ Gittin Taş Atarak Denizlerime 1990
◼️ Kara Işıldak 1993
◼️ Parmak Uçlarımdaki Yangın 1995
◼️ Sedat Umran'dan Seçmeler 1995
◼️ Aynada Gün Doğumu 1995
◼️ Akşam Şiirleri 1998
◼️ Altın Eşik 1999
◼️ Kırık Ayna 2000
◼️ Sonsuzluk Atı 2000
◼️ Akşamın Kaması 2004  
yıllarında yayınlanmıştır.

BİZE ULAŞIN