Arama

Mehmet Akif İnan

Çağı kurtarmanın mücadelesini yaşayan mütefekkir

  • Doğum Tarihi 12 Temmuz 1940
  • Doğum Yeri Şanlıurfa, Türkiye
  • Ölüm Tarihi 6 Ocak 2000
  • Ölüm yeri Şanlıurfa, Türkiye
Yedi Güzel Adam'dan biriydi, Mehmet Akif İnan… Mütefekkir ve şair olduğu kadar, mücadeleciydi de. Düşünceleri ve eserleri her dönemde anlaşılmaya çalışıldı. Fani dünyadan göçeli 22 sene oldu ama ardından bıraktığı miras, mağdur ve mazlumların umut ışığı olmaya devam etti. "Bütün giysileri yırtsak yeridir. Yeter bize vefa elbiseleri" diyerek vefayı öğütledi.

ÇOCUKLUĞU

◾ Mehmet Akif İnan 1940 yılında Urfa'da dünyaya geldi. Eğitimine de burada başladı. Lise öğrenimini Maraş'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. İlk görev yeri Uşak İmam-Hatip Lisesi, Gazi Eğitim Enstitüsü ve Ankara Fen Lisesi oldu.

◾ 6 Ocak 2000'de doğduğu şehirde Hakk'ın rahmetine kavuşan Akif İnan'ın davası, bütün mağdur ve mazlumların umut ışığı oldu. Dünyanın tüm mazlum coğrafyalarındaki kardeşlerimizin feryadı karşılıksız kalmasın istedi. 'Bütün giysileri yırtsak yeridir. Yeter bize vefa elbiseleri' diyerek vefayı öğütledi. İsmi okullara, kültür salonlarına, yerleşim yerlerine verildi. Çağı kurtarmanın mücadelesini yaşam tarzı olarak benimsedi.

HAYATI

◾ Mehmet Akif İnan, medeniyet değerlerimizin yeniden inşa mücadelesine kalemiyle, eylemleriyle öncülük etti. Attığı tohumlar bugün ormana dönüştü. Kaygısı, kavgası; hak ve medeniyet mücadelesiydi. Kararlı ve gelecekten umutluydu. Bir fidanda ormanı düşledi.

"Ölüm bir tohumsa kefen zarında
G
ün olur fışkırır bir orman olur
diyerek umutsuzluğa kapılanlara umut aşıladı.

◾ "Milli Eğitim Bakanı olmaktansa en büyük sendikanın genel başkanı olmayı tercih ederim" diyen Mehmet Akif İnan, 14 Şubat 1992 tarihinde Eğitim-Bir-Sen'i, 9 Haziran 1995'te ise Memur-Sen Konfederasyonu'nu kurdu ve vefatına kadar her iki kurumun Genel Başkanlığı'nı yaptı.

ESERLERİ

◾ Mehmet Akif İnan 1965'te evlendi. 1967'de İnan'ın tek çocuğu Şakire Banu dünyaya geldi. 1969'da kurucuları arasında yer aldığı Edebiyat dergisindeki çalışmalarıyla modern Türk şiirine yeni açılımlar kazandırdı. Aşk ile ülkünün, iç içe geçtiği bir iç âlem şiiri yazdı.

◾ 1969'da kurucuları arasında yer aldığı Edebiyat dergisindeki çalışmalarıyla modern Türk şiirine yeni açılımlar kazandırdı. Aşk ile ülkünün, iç içe geçtiği bir iç âlem şiiri yazdı. 1976'dan sonra Mavera dergisinde; 1977'den itibaren de Yeni Devir, Millî Gazete ve Yeni Mesaj gibi gazetelerde günlük fikir ve sanat yazıları yazdı. Mehmet Reha, Akif Reha, Müslimoğlu ve Mithat Mirzali gibi takma isimler kullandı.

Şiirleri; Hicret (Ankara 1974); Tenha Sözler (İstanbul 1991).

Denemeleri; Edebiyat ve Medeniyet Üzerine (Ankara 1972); Din ve Uygarlık (İstanbul 1985).

DÜŞÜNCESİ

◾ İslam aleminin ruhuna hitap eden "Mescid-i Aksa" şiiriyle Türk edebiyatında "Kudüs Şairi" olarak hafızalara kazındı, Mehmet Akif İnan... Şiirini ve hayatını, davası ile harmanlamış ve bir ömür o yolda yürümekten hiç vazgeçmedi.

◾ İslam'ın ilk kıblesi olması dolayısıyla dünya Müslümanlarının göz bebeği olan Kudüs'e yönelik İsrail'in saldırılarından duyduğu derin üzüntü, duayen kalem İnan'ın dizelerine yansıdı. İlk defa gazeteci yazar Akif Emre tarafından Akıncılar Dergisi'nde yayınlanan şiir, kısa sürede ülke çapında büyük beğeni kazandı.

Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde
Götür Müslüman'a selam diyordu.
Dayanamıyorum bu ayrılığa
Kucaklasın beni İslâm diyordu.

Mehmet Akif İnan'ın Aydınlar, Batı ve Biz kitabından 30 alıntı

VEFATI

◾ Mehmet Akif İnan"Yaslasam gövdemi karlı dağlara / Sonsuz bir uykuya kavuşsam bir gün" dedi ve pek çok hayırlı gelişmeye öncü oldu. 28 Şubat sürecinin koyu karanlığı Türkiye'yi sosyal ve ekonomik açıdan hapsetmiş durumdayken, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen'in destekleriyle 28 Şubat uygulamalarının tümü kaldırıldı.

◾ İnan'a, 1999'da soğuk algınlığı sonrası oluşan zatürre teşhisi konuldu. Bir süre hastanede yatan ve akciğer kanserine yakalandığı ortaya çıkan İnan, 1999'un Haziran ayında tedaviden ümidin kesilmesi üzerine, sürekli "Peygamber Diyarı" diye nitelendirdiği memleketi Şanlıurfa'ya döndü.

◾ Ramazan'a denk gelen 6 Ocak 2000'de hayata gözlerini yumdu.

 

Biyografinin daha detaylı halini okumak için tıklayın

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN