Arama

Alaeddin Yavaşca

Hem tıppın hem müziğin doktoru

  • Doğum Tarihi 1 Mart 1926
  • Doğum Yeri Kilis
  • Ölüm Tarihi 23 Aralık 2021
  • Ölüm Yeri İstanbul
Doktor, Türk musikisi yorumcusu, bestekarı Alaeddin Yavaşca 95 yaşında vefat etti. Son derece çalışkan bir karaktere sahip olan Yavaşca, hayatı boyunca sahne ve hastane arasında mekik dokudu. Alaeddin Yavaşca kimdir? Alaeddin Yavaşca vefat etti, öldü mü, kaç yaşında, eserleri, hakkında, besteleri, sesi, çalışmaları…

ÇOCUKLUĞU

 ◼️ Çocukluğundan itibaren bir müzik eğitimine tabi olan Yavaşca, İstanbul'da Sadettin Kaynak, Münir Nureddin Selçuk, Sadeddin Arel, Süleyman Erguner, Hakkı Süha Gezgin gibi Osmanlı bakiyesi olan kıymetli müzisyenlerden bolca istifade etmiştir. Mûsiki hayatı boyunca yoğun bir çalışma ve üretme faaliyeti içerisinde olan Alaeddin Yavaşca adını mûsiki tarihimize yazdıran nadir isimlerdendir.

 

HAYATI

◼️ Alaeddin Yavaşca geniş ve kökleri epeyce eskiye dayanan büyük bir aileye mensuptur. Hacı Cemil Efendi ve Enver Hanım'ın çocuğu olarak 1 Mart 1926'da dünyaya gelir. İlk ve orta öğretimini memleketi Kilis'te tamamlayan Yavaşca, Lise eğitimini Konya ve İstanbul Erkek Lisesi'nde sürdürür. 1945 - 1951 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan Alaeddin Yavaşca, sanat hayatının dışında da gerçek bir hoca hüviyetinde olmuştur.

◼️  Alaeddin Yavaşca meslek hayatı boyunca Haseki, Kasımpaşa Askeri Deniz, Zeynep Kamil, Taksim İlk Yardım, Şişli Etfal, Vakıf Gureba gibi meşhur hastanelerde çalışmıştır. Ayrıca tıp alanına dair 54 bilimsel makale yayınlayarak yetkinliğini artırmıştır.1950 senesinde İstanbul Radyosunda solist icracılığa başlayan Yavaşca, bu tarihten sonra daima musikimiz ile içli dışlı olmuştur. Sonraki senelerde musiki komisyonlarında hizmet vererek yüzlerce sanatçının yetişmesine ön ayak olmuştur.

 

DÜŞÜNCELERİ

◼️ Alaeddin Yavaşca zengin bir kültür, algılama ve yaşayış tarzına sahip bir karaktere sahipti. Son Osmanlıların tedrisatından geçen Yavaşca, hastane ve sahne arasında adeta mekik dokumuştur. Hayatını fedakârca sanata vakfeden Yavaşca, uzun seneler boyunca gençler için parmakla gösterilen bir örnek olmuştur.

ÖDÜLLERİ

◼️ Alaeddin Yavaşca yaşamı boyunca muhtelif alanlarda iki yüzden fazla ödül almıştır. Ancak bunlardan ikisi müstesnadır. Bunlar;

➡ 2008 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

➡ 2010 TBMM Üstün Hizmet Ödülü

ESERLERİ

◼️ Alaeddin Yavaşca mûsiki yaşamı boyunca pek çok esere imza atmıştır. Bu eserler listelendiğinde ortaya büyük bir kültür hazinesi çıkar.

◼️ Yavaşca toplamda 647 eser bestelemiştir.

◼️ Bestelerinde 33 form, 74 makam ve 46 usül kullanmıştır.

◼️ 21 esere aranağme yapmıştır.

◼️ Bestelerinde 159 şairin güftesini kullanmıştır.

◼️ Yavaşca'nın doldurduğu 25 adet 78'lik taş plak, 15 adet 45'lik plağı vardır.

◼️ Yaptığı icralardan oluşan 250 civarı CD bulunur.

◼️ "Türk Mûsıkîsinde Kompozisyon ve Beste Biçimleri" isimli bir kitabı bulunmaktadır.

USTALIĞI

◼️ Alaeddin Yavaşca eserleri icra ederken gösterdiği başarıyı talebe yetiştirmekte de gösterir. Hayatı boyunca musikimize hizmet eden Yavaşca, ardında birçok duayen sanatçı bıraktı.

➡ Melihat Gülses

➡ Selma Sağbaş

➡ Ahad Uruk

➡ Tülay Canik

➡ Sami Aksu

➡ Meral Azizoğlu

➡ Vedat Çetinkaya

➡ Erol Bingöl

➡ İlknur Elbisin

➡ Cengizhan Sönmez

 

Biyografinin daha detaylı halini okumak için tıklayın

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN