Anne Babalar Buraya

MASALLAR DİYARI: MARDİN

Hey, Merhaba!


Size masallar diyarı Mardin'den sesleniyorum!
Kim bu heyecanlı arkadaş, ne diye bize ta Mardin'den sesleniyor diyenleri duyar gibiyim. Bu yüzden hemen kendimi tanıtıyorum:
Ben gezgin bir anne babanın gezgin çocuğu; Asya.
Gezginler ailesi olarak neredeyse hiç yerimizde duramayız. Yeni şehirler keşfetmeyi, bambaşka hayatları olan insanlarla tanışmayı çok severiz. Ama küçük bir sorunumuz var. Ben bu gezilerde yaşadıklarımı bütün arkadaşlarımla paylaşmayı çok sevdiğim için hepsini tek tek arıyorum. Başta çok heyecanlı, eğlenceli oluyordu ama açıkçası buna bir dur, demeliydim. Çünkü herkese ayrı ayrı anlatmaktan gezmeye vaktim kalmayacaktı.

Düşündüm, düşündüm...

Bu sorunu nasıl çözebilirdim! Hem gezmeyi hem de gezdiğim yerleri herkesle paylaşmayı çok seviyorum. İkisi aynı anda nasıl olur, derkeeen, gezi günlüğü tutmaya ve yayınlamaya karar verdim! Böylece dileyen herkes gezi günlüğümü okuyabilecek, ben de o sırada daha çok gezeceğim.
İşte bu harika kararımdan dolayı size masallar diyarından sesleniyorum.
Haydi, kendimi bu kadar anlatmam yeter. Şimdi de bu masal gibi şehri anlatayım:
Bu şehirdeki evler daha önce gördüğüm hiçbir eve benzemiyor. Evlerin çoğu desen desen işlenmiş taşlardan yapılmış.
Bu taş evlerden birçoğunun manzarası uçsuz bucaksız Mezopotamya ovasına bakıyor. Başta bir çöl zannettim bu ovayı ama çöller yeşil olmaz, dedim. Annemle babam epey güldüler bu benzetmeme. Ne var yani, ben daha sekiz yaşındayım ve bir ova görmemiş olmam çok normal değil mi?
Neyse tekrar evlerden bahsedeyim. Biliyor musunuz? İnsanlar hava sıcaksa bu evlerin balkonlarında uyuyor. Biz de babamın arkadaşının evinde balkonda uyuduk. Gerçi ben uyuyamadım.

Yıldızların her yeri kapladığı gökyüzünü izleyip hayaller kurarken nasıl uyuyabiliyor insanlar?Neyse, hayallere bir süre ara verelim de size komik bir şey söyleyeyim.
Bu şehirde sokaklar daracık olduğu için çöpleri eşek arkadaşlar topluyor.😂

Aa, bu şehirde tadına baktığımız yemeklerden bahsetmedim.
Onlardan bahsetmekle olmaz gerçi.
Gelip bizzat kendinizi tadına bakmalısınız!
Haydi, ne duruyorsunuz? Hemen uçakta otobüste yeriniz ayırtıp gelin! 🌍🚗🚝

Hey, bu masal gibi şehre geldiğinizde buraları görmeden gitmeyin sakın!

🖋Zozan Demirci