Anne Babalar Buraya

RSS NEDİR?

RSS (Real Simple Syndication), site içeriğini dağıtmak için geliştirilmiş XML (Extensible Markup Language) tabanlı bir veri sunuş biçimidir.

Dünyada, sahip olduğumuz bilgiyi güncel tutabilmemiz için taramamız gereken milyarlarca web sayfası bulunmaktadır. Her siteye girmek ve her linke tıklamak yerine dünyada olan biten gelişmelerin,en son haberlerin zahmetsizce ve doğrudan size ulaşması hoşunuza gitmez miydi? İşte artık bunu yapabileceksiniz... RSS servisi size bu hizmeti sağlıyor.

Daha açık söylemek gerekirse RSS, istenilen içeriğin tanımlanmasına ve sadece o içeriğin doğrudan kişiye ulaşmasına olanak tanıyan bir hizmettir. İlginizi çeken en son haberin verisini size göstererekgündemi zorlanmadan takip etmenizi sağlar, sizi zahmetten kurtarır.

RSS servisini nasıl başlatacaksınız?

(1) Bunun için bilgisayarınızda bir RSS okuyucu programı olmalıdır.
(2) Haberler listesinden ilginizi çeken bölümleri RSS okuyucuprogramınıza kayıt etmelisiniz. Mesela; son dakika haberleriyle ilgileniyorsanız son dakika karşısındaki adresi haberlerlistesinden alıp bilgisayarınızdaki okuyucu programına eklemelisiniz. Teknoloji haberleri size doğrudan gelsin istiyorsanız teknoloji xml adresini okuyucu programınıza tanıtmalısınız.

Bazı tarayıcılar (Firefox, Opera, Safari, vb) otomatik olarak RSS servisinden yararlanmanızı sağlar.