Biyografi Öner Fikriyat Anasayfa

Erkin Koray

Erkin Koray

  • Doğum Tarihi 24 Haziran 1941
  • Doğum Yeri Kadıköy
  • Ölüm Tarihi 7 Ağustos 2023
  • Ölüm Yeri Toronto
Türk rock müziğinin efsanevi isimlerinden biri olan Erkin Koray, müzik kariyerine başladığı 60’lı yıllardan günümüze kadar popülerliğini yitirmedi. Sanatçı, Sevince, Çöpçüler, Fesuphanallah ve Öyle Bir Geçer gibi unutulmaz şarkılara imza atarak 7'den 70'e herkesin dilinden düşmeyen şarkılarıyla Türk müziğinin unutulmayanları arasında yerini aldı.

Mustafa Erkin Koray, 24 Haziran 1941 tarihinde İstanbul Kadıköy'de dünyaya geldi.

Erkin Koray

Eğitimi

Küçük yaşlardan itibaren piyano öğretmenliği yapan annesi Vecihe Koray'dan piyano eğitimi aldı. Sonraki süreçte gitar çalmaya yöneldi.

İstanbul Alman Lisesi'nde eğitim gördü. Lise eğitimi sürerken 50'li yıllarda arkadaşlarıyla oluşturduğu amatör grupla dönemin güncel parçalarını çalmaya başladı. Lise eğitimi sonrasında 60'lı yıllara kadar müzik çalışmalarını amatörce sürdürdü.

 

 

Erkin Koray

Evliliği

Erkin Koray 19 Ekim 1973'te Müge Duruman ile evlendi. Bu evlilikten Damla adında bir kızı dünyaya geldi.

Erkin Koray

60'lı yıllar

1962 yılında sahne aldığı yerlerden birinden aldığı teklifle bir yüzünde "Bir Eylül Akşamı", diğer yüzünde "It's So Long" adlı İngilizce şarkı bulunan ilk 45'liğini oluşturdu. Bu plak 1966 yılında piyasaya sürüldü. Ardından Almanya Hamburg'a giden Erkin Koray, The Hiccups adlı bir Alman grubu ile 2,5 ay çalıştı.

1969'da oluşturduğu Yeraltı Dörtlüsü adlı grubu, Türkiye'de underground müzik akımının öncüsü oldu.

Erkin Koray

70'li yıllar

Yeraltı Dörtlüsü, kendilerine özgü müzikleri ile Gel Bak Ne Söylicem, Sana Bir Şeyler Olmuş, Gün Doğmuyor ve İstemem gibi underground ve psychedelic rock tarzındaki şarkıları Türkiye'ye taşıyarak tanıttılar. 

En başarılı yıllarından biri olan 1974 yılında Şaşkın - Eyvah, Feshupanallah - Komşu Kızı ve Krallar - Dost Acı Söyler 45'liklerini çıkardı.

Erkin Koray

80'li yıllar

1982'de Benden Sana albümünü yayınlayan Koray, 1983'te İlla Ki albümünü yayınladı.

Türkiye'ye dönüş yaptığı ve ailevi sorunlar yaşadığı 1985-1990 yılları arasında Çöpçüler şarkısı dinleyici tarafından büyük ilgi gördü. Bu dönemde, devrin modasına uyarak piyanist-şarkıcı olarak bir restoranda müzik yapmaya başladı.1986 yılında Gaddar albümünü yayınladı. 

Hayatı genellikle ekonomik sıkıntılarla geçmiş olan Erkin Koray'ı başarıları, müzik piyasasındaki belirsiz kurallardan dolayı maddi anlamda rahata erdiremedi. Müziği bir yaşam biçimi olarak seçen Erkin Koray, özgün tarzıyla bazı sınırlamalara da maruz kaldı ve bu yüzden ulaştığı kitle sınırlı kaldı.

 

Erkin Koray

90'lı yıllar

1990 - 1993 senelerinde Öyle Bir Geçer, Arapsaçı, Fesupanallah, Şaşkın, Sevince gibi sevilen şarkıları bir toplama albüm serisi ve bir Best Of albümü çıkardı. "Tamam Artık" albümü sonrası bir küskünlük dönemine girdi.

1996 senesine kadar süren bu küskünlük dönemi, "Gün Ola Harman Ola" albümü ile sona erdi. Bu albüm eleştirmenlerce oldukça olumlu eleştiriler aldı. Sanatçı 1999 yılında "Devlerin Nefesi" adını verdiği son albümünü yayımladı. 

 

Erkin Koray

Hastalığı

Uzun süredir Kanada'nın Toronto şehrinde yaşayan Erkin Koray akciğer sorunları ve yaşlılığa bağlı problemler yaşıyordu. Bu hastalıklara bağlı olarak 7 Ağustos 2023 tarihinde 82 yaşında yaşında yaşamını yitirdi.

BİZE ULAŞIN