Biyografi Öner Fikriyat Anasayfa

Kemalettin Tuğcu

Kemalettin Tuğcu

  • Doğum Tarihi 27 Aralık 1902
  • Doğum Yeri Çengelköy
  • Ölüm Tarihi 18 Ekim 1996
  • Ölüm Yeri İstanbul

Çengelköy'de 1902'de dünyaya gelen Kemalettin Tuğcu'nun babası Ali Galip Bey, Çanakkale ve Sarıkamış savaşlarında yaralanmış bir binbaşı, annesi de iyi keman çalan bir ev hanımıydı.

Kemalettin Tuğcu

Eğitimi

Tuğcu, doğuştan gelen ayaklarındaki engel sebebiyle okula gidemedi. Yazar, okula gidemeyip 26 yaşına kadar toplumdan uzakta yaşasa da hiçbir öğretmenden ders almadan kendi kendisini yetiştirdi ve Fransızca öğrendi. Babası kendisinden 16 ay büyük olan ağabeyi Nurettin'e ders verirken Kemalettin de okuma yazmayı öğrendi.

Kemalettin Tuğcu

Vefatı

18 Ekim 1996 tarihinde vefat eden Kemalettin Tuğcu, Çengelköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kemalettin Tuğcu

Edebi kişiliği

Tuğcu, 13 yaşlarında şiir ve öykü yazmaya başladı. 1932 yılında Tahsin Demiray'ın daha sonra Türkiye Yayınevi adını alacak matbaasında çalışmaya başladı. İki yıl sonra idarecilik görevini üstlendi ve Tahsin Demiray'la Yavrutürk mecmuasını çıkarmaya başladı. İstanbul'da 1936'dan sonra çıkan çocuk dergilerinin çoğunda şiir ve hikaye yazan Tuğcu "Ateş", "Yıldız", "Muallimler Birliği", "Çocuk Haftası", "Binbir Roman", "Ceylan" ve "Gelincik" gibi dergilerde çalıştı. Eserlerinden bazıları bu dergilerde tefrika hâlinde yayımlandı. 1937 yılından sonra yavaş yavaş edebiyat dünyasında yer edinmeye başlayan yazar, ilk kitaplarından olan Kocanızı Nasıl Muhafaza Edersiniz? adlı eseri ile büyük ses getirdi.

Kemalettin Tuğcu

Eserleri

300'ün üzerinde kitap yayımlayan yazarın öne çıkan bazı eserleri şunlar:

Üvey Baba
Küçük Hanım
Sokak Çocuğu
Yetim Ali
Ahretlik
Korkunç Yıllar
Hırsızın Oğlu
Yetim Malı
Ayşecik
Unutulan Çocuk
Yolunu Şaşıran Adam
Kimsesiz Çocuklar
Anasının Kuzusu
Yer Altında Bir Şehir
Ah Bu Çocuklar
Eskici Baba
 

BİZE ULAŞIN