Arama

Rasim Özdenören

Müslümanca yaşamayı dava edinmiş yazar

  • Doğum Tarihi 20 Mayıs 1940
  • Doğum Yeri Kahramanmaraş
Rasim Özdenören öyküleri, milletimizin ahvalini ortaya koyan, derli toplu birer vesikadır. Toplumsal gerçekçiliği ve ruha dokunan meseleleri bilhassa öykülerinde işleyen yazar, bu hassasiyetleri sebebiyle okurlar tarafından çok sevilir. Öykü zamanla onun için bir yaşama ve kendini ifade etme biçimi halini alır.

HAYATI

◼️ Rasim Özdenören, lise yıllarından itibaren içinde bulunduğu çevre ve yapmış olduğu okumalar vesilesiyle edebiyatın farklı türleri ile ilgilenerek önemli denemeler ortaya koyar. Bu serüvenin en olgun dönemi ise lise yıllarına tekabül eden, "Yedi Güzel Adam" dönemidir. Aynı edebi meclisi paylaşan bu müstesna insanlar; denemeden öyküye, eleştiriden şiire edebiyatımızın her dalında eser vermeye gayret eder. Ancak Özdenören'in ustalığı, sonradan başladığı öykü alanında olur.

◼️ Özdenören öyküleri, milletimizin ahvalini ortaya koyan, derli toplu birer vesikadır. Toplumsal gerçekçiliği ve ruha dokunan meseleleri bilhassa öykülerinde işleyen yazar, bu hassasiyetleri sebebiyle okurlar tarafından çok sevilir. Öykü zamanla onun için bir yaşama ve kendini ifade etme biçimi halini alır.

Rasim Özdenören'in Edebi Yolculuğu...

EDEBİ KİŞİLİĞİ

◼️  Usta öykücü ilk eserlerinde; bireysel temalar, sıkıntılar üzerinde durarak bireye dikkat çeker. Kendi içerisinde yaptığı sorgulamalar ve yaşadığı kırılmalar Özdenören'in sanat yaşamının ilk bölümünü teşkil eder. Bu süreç uzun sürmez ve Özdenören'in sanat anlayışı kısa bir süre sonra toplumsal bir hüviyete kavuşur. 1979'da yayınlanan "Gül Yetiştiren Adam" başlıklı uzun hikâye ile Özdenören'in sanatı, toplumsal bir çizgiye gelir. Yazar artık kendi içsel yolculuğunu bir noktaya getirerek gözlerini toplumsal sorunlar üzerine diker.

◼️  Yedi arkadaşın bir yolda yürümesine dair en güzel tanımlamayı "Bu insanlar dev midir / Yatak görmemiş gövde midir" mısralarıyla Cahit Zarifoğlu yapar. Yedi Güzel Adam kavramı, yolları Maraş Lisesi'nde kesişen yedi arkadaşın edebi yolculuklarını beraber başlatarak, devam ettirmeleri sonucu ortaya çıkar. Yedi Güzel Adam olarak anılan isimler; Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören, Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan ve Ali Kutlay'dır. Edebiyatımızın hemen her türünde kıymetli eserler veren bu zevat, bugün "edep" kavramıyla hatırlanır.

Özdenören'in "Çok Sesli Bir Ölüm" adlı eseri, yönetmen Yücel Çakmaklı tarafından film olarak çekildi. Film, 1977 Prag TV Filmleri Yarışması'nda jüri özel ödülü aldı.

 

Rasim Özdenören'den okumanız gereken kitapları öğrenmek için tıklayın

DİL VE ÜSLUBU

◼️ Okumak, bir yazar için gerekli olan en önemli damardır. Bir yazarın kendini bir noktadan sonra ileri götürememesi yetenekten ziyade okuma serüveni ile alakalıdır. Edebi serüveni belirleyen ekseriyetle dil ve üsluptur. Rasim Özdenören kendi dil ve üslubunu yazı yazmaya başladığı dönemden itibaren geliştirerek belli bir noktaya taşıyabilmiş nadir yazarlarımızdandır. Kendisi de bu hususa dikkat çeker. Yazarın yazma isteği evvela özlemle başlar.

◼️ Rasim Özdenören öykücülüğü kadar bir fikir işçiliği ile de tebarüz eder. Farklı sebeplerle ABD'de bulunduğu dönemde Amerikan toplumunu ve bireyini yakından görerek, bir kanıya varır. Ona göre bu zenginlikler ülkesi aslında insanlara sefalet sunan koca bir fabrikadan başka bir şey değildir. Yazar, deneme eserlerinde İslam'ın ne denli büyük ve güzel bir sisteme sahip olduğunu, çağların İslam'a uymakla değer kazanabileceğini dile getirir. Özdenören'in yazdığı düşünsel metinler, sadece yazıldığı döneme has kalmayarak bugün dahi güncelliğini korur. Bu da yazarın fikri eserlerinin kıymetini göz önüne serer.


 Özdenören, sadece eser yayınlayan bir öykücü olarak kalmadı. Yanına gelen gençlerle ilgilenerek, etrafında bir edebi gelenek oluşmasına katkıda bulundu.

ESERLERİ

◼️ Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler
◼️ Kafa Karıştıran Kelimeler
◼️ Müslümanca Yaşamak
◼️ Yaşadığımız Günler
◼️ Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı
◼️ Çarpılmışlar, Çözülme
◼️ Çok Seseli Bir Ölüm
◼️ Gül Yetiştiren Adam
◼️ Hastalar ve Işıklar
◼️ Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti
◼️ Ruhun Malzemeleri
◼️ Ben ve Hayat ve Ölüm
◼️ Yeniden İnanmak
◼️ Denize Açılan Kapı
◼️ Red Yazıları
◼️ Acemi Yolcu
◼️ İpin Ucu
◼️ Çapraz İlişkiler
◼️ Kent İlişkileri
◼️ Kuyu
◼️ Yüzler
◼️ Köpekçe Düşünceler
◼️ Düşünsel Duruş
◼️ Toz
◼️ Aşkın Diyalektiği
◼️ Eşikte Duran İnsan
◼️ Yazı, İmge ve Gerçeklik
◼️ Ansızın Yola Çıkmak
◼️ Hışırtı
◼️ İki Dünya
◼️ İmkânsız Öyküler
◼️ Siyasal İstiareler
◼️ Açık Mektuplar

 

Biyografinin daha detaylı halini okumak için tıklayın

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN