Biyografi Öner Fikriyat Anasayfa

Özkan Uğur

Özkan Uğur

  • Doğum Tarihi 17 Ekim 1953
  • Doğum Yeri İstanbul
  • Ölüm Tarihi 8 Temmuz 2023
  • Ölüm Yeri İstanbul
17 Ekim 1953'te ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya gelir. Babasının adı Hurşit Uğur'dur ve Şehir Hatları'nda çarkçıbaşı olarak görev yapar.
Özkan Uğur

Eğitimi

İlkokul eğitimini Reşat Nuri Güntekin İlkokulu'nda alan Uğur, burada telli bir müzik aleti olan mandolin ile tanışır. Fenerbahçe Lisesi'nde okurken "Atomikler" adında amatör grup kurar ve dönemin popüler şarkılarını çalarlar.

Özkan Uğur

Müziğe başlaması

Müziğe 1970 yılında birçok ünlü ismin de zaman zaman yer aldığı Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası ile adım atar. Bundan bir yıl sonra Mazhar Alanson ve Fuat Güner'in kurduğu Kaygısızlar grubunda profesyonel olarak basgitar çalmaya başlar. 

Özkan Uğur

Kariyeri

1972'de kurulan Kurtalan Ekspres'in ilk kadrosunda yer alan Uğur bir süre sonra aynı yıl kurulan ve Erkin Koray'ın grubu olan Ter'de çalmaya başlar. Ter'den sonra, askerden dönen Barış Manço'nun yeniden kurduğu Kurtalan Ekspres'e katılıp 1973–1975 yılları arasında dönem dönem onlarla çalışır.

Özkan Uğur

Vefatı

2013 yılında lenf kanserini atlatan Uğur, 2020 yılında tekrar kanser tedavisi görür. 2023'te yaklaşık bir buçuk ay yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavi edilen Uğur'un vücudu farklı problemler nedeniyle  tedavilere yeterli yanıt vermemeye başlar. 8 Temmuz 2023'te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeder.

Özkan Uğur

İpucu Beşlisi

1971'de Kaygısızlar grubunu kurduğu ancak başarılı olamadığı Fuat Güner ve Mazhan Alanson ile 1976'da yine İpucu Beşlisi ismi ile bir araya gelir.

Özkan Uğur

MFÖ'nün şöhret yılları

MFÖ grubu bu adıyla 1980'lerde büyük başarı elde eder ve 1984 yılında ilk albümleri "Ele Güne Karşı Yapayalnız" ile şöhreti yakalar. Grubun Sarı Laleler, Ali Desidero, Hep Yaşın 19 gibi şarkıları unutulmazlar arasındadır.

Özkan Uğur

İlk oyunculuğu

1988'de Fuat Güner ve Mazhar Alanson'un da rol aldığı "Arkadaşım Şeytan" filmiyle beyazperdede ilk defa görünür.

Özkan Uğur

Rol aldığı yapımlar

Dramadan komediye farklı türdeki dizi ve filmlerde başarılı bir oyunculuk performansı sergiler. 2001'de yönetmenliğini Sinan Çetin'in yaptığı "Komser Şekspir"de kamera önüne geçter, 2002'de Suna Pekuysal'la başrolleri paylaştığı "Yeter Anne" isimli dizide oyunculuk yapar. 

Özkan Uğur

Başarıları

Cennet Mahallesi dizisinde oynadığı Beter Ali, G.O.R.A filminde üstlendiği Garavel karakterleri ile seyirciden büyük beğeni toplar.  2014 yılında ise "Pek Yakında" adlı sinema filminde rol alır.

BİZE ULAŞIN