Arama

Pablo Picasso

Kübizm'in öncüsü, modern resmin en büyük ve tanınan temsilcilerinden

  • Doğum Tarihi 25 Ekim 1881
  • Doğum Yeri İspanya
  • Ölüm Tarihi 8 Nisan 1973
  • Ölüm Yeri Fransa
Kübizmin öncüsü, ömrüne binlerce eser sığdırmış, modern resmin en büyük ve tanınan temsilcilerinden biri Pablo Picasso, bundan 47 yıl önce hayata gözlerini kapadı. Geçtiğimiz yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olan Picasso, tüm yaşamı boyunca, herkesin değersiz dediğinde bir ışık görmeyi, oradan bir sanat çıkarmayı kendine görev edindi. Bu sebeple arkasında paha biçilemez eserler bıraktı. Hakkında bilmediğimiz pek çok şey olan Picasso'nun yaşamı ve sanatı hakkındaki en çarpıcı 10 soru ve cevabı derledik.

HAYATI

◼️ Pablo Picasso, tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso, İspanyol ressam ve heykeltıraştır.

◼️ 20. yüzyıl sanatının en önemli sanatçılarından biri olan Picasso, Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atan isim oldu.

 

ÇOCUKLUĞU

◼️ Picasso, Don José Ruiz y Blasco ve María Picasso y López çiftinin ilk çocukları olarak 25 Ekim 1881'de Malaga'da dünyaya geldi.

◼️ İlk resim eğitimini, müze müdürü ve sanat öğretmeni olan babasından aldı.

◼️ Picasso, ilk kurduğu kelime "kalem" olan bir çocuktu, henüz 7 yaşında resme başladı.

◼️ Yıllar sonra geleceği aşamanın sinyallerini küçüklüğünde vermişti. Bu durum, özellikle bir resim öğretmeni ve ressam olan babası Jose'nin çok ilgisini çekmişti.

◼️ Oğlunu gözlemleyen babası, resme olan yeteneğini de oldukça erken fark etti. 7 yaşında başlayarak, oğlunu resim sanatı konusunda eğitmeye başladı.

 

ÖĞRENCİLİK YILLARI

◼️ Picasso, disiplinden yoksun bir öğrenci olmasına rağmen oldukça başarılıydı.

◼️ Barselona'da ileri seviye dersler alabilmek için sınava girdi, diğer öğrencilerin 1 aya yakın sürede geçebildikleri sınavı 1 haftada geçmeyi başardı.

◼️ Picasso, Madrid'te San Fernando Güzel Sanatlar Akademisi'ne başladı. Ancak okul hayatındaki disiplin onu itti ve bir süre sonra derslere katılmayı bıraktı.

◼️ Madrid'i gezmek onun için daha ilgi çekiciydi. Burada bir başka ressam olan El Greco'yu keşfetti. El Greco'nun resimleri, onu içine çekmişti. Picasso'nun daha sonraki eserlerine de El Greco'nun esintileri yansımıştır.

 

GUERNİCA

◼️ 20.yüzyılda 26 Nisan 1937 tarihinde Adolf Hitler ve Benito Mussolini'n desteğini alan Francisco Franco öncülüğünde, Nazi ve İtalyan kuvvetlerinin yeni uçaklarının İspanya'nın Guernıca kasabasında denenmesine izin verilmiş ve şehir bombalanmaya başlanmıştı.

◼️ Bombardımanın ardından kasabada hiç görülmemiş bir vahşet varlığını göstermiş, kasaba yerle bir olmuştu. Yapılan bombardımanın çoğunluğunu Alman hava kuvvetleri üstlense de İtalyan hava kuvvetleri destekte bulunarak, kasabanın üç gün boyunca yanmasına neden olmuşlardı.

◼️ O sıralarda Paris'te sürgün halinde olan Pablo Picasso'dan İspanya Hükümeti, Paris Dünya Fuarı'nda sergilenmek amacıyla bir tablo yapmasını talep etmiş, ancak Picasso bombalanma haberini alana kadar ne çizeceğini bilemiyordu.

◼️ Picasso, İspanya'nın Guernica kasabasında gerçekleşen insanlığın yok edildiği olayı gazeteden öğrendikten sonra artık ne çizeceğini biliyordu.

◼️ Pablo Picasso, bir an önce bu katliamı anlatmalıydı. İşte İspanyol İç Savaşı sırasında Pablo Picasso savaşı savaş muhabiri Dora Maar'dan dinlemiş ve ardından tablosunu yapmaya koyulmuştu.

◼️ En sert, en öfkeli, en etkileyici tablosu olan Guernica bu şekilde ortaya çıktı.

◼️ Picasso Guernica tablosunun resmedilmesiyle birlikte, 20.yüzyılın önemli kübizm akımının öncülerinden biri olmuştur.

ESERLERİNDEKİ TEMA

◼️ Eserlerinde modern şehrin görünen yüzündense, yalnızlığı, yabancılığı, acı çekenleri resmetmeyi tercih etmişti. Bunun yanında sirk yaşamı özellikle ilgi odağı olmuştu.

◼️ Ama herkesin aklına gelen eğlenceli kısmını es geçmiş, görkeminin altındaki hüznü keşfe çıkmıştı. Picasso'nun ilk dönem eserlerini içeren bu dönem, "Mavi Dönem" olarak tanımlandı…

 

ÇALIŞMALARI

◼️ Picasso, sanatın kalıplarını yıkmış, bundan sonraki akımların da seyrinde etkili olmuştu. Sanatsal anlamda sürekli bir dönüş ve değişim içinde oldu.

◼️ Picasso, sıradan şeylere herkesten başka bakıyor ve ondan bir sanat çıkarmanın yollarını arıyordu.

◼️ Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, 100 bin baskı, 34 bin kitap resmi, 300 heykel ve birçok seramik üretmişti. Hatta pek çok fotoğraf çekmiş; mücevher bile üretmişti.

Biyografinin daha detaylı halini okumak için tıklayın

İlginizi Çekebilir

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN