Biyografi Öner Fikriyat Anasayfa

Pablo Picasso

Pablo Picasso

  • Doğum Tarihi 25 Ekim 1881
  • Doğum Yeri İspanya
  • Ölüm Tarihi 8 Nisan 1973
  • Ölüm Yeri Fransa

Picasso, Don José Ruiz y Blasco ve María Picasso y López çiftinin ilk çocukları olarak 25 Ekim 1881'de Malaga'da dünyaya geldi.

 

Pablo Picasso

Eğitimi

Picasso, disiplinden yoksun bir öğrenci olmasına rağmen oldukça başarılıydı.

Barselona'da ileri seviye dersler alabilmek için sınava girdi ve başardı.

Madrid'te San Fernando Güzel Sanatlar Akademisi'ne başladı. Ancak okul hayatındaki disiplin, okuldan uzaklaşmasına sebep oldu.  

Pablo Picasso

Yeteneği

Babasının resme yeteneği olduğunu keşfettiği Picasso, ilk resim eğitimini henüz 7 yaşında iken babasından aldı. 

Pablo Picasso

Esinlendikleri

Okula gitmek yerine Madrid'i gezmek onun için daha ilgi çekiciydi.

Burada bir başka ressam olan El Greco'yu keşfetti. El Greco'nun resimleri, Picasso'nun daha sonraki eserlerine esin kaynağı olmuştur. 

 

Pablo Picasso

Kübizmin temsilcisi

Tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, İspanyol ressam ve heykeltıraştır.

20. yüzyıl sanatının en önemli sanatçılarından biri olan Picasso, Georges Braque ile birlikte Kübizm akımının temelini atan isim olmuştur.

Pablo Picasso

Guernica

1937 tarihinde Adolf Hitler ve Benito Mussolini'n desteğini alan Francisco Franco öncülüğünde, Nazi ve İtalyan kuvvetleri uçaklarının İspanya'nın Guernıca kasabasında denenmesine izin verildi ve şehir bombalandı. 

Bombardımanın ardından etraf yerle bir olmuş ve kasabanın üç gün boyunca yanmıştı.

O sıralarda Paris'te sürgün halinde olan Pablo Picasso'dan İspanya Hükümeti, Paris Dünya Fuarı'nda sergilenmek amacıyla bir tablo yapmasını talep etmişti.

 Bombalanma haberini alan Picasso, en sert, en öfkeli, en etkileyici tablosu olan Guernica'ı resmetti. Böylece 20.yüzyılın önemli kübizm akımının öncülerinden biri oldu.

 

Pablo Picasso

Teması

Eserlerinde modern şehrin görünen yüzündense yalnızlığı, yabancılığı, acı çekenleri resmetmeyi tercih etmişti. Bunun yanında sirk yaşamı özellikle ilgi odağı olmuştu.

Ama herkesin aklına gelen eğlenceli kısmını es geçmiş, görkeminin altındaki hüznü keşfe çıkmıştı. Picasso'nun ilk dönem eserlerini içeren bu dönem, "Mavi Dönem" olarak tanımlandı.

Pablo Picasso

Sanatsal yönü

Picasso, sanatın kalıplarını yıkmış, bundan sonraki akımların da seyrinde etkili olmuştu. Sanatsal anlamda sürekli bir dönüş ve değişim içinde oldu.

Picasso, sıradan şeylere herkesten başka bakıyor ve ondan bir sanat çıkarmanın yollarını arıyordu.

 

Pablo Picasso

Ürettikleri

Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, 100 bin baskı, 34 bin kitap resmi, 300 heykel ve birçok seramik üretmişti. Hatta pek çok fotoğraf çekmiş; mücevher bile üretmişti.

BİZE ULAŞIN